Wolna Wola Człowieka
#15

Własny system wartości jest dla mnie tworem naturalnym, zbudowanym w świadomości człowieka na podstawie jego doświadczeń oraz zdobytej wiedzy. Dziesięć przykazań to przecież drogowskazy, które ukazują człowiekowi w jaki sposób może dążyć do ideału. Przecież te zapisy są bardzo proste i wydaje mi się nie tak trudne do zrealizowania. Już małemu dziecku mama mówi, zostaw to, nie rób tego, idź tam, to wolno tego nie wolno, a ono uczy się tego i zgodnie z tym postępuje, poparzy się unika ognia. Przecież nikt nie wzrasta na dziko. Człowiek jest wyposażony w zdolność abstrakcyjnego myślenia, co również świadczy o tym, że żadna jego decyzja w życiu nie jest bezmyślna (u podstaw każdej leży przecież jakiś motyw i towarzyszy cały proces myślowy). Dlatego ograniczam pojęcie wolnej woli do procesu decyzyjnego, do dokonania wyboru. Pisząc" skupić się na sobie", miałam na myśli analizę własnego systemu wartości, dotychczasowej wiedzy i doświadczeń, które pomagają wybrać właściwą dla nas drogę.Przecież nikt z nas nie działa na oślep. Chodzi mi o to, że człowiek może świadomie dokonywać wyboru (i w tym tkwi wolność) niezależnie od determinantów zewnętrznych i mamy na to przykłady, niejednokrotnie ludzie nie ulegają naciskom, złemu i niesprawiedliwemu prawu, tyranii - robią to zgodnie w własnym systemem wartości. I również odwrotnie są ludzie, którzy za słuszne uważają - łamanie prawa, robienie krzywdy drugiemu człowiekowi. Nie można moim zdaniem sprowadzić wolnej woli do nieświadomych działań - dla mnie wolna wola nie oznacza, że robię co chcę i macie mnie takiego jakim jestem bo nic na o nie poradzę. Owszem w moim ujęciu wolna wola mieści się w jakichś ramach, ograniczeniach (system wartości), ale tak naprawdę wolną czyni ją to, że te granice wyznaczamy sobie sami. Przecież Adamowi i Ewie Bóg zakazał spożywania jabłek, ale nie odebrał im prawa wyboru. Fakt, że nie uprzedził ich o skutkach takiego działania, ale tu już wchodzi zagadnienie, które wcześniej poruszałam czyli powierzenia siebie Sile Wyższej, uznanie że istnieje coś więcej niż nasze chciejstwo.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości