Petrified Wood
#1

       
Petrified Wood-Skrzemieniałe Drewno 
Skamieniałości Drewna z minionych okresów geologicznych, zachowane dzięki pogrzebaniu drewna w osadzie, a następnie zastąpieniu pierwotnej substancji drewna przez krzemionkę (Chalcedon lub Opal) pochodzącą z roztworów krążących w osadzie.
W procesie tym często zachowane zostają wszelkie szczegóły budowy drewna i jego struktura.

Skrzemieniałe Drewno ma duże znaczenie naukowe, gdyż dobrze zachowana struktura drewna umożliwia rozpoznawanie gatunkowe, a także badania paleoklimatyczne, poprzez np. analizę zmienności pierścieni przyrostowych.
W nielicznych przypadkach zachowują się Skrzemieniałe Pnie w dużych nagromadzeniach, tworząc tzw. skamieniałe lasy (jednak zazwyczaj są to napławione pnie, a nie drzewa zachowane w pozycji przyżyciowej).
Oprócz tego jest bardzo cenione na rynku kolekcjonerskim zbieraczy skamieniałości, zwłaszcza odmiany zbudowane z kolorowego Chalcedonu, w tym z Jaspisu.
Czasami w drobnych pustkach w obrębie drewna krystalizował Kwarc, w tym Ametyst.

Występują też pnie drzew tylko nieznacznie skrzemionkowane.
Są to zazwyczaj stosunkowo młode skamieniałości (kilka tysięcy lat) i z tego wynika ich niecałkowite skrzemienienie.
Pnie takie zwane czarnym dębem występują w osadach rzecznych Europy, a zwłaszcza Polski i są cennym surowcem używanym do wyrobu luksusowych mebli.

Najbardziej znanym złożem jest Skamieniały Las koło Holbrook w Arizonie (USA).
Można tam znaleźć skrzemieniałe pnie późnotriasowych drzew z rodziny araukariowatych, do 65 m długości i 3 m średnicy (sprzed około 200 mln lat).
Krzemionka jest tam wielobarwna, częste są też pustki wypełnione ametystem.
Nigdzie indziej skrzemieniałe drewno nie jest tak pięknie ubarwione.
Obszar "Skamieniałego Lasu" w 1962 r. został ogłoszony parkiem narodowym.
Od tego czasu pozyskiwanie i wywóz okazów jest zabronione, choć ciągle trwa nielegalne wydobycie.

W Polsce najstarsza wzmianka o skrzemieniałych drzewach z terenu Polski pochodzi z Historia Polonica Jana Długosza z 1480, gdzie opisane zostały pnie z Roztocza.
Drewno wieku późnokarbońskiego i wczesnopermskiego jest powszechne w okolicy Nowej Rudy na Dolnym Śląsku i na zachód od Krakowa.
Są to pnie zaliczane do rodzaju Dadoxylon. Bardzo liczne i duże pnie mioceńskich drzew szpilkowych (cyprysowate) wyłącznie z rodzaju Taxodioxylon (głównie gatunek Taxodioxylon taxodii) znane są z Roztocza.
Na Roztoczu występują przede wszystkim w rejonie wsi Siedliska, w mniejszym stopniu także koło miejscowości Hrebenne, Lubycza Królewska i na polach między tymi trzema osadami oraz dalej na wschód, już po ukraińskiej stronie granicy.
Są też znane z zachodniego Roztocza, w okolicy wsi Goraj i Chrzanów.
We wsiach Siedliska i Bondyrz znajdują się muzea skamieniałego drewna z Roztocza.
W Dąbrowie Tarnowskiej k.Tarnowa woj.małopolskie znajduje się Muzeum Agatów i Skamieniałych Drzew założone 12.11.2005 roku przez Krzysztofa Polońskiego.

Zastosowanie
wspaniały surowiec do wyrobu biżuterii (kaboszony, naszyjniki)
ceniony wśród kolekcjonerów minerałów
do wyrobu luksusowych mebli
ma znaczenie naukowe
źródło
źródło
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#2

       
Skamieniałe Drewno to skamieniałości drewna z dawnych okresów geologicznych. 
Drewno zostało pogrzebane w osadzie i potem pierwotna substancja została zastąpiona przez krzemionkę z roztworów w nim krążących (najczęściej chalcedon i opal).
Skamieniałe Drewno jest szczególnie pomocne przy zmobilizowaniu się do zdecydowanego działa w kłopotach oraz w rozproszeniu zmartwień. 
Zwiększa wytrzymałość oraz siłę, a energia tego kamienia pomaga się ugruntować w trakcie kryzysu, jakichś trudności czy osłabieniu organizmu. 
Pomaga zrozumieć przyczynę kłopotów oraz ułatwia znalezienie najlepszego rozwiązania na nie. 
Pomaga przybliżyć się nam do natury oraz odnaleźć radość w codzienności i cieszyć się małymi rzeczami, z których składa się nasze życie. 
Jest bardzo dobrym kamieniem, gdy wprowadzamy się do nowego mieszkania.

Czyszczenie: Skamieniałe Drewno czyścimy pod bieżącą wodą, a raz na kilka tygodni należy wystawić go na światło Księżyca, aby go naładować. 
To pozwoli odzyskać mu naturalne właściwości. 
źródło
źródło
źródło
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#3

   
W skamieniałych lasach Arizony
Relacja z podróży Valentin Viktorovich Vlasov  - akademik Rosyjskiej Akademii Nauk,

Świat minerałów jest wspaniały i atrakcyjny, cudownie powstaje w wyniku zderzeń ciał niebieskich lub procesów ewolucyjnych w gorących wnętrznościach Ziemi.
Okazuje się jednak, że czasami minerały rosną jak drzewa w dosłownym tego słowa znaczeniu. 
Mówimy o tak zwanych skamieniałych drzewach, kiedy materia organiczna drewna, zakopana pod warstwą deszczu bez powietrza, przez miliony lat zamienia się w niezwykle piękne minerały. 
Najsłynniejszym złożem takich drzew jest marzenie każdego miłośnika przyrody - Parku Narodowego Petrifide Forest w amerykańskim stanie Arizona 
Skamieniałe drzewa występują w osadach i wulkanicznych osadach permu i karbońskich na całym świecie. 
Z reguły w strefach o zwiększonej aktywności magmicznej, gdzie erupcje wulkaniczne miały miejsce w pobliżu lasów. 
Złoża skamieniałych drzew znaleziono w Belgii i Kanadzie, Grecji i Brazylii, Nowej Zelandii i Madagaskarze. 
W Rosji drzewa kamienne występują w regionach Wołogdy i Nowogrodu, a także na Uralu, Środkowej Syberii, Kamczatce i Primorye.

Najbardziej znane skamieniałe „lasy” mają status pomników przyrody lub parków narodowych, z których najsłynniejszy słusznie uważa się za amerykański skamieniały las . 
To było tutaj, pod koniec XIX wieku. wyprawa pod dowództwem porucznika E. Whipple'a odkryła pierwsze placery skamieniałego drzewa, uznanego przez piękno koloru i wzoru za najlepsze na świecie.

   
Fantastyczna, nieprzejezdna i niezwykle zmienna płaskorzeźba Parku Leśnego Petrifaid powstała z powodu erozji luźnych skał osadowych, nie związanych z roślinnością. 
Rzadkie deszcze w suchym klimacie nie tylko przecinają rozległą sieć wąwozów, ale także zmywają starożytne skamieliny na powierzchnię
Zanim to pole kopalne zostało ogłoszone parkiem narodowym w 1962 roku, musiał wiele znosić z turystyki naturalnej i łowców rzadkości. 
Pod koniec XIX wieku najpierw na terenie przyszłego parku położono ścieżkę „wielbłąda”, a następnie kolej i drogę. 
I chociaż na początku ubiegłego wieku Petrifide Forest został uznany za pomnik przyrody, przez około pół wieku jego ziemie były wykorzystywane jako pastwiska. 
Mówi się, że przechodzący turyści ładowali „pamiątki” bezpośrednio do samochodów, a ogromne kamienne pnie czasami były wysadzane w celu wydobycia kryształów kamieni półszlachetnych, w które zamieniło się drewno.

   
Teraz pobieranie próbek z parku jest uważane za przestępstwo, jest otoczone ogrodzeniem z drutu i wieczorem zamknięte dla zwiedzających, a na jego terenie znajduje się tylko małe muzeum „Rainbow Forest” i nie ma ani jednego kempingu turystycznego. 
Mimo to ponad pół miliona turystów rocznie odwiedza dziś Petrifide Forest, przyciągane nie tylko wyjątkowymi skamielinami, ale także niesamowitymi krajobrazami „kolorowej pustyni”, jakby pomalowanymi akwarelami, a także starożytnymi petroglifami - śladami obecności prymitywnego człowieka.

Park Narodowy Petrified Forest ( Petrified Forest - Petrified (Petrified) Forest) nie jest największym, ale jednym z najbardziej niezwykłych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych. 
Znajduje się w północno-wschodniej Arizonie w pobliżu miasta Holbrook, a jego całkowita powierzchnia wynosi 380 km 2 . 
Terytorium parku podzielone jest na dwie strefy - południową i północną. 
Na terytorium północnym znajduje się tak zwana „kolorowa pustynia” z wielokolorowymi badlands (z angielskich badlands - „złe” ziemie), ze specjalnymi formami suchej płaskorzeźby w postaci sieci spiczastych wzgórz oddzielonych wąwozami. 
Ale główną atrakcją parku jest niesamowity „las” skamielin, który zmienił pozostałości starożytnych przedstawicieli drzew iglastych, paproci i cyprysów, które wyrosły tu około 220 milionów lat temu. 
Skamieniałe szczątki tych roślinnych gigantów, pod którymi kiedyś chodziły dinozaury, pod wpływem wiatru i wody pojawiają się ponownie z głębin osadu, który je zakopał.

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#4

   
W lesie dinozaurów
W końcu odbyła się nasza długo oczekiwana podróż. 
Jest mroźny grudniowy poranek, słońce wschodzi, a kryształy lodu błyszczą na cierniach uschniętych krzewów, ostrych kamieni pokrywających pagórkowatą pustynię i wszędzie leżące ogromne pnie kamiennych drzew. 
Zimą w parku jest niewielu gości, a strażnicy nie są zbyt gorliwi: możesz wędrować nie tylko „oficjalnymi” szlakami pieszymi, ale także „dzikimi” odcinkami, a nawet wspinać się na wzgórza, które wznoszą się ponad kolorową pustynię.
Widok z tych wzgórz jest niesamowity: wśród kamienistych przestrzeni, w niektórych miejscach pokrytych karłowatą zimową trawą, znajdują się kłody sprzed setek milionów lat! 
Jeśli zamkniesz oczy, możesz sobie wyobrazić, że kiedyś tryskała tutaj ciepła woda, a te drzewa były żywymi zielonymi gigantami, pod którymi wędrowały ogromne dinozaury ...

   
Spośród skamielin znalezionych w parku zidentyfikowano co najmniej dziewięć gatunków drzew. 
Najczęstszym gatunkiem jest Araucarioxylon arizonicum , którego łacińska nazwa („Araucaria wood”) odzwierciedla pokrewieństwo tych paleozoicznych przedstawicieli nagonasiennych ze współczesnymi Araucariaceae związanymi z drzewami iglastymi. 
Zidentyfikowano także skamieliny kilku gatunków paproci, plaunaidów i innych roślin paleozoicznych oraz, oczywiście, zwierząt kopalnych - gigantycznych krewnych krokodyli, dinozaurów, mięczaków i owadów.

   
Wysokość tych drzew - krewnych Araucariaceae - osiągnęła w ciągu swojego życia kilkadziesiąt metrów
Ale nadal najważniejsze jest to, że wokół widać ogromne skamieniałe pozostałości tak zwanej „Araukarii”. 
Drzewa te kiedyś wyrosły prawie na wysokość stu metrów, a dziś ich pnie, pozbawione gałęzi i gałązek, są rozrzucone po pustyni, jak zwykłe kłody pozostawione po długim piłowaniu. 
Większość kłód jest podzielona na fragmenty o różnych rozmiarach, z których największy osiąga grubość 1-3 mi długość 60 m. 
Na plasterkach wielu z nich wyraźnie widać pierścienie roczne i charakterystyczną włóknistość, ale pierwszy dotyk niszczy złudzenie - dotknięcie go nie „ciepłe” drzewo, ale zimny kamień.
Jak powstały tak niesamowite naturalne artefakty? 
Około 200-250 milionów lat temu pustynia była równiną zalewową o łagodnym klimacie tropikalnym, porośniętym gęstymi lasami. 
Wycieki rzek wywołane przez deszcze sztormowe zmyły błoto i inne osady na nizinach. 
Ogromne drzewa, umierające, wpadły do wody i nagromadzonych brudów, gdzie zostały pokryte gliną, piaskiem i popiołem wulkanicznym. 
W takich warunkach beztlenowych gnicie drewna opóźniało się, a w wyniku złożonych procesów fizykochemicznych powoli zamieniało się w kamień, zachowując swoją pierwotną „żywą” formę.
W rezultacie złoża skamieniałych drzew okazały się „mothballed” w 240-metrowej grubości ściśniętych warstw skał osadowych, które po milionach lat zostały podniesione w wyniku wzrostu litosfery. 
Stopniowo zapadają się wraz z powstawaniem wielokolorowych wzgórz i wąwozów, po czym ponownie wyrywają zakopane drzewa.

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#5

   
Jak rodzi się kamienny kwiat
Procesy przekształcania drewna w kamień są dziś dobrze znane. 
Jak wiadomo, w normalnych warunkach martwe drewno jest niszczone przez działanie owadów i mikroorganizmów (bakterii i grzybów), jednak jeśli wpada w warunki wykluczające rozkład i karbonizację, rozpoczyna się powolny proces przekształcania tkanek roślinnych w kamień. 
Nawiasem mówiąc, mówienie o „transformacji” w tym przypadku jest błędne - mówimy o zastąpieniu, innymi słowy, powstawaniu tak zwanej pseudomorfozy.

   
Kiedy drewno zostanie pochowane w wyniku zawalenia, powodzi, erupcji wulkanu i innych katastrofalnych zjawisk, dostęp tlenu do nich ustaje i rozpoczyna się proces metamorfizmu w niskiej temperaturze. W rezultacie, pod wpływem nasyconego roztworu mineralnego przesączającego się przez osady, węgiel tkankowy jest zastępowany innymi pierwiastkami, takimi jak krzem lub wapń. 
Powstałe pseudomorfozy z reguły prawie całkowicie zachowują swoją pierwotną formę organiczną. 
Wszystkie te skamieniałe sęki i kora, roczne pierścienie i ślady aktywności owadów są źródłem unikalnych informacji naukowych.
Drewno tych drzew, które żyło ponad 200 milionów lat temu, zamieniło się w półszlachetne i ozdobne kamienie - opal, chalcedon i kwarc, zachowując swoją naturalną formę
Obecnie w skamielinach drzew znajduje się kilkadziesiąt minerałów, ale najczęściej, jak w przypadku skamieniałych drzew w Petrifide Forest Park, są to gatunki zawierające krzem - gęsty mikrokrystaliczny kwarc, opal (mikrokrystaliczny włóknisty kwarc) i chalcedon (amorficzna uwodniona krzemionka). 
Marmurkowe drzewo jest mniej powszechne, w którym krzemiany, takie jak dolomit i kalcyt, nie są głównymi minerałami. 
Zastępując minerały w skamieniałym drewnie znalezionym na terytorium Rosji i w regionie Nowogrodu jest piryt, w regionie Wołogdy znajduje się w nim ametyst.
Ze względu na zanieczyszczenia skamieniały materiał może mieć szeroką gamę kolorów: węgiel daje kolor czarny, tlenek żelaza - od czerwonego do brązowego, mangan - pomarańczowy lub różowy, miedź i kobalt - zielony lub niebieski itp. 
Ponadto: obszary, które różnią się znacznie pod względem strukturę i kolor można znaleźć na jednej skamielinie, dzięki czemu na skrawku przypomina jaspis krajobrazowy.
Skamieniałe drewno, które przeszło w rangę tlenków mineralnych, jest dość twarde (stopień twardości zależy od minerałów zastępczych). 
Ta jej własność, a także bogata gama kolorów, różnorodne faktury i wzory, predefiniowały jej użycie jako osobliwego i bardzo dekoracyjnego materiału ozdobnego. 
Ponadto jest łatwy do cięcia, szlifowania i polerowania, co podkreśla kolor i nadaje produktowi szklany połysk.

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#6

   
Nic dziwnego, że biżuteria ze skamieniałego drewna była noszona w starożytnym Rzymie i starożytnych stanach Mezopotamii. 
Zapotrzebowanie na nie, nie spada dzisiaj. 
Odmiany o małym kontrastowym wzorze są używane do produkcji biżuterii, z wzorem w duże plamki - do dużych produktów dekoracyjnych - wazonów, świeczników, szkatułek. 
Szczególnie ceniony jest kamień z wyraźnymi liniami słojów. 
Niezwykle piękne i nie mniej drogie blaty są uzyskiwane z dużych pni: najlepsze z tych, które widziałem, kosztują około 400 tysięcy dolarów.
W czasach starożytnych skamieniałe drewno było używane do tworzenia domowych talizmanów w postaci postaci bogów lub zwierząt, które miały chronić dom człowieka przed pożarami, błyskawicami i powodziami, a pierścienie i bransoletki były noszone, aby chronić przed złodziejami i złodziejami. 
Od niepamiętnych czasów skamieniałe drewno przypisywano specjalne właściwości lecznicze. 
Koraliki z niego noszono jako gwarancję długowieczności, ponieważ uważano, że pomagają wytrzymać stres i znormalizować ciśnienie krwi

   
Mongolscy uzdrowiciele nakładali płytki ze skamieniałego drewna z pustyni Gobi na chore stawy. 
Trudno powiedzieć, czy takie drzewo pomaga w bólach stawów i od złodziei, ale prawdopodobnie nie jest złym złagodzenie stresu poprzez ucztowanie przy błyszczącym, wielobarwnym kamiennym stole. 
A jednak, aby złagodzić napięcie nerwowe, nie ma nic lepszego niż podróż do kamiennych „lasów”, gdzie możesz dotknąć zamrożonego czasu własnymi rękami i patrzeć na świat wokół siebie innymi oczami.
http://www.magspace.ru/blog/science/303656.html
https://www.dreamstime.com/stock-image-p...ge31110161
https://scfh.ru/papers/v-okamenevshikh-lesakh-arizony/
https://elementy.ru/nauchno-populyarnaya...kh_Arizony

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#7

https://64.media.tumblr.com/1774c3dda57f...1_1280.jpg
Skamieniałe drewno (od greckiego rdzenia petro oznaczającego „skałę” lub „kamień”; dosłownie „drewno zamienione w kamień”) to nazwa nadana specjalnemu rodzajowi skamieniałych pozostałości roślinności lądowej.
https://indexse7en.tumblr.com/post/14592...-the-greek
https://beautiful-minerals.tumblr.com/ta...ood/page/2

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#8

Agatized Wood Read 
https://www.geologyin.com/2024/02/agatiz...-uses.html

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#9

https://www.visitutah.com/things-to-do/r...ified-wood

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#10

https://www.gemstones.com/articles/gemst...ified-wood

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#11

https://www.fossildesign.it/en/what-is-fossilized-wood

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#12

https://www.zmescience.com/feature-post/...-12082022/

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#13

Opalized Wood 
https://www.geologyin.com/2023/07/opaliz...where.html
https://www.geologyin.com/search?updated...=6&page=32

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#14

Petrified Wood Forest 
Read more here: https://www.geologyin.com/2023/09/petrif...s-and.html

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#15

   
Jednym z najbardziej niesamowitych minerałów jest Skamieniałe Drewno lub Kamień Ksylolitowy.
Drewno, gdy proces formowania się skał osadowych, niekiedy nie ulega zniszczeniu, lecz jest zastępowane przez składniki mineralne (jak w przypadku Kwarcu , Opalu i Chalcedonu ).
Tak pojawia się niezwykły minerał organogenny.
Czasami Skamieniałe Drewno zachowuje nawet wzór rocznych słojów lub wzory podobne do wzorów Jaspisu i Agatu .
Skamieniałe Drewno ma najczęściej kolor szary lub brązowy, ale są też kolory czerwonawe, żółte, a nawet niebieskie.
Największym obecnie złożem Skamieniałego drewna jest Holbrook (Arizona, USA). 
Niektóre z tego niezwykłego minerału znajdują się w Rosji, na Ukrainie, w Gruzji i Armenii.

Zasadniczo Skamieniałe Drewno jest używane jako kamień ozdobny (z niego robione są wazony, kandelabry, blaty), ale niektóre szczególnie piękne próbki są używane do robienia koralików, wisiorków, wisiorków i pierścionków.
Co więcej, użycie Skamieniałego Drewna było znane już w starożytnym Rzymie, Asyrii i Babilonie.
Biżuteria ze Skamieniałego Drewna jest niedroga, ale wygląda bardzo oryginalnie.

Lecznicze właściwości skamieniałego drewna. 
W starożytnej Mongolii skamieniałe drewno było używane do leczenia stawów przy zapaleniu stawów i innych chorobach pokrewnych.
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#16

https://64.media.tumblr.com/ea61a0b0e899...1_1280.png
https://64.media.tumblr.com/a58d277c67fc...o2_500.png
Petrified wood from Madagascar.
https://rockon-ro.tumblr.com/post/179684...madagascar
https://beautiful-minerals.tumblr.com/ta...ied%20wood

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#17

https://beautiful-minerals.tumblr.com/im...6983342417
Skamieniała kończyna drewniana zabarwiona chromem (Araucarioxylon arizonicum) - z miejscowości niedaleko Winslow w hrabstwie Navajo w Arizonie
Z jednego z najdziwniejszych znalezisk skamieniałego drewna na świecie wynika, że to drzewo iglaste istniało między 65 a 200 milionami lat temu w epoce triasu. Kiedy drzewo obumarło i zaczęło skamieniać, zostało wystawione na działanie minerału Chromu (tego samego minerału, który barwi szmaragdy). Rdzenni Amerykanie jako pierwsi znaleźli ten materiał i wykorzystali go do wyrobu biżuterii, ale utrzymywali lokalizację w tajemnicy, dopóki nie została ona ponownie odkryta i potwierdzona przez Smithsonian. Okazy te są naturalnymi higrometrami. Po wyschnięciu stają się bardzo jasnozielone, a po zmoczeniu lub wystawieniu na działanie wilgoci stają się ciemnozielone.
https://bijoux-et-mineraux.tumblr.com/po...-wood-limb

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#18

https://geology.com/stories/13/petrified-wood/

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#19

https://www.barlowsgems.net/petrified-oa...cabochons/
https://www.barlowsgems.net/petrified-sycamore-wood/

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości