Warzywne wariacje...
#1

pieczona oberżyna z serem feta Mniam Mniam Mniam Muza

składniki:
1. oberżyna ( ilość zależna od ilości osób 1:1 ... lub dla tych co uwielbiają to 2 oberżyny: 1 osobę! ale to trochę za dużo można się z kimś podzielić )
2. 1-2 ząbki czosnku ( zmiażdżone lub drobniutko pokrojone )
3. conajmniej garść natki pietruszki drobno siekanej ( zwykłej - nie tej falbaniastej bo nie ma smaku )
4. sól morska lub kamienna i pieprz czarny - mielone bezpośrednio z młynka
5. ser feta ( lub więcej - ja na 2 osoby zużywam kostkę sera ... bo lubię )
6. 10 łyżek oliwy z oliwek ... lub więcej - jak kto lubi
7. dodatek ... sok z cytryny wyciskany bezpośrednio
8. opcja dola mięsożerców - równie przepyszna ) kilka plastrów boczku upieczonego w piekarniku z oberżyną ... czas wg gustu

czas przygotowania około 30 min ( w tym pieczenie )

1. rozgrzej piekarnik na funkcji grillowania ( czyli z górnej grzałki ) ... jeśli nie masz funkcji automatycznego grilla załącz piekarnik na około 180-190*C ...
2. umyj oberżyny pod wodą i wytrzyj ... nie obrywaj tego zielonego kapturka na końcu
3. ostrym nożykiem natnij oberżynę na cztery części - od ogonka wzdłuż do ogonka ( tak jak się nacina pomarańczę przed obraniem )
ale tylko przetnij skórkę nie przecinając owoca/warzywa
4. grilluj oberżyny w piekarniku-grillu przez 20 min ... obracając co 7 min na inny bok
grilluj do momentu kiedy oberżyny będą miękkielub "aldente" w zależności od upodobania - jak kto lubi ... ale nie grilluj ich do momentu zapadnięcia miąższu
( skórka powinna stać się matowo / mętna brązowa )
5. odstaw oberżyny do dużego półmiska na 2 min do ostygnięcia
6. potem ściągnij nożem skórkę - wzdłuż nacięć będzie dużo łatwiej
7. przetnij oberżynę wzdłuż i połóż środkiem na wierzch

w trakcie pieczenia oberżyn przygotuj
zmiażdżony czosnek, posiekaną pietruszkę

a) część pietruszki i czosnku zmieszaj z oliwą z oliwek
b) polewaj oberżyny ( czyli środek oberżyny - powinien być na wierzchu , zaokrąglona zewnętrzna część pod spodem ) z łyżki oliwową miksturą
c ) użyj soli z młynka i posól oberżyny ... z umiarem gdyż ser też jest słony
d) użył pieprzu z młunka - wg gustu
e) pokrusz ser na wierzch
f) posyp pietruszką ... opcjonalnie pokrop sokiem z cytryny lub polej oliwą
g) mięsożercy - pokroić upieczone plasrty boczku w cieniutkie paseczki i posypac na wierzch przed oliwą

smacznego ... jest przepyszna ... Hura Hura Hura Mniam

dla ludzi zwracających uwagę na szczegóły: uwaga! jest taki moment pieczenia między 20-25-30 min gdzie oberżyna osiąga idealny perfekcyjny smak
więc od pierwszego razu zwracaj uwagę jak dopieczona jest oberżyna ( przy jakim czssie wyciągałaś z piekarnika ) ... bo potem będziesz chciał/-a jeść tylko taką
wartopamiętać ile stopni i jaki czas
jeśli po 20 min uważasz, że to jeszcze nie to .. wsadź ją na kilka min dłużej ... ale nie przesadź ...
jest rewelacja

pycha!!!!!!!!!!!!!!! Hura Hura Hura
Odpowiedz
#2

Dżizus, przestań bo mnie przekręci i zdechnę z pypciem na twarzy całej! Głodna j Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl estem!!!!!!
Odpowiedz
#3

w oryginalnym przepisie jest bez boczku ...
i kiedy odkryłam ten przepis to z moimi przyjaciółmi on+ona= para ... zajadaliśmy to całe lato ...
ja i ona ... mogłyśmy jeść to 3 x dziennie ... ale po tygodniu on zaczął narzekać, że mało treściwe ( bo to duży młody chłop ) ... więc, żeby nie marudził dodałyśmy boczek ... i jadłyśmy 3x dziennie/7 dni w tygoniu

z boczusiem w paseczki ... absolutna rewelacja ... Mniam Mniam Mniam
Odpowiedz
#4

Mniam
uwielbiam oberżyny , szczególnie te z grilla i pieczone -nadziewane
ale z boczkiem nie próbowałam ,brzmi pysznie Mniam
polecam zapiekane z cieniutko krojonym wędzonym łososiem i serem mozzarella -pomiędzy wsuwam
plasterek pomidora
pozdrawiam Uśmiech
Odpowiedz
#5

no brzmi smacznie Mniam Mniam Mniam
ale boczuś i nawet feta z tym ... mniamu - mniamu ... Mniam Mniam Mniam

a zauważyliście, że sam bakłażan sam w sobie - bez soli i bez pieprzu jest nijaki, obły i ...
Odpowiedz
#6

Dzięki za przepis. Uwielbiam bakłażany. Ja robię bardzo fajne i proste jedzonko z niego . Bakłażana kroje na plastry , grubości około 0,3 cm.Posypujemy sola i odstawiamy na jakieś 15 minut, pozbywam się w ten sposób goryczki. a nastepnie dokładnie osaczam. Smarze na oleju . Niestety bakłażan ma to do siebie , ze bardzo dużo "żre" oleju . Kiedy bakłażan uzyska brązowy kolor wyjmuje go do miseczki posypuje obficie pokrojonym czosnkiem. . Mniam pychota. Mniam Najbardziej mi smakuję ze swojskim razowym chlebem Rotfl .

Kasha40 napisał(a):ale boczuś i nawet feta z tym ... mniamu - mniamu ... Mniam Mniam Mniam

a zauważyliście, że sam bakłażan sam w sobie - bez soli i bez pieprzu jest nijaki, obły i ...

Bez czosnku nie wyobrażam sobie Rotfl
Odpowiedz
#7

Kocham bakłażany Zawstydzony
Najczęściej serwuję pokrojone w plastry, opanierowane i usmażone na złoto, na plastrach pomidora leżacego na zielonej sałacie, z wielkim kleksem sosu farmerskiego (śmietana, jogurt, czosnek, koperek)...
Też mogę 3 razy dziennie... Ok
Jako lekki, letni obiad podaję z ryżem basmati (kupuję przedni u krisznowców Oklaski), przygotowanym na ichni sposób - czyli w wersji cytrynowej Tak
Odpowiedz
#8

świetny łatwy przepisik ... dzięki Goya ... trzeba to wypróbować Mniam Mniam Mniam
Odpowiedz
#9

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Pomidory z fasolką szparagową
Składniki:
0,5 kg. twardych pomidorów,
30 dag żółtej fasolki szparagowej
sól, pieprz,
olej do smażenia,
kilka gałązek szczypiorku,
olej do smażenia,
1 łyżka masła

Przygotowanie:
Pomidory pokroić na plasterki.
Fasolkę oczyścić i ugotować w osolonej wodzie po ugotowaniu lekko przesmażyć na maśle, oprószyć solą i pieprzem.
W tym samym czasie na oddzielnej patelni przesmażyć krótko plastry pomidorów, doprawić dopiero po usmażeniu.
Wiązki fasolki owijać w sparzone we wrzątku szczypiorki i podawać z ciepłymi pomidorami.
Czas przygotowania 50 min.
Przepis na 4 osoby.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://kobieta.interia.pl/kuchnia/warzywa-i-owoce/news-pomidory-z-fasolka-szparagowa,nId,407850">http://kobieta.interia.pl/kuchnia/warzy ... nId,407850</a><!-- m -->

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz
#10

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Fasolka szparagowa w szynce
Składniki:
0,5 kg zielonej fasolki szparagowej,
20 dag plastrów szynki wędzonej,
1 pęczek szczypiorku,
1/2 kostki masła,
sól, pieprz

Przygotowanie:
Fasolkę oczyścić, umyć, ugotować na półtwardo w osolonym wrzątku.
Schłodzić w zimnej wodzie, aby nie straciła koloru.
Część szczypiorku sparzyć krótko we wrzątku, resztę pozostawić do dekoracji.
Porcje fasolki owijać w plastry szynki, związać sparzonym szczypiorkiem i smażyć na połowie masła, doprawić solą i pieprzem.
Podawać z pieczywem i pozostałym masłem.
Czas przygotowania 40 min.
Przepis na 4 osoby.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://kobieta.interia.pl/kuchnia/przepisy/news-fasolka-szparagowa-w-szynce,nId,408114">http://kobieta.interia.pl/kuchnia/przep ... nId,408114</a><!-- m -->

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz
#11

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Fasolka szparagowa z mielonym mięsem
Składniki
500 g zielonej fasolki szparagowej
szczypta soli
2 gałązki cząbru
400 g pomidorów
1 czerwona papryka
2 obrane cebule
1 ząbek czosnku
2 łyżki masła
300 g mięsa mielonego
1 łyżka słodkiej papryki
1/3 bulionu mięsnego
2 łyżki siekanej natki pietruszki

Sposób przygotowania
1.Fasolkę szparagową oczyścić, pokroić na mniejsze kawałki ugotować we wrzącej wodzie wraz z cząbrem.
Po 10 minutach przełożyć na cedzak i przepłukać zimną wodą.

2.Pomidory zanurzyć w wodzie, w ktorej gotowana była fasolka, zdjąć skórkę, podzielić na ćwiartki i usunąć nasiona.
Oczyszczoną paprykę pokroić w cienkie paski.

3.Cebulę oraz czosnek pokroić w kos­teczkę, podsmażyć na maśle na zło­ty kolor i dodać mielone mięso.
Smażąc rozdzielać mięso widelcem na mniejsze kawałki, posolić, przypra­wić papryką, dodać wywar i goto­wać.

4.Dodać warzywa, przykryć, zmniej­szyć ogień i dusić do miękkości.
Go­tową potrawę doprawić do smaku i posypać siekaną natką pietruszki
<!-- m --><a class="postlink" href="http://przepisy.net/fasolka-szparagowa-z-mielonym-miesem/">http://przepisy.net/fasolka-szparagowa- ... ym-miesem/</a><!-- m -->

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz
#12

ja uwielbiam...

przepis na baardzo prosta, taka "domowa":
suszone w sloncu pomidory w oliwce (ze sloiczka) plus czarne oliwki (tez sloiczkowe )
wziac pol-na-pol, drobniutko posiekac, wymieszac
mozna dodac odrobinke oregano, pieprzu badz bazylii do smaku Uśmiech

smaruje tym bagietke Ok
mniam...

de facto powinno sie dodac jeszcze anchois, ale nie jadam rybek, wiec moj przepis nieco "weganski"
a jak ktos lubi, to jeszcze ciut czosnku do smaku Ok
Odpowiedz
#13

MniamUśmiech
Czosnek uwielbiam.
Pomidory tez pod każdą postacią, świeże, suszone.
A zgodnie z dietą grup krwi mam unikać pomidorów.
Dlatego ją olałamOczko
Odpowiedz
#14

Ja zrobiłam dokładnie tak samo ze swoją dietą grupy krwi, Kati
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości