Datolite
#1

   
Datolite (Datolit)
Jest minerałem należącym do gromady krzemianów Boru.
Nazwa pochodzi od greckich słów dateomai oznaczającego dzielenie się oraz lithos kamień
Inne spotykane nazwy...
Botryolite - nazwa ("Botryolit"), stosowane już w 1808
Kamień Sugar - nazwa czasami stosowane do różowego dDatolite ,który ma nieco grubsze "Sugarlike" tekstury niż typowe guzki.

http://www.jubilerskie.info/grafika/dato...lit-hi.jpg
Kartka opisująca Datolite znaleziony w Norwegii
Datolite był opisany po raz pierwszy przez Penfielda i Footego w 1897 r.
Było to znalezisko z kopalni Parker w Sterling Hill.

Właściwości
Kolor biały, bezbarwny, żółtawy, czerwonawy, szary, brązowy, zielony
Kryształy są przeźroczyste, prześwitujące
Tworzy kryształy o pokroju słupkowym i tabliczkowym, a szczególną charakterystyczną cechą jego kryształów jest posiadanie dużej ilości ścian.
Najczęściej tworzy zbite drobnokrystaliczne agregaty, ale i także znacznie atrakcyjniejsze skupienia promieniste, oraz nerkowate, naskorupienia i naloty.
Jego groniaste skupienia nazywa się zwyczajowo batriolitami.
Jest minerałem od przezroczystego do prawie przeświecającego.

Sposób występowania
Występuje zarówno w skałach magmowych, wulkanicznych jak i w metamorficznych.          
Narasta w formie sekrecji wypełniając szczeliny w skałach hipabysalnych oraz wylewnych (np. bazalty).
W skałach metamorficznych występuje jako efekt metamorfizmu regionalnego niskiego stopnia(amfibolity i serpentynity) oraz w skałach zmienionych kontaktowo (głównie skarnach).

Jest minerałem rzadkim.
W Polsce został stwierdzony w cieszynitach okolic Cieszyna, Żywca i Bielska-Białej.              
Na świecie stwierdzono go w Niemczech (Haslach, Andersberg); Austrii (Tyrol); Norwegii (Arendal); Włoszech (Alpe di Siusi, Rosi, Sierra dei Zanchetti); 
Rosji (Dalniegorsk);Kanadzie (rejon wielkich jezior) oraz Tasmanii i USA (New Jersey, Massachusetts i Kalifornia).

Zastosowanie
Głównie jako kamień jubilerski 
Jeśli spełnia odpowiednie wymogi kryteriów gemmologicznych.
Jeśli występuje w większych ilościach jest kopaliną Boru.
kolekcja
źródło
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości