Chłodniki...
#14

   
Vichyssoise – made in France?
Na gorące dni – chłodnik z porów i ziemniaków. Na chłodne – ciepła zupa-krem z porów i ziemniaków.
Podobno Anthony Bourdain odkrył vichyssoise w wieku dziewięciu lat i to od niej zaczęła się jego fascynacja kuchnią.
Jest pewien kłopot z tą zupą.
Wiele wskazuje na to, że pomimo francuskiej nazwy nie jest to zupa francuska, a raczej zupa w stylu francuskim.
 W Mastering the Art of French Cooking Julia Child stwierdza stanowczo, że vichyssoise jest amerykańskim wynalazkiem opartym na podobnym przepisie Parmentiera pochodzącym z II połowy XVIII wieku.
Sto lat później przepis na zupę z porów i ziemniaków zawarł w swojej książce kucharskiej znany francuski szef kuchni, Jules Gouffé.
Słynna vichyssoise narodziła się w 1917 roku w Nowym Jorku, a jej twórcą był Louis Diat, szef kuchni w hotelu Ritz-Carlton, urodzony i wychowany niedaleko Vichy.
Latem 1917 roku, pracowałem wtedy już siódmy rok w Ritzu, przypomniałem sobie o zupie z ziemniaków i porów, którą znałem z dzieciństwa.
 Gotowały ją moja mama i babcia.
 W letnie dni razem z bratem staraliśmy się tę zupę ochłodzić, dolewając do niej zimnego mleka.
 Była przepyszna.
Postanowiłem przyrządzić podobną zupę w Ritzu – opowiadał w 1950 roku dziennikarzowi z „New Yorker”.
Nazwał ją vichyssoise i podawał na zimno w ciepłe dni.
 Zupa przyjęła się natychmiast, zachwyceni goście prosili, by podawać ją także w chłodniejsze dni i to nie tylko na obiad ale i na kolację.
 Charles Michael Schwab, milioner, największy magnat stalowy Ameryki, gdy tylko jej skosztował, z miejsca poprosił o dokładkę.
 Matka prezydenta Roosevelta, Sara Delano Roosevelt poprosiła o wysłanie ośmiu porcji do jej domu.
 Wraz z zamówieniem otrzymała przepis.
 
Składniki:
250 g białych części porów, pokrojonych w krążki
250 g ziemniaków, obranych i pokrojonych na nieduże kawałki
50 g masła
1,75 l bulionu drobiowego
bouquet garni
200 ml crème fraîche
 
W rondlu topimy masło i przysmażamy na nim delikatnie pory, mieszając co jakiś czas i uważając, by ich nie zezłocić.
 Dodajemy ziemniaki, a po chwili zalewamy warzywa bulionem.
 Dokładamy bouquet garni i po zagotowaniu się gotujemy zupę przez około pół godziny.
Zestawiamy z ognia i wyciągamy bouquet garni.
Po lekkim przestudzeniu zupę miksujemy, wlewamy śmietanę, mieszamy i stawiamy ponownie na ogień, aż zupa ponownie się zagotuje.
 Co jakiś czas mieszamy.
 Gdy zupa się zagotuje zestawiamy z ognia.
 Schładzamy przez około godzinę w lodówce. Podajemy udekorowaną posiekanym szczypiorkiem.
 Niektórzy jedzą zupę vichyssoise na ciepło.
źródło
źródło
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości