Ho’oponopono - HAWAJSKA METODA UZDRAWIANIA CIAŁA I DUSZY
#1

Metoda Ho’oponopono - dla zainteresowanych.
W jezyku hawajskim wyraz ho’oponopono oznacza “naprawiam”, “sprawiam, że (cos) znowu prawidłowo funkcjonuje”.
Jest to starodawna hawajska metoda “uszlachetnienia” stosunków miedzyludzkich zarówno społecznych jaki i prywatnych. Metoda ta ma przyczyniać sie także do rozwoju osobistego jak i poszerzenia naszej swiadomości.

Według teorii ho’oponopono istnieją dwa stany umysłu:
stan „oświecenia”, gdy jesteśmy wyzwoleni od działania programów istniejących w naszym umyśle
stan uzależnienia , w kórym działamy pod wpływem tych programów.
(W tym właśnie stanie znajduje sie większość z nas. Dlatego też cokolwiek nam sie w życiu przydarza, automatycznie oceniamy to pod kątem: dobre/ złe – w zależności od tego czy zaspokaja nasze podstawowe potrzeby (dowartościowanie, bezpieczeństwo, wolność, zadowolenie) czy też nam w jakiś sposób zagraża.)
Wg. ho’oponopono – percepcja zewnetrznej rzeczywistości i wszystko czego w życiu doświadczamy jest niczym innym tylko odzwierciedleniem procesów zachodzących w naszym wnętrzu.

Zanim nie uwolnimy się spod wpływu programów, będziemy przyciągać nieprzyjemne doświadczenia i sytuacje życiowe. Zycie jest dla nas szkolą (inni mowia – teatrem) i często doświadczamy wielu przykrych sytuacji zanim nie dostrzeżemy źródła problemu.
Ho’oponopono jest metodą która pomaga nam skrócic ten czas nauki (repetowania w „klasie” życia). Bo przecież nauka poprzez cierpienie nie jest jedyną drogą poszerzania świadomosci. Naturalnym stanem każdego człowieka powinna być radość i harmonia.

Ho’oponopono wychodzi z założenia, że bierzemy 100% odpowiedzialności za wszystko cokolwiek nam sie w życiu przydarza.

W życiu nic nie może nas spotkać, na co, w taki czy inny sposob, nie wyraziliśmy naszej zgody – świadomie lub nieświadomie. Jest to, wg Ho’oponopono, ogólne prawo Wszechswiata.

W momencie gdy słyszymy takie twierdzenie, pojawiają się zwykle dwie reakcje:

Uważamy że jest szaleństwem branie indywidualnej odpowiedzialności za: kryzys ekonomiczny, zmiany klimatyczne, napady terrorystyczne, wojny, zdradę partnera/ki, kłótnię z sąsiadem, problemy w rodzinie itd. Twierdzimy, że zawsze to ktoś inny jest winny i potrafimy natychmiast przywołać masę argumentów na poparcie tej tezy.
Mamy poczucie winy, że to my jesteśmy przyczyną tej czy innej sytuacji.
Oczywiście w Ho’oponopono nie ma mowy o zrzucaniu winy na kogoś konkretnego i w żadnym wypadku osądzanie czy krytykowanie (zarówno innych jak i siebie) nie jest właściwym rozwiązaniem .

Tutaj właśnie przychodzi z pomocą metoda ho’oponopono.
Kiedy przydarza nam się coś nieprzyjemnego, uświadamiamy sobie, że nie jest winien ani ktoś inny ani my, ani też nasz enigmatyczny „los”. Zamiast tego dostrzegamy, że jest w tym wydarzeniu pewien cel = doświadczenie ma nas czegoś nauczyć.
Na dany moment, nie jest aż tak ważne co to ma być za lekcja.
Zaczynamy przeprowadzać następującą procedurę:

Prosimy o wybaczenie za to wszystko co my wnieśliśmy do tej sytuacji i to w jaki sposób sprawiliśmy, że dana sytuacja stała się dla nas niepomyślna
Wyrażamy miłość do danej osoby, sytuacji
Wyrażamy miłość do siebie samego
Dziękujemy Wszechswiatowi (Bogu), że nadarzyła nam się okazja do usuniecia przeszkody w poszerzeniu naszej świadomości. Dziękujemy również osobie (sytuacji), która odegrała określoną rolę, aby pomóc nam w tym “przebudzeniu”.
Wyjaśnienia:

Prośba o przebaczenie nie ma brzmieć: “przepraszam, że ci nastąpiłam na noge”. Nie chodzi tutaj o skruchę i bicie się w pierś, ale o uświadomienie sobie na spokojnie, że w danej sytuacji przyczyna leżała w nas samych. Bardzo ważne jest rozróżnienie że mimo iż to my nieświadomie przyciągnęliśmy tę sytuację, nie jest to nasza intencjonalna wina. Zadziałać mogły nasze programy, lub być moze – jesli ktos wierzy w reinkarnację – jest to nasza “lekcja do odrobienia”.
W jezyku greckim prośba o przebaczenie ma związek ze słowem metania (μετάνοια), co etymologicznie oznacza meta- , znaczy przekształcenie + nous, znaczy umysł, czyli uświadomienie sobie.
Podczas pracy z metodą ho’oponopono – uswiadamiamy sobie, ze nie ma sensu wskazywanie winnego. Zamiast tego należy dostrzec w danej sytuacji okazję do poszerzenia świadomości i przyśpieszenia rozwoju duchowego.
Kiedy wyrażamy miłość do danej osoby, sytuacji, wszechświata, uświadamiamy sobie ze miłość jest zawsze obecna w nas, w rozumieniu Jednosci wszystkich istot. Wszyscy i wszystko jest forma energii i wszyscy przynależymy do tego samego Źródła.
W momencie kiedy wyrażasz miłość, możesz wyobrazić sobie dana osobe (sytuację) w otoczeniu światłości, od której wszyscy pochodzimy.
Miłość do siebie samego można wyrazić w podobny sposob = poczuć przynależność do Światła i Jedności.
Wdzięczność – eucharistia, od greckiego slowa ευχαριστώ, co w etymologicznym znaczeniu oznacza poczucie radosci. Gdy czuję radość i szczęście – to znaczy znajduje sie w moim stanie naturalnym. Dzieje się tak gdy usuwam przyczynę, która spowodowała, że odczuwałam lęk, poczucie winy, nienawiść, zazdrość, krytykowałam i osadzałam innych itd.
Czuję radość, że wyzwoliłam energię, która dotąd “więziłam” w negatywnej formie i pozwałam wrócić tej energii do Źródła. Czuję wdzięczność że poprzez ten proces moja świadomość zostala poszerzona.
Metoda ho’oponopono, to pradawna metoda hawajskich szamanow.
Dzisiaj jej skuteczność jest wyjaśniana naukowo w oparciu o szereg teorii:

Zbiorowa świadomość (Karl Jung)
Morfogenetyczne pole (The Morphogenetic Universe, Rupert Sheldrake)
Fizyka kwantowa
Ciala energetyczne człowieka (cialo przyczynowe)
Również w wielu religiach świata możemy znaleźć elementy nawiązujące do metody ho’oponopono.

Zadajemy sobie pytanie = w jaki sposób mogę zmienić świat, rzeczywistość, skoro jest tak wiele problemów?. Oto możemy wyobrazić sobie, ze każdy z nas wrzuca do jeziora kamyczki, które są odzwierciedleniem naszych przekonań, uczuć, myśli, czynów.
Na powierzchni jeziora tworzy się niezwykle skomplikowana siatka fal, która jest wypadkową działań wszystkich “kamyczków”.

Z pomocą metody ho’oponopono przestajemy wrzucać “kamyczki” i oczyszczamy jezioro z naszego negatywnego wpływu. Przestajemy też poddawać inne istoty wpływowi naszych szkodliwych działań. Zwiększamy przejrzystość i klarowność „jeziora”.

Metoda ho’oponopono przydaje się zarówno w przypadku problemów w relacjach miedzyludzkich, w rodzinie, pracy, szkole, świecie, jak i w przypadku innych kłopotów osobistych (nałogi, nadwaga, problemy finansowe, itd.).

Metody tej nauczyłam sie na warsztatach rozwoju osobistego. Jej działanie jest szczególnie skuteczne w przypadku pracy z problemami z przeszłości, ale można ja rowniez stosować profilaktycznie.

Kiedyś zapytałam instruktora (Robert Najemy , <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.Holisticharmony.com">http://www.Holisticharmony.com</a><!-- m -->) w jaki sposób mogę używać jej profilaktycznie, np. wobec moich uczniów, w szkole.
Odpowiedź była następująca: “Przed każdymi warsztatami weź listę uczestników i przed każdym nazwiskiem powiedz:

przepraszam jesli mam w sobie coś, co moze spowodować twoja negatywną reakcje
kocham cię
kocham siebie
dziękuję za oczyszczenie tej sytuacji
Podobnie możemy zachowywać się gdy oglądamy wiadomości w telewizji, czy dowiadujemy się o czymś nieprzyjemnym lub smutnym .

Swego czasu na tym blogu wiele mówiło się o ksiazce i filmie “The Secret”, oraz problemach zwiazanych z tym że nie zawsze udaje się nam zrealizować jakieś konkretne marzenie .
Gdy zauważymy, ze Prawo Przyciagania opóźnia się z działaniem, to znak, ze warto dodatkowo zastosować ho’oponopono, bo możliwe że coś w nas blokuje rezultaty. Trzeba najpierw uzdrowić daną sytuację z z miłością i wdzięcznością – aby osiągnąć pożadany cel.

Metoda jest z pewnością godna polecenia dla wszystkich osób które czują, że ze swoimi problemami znalazly się w ślepym zaułku. Na pozytywne rezultaty nie trzeba bedzie dlugo czekac. Wszyscy podążamy przecież drogą rozwoju świadomości a metoda ho’oponopono może okazać się na tej drodze niezwykle pomocna.

Życzę powodzenia i bardzo chętnie poczytam doswiadczenia czytelnikow bloga – stosujących tą metodę



Źródło: http://zenforest.wordpress.com/2009/08/2...oponopono/

Dodatkowe informacje w linkach:
http://www.self-i-dentity-through-hoopon...polish.pdf
http://www.hooponopono.pl/
http://www.huna.net.pl/name-News-article-sid-469.html
Odpowiedz
#2

Uwielbiam Ho'oponopono. Jestem zagorzałą fanką pozytywnego myślenia, dlatego w swoim życiu przeczytałam mnóstwo książek i innych publikacji na ten temat. Któregoś dnia wpadła mi w ręce książka "Zero ograniczeń " Joe Vitale. Z niej dowiedziałam się o tej metodzie i zapragnęłam wtedy jak najszybciej ją sprawdzić, póki wiara silna to i chęci bardzo duże Rotfl

Codziennie, kiedy tylko o tym sobie przypominałam powtarzałam: "kocham cię, przepraszam, wybacz mi proszę, dziękuję" jednocześnie wzbudzając w sobie uczucia, które za te słowa odpowiadają. I naprawdę po jakimś czasie moje życie zaczęło się polepszać. Wtedy postanowiłam stosować metodę w konkretnych sytuacjach: szłam załatwić sprawę na uczelni czy w urzędzie, która była nie do załatwienia i wyobrażałem sobie tą osobę, z którą miałam rozmawiać, powtarzając:" kocham Cię, przepraszam, wybacz mi proszę, dziękuję " i zawsze załatwiłam wszystko bez komplikacji, z uśmiechem na ustach. Mimo, że ta osoba była zawsze dla mnie i innych nieprzyjemna, wtedy stawała się aniołem Oczko
Muszę wrócić do tej metody, całkiem zapomniałam o niej w momencie, gdy wszystko samo zaczęło się układać.
Teraz mi się przyda Smutny
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości