Warsztat 242 - Stara figurka
#1

Witam wszystkich.  Kwiatek

Obok mojego laptopa stoi sobie figurka. Figurka jest całkiem spora (ok. 26 cm), dość stara, z drewna które z wiekiem całkiem pociemniało.
Jest w naszym domu odkąd pamiętam. Uśmiech

1) Figurka przedstawia stojącą postać. 
Co to za postać? (napiszcie to co Wam pokażą karty np.: jakiej jest płci, jakie ma włosy, w co jest ubrana, czy ma nakrycie głowy, młoda czy stara itp.)

2) Postać trzyma coś w obu rękach i coś robi/wykonuje. Zarówno to co robi jak i przedmiot który trzyma wiązały się kiedyś ściśle z pewnym okresem w roku. 
Co robi ta postać i jaki to okres w roku? 
I plus za to jeśli ktoś odgadnie co trzyma w rękach - może nie konkretnie (to chyba zbyt trudne), ale np. kształt, wielkość czy przeznaczenie.

Zapraszam do udziału, rozwiązanie podam w przyszły piątek późnym wieczorem lub nocą. Oczko

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#2

1.  5 kielicha Królowa denarow
Kielichy i denary to kobiety, wiec mniemam ze jest to kobieta a figurka zrobiona z metalu? Włosy długie i czarne?
Gdyby to była odpowiedź na 2 pytanie to bym powiedziała ze ma to związek z plonami, winem i winogronami, pora deszczowa i jesienia
2. 6bulaw pustelnik wisielec
Co moje postacie 3mają w ręku? Krótki nóż z pofalowanym ostrzem, pióro albo mają związane dłonie...no to obstawiam jakiś sierp? Jeszcze mozliwy wieniec. Jakbym miała powiedzieć jaki okres to taki przejściowy. Od jesieni do czasu kiedy cała przyroda przechodzi w stan zawieszenie.
Odpowiedz
#3

Jeszcze zanim rozłożyłem karty pomyślałem o jakiś żniwach. Zobaczymy co pokażą karty. 

Co to za postać?
10 denarów, 9 denarów, Pustelnik
To kobieta, raczej staruszka lub osoba starsza. Myślę, że ma pogodny wyraz twarzy. Myślę, że jest ubrana po kobiecemu, jakaś sukienka. Na pewno nie biednie, tak jakby żyła w dobrobycie. Taka wiejska babuszka. 

2.Co robi?
Głupiec, Sąd
Sieje coś, podlewa. Przygotowuje grunt do wydania plonów. 

Pora roku? 5 kielichów
Lato, a raczej jego końcówka. 

Co trzyma w ręku: As kielichów 
Puchar, wiaderko, konewka, albo jakąś lampkę, tutaj kojarzy mi się eremita z pochodnią.
Odpowiedz
#4

Wildwood, nastek96, bardzo dziękuję Wam obojgu za udział.Buźki Nastek, ciekawa jest Twoja ostatnia odpowiedź... Uśmiech

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#5

Bardzo ciekawy warsztat, LeCaro. A jeszcze ciekawsze jest to, że moje karty przy nim oszalały - jedne wyciągam, a wypadają same zupełnie inne, które sugerowałyby, że jest dokładnie odwrotnie, niż to, co wynika z wyciągniętych kart. Np. wyciągam Królową Buław, a za chwilę wyślizguje się z talii Rycerz Buław Uśmiech Zaraz potem mam Księżyc i... sama odsłania mi się 4 mieczy, co odczytuję: odłóż to, bo teraz ulegasz jakiejś iluzji. A zatem, mimo szczerych chęci, by sprawdzić się dzisiaj, wrócę do ćwiczenia za kilka dni i chyba z inną talią Oczko
Odpowiedz
#6

He he he, nie ma pośpiechu Kama, daj im czas. Oczko

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#7

Zrobiłam drugie podejście, ale ewidentnie mi się to logicznie nie układa.

Ogólnie przeważają buławy: 4 buławy, 10 buław, Królowa buław (przy dwóch próbach), 9 denarów (ponownie), V Arcykapłan i 4 mieczy na koniec (znów!)

Dużo ognia, dużo czerwieni (kolor strojów postaci)... i światło rozpraszające mrok.

Buławy to wiosna, ale ja w tym przypadku mam skojarzenie z zimą - kominkiem, ogniem. Przyszło mi na myśl, że figurka pokazuje kobietę, która niesie chrust na opał (10 buław) lub trzyma jakąś świecę (a może pochodnię?). 4 buław też mi zasugerowała, że chodzi o dom lub.... świętowanie w domu. Do tego V Arcykapłan - czyżby jakiś wydźwięk religijny miały te święta? "Mój" Arcykapłan też ma czerwoną szatę. Pomyślałam nawet przez chwilę, że może to figurka św. Mikołaja Oczko .... tak czy inaczej wypada mi tu zima. Nurtuje mnie 4 mieczy. Pojawiła się przy dwóch próbach. Albo wskazywała, że to czas jakiegoś odpoczynku (świątecznego/zimowego?), albo po prostu pokazywała mi, żebym dała sobie spokój z tym ćwiczeniem, bo jestem daleko od prawdyOczko

Ciekawa jestem bardzo Twojej weryfikacji Uśmiech
Odpowiedz
#8

Dziękuje serdecznie wszystkim uczestnikom Warsztatu.  Uśmiech


Zaznaczyłam to co było w jakiś sposób bliskie prawdy lub wręcz trafne w Waszych odpowiedziach:

Wilwood
1.  5 kielicha Królowa denarow
Kielichy i denary to kobiety, wiec mniemam ze jest to kobieta a figurka zrobiona z metalu? Włosy długie i czarne?
Gdyby to była odpowiedź na 2 pytanie to bym powiedziała ze ma to związek z plonami, winem i winogronami, pora deszczowa i jesienia
2. 6bulaw pustelnik wisielec
Co moje postacie 3mają w ręku? Krótki nóż z pofalowanym ostrzem, pióro albo mają związane dłonie...no to obstawiam jakiś sierp? Jeszcze mozliwy wieniec. Jakbym miała powiedzieć jaki okres to taki przejściowy. Od jesieni do czasu kiedy cała przyroda przechodzi w stan zawieszenie.


Nastek96
10 denarów, 9 denarów, Pustelnik
To kobieta, raczej staruszka lub osoba starsza. Myślę, że ma pogodny wyraz twarzy. Myślę, że jest ubrana po kobiecemu, jakaś sukienka. Na pewno nie biednie, tak jakby żyła w dobrobycie. Taka wiejska babuszka.

2.Co robi?
Głupiec, Sąd
Sieje coś, podlewa. Przygotowuje grunt do wydania plonów.

Pora roku? 5 kielichów
Lato, a raczej jego końcówka.

Co trzyma w ręku: As kielichów
Puchar, wiaderko, konewka, albo jakąś lampkę, tutaj kojarzy mi się eremita z pochodnią.


Kama
Zrobiłam drugie podejście, ale ewidentnie mi się to logicznie nie układa.

Ogólnie przeważają buławy: 4 buławy, 10 buław, Królowa buław (przy dwóch próbach), 9 denarów (ponownie), V Arcykapłan i 4 mieczy na koniec (znów!)

Dużo ognia, dużo czerwieni (kolor strojów postaci)... i światło rozpraszające mrok.

Buławy to wiosna, ale ja w tym przypadku mam skojarzenie z zimą - kominkiem, ogniem. Przyszło mi na myśl, że figurka pokazuje kobietę, która niesie chrust na opał (10 buław) lub trzyma jakąś świecę (a może pochodnię?). 4 buław też mi zasugerowała, że chodzi o dom lub.... świętowanie w domu. Do tego V Arcykapłan - czyżby jakiś wydźwięk religijny miały te święta? "Mój" Arcykapłan też ma czerwoną szatę. Pomyślałam nawet przez chwilę, że może to figurka św. Mikołaja Oczko .... tak czy inaczej wypada mi tu zima. Nurtuje mnie 4 mieczy. Pojawiła się przy dwóch próbach. Albo wskazywała, że to czas jakiegoś odpoczynku (świątecznego/zimowego?), albo po prostu pokazywała mi, żebym dała sobie spokój z tym ćwiczeniem, bo jestem daleko od prawdy


Rozwiązanie:
Jest to drewniana (niepomalowana) figurka wiejskiego chłopca w stroju krakowskim (krótka sukmana, czworoboczna czapka, szerokie spodnie, wyższe buty, półdługie włosy), który kolęduje (śpiewa) i trzyma w rękach gwiazdę kolędniczą (gwiazda jest spora, na długim kiju, sięga ponad jego głowę). Gwiazda kolędnicza
Figurka została wyrzeźbiona przez przyjaciela moich Dziadków.
Jeszcze ciekawostka: otwarte usta chłopca układają się w idealną literkę "o" takiej średnicy jaką ma papieros (nie wiem czy to celowe czy przypadek), więc jak byłam mała (oboje moi Rodzice palili), to ciągle wtykałam mu tam papierosa. Rotfl

Zdecydowanie najwięcej "ustrzeliła" Kama i to ona poprowadzi kolejny Warsztat - jestem pełna podziwu, Kama, bo zadanie było niełatwe. Tak Gratuluję!  Oklaski

Pozdrawiam Was wszystkich serdecznie. Buźki

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#9

Gratuluję Kama ?
Odpowiedz
#10

Dziękuję, LeCaro! Czułam, że to trudne i bardzo nieoczywiste. W życiu bym się nie domyśliła, że chodzi o krakowskiego chłopca i kolędowanie, ale bardzo wyraźnie odbierałam, że to zima i okres świąt. Hmmm, teraz rozumiem, co mogła mi wskazywać 9 denarów, którą zignorowałam. Jest na niej paw... a strój krakowski zawsze przywodzi mi na myśl czapkę z pawim piórem (pewnie przez "Wesele" Wyspiańskiego Uśmiech ) I ten pastorał na karcie Arcykapłana... Uśmiech
Tak czy inaczej Paź buław się nie pojawił, a on byłby chyba najlepszą ilustracją samej postaci Uśmiech

Obiecuję, że kolejny warsztat będzie łatwiejszy Uśmiech Muszę się zastanowić nad tematem - wrócę z nim za kilka dni.
Odpowiedz
#11

Hej  Kiedy Nowa zagadka?
Odpowiedz
#12

Wildwood, dziś umieszczę nowy warsztat Uśmiech Cudownie, że ktoś chce się bawić! Dzięki!
Odpowiedz
#13

(07-04-2021, 13:11)Kama napisał(a):  Wildwood, dziś umieszczę nowy warsztat Uśmiech Cudownie, że ktoś chce się bawić! Dzięki!
Bo ja tylko dlatego jeszcze tu przychodze... 
Wszystkie fora umarły...
Odpowiedz
#14

Wszystkie? Poważnie? Jaka jest tego przyczyna?
Odpowiedz
#15

(07-04-2021, 13:46)Lady of Dreams napisał(a):  Wszystkie? Poważnie? Jaka jest tego przyczyna?
kanał tego co widziałam to jeszcze 2 jako tako funkcjonują.n
Nie mam pojęcia jakie jest tego przyczyną. Może się na fb albo insta przenieśli.
Odpowiedz
#16

Wildwood, poza warsztatami może baw się z nami, biorąc udział w innych ćwiczeniach - pytanie - odpowiedź z jednej karty, z dwóch kart itp. Warsztat będzie wieczorem, po 20-ej
Odpowiedz
#17

Myślę, że większość profesjonalizuje się i po prostu na tym zarabia .
Odpowiedz
#18

niby tak ale przecież na pewno nie 100 procent osób zaczęło się tym zajmowa profesjonalnie. A i nowych osób specjalnie nie widać żeby sie udzielały.
Odpowiedz
#19

Może to o nas wystawia dobrą opinię, o nas piszących tu? Łatwiej coś przeczytać i nie udzialać się niż wykazać się kreatywnością i dołożyć swoją cegiełkę do tego forum.
Odpowiedz
#20

(08-04-2021, 15:02)Lady of Dreams napisał(a):  Może to o nas wystawia dobrą opinię, o nas piszących tu? Łatwiej coś przeczytać i nie udzialać się niż wykazać się kreatywnością i dołożyć swoją cegiełkę do tego forum.
Na fb jest dużo różnych grup zamkniętych wiec tam sie przenieśli. Tak uważam .
Odpowiedz
#21

Ale po co się tak zamykać?
Odpowiedz
#22

(08-04-2021, 15:58)Lady of Dreams napisał(a):  Ale po co się tak zamykać?
Myślę ze tak jest wygodniej. Bo każdy uzywa teraz dużo Social media. I od razu wszystko tam załatwia. Niektóre fora też mają fb.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości