Historia rozwoju kart - "20 figur" i teoria 5x14
#7

Nie, nie, w żadnym wypadku "nie wiem lepiej" - a już z pewnością niż Hajo Banzhaf czy J.W. Suliga   :roll:
Nie chciałabym też siać dezinformacji... Natomiast chciałabym poznać historyczne etapy rozwoju kart, w formie jaką znamy dzisiaj. A ponieważ niewiele śladów zostało, bardziej interesują mnie wzmianki - tu i tu, w tym roku lub w tych latach, tak napisano... - lub odnaleziono takie karty na takim obszarze - bez interpretacji faktów, które często prowadzą do uproszczeń w odbiorze tematu.

Będę musiała poszukać (ponieważ sama jestem ciekawa), kiedy i gdzie pierwszy raz pojawia się termin Tarocci, i gdzie pojawia i kiedy pojawia się później... Takie ciekawostki właśnie bardzo mnie interesują Oczko

Same Małe Arkana wiem, że były wcześniej w Europie, jednak chyba ich pełna budowa z XIV w., na terenie Europy (kolory np.) nie jest znana - domyślamy się tylko jak mogły wyglądać na podstawie dedukcji i analogii do później spotykanych kart... Nie jestem tego pewna, tak mi się wydaje. W ogóle Małe Arkana to najprawdopodobniej starszy system, układ dołączony wtórnie do Arkan Wielkich (które pojawiają się dosłownie "znikąd"), MA czy po prostu karty do gry znane były wcześniej, to wiadomo...

Wzmianka z kolei będąca tzw. pierwszym dowodem na układ WA znany dzisiaj to dokument wspomniany wyżej w tekście
Sermones de ludo cum aliis z około 1500 (data dokładnej publikacji nie jest znana, więc mogło to być nieznacznie wcześniej lub później), który wymienia wszystkie dzisiejsze WA (21 + Głupiec), jednakże wyraźnie też rozróżnia karty i tzw. Triumfy (nie pamiętam dokładnie jak to brzmiało po łacinie, ale mam w pamięci, że wstęp wyraźnie rozgraniczał gry w kości, gry w karty i gry w triumfy) - powstaje więc pytanie, czy traktowanie 4x14+22 było uniwersalne dla różnych środowisk?

Ta informacja z roku 1367 dotyczy kart, ale nie wiadomo, jak one wyglądały (czyli czy też to był tarot 4x14+22? - najprawdopodobniej nie).

Tutaj jeszcze link do innego tematu na forum, gdzie pojawia się wzmianka dotycząca dokumentu Sermones de Ludo Cum Aliis
[administrator] obrazek został usunięty,ponieważ uległ uszkodzeniu...


Zapraszam jak najbardziej do wrzucania informacji dotyczących tematu - raczej odpowiedzi na pytanie "skąd 21 Wielkich Arkan" nie znajdziemy, ale zawsze warto takie historyczne ciekawostki zgromadzić Uśmiech
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości