Warsztat 2 - Obraz [rozwiązane]
#1

Witam, przypadł mi w udziale zaszczyt prowadzenia 2-giego warsztatu. Z góry przepraszam wszystkich, którym temat się nie spodoba. Ale mam nadzieję, że części z Was na pewno podpasuje.Zatem zapraszam do udziału w moim warsztacie.
Otóż:
W moim mieszkaniu jeden z pokoi jest stosunkowo mało używany przez domowników. Jest to tzw pokój, a właściwie nieduży pokoik gościnny. Na jednej ze ścian wisi spory obraz w ciemnej brązowej ramie. I pytanie brzmi
co przedstawia ten obraz
- sceneria
- kolorystyka
- wymowa
itp.
Postarajcie się opisać jak najwięcej szczegółów, wycisnąć z kart maksimum informacji.
No to powodzenia.
MUśmiech
Odpowiedz
#2

fajny temat.. ostatnio ćwiczyłam, typowanie kolorów na podstawie kart
Odpowiedz
#3

Zapraszam więc ...
MUśmiech
Odpowiedz
#4

Kaplana 9 Mieczy 7 Kielichów

Obraz ten przedstawia kobietę modląca się na stojąco lub klęcząc, może coś czytająca a obok niej lub u góry może być mężczyzna ze skrzydłami anioł.
Kolorystyka tego obrazu czerwień, złoto, zieleń ,niebieski.
Patrze na te karty i kojarzą mi się z jakimś aktem, bądź ze świętymi osobami jak Matka Boska z aniołem lub męczennica której
objawił się anioł.
Odpowiedz
#5

Witam Kwiatek Buziak pierwszą uczestniczkę mojego warsztatu i dziękuję za pierwszą odpowiedź.
MUśmiech
Odpowiedz
#6

Vict.Romantic Tarot

[Obrazek: V_AcupsCRP.jpg] As kielichów wypadł też z przelożenia...+ Rycerz pentacli + 2 pentacli
Tematyka morska lub coś z morzem w planie...bawiące się dzieci lub zbierające muszelki...
Kolorystyka morska , błękitno-zielono-turkusowa... To z kart , choć gdy przeczytałam zagadkę to zobaczyłam konie...to może konie biegnące po falach morskich....
Odpowiedz
#7

Buźki Witam, RudaliloUśmiech
Miło mi, że dołączyłaś. Dzięki.
MUśmiech
Odpowiedz
#8

IX Pustenik, VII Rydwan, IV Cesarz


obraz ktory mi się pojawił, to obraz skłaniający do myślenia, jest w nim dużo przemyśleń, nostalgii, smutku, samotności.. mężczyzna siedzący na krześle.. obraz raczej w brązach, ciemniejszych kolorach.. może to podróżnik, który podsumowuje swoje dotychczasowe działania w życiu.. facet siedzi i myśli.. może to obraz Stańczyka Matejki? albo coś w takim klimacie...

[Obrazek: Stanczyk_Matejko.JPG]
Odpowiedz
#9

Hejka, witaj Kosma, cieszę się, że jest nas coraz więcej
Buźki
MUśmiech
Odpowiedz
#10

dziękuję Marzena Kwiatek
Odpowiedz
#11

No to i ja spróbuję. Jak nie trafię to strzelam "focha" i się więcej nie bawię Beczy
Muszę powiedzieć, że zagadka bardzo ambitna, bo zagadka Lady of Dreams była za prosta.
Bo na pytanie Lady of Dreams: jak wspominam tamte zdarzenie? - pokazuje mi się 4 miecze - karta szpitala. Na pytanie: co mi się przydarzyło? - karta 10 mieczy zatem co tutaj dużo myśleć? Miło tamtego dnia Lady nie spędziła Beczy
Oczywiście nic nie mam do zagadki Lady - też OK - ale ta taka ciekawsza mnie się zdaje.

Już 2 wpisy powyżej pokrywają się identycznie z moimi 2 wariantami. Mianowicie - tematyka religijna i tematyka morska.

1. Obraz przedstawia: "Ostatnią wieczerzę"
Karty: 1-szy rozkład: 9 kielichów, 2 kielichów, 3 mieczy.

Z następnych układów wyciągnąłem wniosek, że może chodzić o "Ostatnią wieczerzę".
2 kielichów to karta miłości, spotkania i miłości prawdziwej. A taka jest przedstawiana w literaturze jako miłość Chrystusa do człowieka.
9 kielichów na wielu taliach jest przedstawiana jako zabawa, widać siedzących mężczyzn przy stole pijących wino. Tak samo widać taki sam obraz w "Ostatniej Wieczerzy" Leonarda da Vinci:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:%C3%9A...inci_5.jpg

[Obrazek: 800px-%C3%9Altima_Cena_-_Da_Vinci_5.jpg]

3 mieczy zaś, wiele razy mi pokazuje kościół, wskazuje na J. Chrystusa, bo często w ikonografii nawet jest malowany i przedstawiany Chrystus z przebitym sercem mieczem albo krzyżem (krzyż wygląda tak samo geometrycznie jak miecz).
Nawet czytając układ kart od lewej do prawej pod kątem chronologicznym widać co nasze zmysły dostrzegają po kolei: na pierwszym planie biesiadników, potem naszą uwagę skupia osoba w centrum - 2 kielichów, wskazująca na charakter tej osoby, jej istotowość, a 3 karta wyraża smutek czyli przesłanie głębsze obrazu.

Dopełnienie 1-szego rozkładu:
Król Kielichów, 6 mieczy, Rycerz Monet

Sami faceci, ani jednej kobiety Bezradny I 2 kielichów? 2 facetów też wskazuje na dużo osób czyli jest to jakby dopełnienie 9 kielichów z 1-szego układu. Król kielichów jako najstarszy (Jezus), osoba uduchowiona - ojciec a reszta apostołów przedstawiona jako młodsi niż Król - Rycerze monet, czyli dojrzali panowie, synowie, związani z ziemią bo denary jest to żywioł ziemi, czyli normalni, zwykli, przyziemni ludzie zajmujący się sprawami ziemskimi.
No i po środku bardzo znacząca karta: 6 mieczy, karta wymuszonego odejścia - zmuszonego nie dobrowolnego, zamykająca pewien rozdział w życiu J.CH.

Kolorystyka:
Też bardzo wymowne karty
3 kielichów, Królowa Kielichów, 9 kielichów.

Same kielichy. Karty jakby 3-ci raz potwierdziły tematykę tego obrazu - uczucia. Woda, błękit - w sensie kolory bardzo stonowane, nie jakieś jaskrawe.


Drugi wariant zagadki:
Albo obraz przedstawiający rycerzy ze średniowiecza siedzących przy stole i bawiących się (wskazują na to kielichy) albo jakaś tematyka związana bardzo konkretnie z wodą na co może wskazywać 6 mieczy. Kondolierzy, może Wenecja, na brzegu jacyś kupcy, rolnicy, zabawa w tle? Koloorystyka - błękit zatem woda, błękitne niebo? Bardziej obraz przedstawia facetów niż kobiety. Nie sądzę aby miał coś współnego z kobietą, z uczuciami mężczyzny do kobiety
Odpowiedz
#12

[Obrazek: c0b645b3036f5289.jpg]
A to moje karty Ewa na twój obraz .
Paż kielichów, 6 mieczy, Wieza.
Klimat i kolorystyka morska , od błekitu po zieleń i turkus.
Wydaje mi się , ze obraz przedstawia widok na tle wody , morza , na którym jest umieszczone dziecko, dziewczynka , może wsród fal tak jak to przedstawia pierwsza karta .
Wieza moze przedstawiac latarnię morską.
Przyszło mi jeszcze na myśl , ze jest tez przedstwiona jakas burza , wysokie fale na tym obrazie. Uśmiech
Odpowiedz
#13

Witam nowoprzybyłych na moim warsztacie Hejka .
Bardzo się cieszę, że jest duża frekwencja i różnorodne odpowiedzi.
MUśmiech
Odpowiedz
#14

1.Tematyka obrazu- Krolowa Pucharow 6 Monet(-) 10 Mieczy(-)

Tematyka obrazu dotyczy milosci, uczucia niespelnienia, straty, nostalgii, tesknoty, izoloacji, wyobcowania..smutku..pieniędzy

2 Glowna postac- 9 Buław(-)

Obraz przedstawia mezczyzne dojrzalego, po przejsciach, ktory wykazuje postawe pogodzenia z losem

3.Wrazenie, jakie obraz robi, jego nastroj, wymowa-9 Denarow 8 Bulaw

Obraz wyglada drogi, byc moze jest to jakas kopia znanego artysty...sklania do przemyslen...pokazuje jakas prawde o zyciu...

4. Kolorystyka- 3 Puchary

Jasna pastelowa...sporo bieli...
Odpowiedz
#15

Ooo, Lady! witaj Buziak
Dzięki za Twoją interpretację Kwiatek
MUśmiech
Odpowiedz
#16

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSGN_c-z2C1QTFAWN01fyX...gdLKW3pT2o] [Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcR6bPb2Wa4sjXvrOLERULv...HYoAXvtTZl] [Obrazek: V+Wiara.JPG]

Mam 6 denarów, Rycerz mieczy, Wiara.
Moim zdaniem obraz ma tematykę religijną, może historyczną. W ciepłej kolorystyce. Przedstawia ruch, może taniec, swawolę. Myślę ze nie jest to pojedyncza postać, a grupa ludzi. Jest wśród nich piękna kobieta.
Odpowiedz
#17

Hejka, witam kolejną uczestniczkęUśmiech
MUśmiech
Odpowiedz
#18

No więc moje karty hehehe... fajny temat Ok

Co przedstawia obraz: 10 mieczy, 9 pucharów, Król buław, 5 monet
pierwszy plan: pusta karta
postaci: 7 pucharów
tło: 3 miecze

Tak więc ja stawiałbym na obraz bez wyraźnie zaznaczonego pierwszego planu, raczej obejmuje on jakąś większą przestrzeń niźli jeden element typu jabłko czy człowiek. Przedstawiony jest na nim jakiś obraz wymyślony, jakas fantazja, wizja czy marzenie. Tło stanowi jakaś dość uporządkowana struktura, zaś sama scena ma w sobie pewien rodzaj skrajności, ukazuje 2 strony medalu, coś dobrego i coś złego, coś pięknęgo i zaraz obok brzydkiego, coś pozytywnego i obok coś strasznego... tak nasuwa mi się na myśl że może tam być coś lub ktoś z jakąs wadą fizyczną...

Dołożyłem karty: Śmierć, 2 puchary, 6 pucharów i Królowa pucharów - więc emocje moim zdaniem są takie melancholijne jakoś, skłania do przemyśleń o kresie, wspomnień jak to było i jak jest, a jak być może...

hehehe... to taka moja odpowiedź, aż ciekaw jestem jaki to obraz Oczko

Pozdrawiam
Odpowiedz
#19

Witaj, Sławek. Dzięki za Twoją interpretację Kwiatek .
Wiesz, w sumie nie chodzi, jaki to obraz, tylko, o to, co konkretnie na nim jest przedstawione
MUśmiech
Odpowiedz
#20

Ma -ewa

Mam nadzieje,że Cię nie znudzi długość mojej wypowiedziUśmiechChciałaś dużo szczegółów,wiec się trochę wkręciłam.Mam nadzieję,że nie przesadziłamUśmiech


Przełożenie:2 miecze,8 mieczy,Mag

1.sceneria

Wysokość,płynność-woda?,płynność ruchu,dysput.Może jakieś okno w tle,coś siedzenia,krzesła,ławka,tronUśmiech,taras,Tło raczej ciepłe(pomarańcz,wpleciony delikatny,róż)schodzące k ciemniejszemu...może niebieskiemu,granatuUśmiech(możliwy zachód -słońca,światła.
Pomyślałam o zamkniętej przestrzeni,gdzie jest możliwość oddychania świeżym powietrzemUśmiechByć może jest jakaś roślinność+kwiaty.Może zamknięte łono natury,park,ogród...oranżeriaUśmiech

Kolorystyka-Przeważa kolor zielony ze wstawkami złota lub złotopodobnego koloru.Kontrastuje z nimi purpura i odcienie fioletu,może indygo.Ogólnie maja tworzyć pewną harmonię...możliwy wpleciony brąz...raczej jaśniejszy niż ciemniejszy.Przepych kolorów?

Wymowa:

1.Artystyczna
Być może chodzi tu o występ tancerzy,tancerki,aktorów,opera,teatr,jakiś spektakl
2.Ezoteryczna
Ogromna siła,zwalczająca przeszkody dążąca do harmonii uczuć i bezpieczeństwa.Może nawet brak świadomości tej siłyOczkoMoże Mandala czy coś w ten deseń.
3.Miłosna
Pan,panowie,walczący o względy pani bardzo niedostępnejUśmiechogromna siła uczuć,fizyczność ,namiętność.Może portret pani o bardzo kobiecych kształtachUśmiech.
Przy tej ostatniej możliwa uczta...może jakieś trunki,alkohol,owoce.

Karty:

Sceneria:
Giermek mieczy
Król Kielichów
Król Mieczy

Kolorystyka:
Iv buław
As monet
6 monet

wymowa:
Moc
Rycerz kielichów
7 buław

mam pewien niedosyt ...ale muszę już kończyć.Pozdrawiam gorącoUśmiech
Odpowiedz
#21

Sarna, nic mnie nie znudziło, no coś Ty. Wszystkie interpretacje czytam z zapartym tchem Buziak .
Mam nadzieję, że dokończysz swoją interpretację,
M Buziak Uśmiech
Odpowiedz
#22

jest nieźle Ok Uśmiech
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości