Pusta biała karta w talii - do czego służy?
#1

Talia zawiera 78 kart, ale zazwyczaj w opakowaniu jest jeszcze jedna lub dwie karty zwane białymi kartami.
Do czego służy taka karta?
Właściwie nie zawiera ona żadnej informacji.
Stosujecie, czy nie? Jaką nadajecie jej rolę, co ona sygnifikuje?
Odpowiedz
#2

Ta pusta karta trafia się w niewielu taliach. Z tego co wiem to wydawca dodaje ją na wypadek gdyby zniszczyła się lub zaginęła któraś z normalnych kart. Natknąłem się na stosowanie tej karty jako NIE, albo zamknięcia, ale klasyczne źródła czy podręczniki nie wspominają o tym.
Odpowiedz
#3

Nie wiem, w mojej RW nie było żadnej takiej.
Odpowiedz
#4

Jewgienij Kolesow tak tłumaczy wystąpienie pustej karty w rozkładzie:

1. "Mgła" - sytuacja jeszcze jest niejasna, to znaczy, że na to pytanie karty na razie nie mogą udzielić ani odpowiedzi, ani dać rady. W związku z tym należy kartom ponownie postawić to samo pytanie później, chociażby następnego dnia.

2. Osoba, na którą rozkłada się karty nie chce, żeby dowiedziano się zbyt dużo i on ma takie prawo. W takim wypadku lepiej zrezygnować z wróżenia lub przynajmniej odłożyć je na później.

3. Pytający nie jest jeszcze gotów przyjąć odpowiedź na pytanie, które zadał. Przy czym wcale nie zawsze chodzi tu o smutne wiadomości, a o to, że on po prostu nieprawidłowo je przyjmie lub nieprawidłowo zareaguje. W związku z tym w takim wypadku lepiej wymówić się od dalszego wróżenia.
Odpowiedz
#5

Zagadka napisał(a):Jewgienij Kolesow tak tłumaczy wystąpienie pustej karty w rozkładzie:

1. "Mgła" - sytuacja jeszcze jest niejasna, to znaczy, że na to pytanie karty na razie nie mogą udzielić ani odpowiedzi, ani dać rady. W związku z tym należy kartom ponownie postawić to samo pytanie później, chociażby następnego dnia.

2. Osoba, na którą rozkłada się karty nie chce, żeby dowiedziano się zbyt dużo i on ma takie prawo. W takim wypadku lepiej zrezygnować z wróżenia lub przynajmniej odłożyć je na później.

3. Pytający nie jest jeszcze gotów przyjąć odpowiedź na pytanie, które zadał. Przy czym wcale nie zawsze chodzi tu o smutne wiadomości, a o to, że on po prostu nieprawidłowo je przyjmie lub nieprawidłowo zareaguje. W związku z tym w takim wypadku lepiej wymówić się od dalszego wróżenia.
Czyli by wychodziło, że to właśnie pełni rolę strażnika. Oczko
Odpowiedz
#6

Nie, białe karty nie pełnią roli strażnika. To zazwyczaj karty zapasowe, jak wspomniał Zib lub niektórym służą właśnie jako "brak odpowiedzi" ze strony Tarota.
Odpowiedz
#7

Z tego co ja wiem, to karty podobnie jak książki drukuje sie na tzw. arkuszach, na każdy arkusz wchodzi ileś stron książki , a w przypadku kart - ileś kart. Nie wiem dokładnie ile arkuszy jest potrzebnych na pełną talię tarota ( może to tez zależeć od maszyny drukującej), ale wiem, ze 80 kart stanowi pewna całość arkuszy. Talia liczy 78 kart, tak więc zostają dwie karty puste ( dwa miejsca puste), jedni producenci wyrzucają te karty, a inni wykorzystują to miejsce jako reklamę, nie widziałam talii, aby takie karty były zupełnie puste. Kary te można wykorzystać tak jak już tu napisano jako tzw, zapasowe ( na wypadek zniszczenia lub zgubienia karty) lub jakoś się umówić z tarotem , że one coś znaczą, jednak, jak zauważyłam, zawodowi wróżbici w TV nie używają kart pustych.
Odpowiedz
#8

Nie używam białych kart, sa to karty zapasowe gdy któras z talii się zniszczy
Odpowiedz
#9

Słyszałam o tym myślałam, że to błąd Uśmiech w druku. Ja takiej karty nie miałam. Haha biorąc pod uwagę że karty są oczyszczane nad świecą może wydawca daje gratis na wypadek pożaru :twisted:
Myślę że gdyby któraś karta mi się zniszczyła kupiła bym nową talie, bo źle bym się czuła, nawet z takim zastępstwem...
Odpowiedz
#10

Puste (zapasowe) karty tarota

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Odpowiedz
#11

Niektórzy Tarociści dopuszczają stawianie kart na tzw. osoby trzecie przy użyciu pustej karty. Interpretują wtedy rozkład do momentu pojawienia się tej właśnie karty.
Odpowiedz
#12

Mi kiedys ktos stawial karty. I pamietam ze w odpowiedzi na jedno z moich pytan wypadla karta czysta z kropka po środku i wtedy wrozka powiedziala ze karty nie chca udzielic mi odpowiedzi. Ale pamietam ze wrozka-taka znajoma troche, zlamala ta regule, przetasowala raz jeszcze i wyciagnelam karty z odpowiedzia, z tego co pamietam to sie sprawdzilo. Ja w swoich taliach nie mam czystej (chyba byla w rw do nauki, ale ja wywailam zanim sie dowiedzialam do czego sluzy), mam za to karte z informacjami o innch taliach i karte z nazwa karty i malym obrazkiem karty swiat-tak chyba lo scarabeo robi.
Odpowiedz
#13

gość napisał(a):Talia zawiera 78 kart, ale zazwyczaj w opakowaniu jest jeszcze jedna lub dwie karty zwane białymi kartami.
Do czego służy taka karta?
Właściwie nie zawiera ona żadnej informacji.
Stosujecie, czy nie? Jaką nadajecie jej rolę, co ona sygnifikuje?
Ja taką kartę odkładam zawsze podczas wróżenia na bok, traktuję ją jako zastępnik- w razie gdybym zgubiła inną kartę z talii.
Odpowiedz
#14

Gośka napisał(a):Niektórzy Tarociści dopuszczają stawianie kart na tzw. osoby trzecie przy użyciu pustej karty. Interpretują wtedy rozkład do momentu pojawienia się tej właśnie karty.

Gosiu Ok ... nie wiem jak mi to umknęło ale bardzo ciekawa i pomocna informacja



Wildwood napisał(a):Mi kiedys ktos stawial karty. I pamietam ze w odpowiedzi na jedno z moich pytan wypadla karta czysta z kropka po środku i wtedy wrozka powiedziala ze karty nie chca udzielic mi odpowiedzi. Ale pamietam ze wrozka-taka znajoma troche, zlamala ta regule, przetasowala raz jeszcze i wyciagnelam karty z odpowiedzia, z tego co pamietam to sie sprawdzilo. Ja w swoich taliach nie mam czystej (chyba byla w rw do nauki, ale ja wywailam zanim sie dowiedzialam do czego sluzy), mam za to karte z informacjami o innch taliach i karte z nazwa karty i malym obrazkiem karty swiat-tak chyba lo scarabeo robi.

a) czasami ktoś zgubi jakąś kartę i zastępuje ją czystą kartą ... w trakcie rozkładu mogłaś się nie zorientować, że ta czysta karta była "zamiast " ( np Kapłanki czy strażnika talii tej osoby - zazwyczaj przy tych kartach tarociści zasłaniają tajmenicą, której nie masz poznać )

b) mogła być to karta wprowadzona do talii celowo z w/w już powodów


a czy kojarzycie, że w Bohemian Gothic Tarot jest jeszcze inna dodatkowa karta Memento Mori i mówi tyle co znaczy "pamiętaj o śmierci" czyli w pozycji prostej - korzystaj z dnia, ciesz się chwilą a w odwróconej - ta chwila może być twoją ostatnią, wykorzystaj ją dobrze lub jesteś tutaj tylko "na chwilę", uważaj co po sobie zostawiasz Luzik
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości