#22

   
   
   
   
   
   
Tilia Olivieri 
Okazałe drzewo porastające naturalnie tereny środkowych Chin.
Cechuje się umiarkowanym, ale zadowalającym tempem wzrostu, a docelowo może osiągnąć około 15 m wysokości i około 10 m szerokości.
Lipa ta rozgałęzia się już bardzo nisko nad ziemią i już od młodości ma owalny lub jajowaty kształt, czasem trochę nieregularny u starszych drzew.
 Korona jest mocno rozgałęziona i gęsta, a pędy boczne na końcach delikatnie się obwieszają, nadają tej Lipie bardzo ciekawy wygląd.
Liście są podobne jak u innych gatunków Lip, sercowate, ostro i wyraźnie piłkowane na brzegach, o lśniącej powierzchni, wiosną są jasnozielone, latem ciemnieją, a jesienią z kolei przebarwiają się na ciemnożółty kolor.
 
Dzięki temu oraz atrakcyjnemu pokrojowi Lipa Oliviera jak najbardziej może być sadzona pojedynczo jako główna atrakcja nasadzeń krajobrazowych lub w ogrodach naturalistycznych.
 Jest to również znakomite drzewo alejowe oraz doskonały materiał na szpalery czy do nasadzeń w parkach lub  zieleni miejskiej.
 Lipa Oliviera kwitnie na przełomie czerwca i lipca, kwiaty są dość niepozorne, drobne i żółte, jednak wydzielają bardzo aromatyczny zapach i są miododajne, dzięki czemu przywabiają całe rzesze pszczół.
 Niestety Lipa ta nie jest całkowicie mrozoodporna w naszym klimacie i zaleca się sadzenie raczej w cieplejszych, zachodnich rejonach kraju, a w młodości okrywanie za pomocą kopczyka liści lub agrowłókniny.
Najlepiej rośnie na glebach umiarkowanie żyznych i wilgotnych, na stanowiskach słonecznych lub w półcieniu. 
źródło
https://botany.cz/cs/tilia-oliveri/

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości