Tarot i Biblia
#1

Biblia, głównie za sprawą religii, jest, w naszym kręgu kulturowym, jednym z elementów ów krąg definiujących. Poczynając więc od sfery religijnej, przez moralność i etykę, na języku codziennym kończąc, funkcjonuje ona, i zawarte w niej obrazy (oraz historie), w naszym życiu.

Część kart wprost zapożycza i przywołuje treści i obrazy w niej zawarte. Karta 'Wieża' nieodłącznie kojarzona bywa z upadkiem Wieży Babel. Sąd, z wydarzeniem końca świata w eschatologii ogólnej (nie mylić z indywidualną) opisanej w Biblii. Karta 'Świat' z symbolami ukazanymi w jednej z wizji proroka Ezechiela (utożsamionymi w historii i tradycji z postaciami czterech ewangelistów). Część kart odwołuje się do niej w sposób mniej bezpośredni, oczywisty lub jednoznaczny. Karta 'Moc' może ukazywać przecież zarówno Dawida stawiającego czoło lwu, świat z wizji proroka Izajasza, czy też nierządnicę z księgi Objawienia (zwanej także księgą Apokalipsy). Karta 'Słońce' przywołuje tradycje biblijne zapożyczone z próby wprowadzenia monoteizmu w Egipcie faraonów (i ich pieśni ku czci Jedynego). Karty figuralne poszczególnych domów Małych Arkanów odzwierciedlające historie rodów Starego Testamentu (jako przykład z zakresu powiązań nieoczywistych dla laika).

Nie sposób pominąć w pracy z kartami tego aspektu. Stąd też moja decyzja o próbie wskazania odnośników z tekstu Pisma i połączenie ich z poszczególnymi kartami Tarota.

Całość mojej pracy dostępna jest na prowadzonym przeze mnie Tarotowym WIKI w opisach poszczególnych kart.

Ps. Ciekaw jestem Waszych prywatnych spostrzeżeń z tego zakresu.
Odpowiedz
#2

Myśli ciekawe

Artur napisał(a):Karta 'Moc' może ukazywać przecież zarówno Dawida stawiającego czoło lwu, świat z wizji proroka Izajasza, czy też nierządnicę z księgi Objawienia (zwanej także księgą Apokalipsy).

Ten Dawid - to mogę powiedzieć pewnie ... jest na ostatnio wspominanym Durerze ( Tarot of Durer ) ... ale która to ta nierządnica??? bo paniusia z RW w białej koszulinie czy kiecce przewiązanej girlandą raczej na nierządnicę nie wygląda ... a bo to teraz wiesz po wyglądzie ... jestem laikiem i nie wiedziałam, że miała tam gdzieś być nierządnica ... ale kiedy już to wspomniałeś - znaczenie karty znajduje swój sens ... pokonanie żądzy


Karty figuralne poszczególnych domów Małych Arkanów odzwierciedlające historie rodów Starego Testamentu (jako przykład z zakresu powiązań nieoczywistych dla laika).

bardzo to w sumie ciekawe Artur! - każdemu laikowi taka wiedza może się przydać ... nie każdy przecież studiował teologię lub żyje nią

Nie sposób pominąć w pracy z kartami tego aspektu. Stąd też moja decyzja o próbie wskazania odnośników z tekstu Pisma i połączenie ich z poszczególnymi kartami Tarota.

i taka właśnie myśl mi przemknęła ... zamiast pisać elaboraty doktoranckie o tym ... bo jest szansa, że laicy nie zczają nawet o czym piszesz ... ja osobiście uważam, że mógłbyś własnie zrobić kalejdoskop kart figuralnych i nie tylko z przypisanymi do nich przypowieściami z Pisma. Uważam, że może być to bardzo ciekawe, i niejednemu z nas może coś oświecić ... tak jak ten wątek z nierządnicą w Mocy, która dlatego poskramia swoje żądze ... bo była nierządnicą! to naprawdę ma sens i connection

Ps. Ciekaw jestem Waszych prywatnych spostrzeżeń z tego zakresu.

no ... to właśnie było moje spostrzeżenie ... ale nie wiem ... może aż tylu laików tu nie ma Kwiatek
Odpowiedz
#3

jak będę mieć więcej czasu to się chętnie wypowiem, bo dla mnie to jest również bardzo ciekawy temat.

tymczasem tylko podeślę linka do ciekawej interpretacji tematu, to jest Bible Tarot (którego bardzo bym chciała mieć Uśmiech)
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.dorebibletarot.net/cards/dbtmajors.php">http://www.dorebibletarot.net/cards/dbtmajors.php</a><!-- m -->
(w zakładce The Cards możemy obejrzeć inne karty)
lub tutaj: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.moonchild.ch/Tarot/DBT/">http://www.moonchild.ch/Tarot/DBT/</a><!-- m -->
Odpowiedz
#4

Kasha40 -- rzuć okiem na Moc w Thoth'cie; Jeden obraz za 100 słów Uśmiech Poza tym to co postulujesz już zrobiłem ... na swoim Wiki Uśmiech

Helge -- cierpliwie poczekam. Ciekaw jestem Twojego zdania w tym temacie.
Odpowiedz
#5

z graficznego punktu widzenia wg mnie ... tej gołej babce daleko do nierządnicy ...
spodziewałam się czegoś mocnijszego ... jak w Twojej ulubionej talii Rotfl

dla tych co nie pracują z Thothem ... oto ta nierządnica [Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcT7iKY9Z0Mx1CInHEYzYpM...jj9X-Vqr1r]


Lady Godiva - nie wygląda na nierządnicę [Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcTnDQosBGbqgbpFcBUmRrk...PP3oYrsKgN]


i nawet w "Szale uniesień" babka nie wygląda nie nierządnicę ... co innego koń Rotfl
[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcRVAcK91jHKiNuSsVbCO2A...15Iz5zkv-g]


ale jak wspomniałeś o tej nierządnicy ... to historyjka nagle okazała się sensowna ...
bo skąd niby w zamierzchłych czasach taka delikatna babka bawiąca się z lwem poskramia żądze ???
a teraz już wiadomo ... przynajmniej u mnie kliknęło Kwiatek
Odpowiedz
#6

Kasha40 napisał(a):z graficznego punktu widzenia wg mnie ... tej gołej babce daleko do nierządnicy ...
spodziewałam się czegoś mocnijszego ... jak w Twojej ulubionej talii Rotfl

W świecie, w którym Playboy uchodzi za wydawnictwo dla grzecznych dziewczynek i chłopców ... nierządnica z tarotowej talii wydawać się może zaiste wzorem nadobnej matrony Oczko
Odpowiedz
#7

W świecie, w którym Playboy uchodzi za wydawnictwo dla grzecznych dziewczynek i chłopców ... nierządnica z tarotowej talii wydawać się może zaiste wzorem nadobnej matrony Oczko[/quote]


dobre, Artur dobre Rotfl Rotfl Rotfl

ale żartując już właściwie odnoszę wrażenie, że każda goła babka jest nierządnicą - tak?

to seksizm ... zważywszy na tę Twoją ulubioną talię ... Tak


i oczywiście, żeby nie ciągnąć tematu o gołych babkach i nierządnicach ... bo nie o to przecież chodziło ...
ludzie! nie podnoście tu dyskusji o nierządnicach i gołych babkach ... bo z Arturem już to przerobiliśmy Rotfl

Kwiatek
Odpowiedz
#8

Kasha40 napisał(a):ale żartując już właściwie odnoszę wrażenie, że każda goła babka jest nierządnicą - tak?

Nie. Publiczne obnażenie to historycznie dość pospolita kara dla ... cór Koryntu Uśmiech W naszym rejonie świata obnażano je pod pręgierzem, na głowę zakładano wianek ze słomy, do ręki zapaloną świecę i stała tak biedaczka, aż świeca się nie wypaliła. Czasami obwożono je także na ośle ku większej uciesze gawiedzi.
Odpowiedz
#9

nie znam tej historii ale Lady Godiva zrobiła to w proteście ... o jakies opłąty .... Kwiatek


a historycznie ujmując to jak panowie karali kobiety kiedy one jeszcze nie miały żadnych praw ... to już inna historia Myśli
Odpowiedz
#10

Świetny temat i jaki pouczający Arturze. Oklaski
Zatopiłam się w lekturze bez reszty, zacząwszy przyzwoicie od Głupca.
Bardzo mi się podoba Twój komentarz własny, nie mówiąc już oczywiście o świetnie dobranym utworze przewodnim do tej karty „The Fool on the Hill” zespołu The Beatles.
A znalezienie tekstu do odniesienia biblijnego po prostu genialne ( pozwolę sobie na pewien cytat zatem ze strony ) :

Cytat:Jeśli chcesz być doskonałym - powiedział Jezus - idź, sprzedaj, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie.

Właśnie odkryłam .
Jak dzieląc się tą wiedzą doskonale jako człowiek bezinteresownie to czynisz, dzieląc się tą wiedzą z innymi.
Masz skarb w głowie.
Stąd i ja znalazłam odniesienie przy okazji do przysłowiowej perły ( jako skarb ) w zawiązanym tobołku Głupca, który ma, na plecach przy kiju.
Dziękuję Ci bardzo.

Platon  cyt . : ” Ob­serwuj, słuchaj, rzad­ko osądzaj i nie chciej za dużo „.
Odpowiedz
#11

Dziękuję Ci aqua&fire Uśmiech

Ps. Helge, nadal czekam cierpliwe na obiecany komentarz Oczko
Odpowiedz
#12

mi dużo pod względem tematu dało zetknięcie z Medieval Tarot, gdzie niemal na żywca są niektóre sceny zerżnięte z Biblii.
przykład, 6 denarów, opisane tutaj: <!-- l --><a class="postlink-local" href="http://dobrytarot.pl/viewtopic.php?f=36&t=386&p=44542#p44542">viewtopic.php?f=36&t=386&p=44542#p44542</a><!-- l -->

teraz dopiero wczytałam się i już nie wiem już, czy chodzi Ci Arturze o:
1/ wyszukiwanie biblijnego "pierwowzoru" opierając się na obecnym znaczeniu karty?
2/ naszych osobistych skojarzeń?
Odpowiedz
#13

Helge, to nie musi być (i nie jest) przeciwstawne.
Odpowiedz
#14

ok, to do tematu... teraz jestem w pracy, i jest chwila "przestoju", więc napiszę o moim ulubieńcu Uśmiech
jest nim Salomon, syn króla Dawida i Batszeby Uśmiech

karty, z którymi go kojarzę to przede wszystkim:
IV Cesarz - jako sam Salomon, mądry, dbały, dostojny
V Arcykapłan - Salomon jako budowniczy świątyni Jerozolimskiej, a więc ustanawiający tradycję, która trwa po dziś dzień (plus cała masa inspiracji masońskich)
VI Kochankowie - to Pieśń nad Pieśniami, tradycyjnie przypisywana Salomonowi, gdzie mamy miłość i dialog z Szulamitką (prócz tego oczywiście miał on mnogo innych żon i nałożnic Uśmiech)
VII Rydwan - to wizyta królowej Saby u Salomona (+ podobno jako pierwszy władca Izraelitów używał rydwanów właśnie Salomon, ale to zupełnie przypadkiem natknęłam się na to na wiki, i trzeba by potwierdzić)
VIII Sprawiedliwość - to główna salomonowa cecha, o którą król prosił Boga i która została mu dana, której przykład z dwoma matkami zna chyba każdy
IX Eremita - to księgi Przysłów, Mądrości i Koheleta, też tradycyjnie przypisywane Salomonowi, kiedy to nabywa on mądrości i dzieli się nią, a zwłaszcza w ks. koheleta, gdzie okazuje się, że i cała mądrość to także marność Oczko
X Koło fortuny - odmiana Salomona, jego zwrócenie się ku obcym bóstwom i w rezultacie kara boska, królestwo Izraela po jego śmierci zostało podzielone

Salomona łączy się też z wiedzą tajemną, kabałą, innymi dziełkami ezoterycznymi, umiejętnością rozkazywania złym duchom itp.

jeśli chodzi o AM, to na myśl przychodzi mi:
9 buław, ponieważ to też precyzja, rygor, trudna praca - kojarzy mi się z budową świątyni
2 kielichów, niejako analogia do Kochanków
9 kielichów, taki zadowolony Salomon jak wszyscy do niego przychodzą, a on udziela swojej mądrości i blasku Oczko
as mieczy - bystry umysł, który się "nie certoli", rozwaga, rozsądek, które nie boją się ostrych cięć Uśmiech
5 mieczy - jako utrata kompasu moralnego, porzucenie dawnych nawyków
7 mieczy - w kategorii pozytywnej: mądrość, wiedza, spryt, podstęp ale taki jak w przypadku tych dwóch matek - mający sens i moralnie bez zarzutu
9 denarów - bogactwo, zadowolenie ze swojego stanu posiadania, nawet trochę przepych - konfrontacja Salomona i królowej Saby
10 denarów - liczny dwór, rodzina

ks. królewska, 4:29-32, biblia warszawska
(29) Dał też Bóg Salomonowi bardzo wielką mądrość i roztropność, nadto rozum tak rozległy jak piasek nad brzegiem morza. (30) A mądrość Salomona przewyższała mądrość wszystkich ludzi Wschodu i całą mądrość Egiptu. (31) Był on mędrszy niż wszyscy ludzie, niż Etan Ezdrachida, i Heman, i Kalkol, i Darda, synowie Machola; jego sława dotarła do wszystkich okolicznych narodów. (32) Ułożył on trzy tysiące przypowieści i tysiąc pięć pieśni.
Odpowiedz
#15

Ha! Pięknie, ja już Arturowi wcześniej proponowałem stworzenie Tarota Salomona Rotfl
Podobają mi się Twoje skojarzenia, Helge. Dodatkowo dorzuciłbym jeszcze Maga (z powodów podanych przez Ciebie) oraz Kapłankę (ze względu na kolumny Jachim i Boaz, które stały u wejścia do świątyni zbudowanej przez Salomona).

Pozdrawiam
Aur Ganuz
Odpowiedz
#16

Najpierw poszukamy tych trzech tysięcy przypowieści i pięciu tysięcy pieśni, następnie usiądziemy i gremialnie (acz kameralnie) dokonamy synchronizacji tekstów ze znaczeniami, potem znajdziemy kogoś - kogoś z talentem rysowniczym, zaprzyjaźnioną drukarnię posiadamy ... i Salomon Tarot ujrzy światło dzienne Oczko
Odpowiedz
#17

Będę czekał z niecierpliością! Uśmiech

Pozdrawiam
Aur Ganuz
Odpowiedz
#18

Kapłanka to mogłaby być córka faraona, jedna z żon Uśmiech razem z kolumnami, a co, mistycyzm +5 Oczko

zarzućcie jakąś kolejną postać to będziemy dalej pisać Uśmiech
Odpowiedz
#19

Helge napisał(a):zarzućcie jakąś kolejną postać to będziemy dalej pisać Uśmiech

Szymon Mag? Trzech Chaldejczyków? Uśmiech

Pozdrawiam
Aur Ganuz
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości