Tiramisu
#1

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Kto wymyślił tiramisu?
Któż nie zna tego wyjątkowego smaku! Włosi są dumni z... tiramisu - deseru, który przypadł do gustu smakoszom na całym świecie.
Od sześciu lat w Italii obchodzony jest jego dzień, oczywiście światowy.
Wszyscy zgadzają się, że tiramisu jest niezrównanym przysmakiem, nie ma natomiast zgody co do tego, kto był jego wynalazcą?

Wśród pretendentów do tytułu ojczyzny tiramisu są cztery włoskie miasta: Florencja, Siena, Treviso i Wenecja.
Wersja jego historii podawana w Treviso wydaje się najbardziej przekonująca.
Otóż najpierw był kogel mogel, który robiła dla swoich dzieci Ada Campeol, właścicielka restauracji „Alle Beccherie” w centrum miasta.
Żeby im dogodzić, do jaj utartych z cukrem dodawała jeszcze serek mascaropone oraz nasączone czarną kawą biszkopty savoiardi.
Wysokokaloryczna całość miała wzmacniać jej pociechy, stawiać je na nogi, czyli „tirare su” właśnie.
Stąd nazwa deseru, który, ponieważ było to w latach 60. ubiegłego stulecia, liczy sobie nieco ponad pół wieku.
Wystarczyło to jednak, by poznał się na nim cały świat.

Wtym roku, czwartek 17.01 został ogłoszony przez włoskich kucharzy Światowym Dniem Tiramisu. Szefowie kuchni chcą wykorzystać to święto, by przypomnieć, czym jest słynny deser, a czym być nie powinien i jak nie należy go przygotowywać.
Wciąż powstają nowe odmiany tego pysznego deseru
W obchodach Dnia Tiramisu mają wziąć tysiące kucharzy i cukierników oraz restauratorów we Włoszech i w innych krajach.
Będą oni serwować najlepsze wersje tego przysmaku.

Pomysłodawca tego święta, stowarzyszenie 2 tysięcy włoskich kucharzy z 70 krajów świata za cel stawia sobie przypomnienie wszystkim, że jakość tiramisu zależy od użytych do niego oryginalnych składników.
Kucharze mają też wsparcie producentów włoskiego mleka i nabiału, którzy zwracają uwagę na to, że najważniejszy w tym uwielbianym na świecie deserze jest rodzimy delikatny, kremowy serek mascarpone, a tylko włoski - zapewniają - gwarantuje najwyższą jakość.

Oczywiście, jak się zauważa, choć najlepsza jest klasyczna wersja tiramisu - z biszkoptami maczanymi w kawie i z kremem z mascarpone oraz żółtek - to inspiruje ono wciąż cukierników do tworzenia coraz to nowych jego wersji, na przykład z owocami.
źródło
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz
#2

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Klasyczne tiramisu
Składniki:
3 żółtka
3-4 łyżki cukru
400 g mascarpone
16 podłużnych biszkoptów
100 ml zimnej kawy espresso
2-3 łyżki likieru migdałowego
1,5 łyżki kakao
Przygotowanie:
Żółtka i cukier utrzeć za pomocą robota kuchennego na kremową masę.
Dodać mascarpone.
Biszkopty poprzekrawać, zanurzać w likierze wymieszanym z kawą. 4 połówki biszkoptów ułożyć na dnie salaterki, nałożyć nieco kremu, pozostałe biszkopty również zanurzać w przygotowanym płynie i układać kolejną warstwę.
Na wierzchu rozsmarować resztę kremu.
Wstawić na minimum 1 godzinę do lodówki, przed podaniem oprószyć kakao.
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz
#3

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Morelowe tiramisu
Składniki:
puszka (425 ml) moreli
2 łyżki migdałów w słupkach
200 g mascarpone
200 g jogurtu naturalnego
3 łyżki cukru
4-5 łyżek soku pomarańczowego
16 podłużnych biszkoptów
Przygotowanie:
Morele osączyć.
Migdały uprażyć na patelni bez tłuszczu.
Mascarpone wymieszać za pomocą robota kuchennego z jogurtem, cukrem i łyżką soku pomarańczowego.
Morele pokroić na kawałki.
Biszkopty poprzekrawać i zanurzać w soku pomarańczowym.
Układać warstwami biszkopty, morele i krem. Posypać uprażonymi migdałami.
Czas przygotowania 25 minut
Jedna porcja zawiera 1840 kJ/439 kcal
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz
#4

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Tiramisu cytrynowe
Składniki:
200 g mascarpone
200 g kremowego twarożku
skórka z 1 cytryny
3 łyżki cukru
16 podłużnych biszkoptów
3-4 łyżki likieru cytrynowego (np. limoncello)
25 g siekanych pistacji
Przygotowanie:
Mascarpone wyrobić za pomocą robota kuchennego z twarożkiem, skórką z cytryny, cukrem i cukrem waniliowym.
Biszkopty poprzekrawać i zanurzyć w likierze.
W salaterkach układać warstwami krem i biszkopty, posypać siekanymi pistacjami.
Czas przygotowania 15 minut
Jedna porcja zawiera 2180 kJ/521 kcal
źrodło

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz
#5

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Tiramisu egzotyczne
Składniki:
200 g mascarpone
200 g twarożku
3-4 łyżki cukru
1 małe dojrzałe mango
3 marakuje
3-4 łyżki likieru kokosowego
16 podłużnych biszkoptów
prażone płatki kokosowe
Przygotowanie:
Mascarpone wyrobić za pomocą robota kuchennego z twarożkiem i 3 łyżkami cukru.
Miąższ owoców drobno pokroić.
Biszkopty poprzekrawać i zanurzać w likierze.
Krem biszkopty i owoce układać warstwami w salaterce. Posypywać kokosem.
Czas przygotowania 20 minut
Jedna porcja zawiera 1720 kJ/411 kcal
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz
#6

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Tiramisu szwarcwaldzkie
Składniki:
350 g czereśni
150 ml soku wiśniowego
łyżka kisielu (proszku) wiśniowego
3-4 łyżki wiśniowej brandy
50 g gorzkiej czekolady
200 g mascarpone
200 g śmietany kremówki
opakowanie cukru waniliowego
2-3 łyżki cukru
16 podłużnych biszkoptów

Przygotowanie:
4 czereśnie odłożyć do dekoracji, pozostałe wypestkować.
Sok wiśniowy zagotować, łyżkę kisielu (proszku) wymieszać z odrobiną zimnej wody i zagęścić nim sok.
Dodać czereśnie zagotować.
Odstawić, aby ostygło.
Czekoladę grubo pokroić.
Jedną kopiatą łyżeczkę czekolady odłożyć do dekoracji.
Mascarpone, śmietanę, cukier i cukier waniliowy wymieszać na gładką masę, dodać czekoladę, biszkopty poprzekrawać, zanurzyć w wiśniowej brandy.
Biszkopty i krem i wiśnie układać warstwami w salaterkach.
Dekorować czekoladą i czereśniami.
Czas przygotowania 30 minut
edna porcja zawiera 2520 kJ/602 kcal
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz
#7

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Tiramisu truskawkowe
Składniki:
laska wanilii
200 g mascarpone
200 g twarożku
4 łyżki cukru
250 g truskawek
3 gałązki mięty
3-4 łyżki mleka
1 łyżka kakao
16 biszkoptów
Przygotowanie:
Laskę wanilii przeciąć wzdłuż, wydrążyć miąższ.
Mascarpone, twarożek, 3 łyżki cukru i miąższ wanilii wyrobić za pomocą robota kuchennego.
Truskawki pokroić.
Listki mięty pokroić w paseczki, odłożyć trochę do dekoracji a resztę zmieszać z łyżką cukru i truskawkami.
Mleko dobrze zmieszać z kakao i zanurzać w nim poprzekrawane na pół biszkopty.
Biszkopty, krem waniliowy i owoce układać warstwami w salaterce.
Dekorować miętą.
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz
#8

Tiramisu Klasyczne (przetestowane na moim facecie, ponoc smakuje dokladnie tak samo jak w jego domu rodzinnym)

6 jaj (nie tylko zoltka)
500g Mascapone
400g Biszkoptow Savoiardi
120 g cukru + wiecej do robienia kawy
Kakao + Platki czekolady do posypania
Kawa (zdecydowanie wiecej niz 100ml - przynajmniej z 400 mi zeszlo) + ewentualnie jakis alkohol wedle uznania. Ja uzywam Vertmutha Woskiego

Najpierw napisze o kawie, bo na poludniu wloch kawa pazona jest bardzo specyficznie. Otoz w momencie gotowania kawy, a uzywaja do tego kafetery, pierwsze krople mieszane sa z cukrem (okolo 2 lyzki na kafetere), mieszamy calosc i powstaje cos w rodzaju syropu, nastepnie dodajemy cala reszte kawy. Oczywiscie mozna to pominac, na poskich warunkach, ale tak mowie dla osob ciekawych. Wlosi bardzo lubia slodycz, zwlaszcza ze kawa ktora przygotowuja jest naprawde mocna.

Jak juz mamy gotowa kawe na namaczanie:

1. Rozcieramy zoltka z cukrem, na gladka mase
2. Dodajemy mascapone
3. Ubijamy bialka i delikatnie dodajemy do calej masy
4. Przystepujemy do ukladania tiramisu, a wiec maczamy biszkopty w kawie, ukladamy je kolo siebie w przygotowanym naczyniu (zostawialam okolo cm przerwy miedzy nimi), kladziemy mase z maskapone, ostroznie aby nam nie opadla.
5. Posypujemy kakao i nastepnie ukladamy kolejna wastwe biszkoptow, w droga strone, aby nam otworzyly "szkielet" calosci
6. itd az do wyczerpania masy i biszkoptow.

MOja uwaga jest taka, Wlosi bardzo zwracaja uwage na jakosc skladnikow, i tutaj tez znow podkresle role kawy. Musi byc mocna, zdecydowanie nie rozpuszczalna, i najlepiej wloska, inaczej nam nie zbalansuje slodyczy mascapone (dla mnie mascapone jest mdle). Jak przyjechalam do Hiszpanii myslalam ze tutaj jest dobra kawa, do czasu az nie sprobowalam tej z poludniowych wloszech. Mysle, ze mozna ja napewno gdzies dostac, ta ktora probowalam nazywa sie "KIMBO".
Odpowiedz
#9

Dziękuje za cudny przepis Madrugado Buziak
Odpowiedz
#10

Ja nie robię Tiramisu zbyt często, ale zawsze z książki "DESERY. Wielka księga kucharska" wydawnictwa Konemann - jest to mój ulubiony przepis... nie mam jednak porównania z Twoim przepisem Madrugado, więc nie wiem czy jest najlepszy ze wszystkich.Oczko
Oto on:

3 kubki (750 ml) dobrej mocnej czarnej kawy, ostudzonej (prawdziwej kawy - nie rozpuszczalnej! może być z ekspresu, może być z kafetiery) - o ile pamiętam to jest to trochę za dużo tej kawy, nie wychodziła mi wszystka. Uśmiech
3 łyżki brandy, likieru kawowego lub koniaku
2 jajka (oddzielnie białka i żółtka)
3 łyżki cukru pudru
250 g mascarpone (absolutnie nie można go zastąpić innym serkiem, bo mascarpone jest bardzo specyficzne - tłuste, właściwie bez smaku, ani słodkie ani słone)
1 kubek (250 ml) słodkiej śmietanki 30% (śmietankę ubijamy)
16 dużych podłużnych biszkoptów (ale jak najbardziej mogą być nasze, polskie - nie pamiętam ile mi dokładnie wychodzi)
2 łyżeczki dobrego ciemnego kakao (niesłodzonego)

1) Kawę i alkohol wlewamy razem do miski.
Żółtka z cukrem ubijamy mikserem na gęsty jasny krem. Dodajemy mascarpone i mieszamy wszystko łyżką (!) na jednolitą masę (mascarpone ubijany zbyt intensywnie mikserem robi się za rzadki). Następnie dodajemy ubitą śmietankę i również mieszamy delikatnie łyżką na jednolitą masę.
2) Białka ubijamy na półsztywno (mniej ubite niż np. do biszkoptu). Następnie dodajemy do kremu z mascarpone i żółtek, i szybko ale delikatnie mieszamy do połączenia składników.
3) Biszkopty szybko zanurzamy po jednym w kawie z likierem (uwaga: biszkopty szybko namakają więc trzymamy je w kawie tylko chwilkę, inaczej się całkiem rozciapkają) - delikatnie osączamy i układamy jeden obok drugiego na dnie prostokątnego naczynia ceramicznego lub szklanego (w tym naczyniu będziemy podawać nasze Tiramisu na stół). Gdy całe dno naczynia będzie pokryte biszkoptami nasączonymi kawą, rozsmarowujemy na nich delikatnie połowę kremu.
4) pozostałe biszkopty zanurzamy w kawie tak jak poprzednie i układamy na rozsmarowanym kremie następną warstwę, a następnie rozsmarowujemy na nich pozostały krem. Wygładzamy powierzchnię i całą przez sitko obficie posypujemy kakao (cała powierzchnia ma być jednolicie brązowa, a nie tylko lekko poprószona). Deser wkładamy do lodówki na co najmniej 2 godziny, ale można go zrobić już dzień przed podaniem. Przed samym podaniem można jeszcze dodatkowo leciutko posypać kakao.
Jeżeli ktoś woli, to można zrobić Tiramisu w osobnych miseczkach (jak na lody) - wtedy lepiej jest użyć okrągłych biszkoptów.
Smacznego. Uśmiech

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#11

Nie ma przepisow lepszych czy gorszych, a jedynie te mniej lub bardziej dopasowane do indywidualnych kubkow smakowych Uśmiech

Natomiast moga byc te mniej lub bardziej oryginalne, a to sie ma szczegolnie do przepisow wloskich, ktorzy to bardzo bronia swojej kultury kulinarnej. Ten przepis wydaje sie byc odrobine zmieniony, bo jak robilam tiramisu to czytalam wiele przepisow na stronach wloskich, proporcje sie roznily, ale nie dodawano zdecydowanie smietanki. Mysle, ze mozna sobie samemu dopasowac taki przepis w zaleznosci od tego co nam podchodzi- Jak sama powiedzialas, mascapone jest specyficzne, i tym samym dodatek smietanki modyfikuje smak.

Tak sobie teraz mysle, ze moze sie to wiazac z tym, ze malo ktory wloch pije kawe z mlekiem. Na tle samego mascapone bardziej uwydatniony jest smak wlasnie ich ukochanego ekspresso, podczas gdy smietanka zmieni smak na odrobine bardziej mleczny, ktory bedzie odpowiadal narodom ktore wola smak kawy ze mlekiem Uśmiech

PS: czesto widzialam jako dodatek alkoholowy dodane wloskie slodkie wino.
Odpowiedz
#12

Tak, masz rację Madrugado że przepis często jest lekko modyfikowany pod smak poszczególnych nacji... sądząc po wydawcy książki z której pochodzi podany przeze mnie przepis, to jego autorem jest Niemiec - nie wiem jaką kawę pija się najczęściej w Niemczech... może faktycznie ze śmietanką.Oczko Nie jadłam Tiramisu robionego na samym mascarpone, jednak wydaje mi się że chyba musi mieć ono bardziej zwartą konsystencję, no i prawdopodobnie jest cięższe, bo mascarpone jest jednak dużo tłustsze śmietanki (śmietanka - 30% tłuszczu, mascarpone - przeszło 50%).
W każdym razie dla mnie śmietanka jest jedynym akceptowalnym dodatkiem (modyfikacją) do klasycznego tiramisu, jakiekolwiek inne "serki śmietankowe", jogurty, serki homogenizowane nie wchodzą w grę. Dlaczego? Bo Tiramisu ma być kremowe, delikatne i... co tu dużo mówić - mieć dużą zawartość tłuszczu (chociaż w smaku się tego nie czuje - dzięki zawartości jaj które nadają puszystość, oraz kawy która przełamuje smak). Tiramisu ma być swego rodzaju śmietankowo-maślanym tortem z dodatkiem kawy, kakao i biszkoptów, i lekkim akcentem alkoholowym. A wyobraźmy sobie masę tortową z serkiem homogenizowanym lub jogurtem... Trudno - masa by być smaczna musi być tłusta Oczko z prostego powodu: tłuszcz jest nośnikiem smaku. Proste.
I druga sprawa - Tiramisu świetnie charakteryzuje kuchnię włoską: tylko kilka składników, za to wszystkie muszą być bardzo dobre... nic nie da się ukryć. Zmienisz jeden składnik na "tańszy" - i cały przepis bierze w łeb, bo jak jest w przepisie niewiele składników, to każda zmiana jest od razu wyczuwalna. Dlatego Madrugada tak dużo pisała o jakości kawy... Mascarpone i dobra kawa to podstawa - bez tego nie ma dobrego Tiramisu. Bezradny

A podkreśliłam że konieczne jest mascarpone, bo nasi pomysłowi rodacy potrafią robić różne hmmm... "wynalazki". Jadłam kiedyś Tiramisu, które było zrobione na owocowych serkach homegenizowanych zamiast mascarpone (bo "taniej wychodzi") - i miało ono... no cóż, delikatnie mówiąc dość osobliwy smak. Dobani Tymczasem trzeba wziąć pod uwagę, że mascarpone jako jedyny ser jest produkowany bezpośrednio ze śmietanki, a nie z mleka - i stąd ta jego delikatność i kremowy smak, oraz brak jakiejkolwiek kwaskowatości. Więc nie da się go "zamienić" na inny serek.

Co do słodkiego wina Oczko faktycznie, ale nie jest to "zwykłe" wino. W oryginalnych przepisach włoskich do Tiramisu dodaje się mocne słodkie białe wino sycylijskie Marsala - i tylko takie. Uśmiech

Ogólnie rzecz biorąc naczelna zasada kuchni włoskiej brzmi: mało składników, ale wszystkie świeże i najlepszej jakości. Tu jest sekret. Uśmiech

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#13

Dokładnie, "verità" po całości Uśmiech
Odpowiedz
#14

Jakie pyszne rzeczy <3 Idealne na taką pogodę, jaka jest dzisiaj. Jeżeli ktoś nie może/nie chce jeść produktów mlecznych to podam smaczny przepis na wegańskie tiramisu.

"Nerkowcowe mascarpone"

*1 szklanka nerkowców
* 1/4 szklanki wody
* 2 łyżki soku z cytyryny
* szczypta soli

Masa z mleczka kokosowego

* około 1 ½ szklanki mleka kokosowego (musi być baaaaardzo mocno schłodzone i wykorzystujemy tylko tą stałą część mleczka, bez płynnych elementów)
* 1 opakowanie śmietanfixu***
* około ½ szklanki cukru pudru
* kilka kropel ekstraktu waniliowego

Wykonanie:

Nerkowce moczymy przez minimum 8 godzin. Blendujemy orzechy z wodą, sokiem z cytryny na gładki krem. Dodajemy szczyptę soli.
Następnie robimy masę z mleczka. Stałą część mleczka kokosowego, śmietanfix, puder i waniliowy aromat ubijamy mikserem (nie musi być idealnie puszysta). Potem łączymy przygotowane wcześniej mascarpone z masą kokosową.
Układamy biszkopciki uprzednio namoczone w kawie, na to masa i tak na zmianę. Na wierzchu zostawiamy masę i przed podaniem posypujemy gorzkim kakao.
Schładzamy w lodówce. Nasz deser będzie najlepszy na następny dzień.
Smacznego
Odpowiedz
#15

Ladyzet, ciekawy ten wegański przepis. Uśmiech A jadłaś już ten deser? Jaki ma smak?

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#16

Smak? hm. Na pewno czuję kokosa połączonego z ciasteczkami (dla mnie nerkowce mają taki smak Rotfl) Generalnie uwielbiam jeść orzechy na kilogramy więc ta opcja jest wprost stwrzona dla orzechożerców. W różnych sklepach internetowych kilogramowe opakowania nerkowców (i w ogóle orzechów) wychodzą o wiele korzystniej cenowo aniżeli te paczkowane po 100 gramów. Gdy orzechy schowa się do lodówki albo zamrażarki to o wiele dłużej będą świeże i pyszne, bo tłuszcz w nich zawarty nie jełczeje tak szybko Uśmiech
Odpowiedz
#17

Smak? hm. Na pewno czuję kokosa połączonego z ciasteczkami (dla mnie nerkowce mają taki smak Rotfl) Generalnie uwielbiam jeść orzechy na kilogramy więc ta opcja jest wprost stwrzona dla orzechożerców. W różnych sklepach internetowych kilogramowe opakowania nerkowców (i w ogóle orzechów) wychodzą o wiele korzystniej cenowo aniżeli te paczkowane po 100 gramów. Gdy orzechy schowa się do lodówki albo zamrażarki to o wiele dłużej będą świeże i pyszne, bo tłuszcz w nich zawarty nie jełczeje tak szybko Uśmiech
Odpowiedz
#18

ladyzet napisał(a):Gdy orzechy schowa się do lodówki albo zamrażarki to o wiele dłużej będą świeże i pyszne, bo tłuszcz w nich zawarty nie jełczeje tak szybko
O, dzięki za dobrą radę - zawsze miałam z tym problemy, bo też lubię kupować większe opakowania orzechów, a one się dość szybko psują. Uśmiech

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#19

Uśmiech dziewczyny ,ale mi narobilyscie smaka,az mi slinka leci....ale jestem na diecie (zaparłam się na calego),ale przepisy zapiszę do podręcznego zeszytu i jak tylko będę mogla coś słodkiego zjeść to na pewno będzie to tiramisu-dzieki,ach! Mniam

Pasja jest przewodnikiem do największych tajemnic...
Odpowiedz
#20

A tam, Izydo Uśmiech... Karnawał w końcu jest - raz można zgrzeszyć... na przykład zamiast pączków w Tłusty Czwartek można sobie zrobić. Oczko

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#21

Dzięki Le Caro...za miłe slowa,oponki to ja mam ,ale na brzuszku,więć i tłusty czwartek odpada ...no 1 pączuś dla podtrzymania tradycji..

Pasja jest przewodnikiem do największych tajemnic...
Odpowiedz
#22

ja już zamówiłam na jutro dwa pączusie Oczko A tiramisu to mój ulubiony deser
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości