Historia rozwoju kart - "20 figur" i teoria 5x14
#1

Poniżej zamieszczam swoje tłumaczenie anglojęzycznego tekstu z tarotforum.net.

Autorem jest Huck Meyer, człowiek o ogromnej wiedzy dotyczącej historii rozwoju kart z czasów, kiedy ciężko mówić o jednym dominującym, uporządkowanym systemie.

Wszystkich zainteresowanych historycznym tłem stojącym za rozpowszechniającą się ideą tworzenia talii kart zachęcam do czytania artykułów jego autorstwa, bogatych w informacje, detale i detaliki; próbujących wyłowić jak najwięcej informacji z porozrzucanych i rozproszonych dokumentów czy tekstów kultury, takich jak obrazy, motywy literackie, motywy w sztuce itd.

Jako Huck, w przestrzeni internetowej prezentuje swoje teorie, poszukiwania, małe i większe odkrycia. Ponieważ owoce swojej pracy zamieszcza w formie otwartej na różnych forach, myślę, że nie łamię żadnych praw autorskich, zamieszczając jego tekst również tutaj Uśmiech

Teorie Hucka to w większości hipotezy i przypuszczenia, które oczywiście nie rozwiewają wszystkich wątpliwości co do tego, jaka była prawdziwa historia powstania Tarota jako systemu 22 Arkan Wielkich i 4x14 Arkan Małych. Mimo wszystko sam sposób, w jaki autor (jak i inni badacze zgłębiający pochodzenie kart) łączy wydarzenia epoki i przybliża Europę wczesnego renesansu, jest w pewnym sensie fascynujący.

Mnie osobiście zapoznawanie się z próbami odnalezienia pierwowzoru Arkan Wielkich sprawia ogromną radość, a chociaż sama ich pochodzenie upatruję - może i nieco naiwnie, ale dowodów przeciw nie ma Uśmiech - w jednej spójnej myśli, powstałej znacznie wcześniej niż XV w., najprawdopodobniej na szlaku Egipt - Azja Mniejsza, z pewnością nie w Europie - zawsze z zainteresowaniem czytam, co w tym temacie do powiedzenia mają fakty, historia i dedukcja Oczko

Mam nadzieję, że i Was poniższy tekst zainteresuje Uśmiech

I jeszcze dwa słowa związane z tłumaczeniem: w tej materii jestem kompletnym amatorem, dlatego proszę o wyrozumiałość . Starałam sie przetłumaczyć najlepiej jak zrozumiałam, ale nie wykluczam, że moglam popełnić jakieś błędy, dlatego tekst zostawiam otwarty na korekty Oczko

Największy problem sprawiło mi tłumaczenie określeń używanych przez autora, nie mających jednoznacznych odpowiedników w języku polskim:

Trionfi deck - słowo Trionfi jest przeniesione z włoskiego, w ten sposób autor określa talie posiadające poza standardowymi 4 kolorami dodatkowe karty, u nas rozumiane najbardziej jako Arkana Wielkie, aczkolwiek - ponieważ nie ma 100% pewności, że było ich dokładnie tyle, ile jest dzisiaj, i nie zawsze były dokładnie takie, jakie są dzisiaj - utożsamianie ich, jeżeli dobrze rozumiem ideę autora,  wcale nie musi być poprawne. W całym tekście ani razu nie padają angielskie odpowiedniki polskich Wielkich Arkanów (Major Arcana) ani Małych Arkanów (Minor Arcana). Zdecydowałam więc tłumaczyć to określenie jako Talia Triumfów, ponieważ słowo Trionfi tak można by przetłumaczyć. Ponadto w tekście pojawia się określenie, zamiast Major Arcana, słowo trump, które  w języku polskim powszechnie tłumaczono jako atu, karta atutowa - ale z kolei sens tego określenia na gruncie polskim jest inny, niż używany przez autora, dlatego konsekwentnie angielskie trump tłumaczyłam jako triumf, ponownie zgodnie z jego dosłownym znaczeniem (zresztą wg Kopalińskiego dawne określenie na atu to trumf). Więc kiedy wzmiankowane są triumfy, chodzi o Arkana Wielkie lub karty do nich podobne.
Myślę, że będzie to zrozumiałe podczas czytania.

Uff... to chyba tyle... Miłej lektury Uśmiech
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości