3 buław
#43

Właśnie o to chodzi, że buławy pokazują "krótkie" odcinki czasu, więc nie widać ogromnych postępów między kolejnymi (może czasami np z 5 na 6).

1. Tak jak ja to widzę:
w 2 buław wędrowiec wybiera drogę działania/rozwoju, w 3 buław widać jak stoi (motyw u RW ale i u innych talii) i patrzy jak jego statek odpływa - zainicjował coś i patrzy z nadzieją na postęp. Co zyskuje w przejściu z 2 do 3 buław? Rozpoczął coś, zaczął konkretnie działać, posunął się do przodu. Z mojego doświadczenia wynika, że oprócz konieczności działania, 3 buław pokazuje też dobre widoki dla spraw, które już rozpoczęliśmy lub nowe opcje w tej sprawie. Niektórzy uważają, że początek jest w asie buław. Hm dla mnie as buław to narodziny, nasienie czegoś. A właśnie w 3 buław jest początek przedsięwzięcia - tu człowiek realnie rozpoczyna działanie, rozpoczyna komunikować się z innymi, inicjuje kontakt. Natomiast 2 buław uważana jest za kartę przygotowań, obserwacji no i ostatecznie decyzji. Co się zmienia? No dla mnie właśnie zmianą jest pojawienie się ruchu. 3 buław to po prostu wprowadzenie w ruch całej machiny. Taki przycisk "start", który pojawił się w asie buław, nadano mu nazwę i przeznaczenie w 2 buław, ale dopiero teraz się go wciska.


2. A teraz: Jak to zostało opisane przez niektórych klasyków:
Wg Rider Waite 2 buław to "Dobry wybór i podążanie wybraną ścieżką.", u Crowley'a to "Mars w Baranie. Bojowa energia; dynamiczny pionier" - tu też widać inicjację, na poziomie wyboru.

3 buław u RW to: "Moc, śmiałość, wysiłek, handel, odkrywanie. Pomysły i energia przyjmują namacalną formę. Koła przedsięwzięcia się kręcą."; u Crowley'a "Słońce w Baranie. Pewność siebie; brak kompromisów. Proces otwierania się. Nie ma miejsca na analityczny namysł, kiedy człowiek jest wypełniony życiową energią i poczuciem witalności." A więc w 3 buław nie ma zastanawiania się tylko wypuszczenie energii. Człowiek jest pewny siebie, czuje wewnętrzną moc i chce odkrywać nowe rzeczy - ale na planach nie musi się skończyć. Słońce w Baranie... Czyli zodiakalny Baran. Jakie są cechy Barana? Lubi działać, jest trochę władczym indywidualistą, jest uparty, gna do przodu. I taka jest 3 buław.
Jeszcze 3 buław z Tarota Snów: "Początkowa realizacja idei lub projektu." Dla porównania 2 buław to "Sformułowanie nowego celu lub projektu." Z czym bym się nie do końca zgodził, bo sformułowanie nowego celu widzę w asie, ale 2 buław jest podjęcie decyzji, konkretny plan. Zapewne dla autorów kluczowe jest słowo 'formułować".

Czyli wg tych opisów 2 buław to wybór i sformułowanie celu, a 3 buław to początek realizacji.

A teraz zobaczmy dokąd to prowadzi:
4 buław u RW: Sukces. "Nagroda za ciężką pracę. Dobre żniwa po długim okresie dbania o plony." No z tym długim okresem to chyba kogoś poniosło. ^^ U Crowley'a: "Wenus w Baranie. Finalizacja; jedność; możliwość nowych początków. Okrąg jest pełny. Zanim nowe się zacznie, stare musi zostać ukończone.". Czyli 4 buław nie oznacza działania zaplanowanego w 3 buław, tylko zbieranie pierwszych sukcesów działania z 3 buław. Jednocześnie jest bardziej otwarta od pozostałych 4. Na marginesie, z racji, że jest tam Wenus to interpretuje się tę kartę też jako pomyślną dla spraw uczuciowych i seksu.

3. Podsumowując,
- 3 buław uznawana jest za optymistyczną kartę i rzeczywiście mogę potwierdzić, że wskazuje na dobre perspektywy i nowe szanse dotyczące realizacji planów. Natomiast jest to dopiero początek wędrówki przez dwór buław, także nie jest to gwarant sukcesu. I to jest pierwsze, i najbardziej podstawowe znaczenie karty.
- Może pokazywać zarówno marzenia by coś zrobić, samą konieczność działania lub realne działanie.
- Nie musi oznaczać podróży, ale może. Czasem podróż odbywa nie człowiek, a jego idea, nadana paczka lub coś innego. Karta pokazywała mi zarówno plany wyjazdowe, które później nie zostały zrealizowane, jak i realne podróże, wycieczki - z czymże w celach rozrywkowych. Sądząc po wymowie RW powinna pokazywać też podróże służbowe. Tego jeszcze nie widziałem, ale może któregoś dnia zobaczę Uśmiech nie zamykam się, bo co jakiś czas karty pokazują swoje inne oblicza - nie trzeba się sztywno trzymać opisów, karty lubią pokazywać więcej, ich znaczenie jest pogłębione.


PS. Wrzucone cytaty to moje tłumaczenia z angielskiego (oczywiście wybrane żeby tu nie zrobić epopei).
PS.2. 2 buław i 3 buław to dopiero początek, także nie jest to gwarant sukcesu Uśmiech
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości