Lavandula Latifolia
Lawenda Szerokolistna to roślina wieloletnia należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) znana również pod nazwą Lavendula Spica.
Pochodzi z zachodniej części regionu śródziemnomorskiego, od środkowej Portugalii do północnych Włoszech (Liguria) przez Hiszpanię i południową Francję.
Lawenda Szerokolistna to zimozielona krzewinka dorastająca do około 50 cm wysokości.
Roślina tworzy zwarte, regularne kępy, posiada charakterystyczne, grubsze, szarozielone liście niż Lawenda Wąskolistna (Lavandula Angustifolia) i drobne purpurowe kwiaty osadzone na długich łodygach.
Lawenda Szerokolistna jest jedną z najczęściej uprawianych odmian Lawendy ze względu na dużą zawartość olejków eterycznych wykorzystywanych do produkcji tzw. olejku spikowego, używanego do produkcji zapachowych świec, olejków zapachowych, odświeżaczy powietrza, środków piorących, środków przeciwko molom odzieżowym, a także niższej jakości perfum, kosmetyków i mydeł.
Jest mniej cenioną odmianą Lawendy ze względu na bardzo małą zawartość octanu linalolu i innych estrów, decydujących o wysokiej jakości olejku Lawendowego wytwarzanego z Lawendy Wąskolistnej (Lavandula Angustifolia).
Z kolei olejek spikowy posiada znaczną zawartość kamfory, która niemal nie występuje w olejku Lawendowym.
Lawenda Szerokolistna jest też powszechnie wykorzystywana, jako roślina ozdobna.
Ze względu na swój intensywny zapach jest idealną rośliną do sadzenia w miejscach, gdzie przebywają często ludzie takich jak rabaty, obwódki, żywopłoty, ogródki skalne, tarasy i balkony.
Doskonale nadaje się również do uprawy w pojemnikach, donicach jako roślina pokojowa.
Jest cenioną rośliną miododajną przyciągającą pszczoły, trzmiele i motyle.
Lawenda wchodzi w skład mieszanki Ziół Prowansalskich.
Dlatego w kuchni można ją stosować jako zamiennik lub w towarzystwie ziół takich jak Rozmaryn, Tymianek, Cząber, oregano, majeranek czy estragon. Doskonale pasuje również do mięty.
Takie połączenia możemy wykorzystać do przygotowania deserów, ciast, lodów.
W połączeniu z oliwą z oliwek lawenda idealnie pasuje do kurczaka, ziemniaków czy ryb oraz jako dodatek do sosów i sałatek.
Lawenda nadaje potrawą lekko kwiatowo-cytrusową nutę.
Należy jednak nie przesadzać z jej dodawaniem bo ma bardzo intensywny aromat i może zdominować smak dania, czy deseru.
Lawenda potrzebuje miejsca słonecznego i suchego oraz dobrze zdrenowanej, przepuszczalnej gleby, najlepiej z dużą zawartością wapnia.
Kwitnie od czerwca do października.
Kwiaty Lawendy kryją w sobie wszystkie najbardziej pożądane składniki.
Zawierają dużą ilość garbników, a ponadto triterpeny, kumaryny, fitosterole, antocyjany, kwasy organiczne, sole mineralne oraz olejek eteryczny o wyjątkowo złożonej budowie.
W jego skład wchodzą substancje dość rzadkie w świecie roślin, ale o szerokim spektrum działania - linalol, geraniol, furfurol, pinen, cyneol, borneol, a ponadto garbniki, cukry i związki mineralne.
Dlatego kwiaty Lawendy maja wielorakie zastosowanie lecznicze.
Związki aromatyczne, zawarte w olejku Lawendowym, wpływają tonująco na układ nerwowy.
Zapach tego olejku uspokaja, łagodzi skutki stresu emocjonalnego i napięcia nerwowego, ułatwia zasypianie i pobudza aktywność umysłową.
Substancje zawarte w kwiatach i liściach Lawendy są pomocne przy różnych kłopotach z układem trawiennym. Pobudzają wydzielanie soków żołądkowych i żółci, poprawiają apetyt, przyśpieszają trawienie, łagodzą kolki i wzdęcia oraz przyśpieszają ruchy perystaltyczne jelit.
Napar z kwiatów Lawendy działa rozluźniająco na mięśnie i skutecznie łagodzi np. bóle miesiączkowe i bóle brzucha spowodowane nagromadzeniem się gazów.
Natomiast zapach Lawendy jest skutecznym środkiem zwalczającym fizyczne objawy wywołane stresem, np. napięciowe bóle głowy czy migrenę.
Z kolei masaże z użyciem olejku Lawendowego doskonale łagodzą napięciowe bóle mięśni, a także reumatyczne bóle stawów i mięśni.
Podobny skutek dają także okłady bądź kąpiele z użyciem olejku lub naparu.
Właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze olejku lawendowego sprawiają, że jest on bardzo pomocny w zwalczaniu różnych infekcji.
W przypadku zapalenia gardła, zatok, oskrzeli czy migdałków doskonale sprawdzają się inhalacje z użyciem olejku lawendowego.
Warto również używać go do płukania gardła.
Natomiast picie naparu z kwiatów i ziela Lawendy jest bardzo pomocne w walce z infekcją pęcherza, ponieważ działa on moczopędnie.
Olejek lawendowy ma również silne właściwości przeciwgrzybiczne, dlatego stosowany jest w leczeniu trądziku.
Ułatwia też gojenie się ran i przyśpiesza regenerację naskórka, dlatego często znajduje się w składzie toników, a także kremów przeznaczonych dla skóry wrażliwej i delikatnej.
źródło
źródło
źródło