XII Wisielec - DruidCraft
#1

Początkowe chęci pracy nad tą talią dziwnie zawisły na drzewie.... Oczko

Jest to karta zmuszająca do podejmowania pewnych kompromisów. To czas aby zmienić, poprzestawiać niektóre idee które tkwią w nas i... zapomnieć o owocach,a zauważyć skąd to drzewo pochodzi, że istotne są jego korzenie. Czasami nie koniecznie z naszego własnego wyboru, znajdujemy się w niewygodnej sytuacji i sprawia to, że z własnej woli chcemy uczynić ofiarę, poświęcić się. Bywa przy tym tak, że zdajemy sobie sprawę, iż jedyną rzeczą, którą teraz naprawdę można zrobić, to czekać, a... dlaczego martwić podczas oczekiwania.
[Obrazek: db_DC-_XII_-_The_Hanged_Man1.jpg]
Pierwsze co zastanawia to dlaczego ten Wisielec jest kompletnie nagi?
Drugie to - co to za sałata wystaje z jego ust? Czy są to młode listki drzewa? Myślę, że liście w jego ustach mogą oznaczać, że jest on tak blisko natury, że jest częścią drzewa na którym wisi tak bardzo, że z jego ust wyroły liście. Jak pogodzić to z myślą, że jest on związany i zakneblowany.
Trzecie - Jabłka na wierzbie?!! Czy to ma coś wspólnego z drzewem mądrości?Może one są częścią sceny żniw? Pewnie oznaczać to może, że naprawdę trudno czekać na zbiory.
Odpowiedz
#2

a mnie też zastanawia to, że on nie wisi na tym drzewie, tylko jest do niego przywiązany, przyklejony, jakby był jego częścią. W tle zaczęte żniwa i porzucony sierp...
Jakby zwątpił i rzucił to w cholerę...Wystarczą mu liście dębu...( wystające z ust). Ciało wyluzowane, smukłe...oczy szeroko otwarte...Jest nagi, co może oznaczać chęć odcięcia się od dotychczasowych powiązań, powrót do początku, do prawdziwej istoty siebie.... Aczkolwiek mina niemedytacyjna, jakaś taka cierpiętnicza, jakby prosił o litość, czy wsparcie...
MUśmiech
Odpowiedz
#3

Wg książki:
Liśćmi w ustach nawiązuje do Zielonego Człowieka (Green Man) i sugeruje że podjął inicjacyjny ślub milczenia, bo słowa nie są w stanie wyrazić głębi jego doświadczenia.
Odpowiedz
#4

Dla mnie są tu dwa słowa klucze - ofiara i płodność.
Dla druidów jednymi z ważniejszych i świętszych symboli była jemioła i dąb. (Wisielcowi z ust wyrastają liście dębu).
W słowniku symboli Kopalińskiego można przeczytać m.in.:
"Jemioła - nieśmiertelność, gdyż rośnie bez korzeni i pozostaje wiecznie zielona.
Symbolizuje też wybaczenie, skruchę, zgodę, pojednanie; płodność, życie.
W kulturze druidów następowało doroczne ścinanie jemioły złotym sierpem (złoto - Słońce; sierp - Księżyc) - było to kastrowanie dębu (jagody jemioły - genitalia dębu) symbolizujące trzebienie ojca przez syna, co miało zapewnić mu płodność, a ziemi urodzaj."
W "Złotej Gałęzi" Frazera też są opisane zwyczaje związane z jemiołą, ale tam bardziej jest nawiązanie do skandynawskich mitów o synu Odyna - Baldurze.

W każdym razie na karcie Wisielca jest sporo symboli mówiących o płodności i urodzaju - zborze, kwiaty, owoce - jabłka i jeżyny
(przy których zbieraniu trzeba się pokłuć kolcami Uśmiech).
Na drzewie jest też ciekawa narośl na której widać małą twarzyczkę...
Wisielec jest przywiązany jakby miał zostać złożony w ofierze. Wymowny jest też węzeł na splocie słonecznym, tak jakby miał się wycofać ze świata zewnętrznego i pójść w głąb, w inna przestrzeń.
Co do jego nagości to myślę że cytat z Kopalińskiego mówi sam za siebie. Oczywiście nie trzeba tego odbierać dosłownie, ale skojarzenia nasuwają się jednoznaczne.
Jego wyraz twarzy też jest wymowny. Smutek, obawa, lęk, ale jednocześnie pogodzenie się z tym co musi nadejść.

Jak oglądaliście film "Źródło" (ang. The Fountain reż. Darren Aronofsky) pod koniec jest scena w której hiszpański konkwistador docierając wreszcie do drzewa życia nacina korę go aby napić się soku. Wtedy zaczynają z niego wyrastać kwiaty i liście, aż całkiem zamienia się w roślinność która pięknie kwitnie pod drzewem życia...
Tak mi się skojarzyło a propos liści dębu w ustach wisielca Kwiatek

Wisielec zawsze jest skomplikowaną kartą, bardzo złożoną z głęboką wymową i trudną do przepracowania...
Odpowiedz
#5

Zib napisał(a):Jabłka na wierzbie?!! Czy to ma coś wspólnego z drzewem mądrości?.

Drzewo poznania dobra i zła jest symbolem mądrości, roztropności, dającej duszy zdolność rozpoznawania. Adam i Ewa dopiero po zerwaniu jabłka z drzewa poznania dobra i zła maja możliwość doświadczyć tego wszystkiego . Goły wisielec wiszący głowa do dołu z kapusta w ustach , by stać się mądrym musi osiągnąć dojrzałość ducha, może i oczyszczenia Myśli
Odpowiedz
#6

a mnie sie Wisielec tutaj skojarzyl z Pustelnikiem...
dookola pelno jedzenia, plonow - a on nie zbiera, odmawia sobie, wsuwajac garsc lisci...
moze w ramach protestu takze...
nagosc moze mowic o tym, ze nie ma nic do ukrycia, ze jego zachowanie nie zawiera w sobie sladu podstepu - a moze nawet śladu pozy
jest jego wyborem, naturana koleja rzeczy - np. w nastepstwie jakichs wydarzen
jego pozycja to tez izolacja, izolowanie sie
a moze tez karta ta pokazuje wybor-decyzje by nie wybierac (otoczenie duzo oferuje, on zas - "odmawia"-> zgryzajac liscie w miejsce owocow czy innych plonow)
Odpowiedz
#7

Te liście nie są w ramach protestu.
Jak już wcześniej napisałam, według książki dołączonej do tej talii, liśćmi w ustach nawiązuje do Zielonego Człowieka (Green Man) i sugeruje że podjął inicjacyjny ślub milczenia, bo słowa nie są w stanie wyrazić głębi jego doświadczenia.
Odpowiedz
#8

alathea napisał(a):a mnie sie Wisielec tutaj skojarzyl z Pustelnikiem...


A , mi kojarzy się z Odynem . Odyn powiesił się na drzewie Yggdrasil głowa w dól na dziewięć dni, przebity swoja włócznia . Przez ten okres cierpiał głód , pragnienie i kiedy otarł się o śmierć, dostrzegł swiete znaki Runy. Ofiara Odyna jest dla nas niejako metafora, która pokazuje nam , ze jeśli tylko chcemy możemy wygrać najważniejsza walkę , walkę z samym sobą. Wisielec tak jak Odyn zawieszony miedzy niebem, a ziemia, będzie wisiał tak długo, dopóki nie nabędzie mądrości , takiej mądrości, która pozwoli mu pójść naprzód. Uśmiech
Związane ręce Wisielca mogą oznaczać niemożność działania .
Odpowiedz
#9

Znalezione w necie...

Cytat:W kaplicy jest ponad 100 wizerunków tzw. zielonego człowieka, celtyckiego symbolu urodzaju - mała główka ze zmarszczonymi brwiami, w ustach pędy liści (stąd nazwa). W kościołach północnej i zachodniej Europy takich główek nie brakuje. To, co wyróżnia Rosslyn, to ich liczba. Uwagę przykuwa figura Lucyfera: ściśnięta mocno sznurem postać umieszczona do góry nogami
całość artykułu:http://podroze.gazeta.pl/podroze/1,114158,3356546.html
Odpowiedz
#10

goya napisał(a):Znalezione w necie...

Cytat:W kaplicy jest ponad 100 wizerunków tzw. zielonego człowieka, celtyckiego symbolu urodzaju - mała główka ze zmarszczonymi brwiami, w ustach pędy liści (stąd nazwa). W kościołach północnej i zachodniej Europy takich główek nie brakuje. To, co wyróżnia Rosslyn, to ich liczba. Uwagę przykuwa figura Lucyfera: ściśnięta mocno sznurem postać umieszczona do góry nogami
całość artykułu:http://podroze.gazeta.pl/podroze/1,114158,3356546.html

Goyu jestem w szoku Nigdy bym tego jegomościa z Lucyferem nie skojarzyła, ale patrząc na fakt skąd się talia wywodzi i to co jest opisane w artykule to muszę przyznać, że dałaś mi dużo do myślenia. Jeszcze nie wiem jak do tego podejść. Chyba wieczorkiem pomedytuję nad tą kartą (jak mi dzieci pozwolą- bo ostatnio dają mi wycisk Oczko )
Odpowiedz
#11

Rada z jednej karty:

Coś takiego zdarzyło się w Twoim życiu, co wywróciło go do góry nogami. Bądź cierpliwy i nie poddawaj się. Ucz się. Nie zastygaj w starych poglądach i przekonaniach. Słuchaj ludzi, ich doświadczeń. Możesz się z tego bardzo dużo dowiedzieć. Bądź uważny na wszelkie uzależnienia, o których myślisz, że mogłyby Ci pomóc w przetrwaniu tego okresu: alkohol, narkotyki, lekarstwa, nadmierna praca i ucieczka w sen. Karta informuje o opóźnieniach w sprawie, o którą pytasz. Życie będzie wymagało od Ciebie teraz dużego poświęcenia. Musisz więc wiedzieć, co tak naprawdę ważne jest w Twoim życiu.

Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"
Odpowiedz
#12

Rada z karty XII Wisielec – DruidCraft:
Niekiedy potrzeba wiele czasu i cierpliwości, by to, co posialiśmy, dało spodziewane plony.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości