Wróżka/wróżbita jako zawód. Aspekt prawno-podatkowy.
#4

Dokładnie, to się nazywa działalność bez rejestracji:

"Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847 oraz z 2018 r. poz. 650), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej." Ograniczenia dotyczą rolników.

Czyli w 2020 r., jak zarobimy max 1300 zł/msc. z wszystkiego co możemy (minimalne wynagrodzenie to 2600 zł w 2020 r., a my jesteśmy bezrobotni, nie mamy profitów z innej pracy, albo mamy z etatu bardzo niewielkie, żeby nie przekroczyć 1300 zł, a umowy o dzieło, zlecenie nie sumują się z działalnością nierejestrowaną, nie wiem jak z zasiłkami), to tylko wypełniamy PIT-36 za 2020 r. (inne źródła przychodu), ale firmy zakładać nie musimy, żadnych składek i haraczu nie płacimy, ale ubezpieczenia też nie mamy Oczko Można prowadzić prostą ewidencję sprzedaży, jakby się jakiś urząd przyczepił, no i żeby wiedzieć na koniec roku, jak to wyszło.
To jest dobre rozwiązanie, bo można sprawdzić w praktyce, czy te wróżki faktycznie zarabiają kokosy, jak to nie raz się czyta w prasie. Ja już jedną firmę miałam z samych ambicji i całkiem inna branża, nie zarabiałam kompletnie na same płacenie składek i musiałam się wycofać, więc już wiem, że w Polsce trzeba podchodzić do tego ostrożnie. Jak ktoś ma hobby i chce na tym zarabiać, to da się, ale mądrze. Z tego co widzę, to można w tym modelu odliczać koszty zakupów, np. nowych talii tarota do kolekcji, opłaty za domenę strony internetowej, dojazdy do klienta (na podstawie rachunków, paragonów,) itd. Resztę można doczytać w necie, ale szukać aktualnych przepisów, bo to Polska, wszystko się zmienia, zanim się ustabilizuje :]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Wróżka/wróżbita jako zawód. Aspekt prawno-podatkowy. - przez GoldenRose - 14-09-2017, 16:44
RE: Wróżka/wróżbita zawodowo z własna firma.Aspekt prawno-podatkowy. - przez Barbara - 28-10-2017, 23:39
RE: Wróżka/wróżbita jako zawód. Aspekt prawno-podatkowy. - przez SmekT - 17-09-2019, 22:42
RE: Wróżka/wróżbita jako zawód. Aspekt prawno-podatkowy. - przez Drakonia - 15-07-2020, 13:51



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości