Skąd wzięły się religie?
#2

oloneczka11 przeczytałam twój wpis i powiem ci, że jest bardzo ciekawy, nie zamierzam tu rozpoczynać sporu na temat religii, jednak muszę coś dodać od siebie samej. Mamy tzw. teorię Darwina, ewolucja ... wiem, że w wielu jej aspektach jest ona poddawana tzw. próbie lub jest wręcz obalana, do czego zmierzam, otóż podałaś tu różne wpisy, cytaty i w/g tu cytuję : Naturaliści zakładają.(...), że religia to efekt naturalnej relacji między człowiekiem i otaczającą go naturą, a więc rzeczami materialnymi (...)., Hipoteza naturalistyczna w wersji przyrodniczej zakłada relację między człowiekiem a otaczającą go przyrodą (..), Dla Durkheima do wytłumaczenia genezy religii nie potrzebny jest absolut ani żadne sacrum, a jedynie człowiek i natura., dla mnie pozostałe wywody na temat religii w twoim wpisie, są zrozumiałe, lecz wydają mi się prosto logiczne, przez człowieka zrozumiałe i na jego potrzeby stworzone bez próby analizowania (to mogło być uznawane w czasach kiedy nie było np. internetu lub w czasie ciemnoty społecznej). Mam tego świadomość, że być może, ta właśnie, prostota, jest wytłumaczeniem co do znaczenia słowa Religia, ale czy nie wydaje się tobie to takie zbyt oczywiste?? No właśnie, dlatego przyjęłaś teorię naturalistyczną, że kiedyś ona, ta nasza Religia (nie ważne kto w co wierzy) wyginie, zaniknie, ok, też tak może być, ale tak jak wspomniałam wcześniej o teorii (ewolucji) Darvina, uważam, że religia nigdy nie zaginie, ona z pewnością zmieni swój kierunek wiary, ale nadal będzie Istnieć. Pomyśl sama, pomijając to, co już mówili wielcy tego świata na temat Wiary = Religia, czym jest sama WIARA, która tworzy Boga ... ? Człowiek, nie wiadomo dlaczego, został wyposażony w Rozum i zwierzęcy instynkt. Dla zachowania gatunku ? ok , więc co będzie robił ? dążył do zachowania swoich potomków, będzie ich w swój własny sposób, (zwierzęcy instynkt), ograniczał, w tym co złe i nie dobre i kierunkował na dobro. Musisz jeszcze jedną rzecz sobie uzmysłowić, a mianowicie, my ludzie może i jesteśmy na najwyższym podium wśród innych zwierząt, gadów, owadów... itd i tpd, tu na tej ziemi, my wciąż uczestniczymy w tym wyścigu, na naszej planecie, naszej naturalnej ziemi. Nasza Wiara, Religia się zmieni, będzie ona inna i będzie ona istnieć do póki my będziemy istnieć, dlaczego?? to jest proste pytanie i prosta odpowiedż. Mamy ROZUM, który nami kieruje... to on właśnie pozwolił nam wybić się w pośród innych gatunków. Rozum = Myślenie. Jaki byłby sens twojego istnienia, jeśli byś wiedziała np. będąc dżdżownicą, że np. jutro jak się wygrzebiesz z niemi zje cię jakiś ptaszek?? nie wychodziłabyś na powierzchnię?? właśnie, zrobiłabyś to tak aby cię ten ptaszek nie zobaczył, posłuchałabyś rad starszyzny, czyli innych dżdżownic, robaczków .... idt, itd... ale czy one mają Rozum?? nie, one mają tylko instynkt, więc wychodzą na powierzchnię, bo muszą zew natury .... i giną. Człowiek bez jakiejkolwiek wiary już dawno by nie istniał Żyjemy teraz w takich, a nie innych czasach, czujemy się zagubieni i logiczne jest, że nastąpi przełom, jednak nie sądzę abyśmy przestali mieć Wiarę w coś, w cokolwiek. Nawet zagorzały ateista ma Wiarę w sobie, że następnego dnia wstanie i zrobi to co sobie zaplanował. Człowiek zawsze będzie robił coś, cokolwiek, bo w to Wierzy, widzi w tym sens swojego bytu i to go będzie ukierunkowywało, nie ważne jest w tym momencie czy wierzy w Boga, czy jakąkolwiek inna formę bytu, może np. wierzyć w pieniądz ok to jest jego wiara i jak to tu jest powiedziane to jest jego RELIGIA. Ponownie zacytuję twój wpis: Tragedia człowieka polega na tym, że w pewnym momencie dochodzi do wniosku, że jego marzenia nie pokrywają się z rzeczywistością i tu się zgadzam, człowiek będzie tworzył inne miejsca "wirtualne" dla swojej egzystencji, bo jest to mu potrzebne, każdemu podkreślam, każdemu jest potrzebna WIARA nie ważne w co... Jaki byłby sens twojego życia, jeśli byś miała czarno na białym, umierasz i koniec??? My sami byśmy się pozabijali, a nie o to chodziło temu, który dał nam przewagę nad innymi gatunkami, w postaci ROZUMU I WIARY ...
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości