Sprawiedliwość - Initiatory Tarot of the Golden Dawn
#1

SPRAWIEDLIWOŚĆ

[Obrazek: db_IGD-_VIII_-_XI_-_Gerechtigkeit1.jpg]

Karta przedstawia egipską boginię Maat, która jest personifikacją ładu i sprawiedliwości. Na głowie ma diadem z piórem, którym będzie ważyć grzechy. Przewinienia oceni w sposób skrupulatny i świadomy (miecz w prawej ręce). Z tyłu na drzwiach widnieją egipskie symbole.
U jej stóp siedzi szakal, który oznacza działanie wyższej siły. Szakal był uważany za zwierze ze świata podziemnego. Anubis, bóg świata zmarłych przedstawiany był z głową szakala. To wszystko mówi, że sprawiedliwość dosięgnie każdego, nawet po śmierci.
Szachownica (stary masoński symbol) obrazuje ziemię, a zarazem kosmos i nieuniknioność śmierci. Biel – symbol rozumu, czystości i prawego postępowania oraz Czerń – symbol ukrytych popędów i negatywnej strony, czyli mozaika ukazuje odwieczny dualizm.

Zastanawiałam się, dlaczego Sprawiedliwość widzimy "z góry"? To sprawia, że jest mniej władcza i dostojna.
Sądzę, że może patrzymy na nią jako unosząca się dusza, która płynie na sąd. Ona patrzy w górę, czyli w świat duchowy.
Odpowiedz
#2

Jak zwykle, Twoja interpretacja pozostawia niewiele do dodania. Poczyniłaś jednak kilka ciekawych spostrzeżeń, które chciałbym trochę 'pociągnąć'.
Co do pióra - hieroglif w kształcie pióra był imieniem Ma'at. Pióro to kładzione było na jednej szali, podczas gdy na drugiej kładzione było serce. Ważone były nie tylko grzechy, ale i dobre uczynki.
Symbole na drzwiach to najprawdopodobniej (nie widać najistotniejszych części) Ma'at (po prawej stronie) oraz postać faraona ofiarującego figurkę reprezentującą Ma'at bogom, na znak, że podtrzymuje harmonię i sprawiedliwość na ziemi (po lewej stronie).
Szczególnie ciekawy jest Twój komentarz i interpretacja dotycząca perspektywy w tej karcie. Myślę, że masz rację - część duszy - ba - która opuszczała ciało po śmierci miało postać ptaka z ludzką głową.

Pozdrawiam
Aur Ganuz
Odpowiedz
#3

za siedzącą kobietą na złotym tle też prawdopodobnie jest przedstawiona Maat (po prawej).

[Obrazek: maat.jpg]
z grobowca Nefertari, od lewej Maat i Serket

a scena po lewej to jakaś scena albo czczenia bóstwa, albo składania mu ofiary, podobna do tej po prawej:
[Obrazek: deb-2.jpg?w=497]
ze świątyni Hatszepsut w Luksorze, ofiarowanie dla Horusa

fajny jest też na karcie promień światła (?) spływający wprost na głowę dziewczyny Uśmiech
Odpowiedz
#4

Wiele wskazuje, że płaskorzeźba w tle ma przedstawiać nie Maat a Neftys. Uważam tak dlatego, że opis Soror Q.L. do tej karty wspomina o tej właśnie bogini:

"Neftys, trzeci aspekt Księżyca, bliźniacza siostra Izydy. Sprawiedliwość jako coś odmiennego niż miłość..."

Czyli Patrizio Evangelisti miał za zadanie namalować Neftys a nie Maat (ponoć malował z tego własnie opisu).

Co do wizerunku "skrzydlatej bogini" w egipskim panteonie to nie wiem, czy w ogóle istnieje jakiś konsensus, kto to ma być. Niektóre źródła podają, że to Maat, inne że Neftys.

[Obrazek: Osiris-_Isis_-_Nephthys.jpg]
źródło: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.archaeo-pro.com.au">http://www.archaeo-pro.com.au</a><!-- m -->

Myślę jednak, że piórkiem w diademie głównej postaci to Evangelisti już wprost nawiązał do Maat, bez oglądania się na dostarczone mu opisy (piórko to jest już ewidentnie symbol Maat).

Dla porównania; wzorzec (szkic) prawdziwie Golden-Dawnowej karty Sprawiedliwość z cała pewnością nie przedstawia Maat tylko Neftys;

[Obrazek: 11_Justice.jpg]

Szakal może faktycznie, jak pisze Hajja, nawiązywać do Anubisa a jeśli tak, to mamy jeszcze ściślejsze wskazanie na Neftys - była matką Anubisa.
Odpowiedz
#5

też się zastanawiałam czy to nie Neftyda, ale nie znalazłam jej przedstawień w pozycji klęczącej z rozpostartymi skrzydłami.
Odpowiedz
#6

katarynka napisał(a):Co do wizerunku "skrzydlatej bogini" w egipskim panteonie to nie wiem, czy w ogóle istnieje jakiś konsensus, kto to ma być. Niektóre źródła podają, że to Maat, inne że Neftys.

Izyda, oraz Nut również przedstawiane były ze skrzydłami. Jedyny sposób, żeby na 100% je odróżnić, to zobaczyć co mają na głowie. Dlatego też właśnie napisałem, że "Symbole na drzwiach to najprawdopodobniej (nie widać najistotniejszych części) Ma'at". Podobnie z drugą postacią - jeśli pierwsza to Ma'at, to postać faraona ofiarowującego figurkę Ma'at (powszechny motyw) ma sens, ale ponownie nie widać, co trzyma w rękach.

Co do opisu Q.L. - postać w Initiatory ma też zielone szaty (ok, wiem, że to nie jest prawdziwy zielony), ale moim zdaniem zieleń w tym przypadku ma większe znaczenie pod kątem astrologicznym - jest kolorem Wenus, która włada Wagą (znakiem przypisanym Sprawiedliwości).

Cytat:Szakal może faktycznie, jak pisze Hajja, nawiązywać do Anubisa a jeśli tak, to mamy jeszcze ściślejsze wskazanie na Neftys - była matką Anubisa.

Z drugiej strony Anubis obecny był też przy ważeniu serca, a to już domena Ma'at.

Helge napisał(a):też się zastanawiałam czy to nie Neftyda, ale nie znalazłam jej przedstawień w pozycji klęczącej z rozpostartymi skrzydłami.

Dokładnie. Można znaleźć też klęcząca Izydę ze skrzydłami, ale skrzydła ułożone w taki sposób, jak na drzwiach tutaj udało mi się znaleźć tylko u Ma'at. Oczywiście, nie jestem specem, a po drugie, nie wiadomo 'co autor miał na myśli'. Bez głowy ani rusz Uśmiech

Pozdrawiam
Aur Ganuz
Odpowiedz
#7

Ano własnie. I teraz bądź tu mądry i pisz wiersze. Trzeba przeprowadzić śledztwo, nie ukrywam, że mocno tu liczę na Helge...
Odpowiedz
#8

jak wrócę z wakacji, to popytam znajomych egiptologów Uśmiech
teraz też zaczęłam się zastanawiać czy przedstawienie bez głów nie jest zabiegiem specjalnym - w sensie: przy odczycie kart już w konkretnym przypadku intuicyjnie dobierze się co tam ma być.
czyli przykładowo dla jednego odczytu to będzie "podwójna Maat" - na pierwszym i drugim planie, dla drugiego Maat podparta "respektem" Neftydy, czyli bóstwa opiekuńczego, a jednocześnie kojarzonego z przejściem, śmiercią (wyobrażam to sobie np. dla sprawy rozwodowej).
z trzeciej strony, to na planie głównym może być kapłanka Maat, odgrywająca rolę bogini, uwiecznionej na tablicy za nią, jako Zasada, prawo.
Odpowiedz
#9

Zastanawia mnie to piórko Myśli

Czy w opisie GD jest o nim mowa, czy tylko o bogini Maat. Bo jeżli opis nie podaje takich szczegółów, to widać że malarz korzystał nie tylko z opisu. Najpewniej czytał opis i sprawdzał ... a kto to jest ta Maat Myśli Tylko że w opisie jest Neftyda Głupek

Jest w tej karcie jakieś pomieszanie z Sądem Ostatecznym.

Inny trop sledztwa, to po prostu malarzowi się pomyliło Bezradny trafił na kiepskie źródło, gdzie Neftyda była mylona z Maat.


Ma ktoś przetłumaczony ten oryginalny opis Prosi
Odpowiedz
#10

Helge napisał(a):jak wrócę z wakacji, to popytam znajomych egiptologów
dzięki Helge, byłoby super. Nawet jak nie dla talii to z samej ciekawości bo dzis zdębiałam jak zobaczyłam ta samą skrzydlatą babkę rozpoznaną raz jako Maat a raz jako Neftydę.

Helge napisał(a):przy odczycie kart już w konkretnym przypadku intuicyjnie dobierze się co tam ma być.
też mi się zdaje, że to ma sens: nie tylko wizulano - mitologiczny ale też daje więcej możliwości

Tarofides napisał(a):Ma ktoś przetłumaczony ten oryginalny opis

Pod ręką nie ma ale jutro może mieć. Chyba że zdechnie mi net (jest niestety taka ewentualność) to albo ktoś przetłumaczy wcześniej albo zrobię to jak się net postawi. Już teraz Ci powiem, że tam o Maat nie ma mowy, co mnie zdziwiło. No i te opisy Soror - Harriet są bardzo ale to bardzo lakoniczne....
Odpowiedz
#11

Helge napisał(a):teraz też zaczęłam się zastanawiać czy przedstawienie bez głów nie jest zabiegiem specjalnym - w sensie: przy odczycie kart już w konkretnym przypadku intuicyjnie dobierze się co tam ma być.
czyli przykładowo dla jednego odczytu to będzie "podwójna Maat" - na pierwszym i drugim planie, dla drugiego Maat podparta "respektem" Neftydy, czyli bóstwa opiekuńczego, a jednocześnie kojarzonego z przejściem, śmiercią (wyobrażam to sobie np. dla sprawy rozwodowej).

Może tak być...

Cytat:z trzeciej strony, to na planie głównym może być kapłanka Maat, odgrywająca rolę bogini, uwiecznionej na tablicy za nią, jako Zasada, prawo.

To mi się też podoba! Uśmiech


Tarofides napisał(a):Zastanawia mnie to piórko Myśli

Czy w opisie GD jest o nim mowa, czy tylko o bogini Maat. Bo jeżli opis nie podaje takich szczegółów, to widać że malarz korzystał nie tylko z opisu. Najpewniej czytał opis i sprawdzał ... a kto to jest ta Maat Myśli Tylko że w opisie jest Neftyda Głupek

O Ma'at nie ma mowy w notatkach Soror Q.L., jedynie Neftyda jest wspomniana. Ma'at jest jednak powszechnie kojarzona z tą kartą, co zresztą ma sens - Ma'at jest boginią sprawiedliwości, Neftyda nie za bardzo.
Generalnie jeśli chodzi o boginię sprawiedliwości, jest tu straszne poplątanie. W dużym skrócie namieszali Rzymianie - w bogini Justitia połączyli fizyczne atrybuty Astraei (waga) i Nemesis (miecz) i domeny Astraei, Themis i Dike. Themis z kolei łączona była przez zhellenizowanych Egipcjan z Ma'at. Z racji tego, że w tradycyjnych kartach Sprawiedliwość przedstawiona jest 'po rzymsku' - waga i miecz, taka symbolika pozostała i w kartach GD. Miecz (łączony w GD właśnie z Neftydą) jest im tam na rękę, gdyż ścieżka odpowiadająca Sprawiedliwości łączy Sefirę Gebura (której odpowiada miecz) i Tifaret (Sefira w samym centrum Drzewa Życia, a więc 'balansująca' całość).

Cytat:Jest w tej karcie jakieś pomieszanie z Sądem Ostatecznym.

Trochę tak, ale po pierwsze egipski Sąd nad Duszą różni się trochę od tego chrześcijańskiego, a po drugie trudno mówić o Ma'at, bez wspomnienia o tej funkcji.

Cytat:Inny trop sledztwa, to po prostu malarzowi się pomyliło Bezradny trafił na kiepskie źródło, gdzie Neftyda była mylona z Maat.

mmm... możliwe, ale mało prawdopodobne

Cytat:Ma ktoś przetłumaczony ten oryginalny opis Prosi
[/quote]

Tak z biegu (bo lecę do pracy):

Neftyda, trzeci aspekt Luny, bliźniacza siostra Izydy. Sprawiedliwość jako kontrast do miłości. Jej emblemami jest Miecz i Waga. Podobnie jak siostra, ubrana jest w zieleń, lecz ostrzejszy, zimniejszy odcień niż czysty szmaragdowo-zielony Izydy. Uzupełniającymi kolorami są: niebieski, zielono-niebieski, jasny zielony. Jedynie dzięki zastosowaniu kolorów komplementarnych (flashing colours) możemy odnaleźć ukryte ciepło i niezłomność (???).

O 'flashing colours' pisałem kiedyś tu: http://dobrytarot.pl/viewtopic.php?f=6&t...572#p56813

Pozdrawiam
Aur Ganuz
Odpowiedz
#12

ok, zapytałam znajomej egiptolożki, która potwierdza co następuje:
- kapłanka z przodu jest uosobieniem/przedstawieniem/odwzorowaniem idei Maat, równowagi, porządku, sprawiedliwości, prawa i ładu
- "co do malowidła za nią to trudno cokolwiek powiedzieć nie widząc głowy bogini" - może być to także Neftyda lub Izyda wedle jej słów - często przedstawiane przy sarkofagach z rozpostartymi skrzydłami - miały za zadanie chronić go
- to co trzyma osoba wielbiąca z drugiej strony to najprawdopodobniej kadzidło

obiecała jeszcze poszukać, także jeśli coś ciekawego znajdzie, to dam znać Uśmiech
Odpowiedz
#13

Hmm, a jednak Maat Myśli
Nie sposób jest z opisu Neftydy namalować Maat i to z takim szczegółem jak piórko.

Dochodzę do przekonania, że historię o wzorowaniu się tylko na tych opisach należy między mity włożyć Bezradny
Taki marketing, dobrze jest do produktu dorobić legendę Ok mimo to, talia ta (jak niewiele innych) podoba mi się Tak trzyma sie tradycyjnych kanonów, grafika też do mnie przemawia (nie jest baśniowa Dobani ) i generalnie talia OK
Odpowiedz
#14

... Maat – w mitologii egipskiej bogini praw porządku, harmonii i sprawiedliwości w kosmosie i społeczeństwie, małżonka Thota
Odpowiedz
#15

Ja ja czuje tak , ze skoro patrzy w gore to pokazuje nam ze widzi wszystko. Mozemy byc "duchem" ale przed nia nie schowa sie zaden nasz grzech ani ruch ? Rotfl
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości