Blotki - powstawanie znaczeń i obrazków na kartach od asów do dziesiątek
#1

Blotki to karty numerowane, czyli wszystkie od Asów do Dziesiątek w każdym kolorze.

Wiadomo, że na początku nie było na nich obrazków sytuacyjnych.

Z czasem jednak, autorzy kart, zaczęli ilustrować blotki wymownymi obrazkami ukazującymi sytuacje, wydarzenia i scenki z życia wzięte.

Skąd jednak wiedzieli, że taki obrazek będzie prawidłowo odzwierciedlał daną kartę? Wiemy przecież, iż każda karta ma wiele znaczeń. Czy w związku z tym jeden obrazek jest w stanie przekazać nam cały sens, esencję i istotę konkretnej karty?

Skąd wreszcie wiedzieli, jakie jest w ogóle znaczenie każdej blotki? Nie ma na to jednego przepisu, kanonu, ani reguł.

W jaki sposób „utarły się” takie a nie inne znaczenia kart? Skąd się brały te wizje i wyobrażenia o danej karcie?


Rani, Zib i Miriam - bardzo fajnie opisaliście powstawanie znaczeń kart na podstawie połączeń żywiołów z numerologią. Jak myślicie, czy na podstawie takich wniosków (żywioł-numerologia) można stworzyć realny obrazek do każdej karty?

A może są jeszcze inne sposoby, pozwalające nadać znaczenie każdej z kart numerowanych?

Jak doszło do nadania takich a nie innych znaczeń kolejnym kartom?

Jak zamienić znaczenie karty na obrazek, aby nie utracić sensu?
Odpowiedz
#2

Moja odpowiedz na ostatnie pytanie:
Stworzony obrazek musi budzic odczucia rownajace sie esencji znaczenia danej karty.
Np 2 bulaw
2 to tez zywiol wody ktory w polaczeniu z ognistymi zywiolowymi bulawami nieco ta zywiolowos przygasa, co owocuje tym ze nie idziemy na zywiol ( ognia), lecz zaczynamy sie myslec i zastanawiac sie ( 2) zanim zaczniemy dzialac( ogien). Wtedy powstaje np obrazek czlowieka zastanawiajacego sie nad wyborem..
mam nadzieje ze cos z tego co chcialam przekazac zrozumieliscie, bo nie jes mi latwo wyjasniac.
Odpowiedz
#3

Zagadka napisał(a):...Skąd wreszcie wiedzieli, jakie jest w ogóle znaczenie każdej blotki? Nie ma na to jednego przepisu, kanonu, ani reguł..
Reguły istnieją pewne. Sięgnij do Pitagorasa. Za podstawę wszystkiego ten starożytny myśliciel uznawał liczby i uważał je za narzędzie poznania. Także przeanalizuj kabalistyczne Drzewo Życia. Liczby odpowiadają sefirom, czyli emanacjom boga lub pośrednim etapom pomiędzy nimi a człowiekiem. To wszystko jest na temat magii liczb. Magia ta urzeczywistnia się w życiu.
Nie mam niestety dzisiaj czasu odpowiadać na każde pytanie, a zadajesz ich całe mnóstwo Zagadka. W uproszczeniu przypisujemy cyfrom 1,2,3 – okres przygotowań i sadzenie, 4,5,6 – pielęgnacja i wzrost, 7,8,9 – plony i zbiory. Dotyczy to roślin i wszelkich innych przejawów życia.
Odpowiedz
#4

sprawa jest prosta gdy opieramy sie na jednym systemie numerologicznym np Pitagorasa o ktorym wspomin Zibko. Ale np numerologia Celtycka przypisuja juz zupelnie inne znaczenia poszcegolnym liczbom.
Odpowiedz
#5

Zagadko !!!Powiem krótko :o obserwacja ,doświadczenie ,duch ,intuicja ,kabała ,nauka.(cierpliwość!!!!) Rotfl Lol Przecież były różne systemy ideologiczne ,astrologiczne i numerologiczne,Twórcy kart pewnie różnie pojmowali nature ,gwiazdy i ich wpływ na nasze życie..Wywodzili sie z innych kultur.Myśle jednak,ze najważniejsze dla nich ,było polączenie w jedno różnych działow ezotoryki .Ja jednak wierze,ze to dzięki intuicji powstały te wszystkie karty .Rozum tego nie potrafi Lol Rotfl

Ja pojmuje tak jak Goethe Lol Lol

"Te moje uniwersytety
Nad filozofia i nad prawem.Nad medycyna i niestety!
Nad teologia w pocie krwawym
Ilez to ja sie naślęczałem.
Nieszczęsny głupiec! Z zyskiem jakże małym.....
Dlatego magią zająłem sie skrycie;
Niechby w swej mocy potajemne
Duch nieco prawdy mi wyjawił,
Zeby ,gdy żółć sie burzy we mnie,
O czymś nieznanym mi sie prawił:
Zeby w najskrytsze wnikł spoiwo
Swiata w nasieniu jego całym
Odnalazł siłe twórcza ,żywą
I słow nie rzucał ,jak rzucałem
Precz stąd!Na wolność.W świat szeroki!
Z Nostradamowym manuskryptem'
Opuśćże swoja duczną krypte
Niech on kieruje twymi kroki
Wprzód poznasz gwiezdne ścieżki nocy,
A kto natury nauk słucha ,
Dusza odgadnąć bedzie w mocy,
Wszystko ,co gada duch do ducha
Nie dość przecież mysli suchej
Bys znaków świadom stał sie mowy
Wokoło mnie płyniecie duchy;
Który mnie słyszy ,przemów słowy!"
Faust Goethe
Odpowiedz
#6

Zib napisał(a):Sięgnij do Pitagorasa.
Bardzo chętnie. Jeśli podasz jakieś wartościowe źródła, linki - od razu zacznę przerabiać temat.

Zib napisał(a):Także przeanalizuj kabalistyczne Drzewo Życia.
Tu również przydałyby się jakieś wskazówki, a najlepiej oddzielny wątek. Bardzo dobry pomysł, Zib.

Zib napisał(a):W uproszczeniu przypisujemy cyfrom 1,2,3 – okres przygotowań i sadzenie, 4,5,6 – pielęgnacja i wzrost, 7,8,9 – plony i zbiory. Dotyczy to roślin i wszelkich innych przejawów życia.
Byłoby super, gdybyś trochę rozwinął ten temat, bo jest bardzo interesujący.

Zib napisał(a):Nie mam niestety dzisiaj czasu odpowiadać na każde pytanie, a zadajesz ich całe mnóstwo Zagadka.
Nie ma sprawy, pomalutku. Bardzo ładnie, że w ogóle podjąłeś ten temat. Wszystkie wypowiedzi są cenne i wnoszą coś nowego. Cieszę się, że chcesz i potrafisz dzielić się swoją wiedząUśmiech


Miriam, dzięki za wypowiedź, jesteś nie do zastąpieniaUśmiech
Rani, piszesz zrozumiale, superUśmiech
Odpowiedz
#7

Brawo Miriam !!! Rotfl 8-)
Odpowiedz
#8

Nie ma sprawy Zagadka. Rozwiniemy te tematy. To, a szczególnie kabała z drzewem życia nawet się przyda bardzo Rozi w tłumaczeniach kart Crowley'a. W ten weekend jestem na północy na wakacjach cieszyć się zimą, więc związki tarota z numerologią muszą poczekać.
Odpowiedz
#9

Zibko powyzsze posty wgladaja tak jakby twoj avatar miauczal na moj avatar...smieszne , no nie? sam spojrz na te dwa posty powyzej i ocen. Rotfl
Odpowiedz
#10

Zagadka napisał(a):Wiadomo, że na początku nie było na nich obrazków sytuacyjnych.

Z czasem jednak, autorzy kart, zaczęli ilustrować blotki wymownymi obrazkami ukazującymi sytuacje, wydarzenia i scenki z życia wzięte.
No niezupełnie Zagadko, istnieje - nomen omen - "zagadkowa" talia Sola-Busca, na które blotki sa obrazkowe. Talia byc może starsza od Tarota Visconti, tu rekonstrukcja <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.albideuter.de/html/sola-busca.html">http://www.albideuter.de/html/sola-busca.html</a><!-- m --> z czarno-białych zdjęc
Podejrzewa sie nawet, że Waite wzorował sie na tych kartach. Historia dziwna z ta talią i nie do końca wyjasniona.
Również karty Lenormand maja blotki sytuacyjne <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.albideuter.de/html/lenormand-tarot_22.html">http://www.albideuter.de/html/lenormand-tarot_22.html</a><!-- m -->
Odpowiedz
#11

Tarot Lenormand powstala w ostatnich latach i nie stworzyla jej pani Lenormand...tali byla wzorowana na symbolice jej talii zawierajacej 36 kart.

A tu jest 3 mieczy z Tarota Sola-Busco <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.albideuter.de/html/solabusca_52.html">http://www.albideuter.de/html/solabusca_52.html</a><!-- m --> wyglada jak 3 miecz RW.
Odpowiedz
#12

Zgadza sie Rani, ale w tych 36 kartach sa właśnie blotki obrazkowe.
Odpowiedz
#13

Ale Karty Lenormand powtstaly pozniej niz tarot, wiec nie moga byc dowodem w sprawie, jakoby blotki tarota byly ilustrowane od samego poczatku ich powstania. jedynie Tarot Sola-Busco moze tego dowodzic.
Odpowiedz
#14

Nie twierdziłem że od samego początku były obrazki na blotkach, a zresztą nic tu nie zamierzałem udowadniać. Po prostu dowodów nie ma :| Historia powstania Tarota ginie w mrokach średniowiecza Smutny
Odpowiedz
#15

wiedza zawarta w Tarcie pochodzi moze nawet z ery Byka. Patrz ksiazka H. Banzhafa ,,Droga Tarota''. To bardzo niedoceniana ksiazka ,ale tylko w Polsce.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości