Aksamitka-Tagetes
#1

   
Tagetes-Aksamitka
Rodzaj roślin jednorocznych należący do rodziny astrowatych.
Według The Plant List w obrębie tego rodzaju znajdują się 53 gatunki o nazwach zweryfikowanych i zaakceptowanych, podczas gdy kolejnych 29 taksonów ma status gatunków niepewnych (niezweryfikowanych).
Występuje naturalnie od klimatu tropikalnego do umiarkowanego w Ameryce oraz Afryce, największe zróżnicowanie osiągając na obszarze Meksyku.
Gdzie indziej, także w Polsce niektóre gatunki są uprawiane jako rośliny ozdobne.

Gatunki Aksamitki różnią się wielkością od 0,1 do 2,2 m wysokości.
Większość gatunków ma pierzaste zielone liście
Kwiaty naturalnie występują w kolorach złotym, pomarańczowym, żółtym i białym, często z bordowymi refleksami. Główki kwiatowe mają zazwyczaj średnicę (1-) do 4–6 cm, na ogół z różyczkami promieniowymi i różyczkami krążkowymi.
W ogrodnictwie są one zwykle sadzone jako rośliny jednoroczne , chociaż gatunki wieloletnie zyskują na popularności. Mają włókniste korzenie.
W zależności od gatunku, Tagetes gatunki dobrze rosną w prawie każdym rodzaju gleby.
Większość odmian ogrodniczych najlepiej rośnie w glebie z dobrym drenażem, a niektóre odmiany są znane z dobrej tolerancji na suszę.

Nazewnictwo
Łaciński Tagētes wywodzi się od imienia Etrusków Tages , zrodzonych z orki ziemi.
Prawdopodobnie odnosi się to do łatwości, z jaką rośliny tego rodzaju wyrastają każdego roku z nasion wyprodukowanych w poprzednim roku lub z łodyg, które odrastają z już istniejącego pnia.
Powszechna nazwa w języku angielskim, nagietek, pochodzi od Mary's gold , nazwy zastosowanej po raz pierwszy w odniesieniu do podobnej rośliny pochodzącej z Europy, Calendula officinalis .

Najczęściej uprawiane odmiany Aksamitki są różnie znane jako Nagietki Afrykańskie (zwykle odnoszące się do odmian i mieszańców Tagetes Erecta ) lub Nagietki Francuskie (zwykle odnoszące się do mieszańców i odmian Tagetes Patula , z których wiele zostało opracowanych we Francji).
Tak zwane nagietki sygnetowe to hybrydy wywodzące się głównie z Tagetes Tenuifolia
https://en.wikipedia.org/wiki/Tagetes
https://nashzelenyimir.ru/%D0%B1%D0%B0%D...%86%D1%8B/

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz
#2

   
Turki, czyli aksamitki...
Turki, czyli aksamitki, czyli studenty, czyli...
Z roślinami, którym poświęcimy dziś uwagę, każdy z nas zapewne się zetknął, są one bowiem często sadzone zarówno jako element zieleni miejskiej, jak i jako ozdoba przydomowych ogródków.
O ile ich uroda jest niezaprzeczalna, o tyle nazwa nastręcza więcej problemów.
           
Nieduże krzaczki pokryte gęsto kwiatami koloru pomarańczowo-żółtego noszą oficjalnie nazwę Aksamitek, jednak w poszczególnych regionach kraju występują też inne określenia, np. Turki, Śmierdziuszki, Studenty.
Aksamitki w stanie naturalnym występują w Meksyku, Ameryce Środkowej i Południowej.
Jako rośliny ozdobne uprawiali je już Aztekowie; a Indianie przypisywali im cechy magiczne oraz właściwości podtrzymujące życie.
Używane w krajach Ameryki Łacińskiej hiszpańskie flor de muerto znaczy ‘kwiat śmierci’ i wiąże się z tym, że roślina kwitnie podczas święta Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego.
Jej płatkami posypuje się groby i ścieżki, by wskazywały duszom zmarłych członków rodziny drogę do pokarmów i ofiar składanych na rodzinnych ołtarzykach (również ozdabianych jej kwiatami).

W Polsce funkcjonuje kilka nazw tej rośliny.
Najczęściej pojawiają się Aksamitki – określenie to znane jest na terenie całego kraju i wskazywać ma na aksamitne piękno płatków.
Podobne skojarzenia mieli użytkownicy języka niemieckiego, gdzie funkcjonuje Sammetblume (dawne niem. Sammet = ‘aksamit’).
Nie do końca rozstrzygnięta pozostaje kwestia nazwy pojedynczej rośliny – Aksamitka czy Aksamitek?
W słownikach języka polskiego na początku XIX w. pojawiła się forma męska, by później ustąpić żeńskiej i powrócić obecnie jako częstsza.
Status ogólnopolski (potoczny) mają także Śmierdziuszki.
Wydzielanie przez kwiaty nieprzyjemnego zapachu zwracało uwagę od dawna i uwidoczniło się w nazewnictwie ludowym i potocznym.
Poza powszechnymi Śmierdziuszkami do tematu smród-/śmierdź- nawiązują jeszcze smrodki, smrodloki, śmierduchy, śmierduszki, śmierdziuski, śmierdziele, śmierdziochy, śmierdzioszki, śmierdzuchy, śnierdziuchy – które koncentrują się w Polsce południowej i centralnej, sporadycznie występują na północy i Mazowszu. Do wspomnianej cechy rośliny nawiązują także wyrazy pochodne od bździć, tj. bździochy i bździuchy, pojawiające się na pograniczu Świętokrzyskiego i Podkarpacia.
W Wielkopolsce używa się przede wszystkim nazwy Turki, która ponadto znana jest na Kujawach, Pomorzu i ziemi lubuskiej.
Nazwa ta na tych terenach jest dobrze zadomowiona i często jest jedyną znaną
Można doszukiwać się tu wpływu niemieckiego Türkische Nelken – dosłownie ‘Tureckie Goździki’, co miałoby się odnosić do tego, że Turcy rośliny te sprowadzili lub rozpowszechnili.
Kolejne określenia Aksamitek są już mniej liczne.
Byczki znane są przede wszystkim na Mazowszu, w okolicach Sierpca i Żuromina oraz na Podkarpaciu w okolicach Rzeszowa. Źródłosłów jest niejasny.
Potocznie Byczki kojarzy się z nieprzyjemnymi zapachami, ale można również chodzić o byka jako o funkcjonujący od starożytności symbol płodności.
Byłoby to nawiązanie do terminologii naukowej-Tagetes.
Określenie to pochodzi od etruskiego boga Tagesa, wnuka Jowisza, który wyłonił się w czasie orki z bruzdy ziemi. Roślinom biorącym nazwę od tego boga przypisuje się łatwość wyrastania z nasion i wzrastania.
Studentki (w wymowie także: sztudentki) i studenty to adaptacje niemieckiego Studentenblume, które używane są przede wszystkim na Śląsku i rzadziej w Polsce centralnej.
Pochodzenie powyższych nazw próbuje się tłumaczyć tym, że rośliny kwitną nawet w październiku, gdy studenci wracają na zajęcia.
Do nazw kojarzonych z określeniami człowieka należą także Żydki występujące na krańcach wschodnich.
Trudno wyjaśnić przyczynę motywacji nazwy.
Być może chodzi o funkcjonujące w przekazach gwarowych skojarzenie ‘czerwone rośliny przypominają rudych Żydów’, np. żydówka ‘rajskie jabłko’, ‘rzodkiewka’, żydki ‘odmiana gruszek’, ‘ciemnoczerwone buraki’.
Ponadto współcześnie używa się w Polsce jeszcze kilku określeń aksamitek, które jednak nie występują często i nie mają tak wyrazistej geografii jak przykłady omówione powyżej.
Są to m.in. Cmentarnice, Cmentarnioki, Indyczki, Złodzieje, Żaczki.
Jak widać, poszczególne nazwy podkreślają raz jedne, raz inne cechy roślin – wygląd płatków (Aksamitki), nieprzyjemny zapach (Śmierdziuszki), kraj pochodzenia (Turki), czas kwitnienia (Studentki) itd.
Często zdarza się, że występują one obocznie, np. określenie literackie i regionalne (aksamitki i turki) czy potoczne i gwarowe (śmierdziuszki i bździuchy).
Zróżnicowanie nazw świadczy o bogactwie słownictwa polszczyzny oraz o wnikliwej obserwacji przyrody przez człowieka.
http://www.e-pw.pl/page.php/1/0/show/477/

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz
#3

   
Znaczenie kulturowe
Tagetes Lucida
Gatunek Tagetes Lucida , znany jako Pericón , jest używany w Meksyku do przygotowania słodkawej herbaty leczniczej o smaku anyżu
Jest również używany jako zioło kulinarne w wielu ciepłych klimatach, jako substytut Estragonu, a w szkółkach jest oferowany jako Texas tarragon i Mexican mint marigold

Tagetes Minuta
Aksamitka Minuta , pochodząca z południowej Ameryki Południowej, jest wysoką, wyprostowaną rośliną nagietka o małych kwiatach, używaną jako zioło kulinarne w Peru, Ekwadorze oraz części Chile i Boliwii, gdzie nazywa się ją inkaskim terminem Huacatay .
Z pasty przyrządza się popularną potrawę ziemniaczaną zwaną ocopa .
Mając zarówno „zielone”, jak i „żółto-pomarańczowe” nuty, smak i zapach świeżej Tagetes Minuta przypomina mieszankę słodkiej Bazylii , Estragonu , Mięty i Cytrusów .
Jest również używany jako herbata lecznicza na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, a zwłaszcza przeciwko nicieniom.

Aksamitki - różne gatunki
Nagietek był uważany za kwiat zmarłych w przedhiszpańskim Meksyku, równolegle do Lilii w Europie i nadal jest szeroko stosowany podczas obchodów Dnia Zmarłych . [ potrzebne źródło ]

Inna odmiana nagietka zwana nagietkiem lekarskim (Calendula officinalis) była historycznie używana w starożytnych kulturach greckich , rzymskich , bliskowschodnich i indyjskich jako zioło lecznicze , a także jako barwnik do tkanin, żywności i kosmetyków.
Wiele z tych zastosowań przetrwało do dziś.
Są również używane do produkcji olejku, który chroni skórę.

W okresie kolonialnym rodzime odmiany tych kwiatów zostały zastąpione przez gatunki amerykańskie, takie jak Tagetes. Erecta , Tagetes Ppatula i Tagetes Tenuifolia .
Jest również powszechnie uprawiany w Indiach i Tajlandii, zwłaszcza gatunki Tadetes Erecta, Tagetes Patula i Tagetes Tenuifolia .
Jest zawsze sprzedawany na rynkach do codziennych kultów i rytuałów.

Ogromne ilości nagietków są wykorzystywane do girland i dekoracji na wesela, festiwale i wydarzenia religijne.
Uprawa nagietka jest szeroko rozpowszechniona w stanach Indii: Telangana , Andhra Pradesh , Tamil Nadu , Bengal Zachodni , Karnataka i Uttar Pradesh (na rynek Deepawali

Na Ukrainie Chornobryvtsi ( T. Erecta , T. Patula i nagietek sygnetowy, l. Tenuifolia ) są uważane za jeden z symboli narodowych i często wspomina się o nich w pieśniach, wierszach i opowieściach.

Znaczenie w hinduizmie
Aksamitka (Sayapatri) jest uważana za kwiat święty.
Nepalscy wyznawcy hinduizmu wierzą, że kwiaty Aksamitki o barwie pomarańczowej zamieszkuje bogini Taledźu
Kwiaty te służą do wyrobu girland stosowanych podczas festiwali religijnych w Nepalu
https://en.wikipedia.org/wiki/Tagetes

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz
#4

   
   
   
   
   
   
Tagetes Erecta-Aksamitka Wzniesiona
Tagetes Erecta, nagietek Aztecki, nagietek meksykański,  Duży Nagietek , to gatunek rośliny kwitnącej z rodzaju Tagetes pochodzącej z Meksyku .
Pomimo tego, że pochodzi z obu Ameryk, jest często nazywany Nagietkiem Afrykańskim
W Meksyku roślina ta występuje dziko w stanach México, Michoacán, Puebla i Veracruz .
Roślina ta osiąga wysokość od 20 do 90 cm (7,9 do 35,4 cala).
Aztekowie zbierali dziką roślinę, a także uprawiali ją do celów leczniczych, ceremonialnych i dekoracyjnych.
Jest szeroko uprawiany komercyjnie, a wiele odmian jest używanych jako rośliny ozdobne oraz w handlu kwiatami ciętymi .
Niektóre autorytety uważają Tagetes Patula (nagietek francuski) za synonim Tagetes Erecta

Jest to jednoroczna lub wieloletnia roślina zielna , której wysokość waha się od 30 do 110 cm.
Korzeń jest cylindryczny, obrotowy, z włóknistym i płytkim systemem rozgałęzień .
Gatunek ten obejmuje rośliny jednoroczne z włóknistym systemem korzeniowym.
Zwarte lub rozłożyste krzewy utworzone przez te nagietki mają wysokość od 0,4 do 1,2 metra i mają kształt odwróconej piramidy.
Główny pęd jest wyraźny, pędy boczne patrzą w górę.
Kolor niesparowanych pierzasto rozciętych liści z zębami wzdłuż krawędzi waha się od jasnozielonego do ciemnozielonego i są one ułożone na łodydze w następnej kolejności.
Duże monochromatyczne, rzadziej dwukolorowe kwiatostany u nagietków tego gatunku mogą być proste, półpełne lub frotte.
Średnica kwiatostanów waha się od 5 do 13 centymetrów.
Okres kwitnienia rozpoczyna się pod koniec czerwca lub na początku lipca i kończy wraz z pierwszymi przymrozkami. Pionowe nagietki nadają się na klomby, klomby, wazony, balkony, cięcie.
Ojczyzna wyprostowanych nagietków - południowy Meksyk.

Dystrybucja i siedlisko
Chociaż pochodzą z Meksyku, można je również znaleźć w krajach Ameryki Środkowej i Karaibów : Belize, Boliwii, Kolumbii, Kostaryce, Kubie, Ekwadorze, Salwadorze, Gwatemali, Gujanie, Hondurasie, Jamajce, Nikaragui, Panamie, Portoryko, i Wenezueli.
W swojej dzikiej postaci występują w dorzeczu Balsas i zachodnim Meksyku i żyją w różnych typach ekosystemów, takich jak tropikalne lasy liściaste, lasy cierniste, lasy mgliste i lasy sosnowo-dębowe. W naturze występuje jako ucieczka w silnie naruszonych miejscach na wysokościach 800-2300 m.
Jako gatunek introdukowany (uprawiany) można go spotkać w Chinach, Indiach, Zambii, Zimbabwe, RPA i Australii.
https://en.wikipedia.org/wiki/Tagetes_erecta

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz
#5

   
   
   
   
Tagetes Lemmonii-Aksamitka Lemmona
Tagetes Lemmonii lub Nagietek Lemmon, to północnoamerykański gatunek krzewiastego Nagietka z rodziny astrowatych . Inne angielskie nazwy tej rośliny to Copper Canyon Daisy, Mountain Marigold i Mexican Marigold.
Pochodzi ze stanów Sonora i Sinaloa w północno-zachodnim Meksyku oraz południowej Arizony w Stanach Zjednoczonych.
https://en.wikipedia.org/wiki/Tagetes_lemmonii

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz
#6

   
   
   
Tagetes Lucida
Tagetes Lucida to wieloletnia roślina pochodząca z Meksyku i Ameryki Środkowej
Stosowana jest jako roślina lecznicza i ziołowa w kuchni .
Liście mają zapach podobny do Estragonu z nutą anyżu i wszedł do handlu szkółkarskiego w Ameryce Północnej jako substytut Estragonu .
Nazwy zwyczajowe to Słodko Pachnący Nagietek,  Meksykański Nagietek, Meksykański Nagietek Miętowy, Meksykański Estragon, Słodka Buława, Estragon z Teksasu, Pericón, Yerbaniz i Hierbanís .
https://en.wikipedia.org/wiki/Tagetes_lucida

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz
#7

   
   
   
   
   
   
Tagetes Minuta-Aksamitka Drobna
Tagetes Minuta to wysoka, pionowa roślina Nagietka z rodzaju Tagetes , o małych kwiatach, pochodząca z południowej części Ameryki Południowej
Od kolonizacji hiszpańskiej został wprowadzony na całym świecie i został naturalizowany w Europie, Azji, Australazji, Ameryce Północnej i Afryce.
Tagetes Minuta ma wiele lokalnych nazw, które różnią się w zależności od regionu.
W Andach jest znany jako Huacatay lub Wacatay, a w innych regionach jest powszechny jako Szynszyla, Chiquilla, Chilca, Zuico, Suico lub Anisillo .
Inne nazwy to Muster John Henry, Nagietek Południowy, Khakibos, Śmierdzący Roger, Dziki Nagietek i Czarna Mięta .

Jest używany jako zioło kulinarne w Peru , Ekwadorze oraz w niektórych częściach Chile i Boliwii .
W języku keczua nazywana jest Huacatay w Peru lub Wakataya w Boliwii.
Jest powszechnie sprzedawany w łacińskich sklepach spożywczych w butelkowanej formie pasty jako pasta z czarnej mięty.
https://en.wikipedia.org/wiki/Tagetes_minuta

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz
#8

Tagetes Patula-Aksamitka Rozpierzchła
Występowanie: Gatunek ten pochodzi ze środkowego Meksyku, w Europie jest bardzo rozpowszechnioną i popularną jednoroczną rośliną ogrodową i skrzynkową.
W wielu krajach drzewo aksamitne jest wprowadzane dziko, zwłaszcza w Ameryce Północnej, południowej Europie, Makaronezji.
W naszym kraju często jest uprawiana w ogrodach, czasem sadzona.
Ekologia: W naszym kraju rośnie (poza ogrodami) przejściowo w pobliżu osiedli ludzkich, wzdłuż dróg i cieków wodnych, na wysypiskach i składowiskach.
Kwitnie od czerwca do października.
Opis: Jednoroczna roślina zielna o wysokości 10–60 cm, łodygach prostych, z gałęziami skierowanymi na boki.
Liście naprzeciwległe, górne naprzemienne, pierzaste.
Kwiatostany o średnicy 3–5 cm, owijają się okrągłymi, języczkowatymi kwiatami, żółtymi lub brązowożółtymi, czasami nieobecnymi, a następnie występują większe kwiaty rurkowate.
Uwaga: Gatunek ten uprawiany jest tutaj w kilku odmianach różniących się od siebie kolorem kwiatów, pojawiają się również odmiany pełnokwiatowe.
Najbardziej intensywne kwitnienie obserwuje się w lipcu i sierpniu.
Zaczynają kwitnąć na początku czerwca.
Ojczyzną odrzuconych nagietków są góry Meksyku.
https://en.wikipedia.org/wiki/Tagetes_patula

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz
#9

   
   
   
Tagetes Tenuifolia-Aksamitka Wąskolistna
Występowanie : Zasięg gatunku rozciąga się od północno-zachodniego Meksyku przez Amerykę Środkową do Kolumbii i Ekwadoru.
Jest również uprawiany jako jednoroczna roślina ozdobna w ogrodach Ameryki Północnej i Europy, skąd może również uciec w otwarty krajobraz i tymczasowo planować.
Ekologia: Rośnie w lasach półliściastych, na obrzeżach terenów rolniczych i dróg, w siedliskach naruszonych działalnością człowieka, na wysokości od około 300 do 2700 m.
Kwitnie od lipca do stycznia.
Opis: Jednoroczna roślina zielna o prostej łodydze, długości 30–100 cm, rozgałęziona, naga lub owłosiona, często czerwono nabrzmiała.
Liście naprzeciwległe w dolnej części łodygi, naprzemienne w górnej części, 3-7 cm długości, pierzaste, wąsko skrzydlate na wrzecionie liściowym, liście liniowo lancetowate, 1-5 cm długości i do 0,8 cm szeroki, ząbkowany wzdłuż krawędzi, spiczasty na wierzchołku.
Liście rosną w kępkach, których łodyga ma długość 2–7 cm, ewolucja jest cylindryczna, ma długość 15–20 mm i szerokość 4–7 mm, przylistki międzykręgowe mają 5; występuje 3–5 kwiatów w kształcie języczków, ich języczki są jajowate, długości 3–4(–8) mm, żółte do pomarańczowych, u podstawy często ciemniejsze, u góry ścięte do karbowanych, występuje 15–25 kwiatów rurkowatych, ich korona ma długość 8–10 mm, kolor żółty.
Owocem jest niełupka dorastająca do około 9 mm długości, puch jest łuskowaty.
Zastosowanie: Uprawiana jako mało wymagająca roślina jednoroczna również w ogrodach Europy Środkowej, sadzona również w skrzynkach balkonowych. Występuje w kulturze w kilku odmianach.
Uwaga: rodzaj Tagetes obejmuje obecnie 49 gatunków (POWO 2021), które występują w subtropikalnych i tropikalnych regionach Ameryki.
Niektóre gatunki zostały wprowadzone nie tylko do bardziej północnych części Nowego Świata, ale także na półkulę wschodnią.
https://botany.cz/cs/tagetes-tenuifolia/
https://en.wikipedia.org/wiki/Tagetes_tenuifolia

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz
#10

   
   
Herbata Ziołowa-Aksamitka, Kwiaty
Aksamitka zawiera substancję wspomagającą wzrok - luteinę i to w dawkach większych, niż te, które są dostępne w popularnych lekach.
Aksamitkę może mieć każdy, choćby w skrzynce na balkonie, kwitnie ona bardzo obficie, więc kwiaty są dostępne przez większość lata.
Kwiaty można zbierać i suszyć, a następnie zaparzać, tak, jak kwiaty świeże.

Proponuję Herbatkę z Aksamitki
Kwiaty Aksamitki (4-5 kwiatów)
Ewentualnie syrop lub miód - jako dodatek
Wrzątek, kubki do picia, przykrywki plastikowe, małe sitko, łyżeczka

Umyć kwiaty pod bieżącą wodą.
Wyrwać z dna kwiatowego pomarańczowe płatki, wsypać do kubka, zalać wrzątkiem.
Odstawić na 5-7 minut, pod przykryciem.
Przecedzić przez sitko do innego kubka, wycisnąć na sitku płatki z esencji łyżeczką.
https://staticsmaker.iplsc.com/smaker_pr...e11-lg.jpg
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz
#11

   
Dwufazowy płyn z Aksamitki naturalna ochrona oczu
Aksamitka Rozpierzchła to źródło luteiny i zeasktyny, które pozytywnie wpływają na nasz wzrok, mają działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalnie, zmniejszają efekt zmęczonych oczu.
Aksamitka to również źródło kumaryny, beta-karotenu, garbników, flawonoidów które zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych, ale również chronią nasz organizm przed wolnymi rodnikami, które są przyczyną starzenia się skóry i raka.

Płyn dwufazowy możemy stworzyć ze świeżego lub suszonego ziela i kwiatów.
W suszonym surowcu jest więcej luteiny, zalecam zatem suszone Aksamitki.
Aksamitki najlepiej suszyć szybko, aby składniki aktywne "nie straciły mocy".

Przygotowany surowiec zalać olejem np. olej z otrębów ryżowych o temperaturze 50C i alkoholem 40% .
Naczynie szczelnie zamknąć, wstrząsnąć i zostawić do wytrawienia na 14 dni, następnie przefiltrować.
W ten sposób uzyskamy dwufazowy płyn (górna warstwa olej, dolna alkohol).
Lipofilne substancje aktywne rozpuszczą się w oleju, zaś substancje hydrofilne lepiej będą rozpuszczać się w rozpuszczalnikach polarnych jakim jest alkohol oraz woda.
Przy stosowaniu takiego płynu w okolicach oczu radzę stosować samą wodę, alkohol może okazać się zbyt mocny.

Jak zażywać?
Płyn może zażywać doustnie, lub zewnętrznie nacierając zmiany skórne i zwiotczałą pozbawioną blasku cery.

Kiedy stosować?
choroby skóry (toczeń, łuszczyca, łysienie)
nieżyt gardła, zatok, oskrzeli, zapalenia płuc, infekcje bakteryjne,
niedobór estrogenów u kobiet,
depresja, lęki
http://zastosowanieziol.blogspot.com/201...ralna.html

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz
#12

       
       
       
Szafran - najdroższa przyprawa świata pozyskiwana z ręcznie zbieranych kwiatowych słupków Krokusów.
Biorąc pod uwagę wielkość kwiatowych słupków Krokusów oraz czas ich kwitnienia i zbiór ręczny...
Jednak pomysłowość wielbicieli dobrego jedzenia jest nie do przecenienia.
Mieszkańcy Kaukazu znaleźli sposób na wykorzystanie innej rośliny, która jest prawie idealnym substytutem Szafranu. Aromat i właściwości tej cudownej rośliny zdecydowanie dorównują Szafranowi...
Gruzja to kraj, który szczególnie docenia walory smakowe i zapachowe tej bardzo popularnej, lecz kulinarnie niedocenionej w Polsce rośliny.
I kto by pomyślał, że mowa o Aksamitce?!
To właśnie kwiat Aksamitki po wysuszeniu nosi dumne miano Szafranu Imeretyńskiego (od nazwy Imeretii - gruzińskiej krainy) i jest sprzedawany na targach gruzińskich jako Szafran

Szafran Imeretyński to zmielone kwiaty Aksamitki
Szafran Imeretyński nie jest przyprawą pozyskiwaną z Krokusów).
Szafran Imeretyński pełni rolę naturalnego barwnika, w krajach Kaukazu używany zarówno do potraw mięsnych, rybnych, jak i warzywnych.
Stanowi także podstawowy dodatek do gruzińskich sosów orzechowych (sacivi).
Smak gruzińskiego "szafranu" opisywany jest jako ziołowy z lekką nutą owocową.
Kraj pochodzenia: Gruzja

Aromat Szafranu Imeretyńskiego jest charakterystyczny, korzenno-kwiatowy, mocny, a jednocześnie subtelny i delikatny, z owocowymi tonami.
Przyprawa ta ma również silne właściwości barwiące, potrawy z dodatkiem Szafranu Imeretyńskiego nabierają żółtego koloru.
Jest to mocna przyprawa, dlatego Szafranu Imeretyńskiego należy używać bardzo ostrożnie, w małych dawkach.
Dobrze znosi wysoką temperaturę, nie tracąc przy tym walorów smakowych.

Imeretyński Szafran jest nieodzowną przyprawą w kuchni gruzińskiej.
Jest obowiązkowym składnikiem takich potraw jak charcho, satsivi, czichirtma.
Wchodzi on również w skład przyprawy narodowej, chmeli suneli.
W Gruzji Szafran stosuje się do dań mięsnych, drobiowych i rybnych, dodaje się go również do sosów, które zyskują bardzo ostry smak, łączy się go z orzechami włoskimi w sosach.

Szafran stosuje się w potrawach z ryżu; klasyczna wersja jest używana do uzbeckiego pilawu.
Szafran można również dodawać do zup, fasoli i warzyw.

Całe suszone pąki nagietka można dodawać do oleju lub octu w celu nadania smaku lub do marynat, w których marynuje się warzywa.

Imeretyńskie kwiaty Szafranu zalane wodą lub mlekiem można dodawać do bulionów, sosów i wypieków. 
Płatki Szafranu Imeretyńskiego można zaparzać i pić jako herbatę.

Olejek eteryczny z Szafranu Imeretyńskiego jest wykorzystywany w przemyśle gorzelniczym.

Świeże liście Nagietka Szafranowego są również wykorzystywane do celów kulinarnych. 
Dodaje się je do sałatek, marynat i octów warzywnych, gulaszy ryżowych i warzywnych.
Szafran Imeretyjski może być używany do aromatyzowania i barwienia napojów alkoholowych i bezalkoholowych, lodów, cukierków, puddingów i ciast.

Ogólnie rzecz biorąc, Szafran Imeretyński ma zdolność do zmiany smaku i aromatu potrawy tak drastycznie, dodając do niej jasne i pikantne nuty, że może być używany do tworzenia kulinarnych arcydzieł ze zwykłych produktów.
Nie należy próbować zastępować Szafranu Kurkumą, Szafranem Krokusowym lub Krokoszem Barwierskim. 
Są to różne przyprawy, które mają swoje indywidualne zastosowania i nadają potrawie inny smak, aromat i inny odcień koloru.
https://wailz.pl/product/szafran-imeretynski/

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz
#13

vvv

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości