Poziomka Truskawka
#1

   
Poziomka Truskawka (Fragaria ×Ananassa) 
Roślina mieszaniec dwóch gatunków poziomki z rodziny różowatych (RosaceaeJuss.).
Ma wiele nazw zwyczajowych: Poziomka Ananasowa, Poziomka Wielkoowocowa, najczęściej jednak nazywana jest po prostu Truskawką.
Mieszaniec ten został uzyskany w Europie przez skrzyżowanie pochodzącej ze wschodniej Ameryki Północnej Poziomki Wirginijskiej-Fragaria Virginiana z Poziomką Chilijską-Fragaria Chiloensis , które zaszło przypadkiem na początku XVIII wieku
Uprawiana ze względu na jadalne owoce, w warunkach Europy Środkowej wyjątkowo i przejściowo dziczeje

Zastosowanie
Roślina uprawna: uprawiana we wszystkich krajach klimatu umiarkowanego oraz w chłodniejszych rejonach podzwrotnikowych ze względu na smaczne owoce.
Według danych FAO największym producentem na świecie są Stany Zjednoczone gdzie w ostatnich pięciu latach zbiera się średnio około 1100 tys. ton.
Kolejnymi producentami są Hiszpania, Rosja i Turcja.
Polska z produkcją ponad 180 tys. ton rocznie jest na siódmym miejscu na świecie
Truskawka Kaszubska lub "kaszëbskô malëna" jest wpisana do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych.
Rozporządzeniem Komisji Europejskiej (WE) nr 1155/2009 z dnia 27 listopada 2009 r. nazwę produktu zarejestrowano jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.
Truskawki w produkcji najczęściej rozmnażane są wegetatywne poprzez rozłogi.
Początki uprawy datuje się na 1817 rok w Wielkiej Brytanii, ale rozwój nastąpił w połowie XIX wieku w Stanach Zjednoczonych

Sztuka kulinarna.
Ubogokaloryczna, zawartość węglowodanów na poziomie 6-9%, a wody na poziomie 80%.
Zawiera cenne substancje: minerały (cynk, fosfor, magnez, mangan, potas, wapń, żelazo), witaminy (A, B1, B2, B3, B6, B9, E oraz w szczególności C – 66 mg/100g), pektyny, fitocydy, kwas elagowy, kwasy fenolowe, flawonoidy, błonnik, antocyjany, bromelinę (dojrzałe owoce).
Owoce nadają się do bezpośredniego spożycia i na przetwory.
Z owoców Truskawki wytwarza się dżemy, kompoty oraz mrożonki a liście suszy na herbatkę.
Z owoców można przyrządzać desery.
źródło
źródło
niezwykła plantacja truskawek

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#2

   
   
Legenda głosi, że truskawki przywiózł do Europy nie kto inny jak Krzysztof Kolumb, a owoce te dzięki niezwykłym walorom smakowym szybko zdobyły sobie uznanie na europejskich dworach.
 W rzeczywistości historia truskawki wygląda nieco inaczej, a najbardziej intrygujące jest w niej to, że owoce te tak naprawdę są działem człowieka. 
Gdyby nie usilne pragnienie francuskiego króla i eksperyment pomysłowego botanika, możliwe, że nigdy byśmy nie poznali smaku truskawek.
Nie potrzeba wielkiej spostrzegawczości by zauważyć, że truskawka wygląda trochę jak przerośnięta poziomka. 
Podobieństwo to nie jest przypadkowe, owoce te są bowiem ze sobą mocno spokrewnione - zanim jednak przejdę do objaśniania sedna owego pokrewieństwa, chciałbym zwrócić uwagę na pewien kontekst z nim związany.
Poziomki na terenach Europy do XIV  wieku rosły dziko. 
Ze względu na wyjątkowe walory smakowe zbierano je regularnie w lasach i na łąkach. 
Jednak do czasów panowania króla Ludwika XIV nikt nie wpadł na pomysł by zająć się ich uprawą. 
Podczas jednej z wypraw morskich francuski inżynier Amédée François Frézier opisał zwyczaje żywieniowe ówczesnych mieszkańców dzisiejszego Chille, zwracając uwagę m.in. na zjadane przez nich poziomki, które rozmiarami wyraźnie przewyższały ich europejskie odpowiedniki.
 Inżynier ów postanowił przywieźć kilka roślin jako prezent dla króla Francji, który uwielbiał smak poziomek i któremu bardzo spodobały się gabaryty przywiezionych owoców.
Na życzenie króla francuski botanik Antoine Duchesne po wielu próbach skrzyżował dwie odmiany poziomek (chilijskie i wirginijskie) czego efektem były współcześnie znane nam truskawki. 
Do Polski truskawki trafiły dość szybko; przeflancowane z królewskich ogrodów produkcyjnych zaopatrujących gigantyczny dwór królów francuskich w Wersalu.
Pierwsze sadzonki truskawek przesłała do Polski najprawdopodobniej żona króla Francji LUDWIKA XV, królowa MARIA LESZCZYŃSKA córka wojewody poznańskiego, a potem króla Rzeczypospolitej STANISŁAWA LESZCZYŃSKIEGO. Trafiły one najpierw do ogrodów magnackiej siedziby zamku rodu LESZCZYŃSKICH W GOŁUCHOWIE.
 Obecnie Polska jest po Hiszpanii największym w Europie producentem truskawki, a nasz rejon największym truskawkowym zagłębiem Polski i Europy.
Owoce te szybko zyskały sobie rzesze sympatyków i na stałe zaczęły gościć na stołach Europejskich dworów, gdzie podawane były jako wykwintny dodatek do szampana.
 W niedługim czasie po udanym eksperymencie Frézier’a, anglik Thomas Andrew Knight opracował metodę krzyżowania poziomek, którą stosuje się do dziś.
 W wieku XIX truskawki zaczęły się pojawiać w się sklepach, dzięki czemu stały się ogólnodostępne, a ich popularność dalej rosła.
Dziś truskawki dostępne są praktycznie na całym świecie. 
Chociaż sezon na nie trwa stosunkowo krótko, to namiętni  miłośnicy mogą zadowalać się rozmaitymi ich przetworami przez cały rok. 
Warto podkreślić, że truskawki są cennym składnikiem diety nie tylko ze względu na wysokie walory smakowe, ale 
także ze względu na bogactwo cennych dla naszego zdrowia składników. 
źódło
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#3

   
   
Truskawka
Zdaniem amerykańskich neurologów truskawki dbają o sprawność naszego mózgu, gdyż zawierają duże ilości antyoksydantów, które neutralizują niszczycielskie wolne rodniki.

Próżno szukać o truskawkach wiedzy w starych zielnikach europejskich czy wschodnich. 
Nie wspominają o nich również podania indiańskie, choć swój rodowód owoce te wywodzą z Ameryki.
Narodziły się jednak w Europie i to całkiem niedawno, bo pod koniec XVIII wieku.
Na początku były bowiem poziomki tzw. wirginijskie, które odkryli w XVII wieku na wybrzeżach Ameryki Północnej ówcześni osadnicy.
Wkrótce sprowadzono je do Europy, gdzie zrobiły furorę i stały się ulubionym smakołykiem na dworze Ludwika XIV.
Były jednak równie drobne, jak rodzime poziomki europejskie. 
Ale w 1714 roku francuski szpieg, Amedee Frezier, obserwujący poczynania Hiszpanów w Chile, natrafił na ich kolejną odmianę.
Opisał ją jako „wielkości orzecha, a czasem kurzego jaja, biało-czerwoną, nieco mniej smaczną od naszych poziomek”.
Zabrał ze sobą do Francji kilkanaście sadzonek, z których 5 zdołało przetrwać półroczną podróż. 
Jak dokładnie je rozdysponował, nie wiadomo, faktem jest jednak, że w jakimś europejskim ogrodzie poziomka chilijska spotkała wirginijską i tak, zapewne przypadkiem, powstała krzyżówka, czyli nasza dzisiejsza truskawka. 
Przy czym objawiła się niemal równocześnie w Londynie i Amsterdamie i dopiero naukowcy byli w stanie określić jej rodowód. 
Innymi słowy – rodzice amerykańscy, ale dziecko przyszło na świat w Europie. 
I to dziecko niezwykle udane, co szybko zauważyli ówcześni zielarze i lekarze.

Świeże truskawki są kopalnią witaminy C – w jednej szklance owoców znajduje się jej tyle, że z naddatkiem zaspokaja dzienne zapotrzebowanie organizmu dorosłej osoby.
Do tego dochodzą witaminy z grupy B, witaminy E i P oraz minerały: żelazo, potas, wapń i fluor, cynk, a także jod, miedź, krzem.
Ponadto węglowodany w umiarkowanej ilości, sporo pektyn (frakcja błonnika pokarmowego) pobudzających pracę jelit, kwasy organiczne (cytrynowy, jabłkowy, salicylowy, oksalowy, winny i inne) regulujące trawienie i przyspieszające przemianę materii, związki azotowe, ściągające garbniki, olejki aromatyczne, fitoncydy i wspomniane już antocyjany. 
Wartość energetyczna 100 g owoców to zaledwie 32 kcal, zatem truskawki z powodzeniem mogą towarzyszyć odchudzającym dietom, a nawet być ich podstawą. 

Jedzenie truskawek zaleca się wszystkim osobom osłabionym, dzieciom, dorastającej młodzieży, ludziom starszym oraz kobietom w ciąży, gdyż wzmacniają organizm. Zawarte w nich żelazo działa krwiotwórczo i oczyszcza krew, sole wapnia i fosforu są budulcem kości, poprawiają sprężystość mięśni, wzmacniają serce i płuca, przeciwdziałają nadciśnieniu i miażdżycy.
Pektyny regulują pracę przewodu pokarmowego, pobudzają perystaltykę jelit, działają lekko przeciwzaparciowo i przeciwkrwotocznie. 
Garbniki zapobiegają stanom zapalnym błon śluzowych. 

Ponadto truskawki, ze względu na swój zasadowy odczyn, obniżają kwasowość moczu, zalecane są zatem jako lek przeciwko podagrze, reumatyzmowi, chorobom wątroby, kamieniom moczowym i żółciowym. 
Ze względu na wysoką zawartość witaminy C chronią przed szkorbutem i tzw. zmęczeniem wiosennym. 
Działają też lekko napotnie i leczą stany zapalne jamy ustnej. Dobrze oddziałują na gruczoły dokrewne i tonizują system nerwowy. 

Do tego są wspaniałym kosmetykiem. 
To podobno im Eugenia de Montijo, hiszpańska szlachcianka, zawdzięczała swą nieskazitelną, olśniewająco białą cerę, dzięki której zwróciła na siebie uwagę cesarza Napoleona III.
Zakochał się w niej do tego stopnia, że porzucił swoje liczne kochanki i zaczął się starać o jej rękę, mimo jej stosunkowo niskiego pochodzenia. 
Eugenia uwielbiała truskawkowe kąpiele – na jedną jej służące rozgniatały aż 10 kg owoców! Ale chyba się opłaciło, skoro dzięki nim została cesarzową…

Truskawki działają łagodnie rozjaśniająco, dlatego stosuje się je często do wybielania przebarwień oraz piegów. 
Bywają stosowane zamiast pasty do zębów, gdyż usuwają z nich żółty osad i neutralizują przykry zapach z ust. 
Pomagają w leczeniu wyprysków i egzem. 
Zawierają kwas salicylowy, który pozwala usunąć obumarłe komórki naskórka, przyczyniając się do wygładzenia cery.

Cenne są również liście tej rośliny. 
Obfitują w witaminę C (mają jej nawet więcej niż owoce), garbniki, glikozydy flawonowe. 
Zawierają też śladowe ilości alkaloidów. 
W korzeniach tego owocu znaleziono przede wszystkim garbniki. 
Wszystkie części truskawki zawierają rutynę.
K.B.

DLA ZDROWIA
Sok naturalny
Truskawki oczyścić, umyć, osączyć z wody i przepuścić przez sokowirówkę. 
W miarę potrzeby dosłodzić, zlać w butelki z ciemnego szkła, szczelnie zamknąć i pasteryzować przez 15 minut.
Przechowywać w chłodnym ciemnym miejscu.

Odwar z liści i korzeni przeciw artretyzmowi, nadciśnieniu, miażdżycy
Garść liści i korzeni (umytych, oczywiście) wymieszanych w równych proporcjach zalać litrem wody, zagotować i gotować na małym ogniu przez 10 minut. 
Odcedzić, podzielić na 5 porcji i wypijać je w odstępach 3-godzinnych.

Odwar z liści przeciw biegunce
Garść młodych liści zalać 1/2 litra wody i podgrzewać na maleńkim ogniu, nie dopuszczając do zawrzenia. 
Odcedzić. 
Wypić w dwóch porcjach w dwugodzinnym odstępie.
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#4

       
Fragaria Ananassa TRISTAN
Wiecznie owocująca truskawka
Rośliny nie tworzą tak wielu wąsów.
Nadaje się do kwietników i wiszących doniczek, skrzynek itp., gdzie średniej wielkości, wydłużone smakowite owoce zwisają ponad krawędzią pojemnika.
Jej wartość podnosi niezwykły jak na truskawkę kolor kwiatów, dzięki czemu pełni również funkcję rośliny ozdobnej.
Kwiat  różowy, ciemnozielone liście, małe, jaskrawoczerwone, słodkie owoce, kwitnie od wczesnego do późnego lata,
https://www.gardenia.net/plant/fragaria-...sa-tristan
https://www.gardenia.net/plant/fragaria-...sa-tristan

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#5

   
Truskawka pnąca (Pink Triathlon)

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#6

   
Chruścina jagodna, chróścina jagodna, poziomkowiec, poziomkowe drzewo, drzewo truskawkowe (Arbutus unedo L.)
Gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). 
Rośnie w regionie śródziemnomorskim, w zachodniej Europie i Azji
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#7

   
Truskawkowa ciekawostka
Ciekawostką jest truskawka Pineberry o smaku i zapachu ananasa. 
Jej owoce mają kolor biały a nasiona są ciemnoczerwone. 
Może być uprawiana w doniczkach, skrzynkach balkonowych, gdzie bardzo ciekawie wygląda, oraz wprost w gruncie. 
Wymaga regularnego podlewania.
 Lubi gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. 
Stanowisko słoneczne i półcieniste. 
Odmiana ta została wyhodowana przez holenderskich ogrodników.

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#8

   
Truskawki najczęściej jadamy z cukrem, ze śmietaną, lub jako dodatek do naleśników. 
Wyobraźcie sobie jednak, że w wielu krajach na świecie popularne jest marynowanie truskawek. 
Na czym to polega? 
Truskawki i gałązki rozmarynu zalewa się mieszanką octu, soli i cukru.
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#9

   
Herbata Ziołowa-Truskawka, Liście i Jagody
Podobnie jak liście wielu krzewów owocowych i drzew, Truskawki są magazynem przydatnych substancji.
Zawierają: olejek eteryczny; kwas cytrynowy i jabłkowy; węglowodany; tanina; kwas chinowy.
Uważa się, że Liść Truskawki, jako sprawdzony środek multiwitaminowy, jest skuteczny w normalizacji procesów metabolicznych w organizmie, a także eliminuje niedobór witamin i leczy cukrzycę.
Prawidłowo zaparzona Herbata z Liści Truskawki tonizuje nie gorzej niż kawa, ale nie podrażnia układu nerwowego, zapobiega rozwojowi miażdżycy i działa moczopędnie.
Osoby z problemami układu sercowo-naczyniowego powinny włączyć do swojej diety herbatę z Liści truskawki.
Odwar nie będzie przeszkadzał tym, którzy aktywnie pracują nad zwiększeniem wytrzymałości organizmu i normalizacją ciśnienia krwi.
Liście Truskawki to świetna opcja dla osób z problemami trawiennymi.
Oparty na nich wywar poprawia funkcje motoryczne żołądka i normalizuje proces trawienia.
Warto zauważyć, że mogą go pić nawet osoby cierpiące na zapalenie żołądka, wrzody i zapalenie jelita grubego.
Oprócz konsumpcji domowej nalewki i wywary z liści truskawek można stosować w kosmetyce do przygotowania maseczek na piegi i pigmentację.
Ale przyszłe matki muszą bardzo uważać na napój, ponieważ powoduje on skurcze macicy.

Każdy może zrobić Herbatę Truskawkową.
Aby to zrobić, do czajnika wlewa się łyżkę wstępnie wysuszonych Liści (jeśli parzy się z nich Herbatę), mieszaninę wlewa się wrzącą wodą, owija i pozostawia do zaparzenia.
Powstały napój będzie miał przyjemny bladopomarańczowy kolor, aromat i smak.
W razie potrzeby do schłodzonej nalewki można dodać trochę miodu lub cukru.

Możesz przygotować zdrową nalewkę z jagód, najpierw mieląc je w blenderze lub przecierając przez sito.
Gotowy przecier jagodowy zalewa się wrzątkiem i podobnie jak liście pozostawia się do zaparzenia w ciepłym miejscu. Do smaku dodaje się cukier, miód, cytrynę, Miętę, Melisę.

Ciekawy przepis na herbatę ze sfermentowanych Liści Truskawek.
Zaleca się zbieranie surowców już na początku lata, przy użyciu wyłącznie w pełni rozwiniętych liści.
Pierwszym etapem przygotowania jest suszenie surowców w równej warstwie na płaskiej powierzchni z okresowym przewracaniem.
Zwiędłe liście przenosi się na naturalną tkaninę, po czym formuje się z niej opaskę uciskową, która pozwala na spływanie soku.
W tym stanie zostają na kolejny dzień.
Ostatnim etapem jest ponowne suszenie w piekarniku w temperaturze 100 stopni.
Sfermentowane liście pozwolą uzyskać wyjątkowy napój o bogatej barwie, smaku i aromacie poziomek.
Do gotowej herbaty można dodać ciepłą lub zimną płynną śmietanę, mleko skondensowane
Источник: https://kivahan.ru/chaj-iz-zemlyaniki/

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości