Czy znaczenie tej samej karty zmienia się w zależności od talii?
#1

W obecnym czasie jest mnóstwo talii kart tarota. Jedne są piękne, drugie mniej ładne. Inne są bogate w symbolikę, drugie znowu bardzo proste w przekazie. Dlaczego kupujemy tyle talii? Czyżby każda z nich miała swój specyficzny przekaz? Kupujemy takie karty, które do nas "przemawiają" i które "czujemy"?

Weźmy dowolne talie, w których Arkana Małe są ilustrowane. Przecież znaczenie konkretnej karty nie zmienia się wraz z kolejną talią. 10 Denarów w talii RW i w talii Ambre i Gilded itd. itp. ma takie samo znaczenie. I tak ze wszystkimi innymi kartami we wszystkich dowolnych taliach.

A może widzicie to inaczej? Może korzystacie też w interpretacjach ze szczegółów zawartych w ilustracjach obrazków?

Tak czy inaczej, chciałam zapytać - czy znaczenie konkretnej karty zmienia się według Was w różnych taliach?
Odpowiedz
#2

Znaczenie karty , jako takie sie nie zmienia, ale przeciez wrozymy nie tylko korzystajac z wiedzy, ze znaczenia kart. Dla mnie maja znaczenie szczegoly na karcie, szczegolnie, czy karta jest w ruchu czy nie , lecz nie tylko. Sa tez inne szczegoly, ktore "wychwytuje" moja intuicja. Uwazam, ze to wlasnie jest "przekaz", ktory otrzymujemy odgornie, jako odpowiedz. Slyszlam kiedys wypowiedz Rodina, on byl zdziwiony skad komus sie moga brac jakies inne odpowiedzi, inne znaczenia kart, inne slowa odnosnie danej karty. Ja, przyznam szczerze , bylam zaskoczona, ze to slysze z jego ust na moje wlasne uszy...Czyz nie jest tak, ze nasz glos wewnetrzny, nasza intuicja, podpowiada nam znaczenia , w konkretnym momencie na konkretne pytanie? Przeciez to moga byc slowa , ktorych nikt, nigdy wczesniej nie slyszal przy tej karcie. Wkoncu jakie to ma znaczenie co zostalo napisane w ksiazkach. Wazne zeby wrozba oddawala prawde.
Odpowiedz
#3

Zagadka napisał(a):czy znaczenie konkretnej karty zmienia się według Was w różnych taliach?
Znaczenie kart się nie zmienia, ale czasami jakiś inny szczegół na karcie otwiera moją intuicję. Jeśli chodzi np o miejsce lub sytuację to tez jest zależne od pytania np 4 mieczy od razu nasuwa się szpital, sanatorium w talii Initiatory nasuwa mi się kolacja przy suto zastawionym stole i odpoczynek po czymś cięzkim, pracy, walce -nabieranie sił. Każdy z nas ma jakieś skojarzenia, gdy stawiam karty i czasami coś mi nie pasuje intuicja jakby nie chce podjąć działania w myślach wyobrażam sobie tą samą kartę z innej talii i wtedy jest to coś , co rusza pobudza intuicję i dalej interpretacja już przychodzi sama. w ogóle to ja bym ze swoich kilku talii zrobiła sobie swoją jedną Rotfl ale tak się niestety nie da. Uśmiech
Odpowiedz
#4

Powtórzę jak mantrę - znaczenie ogólne, podstawowe się nie zmienia ALE i o to ale tutaj idzie...
W kartach ważne jest wszystko, najdrobniejszy szczegół, nawet to, jaką talię wybraliśmy na dziś...
Tarot, to nie pismo rysunkowe, które znaczy zawsze to samo...
Ja dla przykładu używam kart klasycznych i Crowleyowskich zależnie od nastroju i ....
Muszę przyznać że 3 Mieczy Crowleya wzbudza we mnie inne odczucia niż 3 Mieczy Waita ...
I możecie mnie nawet zganić lecz ...."czucie i wiara więcej mówi do mnie, niż mędrca szkiełko i oko"..... Oczko
Odpowiedz
#5

Ja popieram Iwonę.
Oraz Rozi.

Znaczenia się nie zmieniają, ale nowe kolory, postacie czy symbole mogą nam się pokazać jako coś nowego, czego nie dostrzeżemy w innej talii.
Ciężko zawrzeć wszystkie odpowiedzi w tak małej karcie, tak aby jej nie zapchać szczegółami. Dlatego też korzystając z RW podpieram się sieciową 78 drzwi, bo tam świat jest nieco bardziej nowoczesny, co ułatwia mi interpretację na niektóre tematy
Odpowiedz
#6

Cytat:Czyżby każda z nich miała swój specyficzny przekaz?
no jakośtam pewnie
weźmy np. dwa koła-karty Austen i Marco Polo
[Obrazek: 10_Major_Fortune.jpg][Obrazek: 632dVWd.jpg]
niby to samo ale inaczej
Odpowiedz
#7

Marco Polo przemawia do mnie bardziej.
U Austen brakuje mi np. różnego wieku tańczących osób.
Odpowiedz
#8

FairyWitch napisał(a):Marco Polo przemawia do mnie bardziej.
U Austen brakuje mi np. różnego wieku tańczących osób.
w MP są same stare dziady a u JA w gruncie rzeczy same równolatki są :|
pomijam fakt że na Jane są nawet sceny zerżnięte z ekranizacji :x
Odpowiedz
#9

tarot.marsylski napisał(a):w MP są same stare dziady a u JA w gruncie rzeczy same równolatki są :|
pomijam fakt że na Jane są nawet sceny zerżnięte z ekranizacji :x

Niby tak, ale w MP są różne kolory, żywioły, i nie wszyscy są starzy.

A gdyby nie podpis w JA to chyba bym nie "Zgadła" czy to Koło... Lol
Odpowiedz
#10

mam pytanie odnosnie interpretacji i w sumie nie wiem gdzie je zadac wiec tuUśmiech
byla dyskusja na temat kto ma jaka talie i co z tego wynika
sa rozne rozklady ktore serwujecie do wspolnej interpretacji; niektorzy oprocz wymienienia wyciagnietych kart wklejaja jak wygladal rozklad (mniemam ze dokladnie z obrazkami z kart z ktorych korzystaja)... zalozmy ze sie w koncu odwaze (kiedys trzeba) i chcialabym dorzucic swoje 3 grosze to powinnam sugerowac sie z jakiej talii byly karty? czy tez niekoniecznie, oprzec sie wylacznie na swojej (mikrej) wiedzy i lypac co najwyzej wzrokiem na wlasne karty
nie wiem czy dosc jasno wyluszczylam o co mi chodziUśmiech
Odpowiedz
#11

Czasem na kartach są fajne ilustracje które mogą dużo dopowiedzieć na dany temat, pokazują szczegóły. Albo pokazują inny system wróżenia, np. Crowleya, tam są inne znaczenia kart.. Także talia ma znaczenie, warto mieć ulubioną i z niej korzystać, wtedy najlepiej do nas przemawia...
Odpowiedz
#12

Jasno wyłuszczyłaś i uważam, ze możesz się jednocześnie opierać i na własnych i na cudzych kartach. Ważne co do Ciebie "mówią".
Odpowiedz
#13

dzieki dziewczyny za szybka odpUśmiech
poki co to ja sie podpieram jakimis 5cioma ksiazkami o tarocie przy probie interpretacjiUśmiech pewnie z czasem ksiazki pojda w kat a wiecej bede widziala z kartyUśmiech przynajmniej mam taka nadzieje
Odpowiedz
#14

przylaczam się do Dziewczyn, generalnie czasem coś "tknie" i wiesz, że na obrazku jest odpowiedź - no to trzeba z tego korzystać Uśmiech
Odpowiedz
#15

dokladnie Uśmiech
Odpowiedz
#16

sybillo to juz od ciebie samej zalezy. Ja publikuje karty które wylosowałam żeby miec wglad za jakis czas jak dana karta wyglada, bo z pamięci to nałych arkan nie wszystkie pamietam że np. 5 mieczy wygląda tak a 6 Mieczy tak. To jest tez pomocne dla osób które pomagaja ci w interpretacji bo moga wypatrzec z obrazków coś co ty sama mogłas przeoczyc.

Wszystko jedno z jakiej talii bedziesz wklejać, ja wklejam ze swojej bo akurat tak mi wygodnie Uśmiech
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości