moc i siła - Initiatory Tarot of the Golden dawn
#1

Bardzo proszę kogoś, kto fizycznie ma ta talię o sprawdzenie, czy rzeczywiście te karty oznaczone sa tak jk na ponizszych skanach:

[Obrazek: 718AM08_b.jpg]

[Obrazek: 718AM11_b.jpg]

Czy rzeczywiscie babka z bestią została oznaczona jako Sprawiedliowść i opatrzona nr XI a babka z wagą i mieczem - jako Moc z nr VIII ?!!! Bezradny
Odpowiedz
#2

Tak Katarynko, wszystko się zgadza, jest dokładnie tak, jak na przedstawionych przez Ciebie skanach. Patrząc na te karty i porównując ich znaczenie z tradycyjnym znaczeniem kart RW, można by przypuszczać, że to pomyłka. Szok
A jak wygląda tłumaczenie z broszurki, która była załączona do kart... Przedstawiam poniżej, być może, że trochę nieudolne... Zawstydzony

VIII Siła (Moc)- Strength
Energia. Praca. Męstwo, dzielność, śmiałość. Hart ducha, odwaga, opanowanie duszy. Desperacja, rozpaczliwa obrona.
Negatywne – impulsywność, popędliwość, zapalczywość. Gniew, wściekłość. Głupi, tępa lekkomyślność.

XI Sprawiedliwość – Justice
Uczciwość, sprawiedliwość. Równoważyć, balansować. Podział ról i dóbr. Legalność, zgodność z prawem.
Negatywne. Niechęć, uprzedzenie. Niestosowność, niewłaściwość, zachowanie nie na miejscu. Fałszywe oskarżenie.
Odpowiedz
#3

Bardzo dziękuję Natko Buźki
Tłumaczenie na pewno jest perfekcyjne.

Przyznam, że trochę jestem zdezorientowana tym czymś...
Odpowiedz
#4

W tej talii są dodatkowe karty Mocy i Sprawiedliwości można podpasować pod siebie jak kto lubi, Uśmiech
ja używam w tradycyjnej numeracji
[Obrazek: moc.jpg][Obrazek: sprawiedliwo%25C5%259B%25C4%2587.jpg]
Odpowiedz
#5

Post przeniesiony
Odpowiedz
#6

Katarynka napisał(a):Bardzo proszę kogoś, kto fizycznie ma ta talię o sprawdzenie, czy rzeczywiście te karty oznaczone sa tak jk na ponizszych skanach:
Cytat:[="Natka" pisze :] Tak Katarynko, wszystko się zgadza, jest dokładnie tak, jak na przedstawionych przez Ciebie skanach.

Też sprawdziłam z talią. Tak jest.

Platon  cyt . : ” Ob­serwuj, słuchaj, rzad­ko osądzaj i nie chciej za dużo „.
Odpowiedz
#7

Tak i jest to niestety błąd... Lepiej nie patrzeć na te napisy. Ja używam numeracji 8. Siła i 11. Sprawiedliwość i tam podpisy są już ok.
Odpowiedz
#8

Nie chcę się wymądrzać, bo jestem jeszcze w tarotowych pieluchach, ale dla mnie to wygląda po prostu na pomyłkę w druku.
Bo skoro są dwa warianty do wyboru (jak kto woli) i tam gdzie Moc ma nr VIII, a Sprawiedliwość XI jest wszystko w porządku i z opisem i z rysunkiem (jak pokazała Iwona), to moim zdaniem w tych kartach, które Ty pokazałaś Katarynko, po prostu pomylili rysunki.
Ale może to nie o to chodzi i czegoś nie kumam?
Odpowiedz
#9

Dobrze kumasz, to jest błąd w druku.
Odpowiedz
#10

Hajja napisał(a):Tak i jest to niestety błąd... Lepiej nie patrzeć na te napisy. Ja używam numeracji 8. Siła i 11. Sprawiedliwość i tam podpisy są już ok.

Byłam przekonana, ze w moim posiadaniu są tylko te karty z odwróconym znaczeniem, ale zajrzałam do szkatułki, gdzie trzymam karty i w oddzielnym miejscu miałam odłożone 2 karty... właśnie te z prawidłowym oznakowaniem Sprawiedliwości i Mocy... dlaczego tak zrobiłam i odłożyłam te karty, których powinnam używać, nie wiem... widać tak miało być... widać dla mnie znaczenie Mocy i Sprawiedliwości przeplata się, Moc to nie przemoc i siła w brutalnym tego słowa znaczeniu, tylko siła, jako umiejętność przezwyciężenia zła, umiejętność znalezienia w sobie pozytywnych emocji, dzięki którym sprawiedliwie oceniam sytuacje i zdarzenia oraz osoby....
Odpowiedz
#11

Z tego co wiem, te dodatkowe karty nie są próbą zaspokojenia różnych gustów użytkowników, a tylko pomyłką. Też początkowo ucieszyłem się, że to taka inowacja. Myślę, że autor tworząc karty posługiwał się ich opisem LiberT z Golden Dawn, a wydawnictwo poprosiło o numerację tak jak w talii RWS. Z tego wynikło błędne podpisanie, a na koniec właściwa jego korekta. W mojej talii te "zapasowe karty" mają złe nazwy w porównaniu do tego co przedstawiają. Ta z napisem "STRENGTH VIII", czyli MOC ma obrazek Sprawiedliwości i odwrotnie - karta z obrazem kobiety i lwa podpisana jest "JUSTICE XI" (czyli Sprawiedliwość), a to bez sensu. Tak mógł zrobić tylko ktoś, kto nie ma pojęcia o tarocie, archetypach i alegoriach.
Miłym gestem wydawnictwa było, kiedy zauważono pomyłkę, dołożenie prawidłowych karty do talii.
Odpowiedz
#12

Zib, zarówno Liber T, jak i RWS mają taką samą numerację (siła - 8, sprawiedliwość - 11), więc błąd nie mógł stąd wynikać. Faktycznie, gdyby tytuły były prawidłowe, byłoby to idealnym rozwiązaniem, gdyż każdy mógłby używać tych kart w takiej kolejności, jaka jej/jemu pasuje.

Pozdrawiam
Aur Ganuz
Odpowiedz
#13

Dzięki za uwagę i uważność, jak zwykle masz rację. Miałem na myśli talię sprzed ery RWS w Golden Dawn, a napisałem o niej samej. Widocznie Initiatory ma taką energię, że wspomaga pomyłki Uśmiech
Odpowiedz
#14

Zib napisał(a):Widocznie Initiatory ma taką energię, że wspomaga pomyłki Uśmiech

Ano, strasznie zwodnicza talia Uśmiech

Pozdrawiam
Aur Ganuz
Odpowiedz
#15

Aur Ganuz napisał(a):
Zib napisał(a):Widocznie Initiatory ma taką energię, że wspomaga pomyłki Uśmiech

Ano, strasznie zwodnicza talia Uśmiech

Tu się z wami nie zgodzę Uśmiech
pomyłka w druku jest faktem, ale sama talia nie robi przekłamań Uśmiech
wyjątkowo mądrze gada, jeśli jest pomyłka w ocenie to my się mylimy w interpretacji, po jakimś czasie to wychodzi co te karty chciały pokazać Uśmiech
Odpowiedz
#16

Iwona napisał(a):
Aur Ganuz napisał(a):
Zib napisał(a):Widocznie Initiatory ma taką energię, że wspomaga pomyłki Uśmiech

Ano, strasznie zwodnicza talia Uśmiech

Tu się z wami nie zgodzę Uśmiech
pomyłka w druku jest faktem, ale sama talia nie robi przekłamań Uśmiech
wyjątkowo mądrze gada, jeśli jest pomyłka w ocenie to my się mylimy w interpretacji, po jakimś czasie to wychodzi co te karty chciały pokazać Uśmiech

Nie chcę mówić za Ziba, ale z mojej strony był to taki komentarz z przymrużeniem oka Uśmiech

Pozdrawiam
Aur Ganuz
Odpowiedz
#17

a to teraz ja nie wyczułam żartu Buziak Uśmiech sorki Uśmiech
Odpowiedz
#18

Nie szkodzi Luzik coś w powietrzu musi dzisiaj wisieć Pociesza

Pozdrawiam
Aur Ganuz
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości