2 Buław - Anna K. Tarot - dyskusja
#1

............................................[Obrazek: 360_-_Anna_K_-_Stabe_02.jpg]


Strudzony wędrowiec dotarł do skrzyżowania dróg. Usiadł sobie na ziemi i nad czymś duma.
Czyżby zabrakło mu zapału i sił do dalszej podróży?
Aaaa, zobaczył drogowskaz i nie wie, w którą stronę ruszyć.
Co myślicie o tej karcie?
Odpowiedz
#2

Chyba już wszyscy wiedzą, że nie lubię tych udziwnień :evil:

No dobra, karta wyraźnie wskazuje, że są 2 wyjścia (a może 4 :roll: ), bo to jest skrzyżowanie dróg, choc lepiej pasowałoby rozdroże.
Druga rzecz jaka mi nie pasuje, to zmęczenie tego wędrowca, aż przysiadł, nie pasuje to do buław - żywiołu ognia.
Karta znacznie odbiega od klasyki, jest ponura (nie wiem czemu :roll: ) i cały jej sens to chyba - niezdecydowanie.

Co myslę o tej karcie? Gniot!
Odpowiedz
#3

Moim zdaniem ilustracja zgadza się ogólnie z tym co wiemy o karcie 2 Buławy w talii Waite. Przecież jej przekaz jest związany z wyborem którego dokonujemy, z wahaniami i rozterkami. W tych wyborach jest właśnie siła jednostki. Co prawda umknęły z obrazka podkreślenia orginalności, wyjątkowości, a także dumy wynikającej z poprzednich cech ale rozdroże i możliwość dokonania wyboru jest. W klasycznej talii Waite postać z 2 Buław też niby nie emanuje energią, jest raczej statyczna.
Odpowiedz
#4

Zgadza sie Zibku, ale na tej karcie jest szaro, buro i ponuro, poza tym bardziej tu widac zagubienie niż rozważanie jakis opcji :roll:

Nie czepiałbym sie tej karty, gdyby to była 2 mieczy, to jest 2 mieczy :o Lol
Cytat:W klasycznej talii Waite postać z 2 Buław też niby nie emanuje energią, jest raczej statyczna.
Postac statyczna, ale tylko fizycznie, bo widać że intensywnie nad czyms mysli, cos planuje itd. a na tej karcie, to rezygnacja jakas bardziej sie na tej twarzy rysuje, takie ... ku..wa, co tu robić :?
Odpowiedz
#5

Eremit napisał(a):Postac statyczna, ale tylko fizycznie, bo widać że intensywnie nad czyms mysli, cos planuje itd. a na tej karcie, to rezygnacja jakas bardziej sie na tej twarzy rysuje, takie ... ku..wa, co tu robić
no właśnie energia 2 buław "przybyłem-zdobyłem ale co teraz"(cyt.Danuta Tarocistka) i dokładnie ta karta to oddaje doszedłem do czegoś i nie wiem w którym kierunku iść dalej , poczekam, odpocznę może coś wymyślę, wszystko bez gwałtownych ruchów. Posiadam tą talię i fajnie mi się z nią pracuje chociaz talia jest w ciemnej tonacji Uśmiech
Odpowiedz
#6

Autorka talii opisuje 2 Buław jako "brak gotowości do zaangażowania się w coś, bezczynność. Człowiek czuje się odrętwiały, ospały i jednocześnie jest pod presją- musi dokonać wyboru pomiędzy kilkoma drogami i nie może się zdecydować. Brakuje mu energii i determinacji potrzebnej do odejścia jedną z możliwych ścieżek. Na innym poziomie karta może oznaczać nieszczere wyrażenie zgody lub wsparcia, brak punktu widzenia.
Czasami neutralna postawa i brak działania mogą być właściwe, natomiast nie są , jeśli osoba czuje, że brakuje jej energii."
Od 2 Buław Waite'a omawiana karta różni się tym, że nie ma na niej gotowości do współpracy, pokazuje bardziej jej cień - brak woli działania. Natomiast tak samo jest na niej zatrzymanie, bezczynność, planowanie. 2 Buław, chociaż reprezentuje energię ognia jest tylko dwójką, więc ta energia jeszcze w pełni nie jest zrealizowana, stąd być może jej kolor.
Moim zdaniem tego typu talie, rozszerzają horyzonty tarocistów ponieważ ukazują wielość znaczeń, aspektów poszczególnych kart.
Odpowiedz
#7

Gośka napisał(a):Moim zdaniem tego typu talie, rozszerzają horyzonty tarocistów ponieważ ukazują wielość znaczeń, aspektów poszczególnych kart.


Uwazam podobnie jak Goska. Lubie rozne karty i rozne pomysly na przedstawienie znaczenia danej kart. Karta pokazana powyzej oddaje atmosfere niezdecydowania,albo raczej, podejmowania decyzji, czyli ogolnie przyjety, glowny aspekt tej karty. Oczywiscie kontekst moglby sie zmienic na mniej lub bardziej pozytywny w zaleznosci od kart, ktore staja obok. Intuicja oczywiscie, moze nam rowniez podsunac jakas nowa , nietypowa podpowiedz. Tak to juz bywa z kartami. Wiec , moim zdaniem , nie ma sie co najezac, tylko wziac takze te opcje pod uwage. Karta dla mnie jest bardzo ladna i wcale nie wydaje mi sie ponura. Niemalze cale ubranie wedrowca jest w kolorze blekitu z lekkim liliowym kolorem, nawet buty, co sprawia wrazenie spokoju.Tunika w kolorze indygo(3 oko,intuicja). On przycupnal na chwilke na rozstaju drog zeby wsluchac sie w swoja intuicje, czy droga, ktora wybral wczesniej(bo przeciez juz wyruszyl w jakas droge) jest sluszna, czy moze jednak zmienic kierunek...na wprost niebo jest troche ponure, czy przeczekac , czy zmienic kierunek.
Przejrzalam, w zwiazku z dyskusja(fajny pomysl Zagadko!) inne talie , ktore posiadam i na przyklad w talii Tarrocchi delle Stelle, mlody mezczyzna na karcie 2 bulaw jest przedstawiony zupelnie podobnie jak w kartach Waite'a, patrzy w strone zatoki, z wysokosci jakiejs skarpy, w prawej rece trzyma kule , ktora przedstawia znak yin & yang, slowo kluczowe na karcie "Indecisions"- "Niezdecydowanie". W innej talii, tej, ktorej uzywam najczesciej 2 zoledzi(bulaw) okreslona jest slowem AFANNO czyli ZMARTWIENIE
Autorka, z ktorej interpretacji korzystam bardzo czesto(moja sciagawka) Jane Lyle "Tarot Cards" przedstawia 2 bulaw w slowach kluczowych "Zrownowazone Przedsiewziecie i Sila", co zapowiadac ma zawiazanie nowej spolki, z ogromnym powodzeniem lub bardzo owocna przyjazn poprzez prace(m.inn.)
Odpowiedz
#8

Czytam wasze uwagi i nasunęła mi się myśl, że wszystko (sposób przedstawienia czy interpretowania) zależy od autora grafiki a później od tych co karty używają. W obu przypadkach chodzi o charakter, podejście do świata i życia i ładunek optymizmu w danym momencie. Osho nazwał kartę Możliwości. Tyż piknie. Podejmnowanie decyzji zawsze ma towarzystwo w postaci zawahania, zatrzymania, niepewności, obawy itd. Można jednak to pominąć i zogniskować swoją uwagę na pozytywnej myśli że oto otwierają się wspaniałe perspektywy. Oczywiście, że to jak wspaniałe te perspektywy są zależy tylko i wyłącznie od osoby która podejmuje decyzje i w tym tkwi jej personalna moc.
Przy okazji chciałbym przestrzec przed używaniem tych etykietek czy nazw kart. Zawsze ograniczają one znaczenie danej karty i przechylają jakby skalę znaczeń w jedną stronę, skupiając uwagę na jakby pojedynczym aspekcie. Uwielbiaj te wtrącenia Rudej i przypominanie sobie innych posiadanych talii aby rozszerzyć możliwości właściwego zinterpretowania karty właśnie wyciągniętej.
Odpowiedz
#9

A propos innych talii...przypomnialam sobie, ze mialam napisac o jeszcze jednej tali , w ktorej interpretacja kart zrobila na mnie ogromne wrazenie. To The Medieval Scapini tarot. W tejze talii 2 bulaw jest wedlug mnie niesamowita. Na karcie skrzyzowane sa dwie bulawy, ale wlasciwie, to nie sa dwie bulawy tylko jedna przelamana na pol bulawa, skrzyzowana w ksztalcie litery X.przelamane konce plona zywym ogniem. U gory , zawieszony na skrzyzowanej,przelamanej bulawie , siedzi sobie Mefistofeles, ktory najwyrazniej drwi sobie z Fausta, skulonego i placzacego pod bulawami. Faust przehandlowal swoja dusze diablu za nieograniczona wiedze magiczna. Dopiero teraz dotarlo do Fausta co uczynil.
Jest jeszcze inna talia , w ktorej spotkalam sie z podobnym tlumaczeniem tej karty, tylko w tym momencie nie pamietam jaka to byla talia, tam bylo napisane , ze 2 bulaw to karta , ktora mowi o naszej decyzji,zwiazanej z sukcesem, ktory oplacony jest niezwykla cena.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości