5 kielichów
#1

Karta Tarota 5 kielichów (pucharów)

Kolejno: Tarot Marsylski, Oswald Wirth, Rider Waite

   

Z tej grafiki można korzystać tylko pod warunkiem podania źródła.
Odpowiedz
#2

Prosta -
To przykra karta pokazujaca strate i smutek. Jednak to nie jest calkowita strata, na pewno zostalo jeszcze cos na co warto czekac. Cokolwiek zostalo stracone to ciagle jest jeszcze cos od czego mozna zaczac budowac przyszlosc. W tej karcie jest swego rodzaju odczucie zalu, patrzac wstecz, a nawet mozliwa swego rodzaju zaloba.

Odwrocona -
Uczucie straty i czas bycia nieszczesliwym(a) wreszcie mija, i nareszcie nadchodzi dobry czas przyszlosci, mozliwe ponowne spotkania z przyjaciolmi.

Sasha Fenton "Fortune Telling by Tarot Cards"
Odpowiedz
#3

5 Pucharów
5 Pucharów  rozpoczyna triadę Małych Wtajemniczeń w pozycji piątek. , które Frida Hariss rozplanowała  , to co się rzuca patrząc na 3 karty piątek czyli
5 Pucharów, 5 Mieczy i 5 Denarów   
- one SA osadzone w planie odwróconego pentagramu. Jest to bardzo ważna informacja – dlaczego? – dlatego, że odwrócony pentagram (oczywiście zwykło się go przyjmować jako symbol szatana .) nie tyle symbolizuje energie diabła czyli tych ciemnych sił ile symbolizuje zaburzenie równowagi energetycznej. Pentagram jest symbolem absolutnej harmonii. Pentagram jest tez symbolem energii żeńskiej , która jest energia aktywności pasywnej, takiej rozciągniętej w czasie . Na drzewie życia jeden filar jest aktywności żeńskiej  po lewej stronie, drugi jest aktywności męskiej, aktywnej . To nie jest masło maślane . W przestrzeni ezoteryki występuje rodzaj powtórzenia niektórych nazw ale jest to jako zrozumienie w jakiej formie kształtują się energie, jak występuje przepływ tych energii i tak

5 Pucharów  jest tym zaburzeniem na poziomie ducha i materii w którym przewaga następuje w systemie emocjonalnym. Jest to karta rozczarowania . Crowley ja tak troszkę specyficznie opisuje, że jest to karta „zatracenia w przyjemności „ gdzie sytuacje ogarnia gnijąca władza wody. Ale raczej jest to wskazanie na sytuacje gdy trwanie i przykucie naszej uwagi do przeszłości czyli do pamięci emocjonalnej powoduje, że my przestajemy w sposób świadomy kreować tą nasza przyszłość. To musi nam przynieść porażkę. Dlaczego/ - w takim systemie dnia codziennego jakby opierając swoje decyzje życiowe o traumatyczne przeżycia bardzo często przenosimy swoje leki na sytuacje które już nie maja nic wspólnego z przyczyna tego leku. Dlatego jest to również informacja o tym, że nasze doświadczenie emocjonalne jest czymś co ma nas rozwijać a nie czymś co ma nas blokować. Ty jest ewidentnie zablokowanie, tu jest ewidentnie inwestowanie energii w miejsce w którym już niczego nie możemy zmienić. To jest właśnie ten nieprawidłowy przepływ energetyczny. Nie poddanie się władzy diabła czy ciemnych sił tylko jest to zdecydowanie inwestowanie w miejsce z którego już do nas nie jest w stanie wrócić. Dlatego jest ta utrata energii , jest ta utrata kontroli emocjonalnej nad swoim życiem i nie dlatego, że my musimy w każdym momencie mieć kontrolę nad życiem , bo nasze życie rozgrywa się cały czas na planie Głupca który przemieszcza się od jednego do drugiego nauczyciela a później testuje te nabyte umiejętności i właściwie od Głupca się ta nasz droga zaczyna i na Głupcu kończy . I w pozycji Głupca w całym naszym życiu stajemy wielokrotnie. Każda nowa sytuacja w której czegoś się musimy nauczyć , w której musimy coś rozważyć , w której musimy poszukać doradców czy poszukać ludzi którzy nam wyjaśnią w czym my żeśmy się znaleźli – będzie nas stawiała w pozycji Głupca.

Ale 5 Pucharów  przede wszystkim wskazuje na to, że jest to proces destrukcji naszej przestrzeni emocjonalnej gdzie wiemy, że życie emocjonalne nas ubogaca. Gdzie wiemy gdzie miłość , która jest miłością rozwijającą się tak naprawdę nie jest dopełnieniem naszego życia – to jest podstawa naszego spełnionego życia. Wszystko co jest oprócz miłości przez nas pożądane i do czego dążymy – są to tzw. Zamienniki. I bardzo wielu ludziom zdarza się w oparciu o te zamienniki wykreować swoje priorytety życiowe po czym gdzieś na końcu tej drogi życia nagle stwierdzają, że wśród blistru i bogactwa SA nieprawdopodobnie nieszczęśliwi , nieprawdopodobnie samotni i nie maja możliwości już zmienić tej sytuacji.

Dlatego przede wszystkim ta 5 Pucharów  jest niebezpieczna w rozkładach , bo mówi o ugrzęźnięciu. O ugrzęźnięciu emocjonalnym, o takim nurzaniu się w przeżyciach których już dawno nie ma . które już dawno SA przeszłością natomiast nasz stan emocjonalny cały czas jest terazniejszościąl.  I to jest ten problem cierpienia rozciągniętego w czasie. Cierpienia które dziś dokonuję się nieadekwatnie do tego co się w naszym życiu dzieje.
Dlatego często ja te kartę nazywam „momentem – umiłowania w cierpieniu’ Bardzo często to cierpienie które nas dotyka w pewnym momencie naszego życia potrafi stworzyć pewien rodzaj schematu na życie. Takiego ciągłego wspominania problemu , wspominania trudności, wspominania przeżyć . I skąd bierze się taki popyt na radykalne wybaczanie , na wszelkiego innego rodzaju zajęcia terapeutyczne  - stąd, że to wszystko ma nas wyprowadzić z takiej czarnej dziury emocjonalnej w której utknęliśmy.

5 Pucharów  jak gdyby energetycznie podlega karcie Śmierci.  Jeśli oglądalibyśmy kartę Śmierci to wszystko to co spada po akcie wykoszenia i zamknięcia jest ta taka kloaka emocjonalną , która wyraża sobą

5 Pucharów.  Więc pozostawanie w tej energii  jest dokładnie czymś co nas zatruwa. Czymś co powoduje, że za życia stajemy się takimi zombi emocjonalnymi. – ludźmi którzy nie widza przed sobą perspektywy , ludźmi którzy nie widza radości, nie odczuwają radości z dnia który się rozpoczął i z dnia który jest przed nimi. Każdy dzień jest w stanie przynieść nam wiele nowych możliwości , wiele radości ale

5 Pucharów  energetycznie skupia nas tylko i wyłącznie na naszej porażce emocjonalnej
Oczywiście jest to karta żałoby. . Dlatego też ona jest uwzględniona w tych 78 elementach naszego życia , które wyrażone są poprzez karty tarota , bo każdego z nas w pewnym momencie dotyka ten moment gdzie ktoś bliski odchodzi. I ta

5 Pucharów  ma racje bytu przez określony moment. Ma racje bytu w tym czasie kiedy należy opłakać stratę.
To co tez jest ważne przy tej karcie jest to i tu ma bardzo silne zastosowanie ten pentagram odwrócony – jest to wpływ karmy.

Czyli ewidentnie 5 Pucharów  mówi o trudnym przeżyciu karmicznym które w pewnym sensie tą pamięcią emocjonalną , tym modułem który jest przeniesiony na poziomie duszy ma wpływ na nasze stany pomimo , że możemy kompletnie nie pamiętać sytuacji. I to jest ten moment w którym bardzo często idziemy na regres żeby się dowiedzieć , bo… bo cos przykuwa naszą uwagę, coś jest nieracjonalne a coś nam nie pozwala żyć, mamy w sobie jakiś lęk, mamy w sobie jakąś blokadę i wcale nie musi ten lęk być wygenerowany sytuacją , która nas dotknęła w tym obecnym życiu . bardzo często ten ślad energetyczny jest w pewnym sensie przeniesiony jak taki rodzaj kodu Dna z poprzedniego wcielenia. Czyli okazuje się , że ta nasza dusza jednak potrafi zachować , albo są takie przeżycia w naszym ciele fizycznym , które potrafią zostawić ślad emocjonalny nie tylko na bieżącym życiu ale wręcz potrafią się położyć cieniem na naszym przyszłym życiu.

5 Pucharów 
- zbyt silny związek z emocjami przeszłości , taka trauma która staje się nasza rzeczywistością, emocje z dawnego czasu tworzą nasze wnętrze dziś.
- karta żałoby i stanu „płakanie nad rozlanym mlekiem „ ale i stanu analizy emocjonalnej , dlaczego? 
- osoba ma poczucie , że znowu nie może dostać tego czego by oczekiwała. 
- określa bardzo często wpływy, nie sytuacje bieżące tylko wpływy z przeszłości. I jeśli pojawi się ta karta 5 Pucharów w prognozie przyszłości  która czasami jest jakby przesłaniem  o tym, że mogą się zdarzyć jakieś problemy ale otoczona dobrymi kartami nie jest wynikiem. Ona jest tym czymś co daje tło emocjonalne pomimo tego, że świat zewnętrzny  nie generuje trudności. Więc bez względu na to jakie są nasze przeżycia  one maja nam dawać mądrość. Moją wytwarzać w nas umiejętność zrozumienia , że Zycie jest ciągiem zmiennych sytuacji. Są chwile piękne, są chwile trudne  gdzie dotykamy tego piekła emocjonalnego ale żadna z tych sytuacji nie jest rozciągnięta na czas całego życia.

5 Pucharów w rozkładach.
W przełożeniu
- 5 Pucharów  – ( w przełożeniu , w pytaniu o pracę)
- czyli pewne układy odeszły w taki sposób emocjonalnie nieobojętny. 

Partnerski
5 Pucharów  – ( w sercu)
- cierpienie po stracie. Jest to traumatyczne przeżycie emocjonalne, które pozostawia bardzo głęboki ślad w naszej psychice i naszej świadomości emocjonalnej.

Inne
8mieczy - 5kielichow  
-to raczej nie godzenie się z rozpadem , bo ona sama rozpadu nie określa , jeśli jest kartą w związku trwającym , najczęściej mówi też o "złej pamięci " zwykle w przeszłości ktoś kogoś zdradził , zostali , ale ta 5 piątka mówi że nie żyją do przodu ze to co się zdarzyło zatruwa związek, ona ma w prognozie rozpad , bo z taką pamięcią nie da się żyć , ale na tym etapie jest jeszcze szansa , ale to też karta żalu po czasie który minął , a który my uważamy za udany
- Crowley ją fajnie określił ..gnijąca władza wody
(oprac. na podstawie programów Danuty)
Odpowiedz
#4

Karta 5 Kielichów
Ubrana na czarno postać smutno spogląda na trzy przewrócone kielichy, nie zwracając uwagi na dwa następne, stojące za nią. To smutek po stracie, przygniatające uczucie samotności, przy którym nawet pomoc bliskich przyjaciół (dwa stojące kielichy), nie jest dostrzegana. Rzeka symbolizuje bieg wydarzeń, które z jednej strony przynoszą nowe doświadczenia, a z drugiej uczą, że cierpienia mijają. Most i zamek obronny w tle wskazują na możliwość wyjścia z trudnego położenia. Czarna linia oddziela świat wewnętrzny, gdyż zdecydowanie nie należy do krajobrazu. Postać pogrążona we własnym żalu, męczy się zamiast poszukać sposobu jego pokonania. Zagadnienie samotności łączy tę kartę z ciemną stroną Eremity (IX). Wieczna rzeka wydarzeń i doświadczeń odpowiada karcie Koła Fortuny (X), a uczucie bezsilności i niemożliwości znalezienia wyjścia z sytuacji to aspekt Wisielca (XII).
Znaczenie tradycyjne - rozstanie i łzy, ból i skrucha, zazdrość, dziedzictwo, nieprzyjemne plotki, strata, rozpacz, rozczarowanie, gorycz.
Karta odwrócona - wiadomość, nowe związki, złudne plany.

Źródło: "Vademecum tarocisty" Hajo Banzhaf
Odpowiedz
#5

5 pucharów-moje własne
Skupienie na dramacie dokonanym.Coś mineło bezpowrotnie (nasze stare zachowania, uczucie do partnera lub przyjaźń,?)Stan żałoby.Lecz nie ma co tkwic w żalu i rozpamietywaniu (2 puchary stojace) trzeba pozwolić temu odejść i zrobic miejsce na Nowe..... z Twojej szklanki ktos wylał połowe zawartości- po to by zrobic miejsce na cos co niebawem ma nadejść Uśmiech)
Odpowiedz
#6

W pytaniach o finanse:

W pozycji prostej:
odnowienie zerwanych kontaktów zawodowych, powrót do starych przyjaźni, zrozumienie motywów własnych zachowań, konieczność przeanalizowania relacji z ludźmi, korzystna współpraca z dalszymi krewnymi, odkrycie nowych możliwosci zawodowych.

W pozycji odwróconej:
niedostrzeganie własnych błędów, desperacja, działania pod wpływem emocji, nieumiejętność uczenia się na własnych błędach, uzależnienie zawodowe od innych ludzi, rozczarowanie tym, co się robi, zerwanie korzystnych znajomości.

Źródło: Alla Alicja Chrzanowska "Tarot a finanse"
Odpowiedz
#7

Czy 5 pucharów oznacza brak uczuć? pojawiają mi się w pytaniu o to dlaczego dana osoba nie odzywa się do drugiej (zwiazek na odleglosc, ktory sie rozpadl) czy smutek i rozgoryczenie? Nie wiem jak to ugryzc
Odpowiedz
#8

Na pewno nie brak uczuć, bo ta karta aż kipi emocjami, może ta osoba ma jakieś inne problemy które ją zatrzymują w miejscu... bo ta karta wg mnie to takie trzymanie się kurczowe czegoś z powodu nieumiejętności poradzenia sobie na tle emocjonalnym z tym, że coś już sie zakończyło, że nie ma przyszości...
Odpowiedz
#9

slawek_88 napisał(a):Na pewno nie brak uczuć, bo ta karta aż kipi emocjami, może ta osoba ma jakieś inne problemy które ją zatrzymują w miejscu... bo ta karta wg mnie to takie trzymanie się kurczowe czegoś z powodu nieumiejętności poradzenia sobie na tle emocjonalnym z tym, że coś już sie zakończyło, że nie ma przyszości...
Sławku, jak dla mnie super interpretacja. Czułam ją gdzieś, ale nie umiałam wypowiedzieć.
To dla mnie jakaś rozpacz, strata, tego co było i nie wróci. Człowiek jest z tym sam, a często na swoje własne życzenie, tak masochistycznie nie umie/ nie chce z tego wyjść.
Odpowiedz
#10

ostatnio się przyglądałam tej karcie i zwróciłam uwagę na kolory rozlanych cieczy z kielichów. czerwony i zielony . i że czasem pracuję z czakrami od razu mi się skojarzyło z czakrą podstawy - czerwony i czakrą serca - zielony.
postaram się w skrócie i w miarę jasno opisać moje zagmatwane myślenie Zawstydzony
obie są odpowiedzialne za miłość, ale w innych aspektach. czakra podstawy chce być kochaną, potrzebuje akceptacji, bezpieczeństwa, natomiast zielona chce kochać i "rozsiewać" tą miłość. czerwona jest też odpowiedzialna za nasze bycie, istnienie.
i tak te 5 kielichów mi mówi o tym, że my zostaliśmy odrzuceni uczuciowo, nie możemy sobie z tymi uczuciami poradzić albo też że osoba, którą kochamy z różnych powodów nie będzie z nami. zachwianie tych czakr w praktyce sprawia, że człowiek się wycofuje z życia i zamyka w sobie, wchodząc w stan apatii i nie zwracając uwagi na to co go otacza. staje się wypłukanym z chęci życia i chęci poprawy swojego stanu. nie umie się otrząsnąć sam z siebie z tego stanu i zazwyczaj potrzebna jest interwencja z zewnątrz, żeby powolutku taką osobę "zwrócić" światu.
niby taki mały szczegół a jednak Boi się
Odpowiedz
#11

Mi BARDZO CZESTO wypadala w interpretacjach dotyczacych sytuacji w ktorej jedna strona z powodu swoich lekow czy przyzwyczajen skonczyla cos, co po czasie okazalo sie dla niej czyms waznym... I co ciekawe, karta zawsze pojawiala sie w przypadku zwiazkow skomplikowanych, karmicznych - w ktorych tak naprawde co by sie nie zrobilo, to i tak bylo zle. Jednoczesnie 5tka to pewna stagnacja i zal, ze sie glupio postapilo albo zle wybralo. Jest w tym dla mnie jednak jakas lekcja - ze ktos zdaje sobie powoli sprawe ze swoich bledow, ale poki co nie robi nic (oprocz myslenia) w kierunku ich naprawienia.

Nie powiedzialabym jednak, iz jest do definitywny koniec np. relacji. Mysle, ze jest w tej karcie lekcja, ktora ktos musi odrobic, zeby cos ruszylo (ale to oczywiscie zalezy od kart sasiadujacych). I wcale nie jest powiedziane, ze nie bedzie powrotu do starego. Moze byc, tylko na nowych zasadach - po rozwazeniu i pogodzeniu sie z tym, ze nie nie mozna cofnac czasu. Ale mozna w przyszlosci zachowywac sie inaczej
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości