Wypieki bezglutenowe
#19

Mazurek cytrynowo- bezowy

Składniki:
-3 białka
-150g cukru
-szczypta soli

Dodatkowo:
-krem cytrynowy
-parę kostek czekolady gorzkiej lub mlecznej do dekoracji (opcjonalnie)

Sposób przygotowania:
Na papierze do pieczenia narysować kontury jajka. (Do tego celu użyłam tortownicy o średnicy 20cm). Papier odwrócić na drugą stronę i położyć na blachę do pieczenia.
Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Dalej ubijając, dodawać stopniowo cukier.
Gdy białka będą dobrze ubite i cukier się rozpuści, rozłożyć część masy białkowej na papierze do pieczenia formując kształt jajka, na grubość ok. 1cm.
Resztę masy białkowej przełożyć do szprycy z ozdobną końcówką (lub worka do mrożenia z odciętym jednym końcem). Wyciskać małe bezy na drugą blachę wyłożoną papierem do pieczenia, pozostawiając odstępy między nimi. (Poza bezami w kształcie rozetki, zrobiłam również małe „łezki” jako bazie kotki i małe owale, jako pisanki).
Piec w nagrzanym piekarniku w temperaturze ok. 110°C przez ok. 1,5 godziny, aż bezy będą dobrze wysuszone w środku. (Piekę 2 blachy jednocześnie z termoobiegiem. Można piec również na grzałce góra- dół i w połowie pieczenia zamienić blachy miejscami). Po upieczeniu uchylić lekko drzwiczki piekarnika i pozostawić bezy w piekarniku do ostygnięcia. (Najlepiej na całą noc).
Bezę w kształcie jajka posmarować kremem cytrynowym. Na brzegu ułożyć małe bezy. Mazurek ozdobić według uznania (np. jak u mnie, roztapiając gorzką czekoladę w kąpieli wodnej i robiąc napis Alleluja, oraz bazie kotki i pisanki).
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości