Warsztat 245 - Arcydzieło filmowe
#1

Każdy ma ulubione filmy, które oglądał kilka lub kilkanaście razy. Ja mam takich filmów całkiem dużo, ale jeden z nich od lat zajmuje absolutnie pierwsze miejsce w mojej prywatnej filmotece. Po prostu uwielbiam ten film i za każdym razem, gdy go oglądam, odkrywam w nim jeszcze coś nowego, co wcześniej umknęło mojej uwadze. Dodam, że jest to klasyka - arcydzieło wybitnego artysty, z wyrazistą akcją i bardzo wyrazistymi bohaterami.

Pytania warsztatowe:

1. Kiedy rozgrywa się akcja tego filmu ? (Spróbujcie ogólnie, w przybliżeniu, wskazać czas - wiek lub epokę)  Myśli

2. O czym, o kim opowiada ten film?  (Tu po prostu napiszcie, co pokazują Wam karty, na tej podstawie spróbujcie powiedzieć coś o bohaterze/bohaterach lub ogólnie o tematyce). 

Trudno oczekiwać, by ktoś na podstawie kart wskazał tytuł filmu, ale i to jest niewykluczone....  Tak


Zachęcam serdecznie do udziału w warsztacie. Weryfikacja i ogłoszenie zwycięzcy 11 maja. Powodzenia!
Odpowiedz
#2

1.W jakich czasach dzieje się film?
7 kielichów, Księżyc, 7 buław 

Dwie siódemki. Może wiek 17, albo rok 1700?
To czasy jakiejś bitwy, jakaś wojna, choć w sumie może to czasy trochę odrealnione, o niejasnej dacie? 

O czym mówi jest film?
As mieczy, 5 kielichów, 8 mieczy 
Jakiejś zwycięstwo, ktoś w czymś zwyciężył co przyczyniło się do wielkiego smutku, uwięzienia kogoś, zablokowaniu komuś możliwości. 
Raczej smutny film. Może o zaborach, okupacji?
Odpowiedz
#3

Serdeczne dzięki za udział w warsztacie ! Uśmiech
Odpowiedz
#4

1. Kiedy rozgrywa się akcja tego filmu ? (Spróbujcie ogólnie, w przybliżeniu, wskazać czas - wiek lub epokę)  [Obrazek: mysli.gif]- 2 Monety
Akcja filmu rozgrywa się w XIX lub XX wieku

2. O czym, o kim opowiada ten film?  (Tu po prostu napiszcie, co pokazują Wam karty, na tej podstawie spróbujcie powiedzieć coś o bohaterze/bohaterach lub ogólnie o tematyce).

3 Puchary Rydwan(-) Rycerz Buław(-) 8 Pucharów 10 Mieczy

Film opowiada o miłości, która nie ma happy endu. Bohaterem jest mężczyzna, który w swom życiu przechodzi pewną przemianę. Przeżywa nieszczęśliwą miłość lub spotyka go niszczęście, co wywiera trwały ślad w jego patrzeniu na świat. Pod koniec filmu bohater filmu lub ktoś sciśle z nim związany emocjonalnie umiera lub droga kochanków  rozwidla się..
To jakiś film znany mi z dzieciństwa ...więc trochę lat już ma...
Odpowiedz
#5

Bardzo dziękuję za udział w warsztacie!  Kwiatek Buźki
Odpowiedz
#6

1. Kolo IX Pustelnik I Mag
19/20
2. 10 kielichow 10 mieczy 10 pentakli
Ale karty.
Jakies rodzinne perypetie.. Mysle ze ta rodzina moglabyc doswiadczona przez los. Byc moze w filmie sa pokazane czasy jej najwiekszej swietnosci i upadku. Moze czesc z jej czlonkow poniosla smierc a majatek zostal rozsprzedany. pozostali zosapi rozproszeni.
Dociagnelam XV Diabel IV Ceasarz As kielichow
Byc moze w filmie jest watek spisywania losow. Tyran i despota ktorego trzeba obalic. Jakies watki zwiazane z wladza w kazdym razie. i szansa na szczesliwe zakonczenie.
Odpowiedz
#7

1. Kiedy rozgrywa się akcja tego filmu ? (Spróbujcie ogólnie, w przybliżeniu, wskazać czas - wiek lub epokę)  Myśli 

II Kapłanka, XIV Umiarkowanie, 6 Mieczy - coś pomiędzy XIV a XVI wiekiem, na przełomie epok, czasy czarownic...  Rotfl


2. O czym, o kim opowiada ten film?  (Tu po prostu napiszcie, co pokazują Wam karty, na tej podstawie spróbujcie powiedzieć coś o bohaterze/bohaterach lub ogólnie o tematyce)

7 Kielichów, As Buław, Paź Buław

Film opowiada o niespełnionej, niemożliwej do zrealizowania miłości i pożądaniu, młodych osób, ukazany jest z perspektywy młodego chłopca. Ale jeśli nie o miłość chodzi to może po prostu o przygody młodego chłopca, dążenie do realizacji marzeń, trochę naiwne ale z pogodą ducha.
Odpowiedz
#8

Wildwood, Listku - dałyście czadu! Uśmiech Dzięki za udział w warsztacie, Dziewczyny! Uśmiech
Odpowiedz
#9

1. Kiedy rozgrywa się akcja tego filmu ? (Spróbujcie ogólnie, w przybliżeniu, wskazać czas - wiek lub epokę) 
Świat, Cesarz
Okres jakiegoś zniewolenia, surowych reguł. Cesarz pokazuje człowieka który trzyma władzę w swoim ręku, natomiast Świat wskazuje na to, że akcja toczy się w czasie kiedy następowała zmiana epok lub obyczajów, coś mogło odchodzić w przeszłość, a coś nowego pokazywało się na horyzoncie. Być może człowiek pokazany w Cesarzu na siłę chciał ten proces zatrzymać, albo też wprowadzić swoje porządki. Z całą pewnością był człowiekiem który nie chciał być pod niczyją władzą, chciał być silny.
Trudno mi określić czas w sposób bardziej konkretny, bo takich momentów było w historii wiele. Więc strzelam: Starożytność (Rzym, Egipt), "wykluwanie się" Stanów Zjednoczonych lub okres rewolucji przemysłowej.

2. O czym, o kim opowiada ten film?  (Tu po prostu napiszcie, co pokazują Wam karty, na tej podstawie spróbujcie powiedzieć coś o bohaterze/bohaterach lub ogólnie o tematyce).
5 denarów, Słońce
Skojarzyło mi się "od pucybuta do milionera". Rotfl
Wszystkie karty wskazują że bohaterem jest prawdopodobnie mężczyzna (może chłopiec). Na początku wiedzie mu się marnie, pochodzi z biedniejszych lub mniej uprzywilejowanych warstw... a może po prostu jego życie jest w jakiś sposób marne? Nie ma wokół siebie przyjaciół, nikt za nim nie stoi, spotykają go przykrości i nieżyczliwość ludzka. Ale to się zmienia o 180 stopni, mężczyzna rośnie w siłę, jego charakter się hartuje, podnosi głowę i zaczyna patrzeć w przyszłość z optymizmem. Może być też w tym filmie wątek miłości, ale myślę że jednak na pierwszym planie jest życie głównego bohatera, jego droga od biedy do dostatku lub też droga kształtowania się charakteru, mężnienia, stawania się silnym mężczyzną.

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#10

Kwiatek  Serdeczne dzięki za udział w warsztacie! Uśmiech
Odpowiedz
#11

Dziękuję pięciu niezawodnym osobom, które regularnie uczestniczą w naszych warsztatach  Kwiatek Kwiatek Kwiatek Kwiatek Kwiatek

Może ktoś do nas dołączy? To naprawdę świetna zabawa - jak rozwiązywanie łamigłówki przy pomocy intuicji oraz umysłu. I okazja, by w inny sposób popatrzeć na karty.
Serdecznie zachęcam!  Uśmiech
Odpowiedz
#12
Tęcza 

Moi drodzy, nadszedł czas na podsumowanie warsztatu i udzielenie odpowiedzi, o jaki film chodziło oraz ogłoszenie zwycięzcy. 
I tu pojawia się problem. Każdy z Was coś uchwycił Kwiatek , ale dwie osoby - Lady of Dreams i Jesienny Liść wyczytały z kart naprawdę dużo Buźki , tyle że jedna z Was, Kobitki, idealnie odpowiedziała na pierwsze pytanie (o czas akcji), a druga z Was - na pytanie drugie (treść filmu). Dlatego właśnie bardzo trudno jest wskazać zwycięzcę, a właściwie zwyciężczynię Bezradny .

Czy mogę zaproponować małą dogrywkę? Myśli 
Lady, Listku, czy zechcecie jeszcze raz zapytać karty o coś w związku z tym filmem? Dodam, że przy pomocy Tarota bardzo precyzyjnie można odpowiedzieć na to dodatkowe pytanie:

W filmie pojawia się jedna fantastyczna postać, bardzo istotna dla całej fabuły. Spróbujcie ją określić, tzn. kim ona jest (lub z czym w ludzkiej egzystencji ma związek).

Ostateczna weryfikacja i zamknięcie warsztatu w najbliższą sobotę lub wcześniej, jak już Dziewczyny ustosunkują się do mojej propozycji.
Odpowiedz
#13

To może niech Listek wygra i poprowadzi kolejny warsztat?
Odpowiedz
#14

Dobrze, jeśli nie chce Wam się już do tego wracać, możemy to w taki sposób rozwiązać. Poczekam jeszcze na opinię Listka.
Odpowiedz
#15

Mogę poprowadzić kolejny warsztat Uśmiech

Napisz zatem Kamo co się konkretnie sprawdziło i co to za film Oczko
Odpowiedz
#16

A zatem, po wysłuchaniu opinii Lady i Jesiennego Liścia, ogłaszam, że po remisowym wyniku następny warsztat przeprowadza Jesienny Liść.

Film, o który pytałam, to "Siódma pieczęć" Bergmana (1957).

Listek doskonale zobaczyła czas akcji, która faktycznie rozgrywa się w średniowieczu, dokładnie w XIV w., jak to wskazała   Oklaski 
Wspomniała nawet o czasach czarownic, a motyw palenia na stosie niewinnej dziewczyny oskarżonej o konszachty z diabłem, też się tam znalazł. Jednak główni bohaterowie to: rycerz, który wraz ze swoim giermkiem wrócił po 10 latach z wyprawy krzyżowej oraz rodzina rybałtów, czyli wędrownych kuglarzy - grajków. Obok bohaterów wciąż pojawia się Śmierć, z którą rycerz od pierwszej sceny grywa w szachy. Gra o swoje życie. Uwielbiam ten film nie tylko za jego średniowieczne motywy i niepowtarzalny klimat. Jest niezwykle filozoficzny, głęboki i... apokaliptyczny, gdyż tłem zdarzeń jest wszechobecna zaraza i lęk ludzi przed nią.... Jak widzicie, bardzo uniwersalny pozostaje ten film  Tak Serdecznie polecam obejrzenie tym z Was, którzy jeszcze go nie widzieli.

Lady of Dreams napisała : "Bohaterem filmu jest mężczyzna, który przeżywa przemianę (...), pod koniec filmu bohater lub ktoś z nim związany umiera, losy (...) rozwidlają się". Tak jest - rycerz przegrywa swoją ostatnią partię ze Śmiercią, wraca do zamku wraz ze swoimi towarzyszami i wszyscy tam umierają  - Śmierć przybywa i zabiera ich do swojego korowodu ("danse macabre"). Natomiast rodzina rybałtów w ostatniej chwili odłącza się od towarzystwa rycerza - i im udaje się przeżyć.
LeCaro wskazała, że bohater jest mężczyzną, Wildwood wychwyciła wątek rodzinny ("rodzina, która dużo przeszła") oraz rozproszenie (rozdzielenie) bohaterów i "spisywanie"... Wprawdzie spisywania jako takiego tu nie ma, ale jest głośne czytanie Apokalipsy wg św. Jana, gdy świat bohaterów ulega zagładzie. Świetne karty miał Nastek - dwie siódemki mogły tu wskazać tytuł filmu Oczko  Ponadto Nastek uchwycił, że to smutny film, z jakąś wojną w tle i że zwycięstwo bohatera też przyniosło mu smutek zamiast radości. I faktycznie tak właśnie jest - rycerz wrócił z wyprawy wojennej pełen wątpliwości, nadal szuka odpowiedzi na swoje pytania natury egzystencjalnej. I chce się dowiedzieć, czy Bóg na pewno istnieje.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w warsztacie Uśmiech  Kwiatek  I gratuluję wszystkim trafień! 

  
Odpowiedz
#17

Słyszałam, ale nie widziałam. Uśmiech Z tego co piszesz na pewno ciekawy, zwłaszcza że to Bergman... choć i pewnie przygnębiający, bo to taki powrót z karty 5 mieczy a nie 6 buław.
Gratulacje dla wszystkich. Oklaski

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#18

Przyznaję, że ja również nie oglądałam tego filmu. Trzeba będzie to koniecznie nadrobić.
Dziękuję za warsztat i gratuluję serdecznie Listkowi. Kwiatek Buźki
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości