I Ching
#1

Co powiecie na to, żeby w tym wątku wspólnie uczyć się znaczenia heksagramów oraz sposobu ich odczytywania?
Są tu może jacyś pasjonaci Księgi Przemian? Oczko
Odpowiedz
#2

kiedy poruszyliście temat I Ching miałam taką propozycję ale nie zdążyłam jej napisać!

Dobry pomysł Ok
Odpowiedz
#3

Powiem tak zaproponowałem klientce po wróżbie z Tarota przesłanie od właśnie tejże wyroczni, zgodziła się. Wylosowałem heksagram, ale jego interpretacja była czymś więcej niż strzał w 10-tkę. Jak to interpretowałem, to ja byłem sam w szoku, jak bardzo jest to trafne, nie mówiąc o samej klientce. Bardzo zacząłem się w to wgłębiać, ale wspólnymi siłami na pewno zgłębimy więcej.
Kasia nie potrzebujesz kart z heksagramami, możesz używać monet - jeśli chcesz, opiszę jak to wygląda.
Odpowiedz
#4

znam trick z monetami ... nie mam spisu heksagramów jako zbiór
no i wiesz, że karty mogą być piękne do opisu ... ahhh! Kwiatek
Odpowiedz
#5

Heksagram 1 zwany 乾 (qián), "Siła". Wariacje: "kreatywny", "moc działania", "klucz", "bóg". Wewnętrzny (dolny) trygram to ☰ (乾 qián) siła = (天) niebo, zewnętrzny (górny) taki sam.

Heksagram 2 zwany 坤 (kūn), "Pole". Wariacje: "otwarty", "przyzwolenie" oraz "przepływ". Wewnętrzny trygram to ☷ (坤 kūn) pole = (地) ziemia, Zewnętrzny trygram jest taki sam.

Heksagram 3 zwany 屯 (chún), "Kiełkowanie". Wariacje: "trudności na początku", "gromadzenie wsparcia", "robienie zapasów". Wewnętrzny trygram to ☳ (震 zhèn) wstrząs = (雷) grom, zewnętrzny trygram to ☵ (坎 kǎn) otchłań = (水) woda.

Heksagram 4 zwany 蒙 (méng), "Oskrzydlający". Wariacje: "młodzieńcza głupota", "świeży strzał/ogień", "odkrywający". Wewnętrzny trygram to ☵ (坎 kǎn) otchłań = (水) woda. Zewnętrzny trygram to ☶ (艮 gèn) ograniczenie = (山) góra.

Heksagram 5 zwany 需 (xū), "Przystępujący". Wariacje: "czekający", "wilgotny", "przybywający". Wewnętrzny trygram znaczy ☰ (乾 qián) siła = (天) niebo, a zewnętrzny trygram to ☵ (坎 kǎn) otchłań = (水) woda.

Heksagram 6 zwany 訟 (sòng), "Kłócący się". Wariacje: "konflikt", "proces (sądowy)". Wewnętrzny trygram to ☵ (坎 kǎn) otchłań = (水) woda, zewnętrzny to ☰ (乾 qián) siła = (天) niebo.

Heksagram 7 zwany 師 (shī), "Przewodzący, przewodniczący". Wariacje: "armia", "oddziały". Wewnętrzny trygram to ☵ (坎 kǎn) otchłań =(水) woda, zewnętrzny to ☷ (坤 kūn) pole = (地) ziemia.

Heksagram 8 zwany 比 (bǐ), "Grupujący". Wariacje: "trzymać razem", "przymierze". Wewnętrzny trygram to ☷ (坤 kūn) pole = (地) ziemia, zewnętrzny to ☵ (坎 kǎn) otchłań = (水) woda.

Heksagram 9 zwany 小畜 (xiǎo chù), "Kumulujący maluczkich". Wariacje: "ujarzmiająca siła maluczkich", "małe żniwo". Wewnętrzny trygram to ☰ (乾 qián) siła = (天) niebo, zewnętrzny trygram to ☴ (巽 xùn) grunt = (水) wiatr.

Heksagram 10 zwany 履 (lǚ), "Stąpający". Wariacje: "przeprowadzający", "trwający". Wewnętrzny trygram to ☱ (兌 duì) otwarty = (澤) bagno, zewnętrzny to ☰ (乾 qián) siła = (天) niebo.

Heksagram 11 zwany 泰 (tài), "Przenikający/owładający/rozchodzący". Wariacje: "pokój", "wspaniałość". Wewnętrzny trygram to ☰ (乾 qián) siła = (地) niebo, zewnętrzny trygram to ☷ (坤 kūn) pole = (水) ziemia.

Heksagram 12 zwany 否 (pǐ), "Obstrukcja". Wariacje: "zastój", "kobieta". Wewnętrzny trygram: ☷ (坤 kūn) pole = (地) ziemia, zewnętrzny trygram: ☰ (乾 qián) siła = (天) niebo.

Heksagram 13 zwany 同人 (tóng rén), "Pojednujący ludzi". Wariacje: "zgoda z ludźmi", "gromadzenie ludzi". Wewnętrzny trygram: ☲ (離 lí) blask = (火) ogień, zewnętrzny trygram: ☰ (乾 qián) siła = (天) niebo.

Heksagram 14 zwany 大有 (dà yǒu), "Wielkie posiadanie". Wariacje: "posiadanie w ogromnej mierze", "wielka posesja". Wewnętrzny trygram: ☰ (乾 qián) siła = (天) niebo, zewnętrzny trygram: ☲ (離 lí) blask = (火) ogień.

Heksagram 15 zwany 謙 (qiān), "Korzący". Wariacje: "skromność". Wewnętrzny trygram: ☶ (艮 gèn) ograniczenie = (山) góra, zewnętrzny trygram: ☷ (坤 kūn) pole = (地) ziemia.

Heksagram 16 zwany 豫 (yù), "Utrzymujący". Wariacje "entuzjazm", "nadmiar". Wariacje: ☷ (坤 kūn) pole = (地) ziemia, zewnętrzny trygram: ☳ (震 zhèn) wstrząs = (雷) grom
15 - 16 Od skromności po entuzjazm. Poszukujący, który idzie własną drogą poczuje się zachwycony. Jak wóz zjeżdżający w dół, podczas tak łatwego przejazdu może nabrać niebezpiecznej prędkości i nie zdążyć skręcić na niespodziewanym zakręcie. Stąd też, zbyt wiele entuzjazmu może zmieść z drogi.

Heksagram 17 zwany 隨 (suí), "Podążający". Wewnętrzny trygram: ☳ (震 zhèn) wstrząs = (雷) grom, zewnętrzny trygram: ☱ (兌 duì) otwarte = (兌) bagno.

Heksagram 18 zwany 蠱 (kŭ), "Psujący". Wariacje: "pracuj nad tym, co zgniło", "gałąź". Wewnętrzny trygram: ☴ (巽 xùn) grunt = (風) wiatr, zewnętrzny trygram: ☶ (艮 gèn) ograniczenie = (山) góra.

Heksagram 19 zwany 臨 (lín), "Zbliżający". Wariacje: "podchodzić", "las". Wewnętrzny trygram ☱ (兌 duì) otwarte = (澤) bagno, zewnętrzny trygram ☷ (坤 kūn) pole = (地) ziemia.

Heksagram 20 zwany 觀 (guān), "Oglądający". Wariacje: "kontemplacja (widok)", "szukać". Wewnętrzny trygram: ☷ (坤 kūn) pole = (地) ziemia, zewnętrzny trygram: ☴ (巽 xùn) grunt = (巽) wiatr.

Heksagram 21 zwany 噬嗑 (shì kè), "Rozdzierające ugryzienie". Wariacje: "przegryźć się", "gryzący i żujący". Wewnętrzny trygram: ☳ (震 zhèn) wstrząs = (雷) grom, zewnętrzny trygram: ☲ (離 lí) blask = (火) ogień.

Heksagram 22 zwany 賁 (bì), "Zdobiący". Wariacje: "łaska/gracja", "luksus". Wewnętrzny trygram: ☲ (離 lí) blask = (火) ogień, zewnętrzny trygram: ☶ (艮 gèn) granica = (山) góra.

Heksagram 23 zwany 剝 (bō), "Zdzierający". Wariacje: "rozdzielający", "obdzierający ze skóry". Wewnętrzny trygram: ☷ (坤 kūn) pole = (地) ziemia, zewnętrzny trygram: ☶ (艮 gèn) ograniczenie = (山) góra.

Heksagram 24 zwany 復 (fù), "Powracający". Wariacje: "zwrot". Wewnętrzny trygram: ☳ (震 zhèn) wstrząs = (雷) grom, zewnętrzny trygram: (坤 kūn) pole = (地) ziemia.

Heksagram 25 zwany 無妄 (wú wàng), "Bez zaangażowania". Wariacje: "niewinność (niespodziewane)", "zaraza". Wewnętrzny trygram: ☳ (震 zhèn) wstrząs = (雷) grom, zewnętrzny trygram: ☰ (乾 qián) siła = (天) niebo.

Hexagram 26 zwany 大畜 (dà chù), "Wielce akumulujący". Wariacje: "ujarzmiająca moc dla wielkich", "wielkie gromadzenie", "potencjalna energia" Wewnętrzny trygram: ☰ (乾 qián) siła = (天) niebo, zewnętrzny trygram: ☶ (艮 gèn) ograniczenie = (山) góra.

Heksagram 27 zwany 頤 (yí), "Połykający". Wariacje: "kąciki ust (karmienie)", "szczęki", "wygoda/bezpieczeństwo". Wewnętrzny trygram: ☳ (震 zhèn) wstrząs = (雷) grom, zewnętrzny trygram: ☶ (艮 gèn) ograniczenie = (山) góra.

Heksagram 28 zwany 大過 (dà guò), "Wielce przekraczający/niezmierny". Wariacje: "przewaga wielkich", "wielce przewyższający", "masa krytyczna." Wewnętrzny trygram: ☴ (巽 xùn) grunt = (風) wiatr, zewnętrzny trygram ☱ (兌 duì) otwarte = (澤) bagno.

Heksagram 29 zwany 坎 (kǎn), "Otchłań". Wariacje: "bezdenny (woda)", "powtórzone wpadnięcie w pułapkę". Wewnętrzny trygram: ☵ (坎 kǎn) otchłań = (水) woda, zewnętrzny trygram taki sam.

Heksagram 30 zwany 離 (lí), "Blask". Wariacje: "lgnięcie, ogień", "sieć". Wewnętrzny trygram: ☲ (離 lí) blask = (火) ogień, zewnętrzny taki sam. Pochodzenie znaku ma swoje korzenie w symbolu ptaków z długimi ogonami takich jak paw czy feniks.

Heksagram 31 zwany 咸 (xián), "Kojarzący/łączący". Wariacje: "wpływ (dążący, zalecający się)", "uczucia". Wewnętrzny trygram: ☶ (艮 gèn) ograniczenie = (山) góra, zewnętrzny trygram: ☱ (兌 duì) otwarte = (澤) bagno.

Heksagram 32 zwany 恆 (héng), "Nieustawający". Wariacje: "trwanie", "stałość". Wewnętrzny trygram: ☴ (巽 xùn) grunt = (風) wiatr, zewnętrzny trygram: ☳ (震 zhèn) wstrząs = (雷) grom.

Heksagram 33 zwany 遯 (dùn), "Wycofujący". Wariacje: "odwrót", "ulegający". Wewnętrzny trygram: ☶ (艮 gèn) ograniczenie = (山) góra, Zewnętrzny trygram: ☰ (乾 qián) siła = (天) niebo.

Heksagram 34 zwany 大壯 (dà zhuàng), "Wielce wzmacniający". Wariacje: "moc wielkiego", "ogromna dojrzałość". Wewnętrzny trygram: ☰ (乾 qián) siła = (天) niebo, Zewnętrzny trygram: ☳ (震 zhèn) wstrząs = (雷) grom.

Heksagram 35 zwany 晉 (jìn), "Prosperujący". Wariacje: "postęp". Wewnętrzny trygram: ☷ (坤 kūn) pole = (地) ziemia, Zewnętrzny trygram: ☲ (離 lí) blask = (火) ogień.

Heksagram 36 zwany 明夷 (míng yí), “Zaciemniający światło” Wariacje: "zraniona błyskotliwość" , "ukryta inteligencja". Wewnętrzny trygram: ☲ (離 lí) blask = (火) ogień, Zewnętrzny trygram : ☷ (坤 kūn) pole = (地) ziemia.

Heksagram 37 zwany 家人 (jiā rén), "Mieszkający ludzie". Wariacje: "rodzina (klan)" ,"członkowie rodziny". Wewnętrzny trygram: ☲ (離 lí) blask = (火) ogień, Zewnętrzny trygram: ☴ (巽 xùn) grunt = (風) wiatr.

Heksagram 38 zwany 睽 (kuí), "Polaryzujący". Wariacje: "przeciwieństwo", "wypaczenie". Wewnętrzny trygram : ☱ (兌 duì) otwarte = (澤) bagno, Zewnętrzny trygram : ☲ (離 lí) blask = (火) ogień.

Heksagram 39 zwany 蹇 (jiǎn), "Utykający". Wariacje: "obstrukcja", "na nogach". Wewnętrzny trygram : ☶ (艮 gèn) ograniczenie = (山) góra, Zewnętrzny trygram : ☵ (坎 kǎn) otchłań = (水) woda.

Heksagram 40 zwany 解 (xiè), "Rozdzielający". Wariacje: "dostarczenie" , "rozplątany". Wewnętrzny trygram : ☵ (坎 kǎn) otchłań = (水) woda, Zewnętrzny trygram : ☳ (震 zhèn) wstrząs = (雷) grom.

Heksagram 41 zwany 損 (sǔn), "Zanikający". Wariacje: "malejący". Wewnętrzny trygram : ☱ (兌 duì) otwarte = (澤) bagno, Zewnętrzny trygram : ☶ (艮 gèn) ograniczenie = (山) góra.

Heksagram 42 zwany 益 (yì), "Powiększający". Wariacje: "wzrost (zwiększać)". Wewnętrzny trygram : ☳ (震 zhèn) wstrząs = (雷) grom, Zewnętrzny trygram : ☴ (巽 xùn) grunt = (風) wiatr.

Heksagram 43 zwany 夬 (guài), "Dzielący". Wariacje: "przełamywać (rezolutność)" , "rezolutność". Wewnętrzny trygram : ☰ (乾 qián) siła = (天) niebo, Zewnętrzny trygram : ☱ (兌 duì) otwarte = (澤) bagno.

Heksagram 44 zwany 姤 (gòu), "Kojarzący/łączący w pary". Wariacje: "poznać się" , "spotkanie". Wewnętrzny trygram : ☴ (巽 xùn) grunt = (風) wiatr, Zewnętrzny trygram : ☰ (乾 qián) siła = (天) niebo.

Heksagram 45 zwany 萃 (cuì), "Skupiający". Wariacje: "gromadzić" , "skończony". Wewnętrzny trygram : ☷ (坤 kūn) pole = (地) ziemia, Zewnętrzny trygram : ☱ (兌 duì) otwarte = (澤) bagno.

Heksagram 46 zwany 升 (shēng), "Pnący się". Wariacje: "pchający w górę". Wewnętrzny trygram : ☴ (巽 xùn) grunt = (風) wiatr, Zewnętrzny trygram : ☷ (坤 kūn) pole = (地) ziemia.

Heksagram 47 zwany 困 (kùn), "Krępujący". Wariacje: "opresja (wyczerpanie)" , "wplątany". Wewnętrzny trygram : ☵ (坎 kǎn) otchłań = (水) woda, Zewnętrzny trygram : ☱ (兌 duì) otwarte = (澤) bagno.

Heksagram 48 zwany 井 (jǐng), "Dążący do źródła". Wariacje: "studnia". Wewnętrzny trygram : ☴ (巽 xùn) grunt = (風) wiatr, Zewnętrzny trygram : ☵ (坎 kǎn) otchłań = (水) woda.

Heksagram 49 zwany 革 (gé), "Obdzierający ze skóry". Wariacje: "rewolucja (linienie)" , "uzda". Wewnętrzny trygram : ☲ (離 lí) blask = (火) ogień, Zewnętrzny trygram : ☱ (兌 duì) otwarte = (澤) bagno.

Heksagram 50 zwany 鼎 (dǐng), "Trzymający". Wariacje: "kocioł". Wewnętrzny trygram : ☴ (巽 xùn) grunt = (風) wiatr, Zewnętrzny trygram : ☲ (離 lí) blask = (火) ogień.

Heksagram 51 zwany 震 (zhèn), "Wstrząs". Wariacje: "rozbudzający (szok, wstrząs, grom)" "grom". Wewnętrzny i zewnętrzny trygram: ☳ (震 zhèn) wstrząs = (雷) grom.

Heksagram 52 zwany 艮 (gèn), "Ograniczenie". Wariacje: "bezruch, góra" , "ciągły". Wewnętrzny i zewnętrzny trygram: ☶ (艮 gèn) ograniczenie = (山) góra.

Heksagram 53 zwany 漸 (jiàn), "Infiltrujący". Wariacje: "rozwój (stopniowy process)", "wyprzedzenie, posunięcie naprzód". Wewnętrzny trygram : ☶ (艮 gèn) ograniczenie = (山) góra, Zewnętrzny trygram : ☴ (巽 xùn) grunt = (風) wiatr.

Heksagram 54 zwany 歸妹 (guī mèi), "Nawracający dziewicę". Wariacje: "poślubienie dziewicy", "powracająca dziewica, zwrócenie dziewicy". Wewnętrzny trygram : ☱ (兌 duì) otwarte = (澤) bagno, Zewnętrzny trygram : ☳ (震 zhèn) wstrząs = (雷) grom.

Heksagram 55 zwany 豐 (fēng), "Bycie w obfitości". Wariacje: "mnóstwo, dodatek, obfitość", "pełnia". Wewnętrzny trygram : ☲ (離 lí) blask = (火) ogień, Zewnętrzny trygram : ☳ (震 zhèn) wstrząs = (雷) grom.

Heksagram 56 zwany 旅 (lǚ), "Goszczący". Wariacje: "tułacz", "podróżujący". Wewnętrzny trygram : ☶ (艮 gèn) ograniczenie = (山) góra, Zewnętrzny trygram : ☲ (離 lí) blask = (火) ogień.

Heksagram 57 zwany 巽 (xùn), "Grunt". Wariacje: "łagodny (penetrujący, wiatr)", "kalkulacje, obliczenia". Wewnętrzny i zewnętrzny trygram: ☴ (巽 xùn) grunt = (風) wiatr.

Heksagram 58 zwany 兌 (duì), "Otwarty". Wariacje: "radosny, jezioro", "uzurpacja". Wewnętrzny i zewnętrzny: ☱ (兌 duì) otwarte = (澤) bagno.

Heksagram 59 zwany 渙 (huàn), "Rozwiewający". Wariacje: "rozproszenie (rozwiązanie, unieważnienie)", "rozśrodkowanie, rozproszenie". Wewnętrzny trygram : ☵ (坎 kǎn) otchłań = (水) woda, Zewnętrzny trygram : ☴ (巽 xùn) grunt = (風) wiatr.

Heksagram 60 zwany 節 (jié), "Wyrażający, zrozumiały". Wariacje: "ograniczenie", "umiarkowanie". Wewnętrzny trygram : ☱ (兌 duì) otwarte = (澤) bagno, Zewnętrzny trygram : ☵ (坎 kǎn) otchłań = (水) woda.

Heksagram 61 zwany 中孚 (zhōng fú), "Wracający do środka". Wariacje: "wewnętrzna prawda", "centralny powrót". Wewnętrzny trygram : ☱ (兌 duì) otwarte = (澤) bagno, Zewnętrzny trygram : ☴ (巽 xùn) grunt= (風) wiatr.

Heksagram 62 zwany 小過 (xiǎo guò), "Nieznacznie wykraczający". Wariacje: "przewaga małych", "niewielkie przekroczenie". Wewnętrzny trygram : ☶ (艮 gèn) ograniczenie = (山) góra, Zewnętrzny trygram : ☳ (震 zhèn) wstrząs = (雷) grom.

Heksagram 63 zwany 既濟 (jì jì), "Już forsujący bród". Wariacje: "po skończeniu", "wykonany". Wewnętrzny trygram : ☲ (離 lí) blask = (火) ogień, Zewnętrzny trygram : ☵ (坎 kǎn) otchłań = (水) woda.

Heksagram 64 zwany 未濟 (wèi jì), "Jeszcze nie brodzący". Wariacje: "przed ukończeniem", "jeszcze nie ukończony". Wewnętrzny trygram : ☵ (坎 kǎn) otchłań = (水) woda, Zewnętrzny trygram : ☲ (離 lí) blask = (火) ogień.
Odpowiedz
#6

Piękne dzięki Morfi ... kochany jesteś to już wiesz ... tylko samych heksagramów nie widać ... przynajmniej u mnie ... ale to też można sobie heksagramki dorysować gdzieś z sieci wg numerów Kwiatek
Buźki Buźki


Morfi a z czego Ty czarujesz z I Ching L. Royo czy innych stonowanych ??? pochwal się Kotek
Odpowiedz
#7

Polecam I Ching, uzywam tego systemu i jest strzałem w 10. Korzystam z programu komputerowego w losowaniu kart. Nigdy ta wyrocznia mnie nie zawiodla wiec życzę Wam satysfakcjonujacej nauki i trzymam kciuki Uśmiech
Odpowiedz
#8

Polecam stronę , z ktorej sama często korzystam http://www.iching.republika.pl/tabela.htm
A tu http://imprezy-wawa2.ovh.org/i_ching_manual.php ciekawostka do zabawy.
Odpowiedz
#9

Proszę tutaj wszystkie heksagramy:

[Obrazek: timewave.hexagrams.gif]

I Ching od Royo korzystam w taki sposób, że losuję tylko gotowy heksagram bądź heksagramy do interpretacji na podstawie Księgi Przemian. Ta instrukcja w kartach jest zgodna z rysunkami na karcie, ale nie są to idealne znaczenia samych heksagramów, taka luźna wariacja czy inne spojrzenie.
Odpowiedz
#10

Poniżej własności 8 trygramów:

[Obrazek: hkk1i.jpg]
Odpowiedz
#11

Dla mnie to czarna magia nic nie rozumię.
Odpowiedz
#12

Ja też nic z tego nie kumamUśmiech
Odpowiedz
#13

Trzeba poznać znaczenie wszystkich 8 trygramów, a następnie czytać heksagram zadając pytanie jaki trygram góruje nad jakim trygramem? Czyli co oznacza ten wyżej (przyszłość, zmiana), nad tym niżej (zamykająca się teraźniejszość). Przynajmniej ja to tak robię i działa. Rotfl
Całość znaczeń jest też zapisana w Księdze Przemian, tylko te teksty są poetyckie, stare - trzeba przełożyć na język współczesny, bo dalej się nic nie zrozumie.
Odpowiedz
#14

kurcze, ja też nie rozumiem... i jaki jest trik z monetami? :>
Odpowiedz
#15

I Cingiem zainteresowałam się jakiś czas temu, po przeczytaniu książki "Magia, która pomaga żyć" (polecam!).
To nie jest wcale tak skomplikowane, jak wygląda. Trzeba tylko mieć odpowiednie "pomoce naukowe".
Nabyłam sobie niedawno książkę "I Cing w obrazkach" Marii Piaseckiej, która w bardzo przystępny i zrozumiały dla współczesnego człowieka sposób, omawia sposób korzystania z księgi przemian, a także interpretuje heksagramy.
Swój egzemplarz kupiłam w składzie tanich książek za 8 zł!
I Cing to prastara, najprawdziwsza wyrocznia, która nigdy się nie myli! Jej odpowiedzi na nasze pytania są niekiedy zaskakujące, ale po głębokim zastanowieniu się nad nimi, okazują się niezwykle trafne. Z księgą przemian należy się zaprzyjaźnić, a także medytować.
W w/w książce, autorka umieściła karty, które mogą służyć do losowania, a także obrazki z liniami trygramów.
Ja jednak stosuję metodę sześciu rzutów trzema monetami, ponieważ jest to jedna z dwóch tradycyjnych metod pracy z księgą.
Odpowiedz
#16

Kiedyś miałam książkę o I ching i nie mogę jej znaleźć...
Nie wiem czy w którymś momencie nie wyrzuciłam Smutny
Ostatnio zainteresowałam się nim ponownie przy okazji zakupu Haindla, są na nim heksagramy.
Interpretując je korzystałam z tej strony: I ching
Nie powiem, większość na Haindlu jest zgodna ze znaczeniami kart i daje dodatkowy ogląd na sprawę...
Ale tego, że patrzę na konkretny heksagram i wiem co oznacza chyba nie jestem w stanie się nauczyćUśmiech
Odpowiedz
#17

Weszłam na tę stronę i dostałam gęsiej skórki. Jakbym natknęła się na coś takiego na początku swojej "przygody" z I Cingiem, uciekałabym gdzie pieprz rośnie! Na szczęście znalazłam "I Cing w obrazkach"! Naprawdę polecam, każdy ogarnie Oczko
Odpowiedz
#18

Dlaczego uciekałabyś?
Komentarze są całkiem przystępne...
Odpowiedz
#19

Przyznam się, że do komentarzy nie sięgnęłam. Pierwsze wrażenie mnie odepchnęło.
Odpowiedz
#20

Helge napisał(a):i jaki jest trik z monetami?

W gruncie rzeczy bardzo prosty.

Heksagram (czyli "wróżba", to co interpretujesz) składa się sześciu linii (stąd jego nazwa). Twoim "wróżebnym" zadaniem jest utworzyć go dla kogoś i potem zinterpretować.

Dysponujesz 4 rodzajami linii:
- linia ciągła (Yang), która może być stała lub zmienna
- linia przerywana (Yin), która może być stała lub zmienna.

Każda z tych linii ma swój standardowy znak graficzny, żebyś sobie ją mogła narysować na papierze.

A skąd wiadomo, którą linię narysować? Z rzutu trzech monet. Rzucając trzema monetami możesz uzyskać cztery kombinacje (dokładnie tyle, ile rodzajów linii):
- trzy orły
- trzy reszki
- 1 reszka i dwa orły
- 1 orzeł i dwie reszki

ustalasz sobie, która kombinacja oznacza jaka linię (lub wybierasz jakieś gotowe przyporządkowanie, jak kto lubi), sześć razy rzucasz i po każdym rzucie rysujesz stosowną kreseczkę. Zaczynasz rysować od dołu i każdą kolejną z sześciu kreseczek rysujesz PONAD poprzednią. Dlatego potem kreseczki numerowane są od dołu a nie od góry (ta na dole jest linia pierwszą, ta na górze szóstą (to ma potem znaczenie przy interpretowaniu linii zmiennych).
I w ten sposób powstaje heksagram. Potem sobie odnajdujesz taki sam w księdze (na przykład online), czytasz orzeczenie, dumasz i interpretujesz.
Jeśli w twoim heksagramie pojawią się linie zmienne to znaczy, że osoba lub sytuacja jest właśnie w toku przemiany. Aby dowiedzieć, ku czemu przemiana zmierza musisz zamienić linie zmienne na ich przeciwieństwo. Linia zmienna przerywana (yin) przekształci się w stałą ciągła (Yang). Zmienne Yang (ciągła) przekształci się w stałą Yin (przerywaną). Kierując się takim kluczem powinnaś sobie wtedy obok narysować drugi heksagram, tzw. wynikowy (tu już niczym nie rzucasz bo wiesz co zmienia się w co). Wtedy "wróżba" staje się nie tyle interpretacją "sytuacji" ale "procesu", przemiany (w końcu to "księga przemian").
Interpretacja procesu jest znacznie trudniejsza i bardziej żmudna (dużo więcej "kreseczek" do zinterpretowania) ale za to bardzo interesująca.

Tak naprawdę najłatwiej to sobie zobaczyć na YouTube, jest sporo filmików pokazujących jak się tworzy heksagram przy użyciu monet i jak go przekształcić ewentualnie w heksagram wynikowy.
Odpowiedz
#21

Żubrówka napisał(a):Nabyłam sobie niedawno książkę "I Cing w obrazkach" Marii Piaseckiej, która w bardzo przystępny i zrozumiały dla współczesnego człowieka sposób, omawia sposób korzystania z księgi przemian, a także interpretuje heksagramy.

Ja też polecam książkę Piaseckiej. Kupiłam sobie z lekkim niedowierzaniem (jak się w jakiejś książce wycina samemu karty z rozkładówki to zaraz się robię podejrzliwa), a teraz lubię najbardziej tą właśnie książkę (mam kilka o Ichingu).

Tak naprawdę nie polecam wróżenia bezpośrednio kartami (poprzez losowanie kart). To dlatego że karty NIE UWZGLĘDNIAJĄ linii zmiennych i stałych. Są to tylko kombinacje linii ciągłych i przerywanych (ciemnych i jasnych, Yang i Yin). Kombinacji tych jest właśnie 64 (tyle, ile heksagramów). Kończy się więc na wyciągnięciu jednego heksagramu i założeniu, że wszystkie linie tam są stałe (czyli sytuacja stabilna). A w księdze przemian w ogóle nie o to chodzi, cała moc wyroczni ujawnia się dopiero wtedy, gdy można zanalizować co zmienia się w co i dlaczego oraz jak się w tej sytuacji zachować.

Dlatego polecam karty, jak najbardziej, ale tylko jako malarską ilustrację do rozpisanej wcześniej ołóweczkiem na papierze wróżby z monet. Dopiero wówczas można sobie położyć nad każdym heksagramem odpowiadającą mu kartę i próbować "zobaczyć to" prawą półkulą. I polecam tutaj inne talie niż Royo. Royo jest piękny artystycznie ale nie daje natychmiastowego symbolicznego przekazu.

Zadanie dla cierpliwych ale warte zachodu.
Odpowiedz
#22

Właśnie do mnie idzieUśmiech
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości