VI - Kochankowie
#2

Karta Kochankowie
Obraz: Eros, dylemat Parysa, konflikt: dziewica - kobieta, czysta dusza - grzeszne ciało, święta - ladacznica, Piękna - Bestia.
Symbole marsylskie: człowiek ukazany w całej krasie - pewność siebie. Wybór dokonywany pomiędzy matką a ukochaną. W górze - Kupidyn.
Symbole Waite a: Adam i Ewa. Z tyłu, w tle Drzewo Życia z 12 owocami i Drzewo Poznania dobra i zła z wężem. Pozostało na nim tylko 4 owoce z początkowych 5, odpowiadających pięciu zmysłom. Nad nimi unosi się archanioł Rafael, uosobienie "czystej miłości".
Waite świadomie zrezygnował z tematyki wyboru.
Odpowiedniki: sześcioramienna gwiazda, Gwiazda Salomona, Tarcza Dawida, znak Wisznu, mistyczny związek pomiędzy Sziwą i Shakti, dwa trójkąty nałożone jeden na drugi: górny trójkąt, który symbolizuje ogień wskazuje na Erosa i przeznaczenie, dolny, trójkąt wody, wskazuje na ziemię.
Przesłanie marsylskiego Tarota: nie ma żadnego problemu. Jedyny problem, to problem wyboru. Jeśli jesteś gotowy odpowiadać za swój wybór, to znaczy, ze jest on prawidłowy.
Przesłanie Tarota Waite a: siłą nie zmusisz nikogo do miłości. Tym bardziej będziesz kochany, im większą miłością obdarzysz sam siebie.
Jakość: odkrycie indywidualnej świadomości, przyjęcie pełnej odpowiedzialności za siebie. Gotowość do miłości i umiejętność bycia w związku (A. Waite).
Cel: masz prawo do podejmowania decyzji. Bądź gotowy przyjąć za nie odpowiedzialność. Zaufaj sobie i naucz się łączyć przeciwieństwa (A. Waite).
Cienie: niezdecydowanie, brak woli, rezygnacja z samego siebie, nienawiść, chorobliwa zazdrość (A. Waite).
Tradycyjne znaczenie:
+ wybór, zerwanie zależności, odpowiedzialność, prawdziwe życie, małżeństwo, nowy związek (A.Waite)
- zwlekanie, pesymizm, słabe zdrowie, impotencja, niewierność, wady, toksyczny związek.
Synteza: stare talie kładą główny nacisk na tematykę związków. Z tym wiąże się również przesłanie tej karty: "Nie możesz mieć wszystkiego od razu". Żeby otrzymać to, czego pożądasz, musisz często opuścić to, co kochasz i czemu ufasz. Chińskie przysłowie mówi: :Musisz otworzyć pięści, jeśli chcesz zaczerpnąć wody. Z zamkniętymi garściami nabierzesz tyle, co nic". Waite uważał temat związków za śmieszny i przedstawił zamiast tego "czysta miłość". Jednak i tutaj potrzebny jest wybór. Co prawda nosi on tu pozytywny charakter (według zasady pragnienia, a nie niechęci). Interpretacja tej karty zależy od rozkładu.
Doświadczenie codzienne: różne sytuacje wyboru, zarówno według zasady "chcę", jak i "nie chcę" (odmowa): zakochaj się, wyjdź na spotkanie wielkiej miłości, zacznij nową fazę w relacjach z partnerem. Nie bój się spotkania z kimś nowym bądź z miłością poświęć się jakiejś sprawie.

Źródło: Vademecum tarocisty. Hajo Banzhaf
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości