Kwarcowe Tygrysie Oko
#1
[ATTACHMENT NOT FOUND]
[ATTACHMENT NOT FOUND]
Kwarcowe Tygrysie Oko
– to nieprzezroczysta odmiana kwarcu o efekcie "kociego oka", czyli migotliwego pasa "przesuwającego się" po kamieniu podczas jego obracania w dłoni.
Powodują to utleniony krokidolit, tremolit i crossyt w postaci włóknistych wrostków ułożonych w jednym kierunku (to po nich wędruje charakterystyczne lśniące pasmo).
Kwarcowe Tygrysie Oko zazwyczaj współwystępuje z Kwarcowym Sokolim Okiem, czasami też z Kwarcowym Bawolim Okiem, które różnią się od niego stopniem utlenienia wrostków amfiboli.
Jest minerałem kruchym, nieprzezroczystym, należy do minerałów rzadkich.
Występowanie:
RPA – nad rzeką Oranje w masywie Door (eksploatowany od 1876 r., występuje w formie wkładek wśród złupkowanych jaspisów).
Australia – Yarra Creek, Namibia, USA, Meksyk, Birma, Indie, Rosja, Ukraina.
Najpiękniejsze znajduje się w Republice Południowej Afryki.

Odmiany:
Tygrysie Oko Arizona - Quartz lub Opal pseudomorfoza po włóknistej Serpentine , znalezione w pobliżu Globe w Arizonie.
Tygrysie oko niebieskie - Synonim Hawk Eye
Hawk Eye - niebiesko-szary wariant Tiger Eye , brakuje żółty lub brązowy kolor. Hawk Eye jest utworzone z niepełną pseudomorfizm z Quartz po krokidolit .
Marra Tiger Eye Mamba - Silnie Chatoyant Oko Tygrysa z Hamersley Range w Zachodniej Australii, z pięknym wielobarwny efekt czerwono-brązowy, stali-niebieskim, żółtym i żółtozielone.
Tiger Żelazo - Synonim Tiger Eye Matrix
Tygrysie Oko Matrix - Tygrysie Oko zmieszany z żelaza tlenek linii i wzorów. Są to ciemnoszary lub czerwonego hematytowa i żółty limonit .
źródło
źródło
źródło
źródło
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.crystalsrocksandgems.com/Healing_Crystals/Tigers_Eye.html">http://www.crystalsrocksandgems.com/Hea ... s_Eye.html</a><!-- m -->
[Obrazek: 5jmdft67.gif]   


Cytuj
#2
   
Parę słów o tygrysim oku
Kalahari (w granicach Namibii oraz RPA) jest jednym z kilku miejsc występowania odmiany kwarcu nazywanej tygrysim okiem.
Nazwa pochodzi od tzw. efektu kociego oka, wykazywanego przez kamienie szlachetne bądź ozdobne (często kamienie przezroczyste) posiadające wewnątrz zorientowane w jednym kierunku wrostki włosowatych kryształów innego minerału (często bywa to rutyl).
Podobnie - choć tylko do pewnego stopnia - jest w wypadku tygrysiego (lub sokolego - są to w dużej mierze rozróżnienia handlowe, będące przykładem niezbyt potrzebnego mnożenia romantycznie brzmiących nazw).
Dlaczego tygrysie oko jest stosunkowo skąpo rozmieszczone na naszym globie - spróbujemy prześledzić w poniższych kilku punktach.

Tygrysie oko (lub, jak chcą puryści: kwarcowe tygrysie oko), powstaje w wyniku skrzemionkowania (mówiąc fachowo: sylifikacji, czyli zastąpienia lub wysycenia krzemionką) ciał zbudowanych z minerałów z grupy amfiboli, tworzących skupienia włóknistych, gęsto upakowanych kryształów.
Skupienia tego rodzaju określa się w mineralogii oraz przemyśle nazwą azbestu - wyklętego obecnie surowca dla przemysłu budowlanego.
Istnieje kilka amfiboli dość pospolicie tworzących skupienia o charakterze azbestu; wśród nich - riebeckit.
Jego niebieskie, włókniste skupienia, w największych ilościach występujące właśnie w RPA, nazywa się krokidolitem.

Riebeckit - Na2(Fe3,Fe2)[(OH)2| Si8O22] - w postaci niebieskiego azbestu występuje w południowoafrykańskiej prowincji Northern Cape (pol. Północna Prowincja Przylądkowa) dość pospolicie.
Największe nagromadzenia tworzy w okolicy słynnego (niesławnego?) miasta Prieska; złoże to jest jednocześnie ogromnym przekleństwem miasta, ze względu na stwierdzone dopiero wiele lat po uruchomieniu wydobycia straszliwe właściwości rakotwórcze zmielonego krokidolitu.
Tego rodzaju włóknisty charakter skupień umożliwia po pierwsze skuteczniejsze wietrzenie minerału.
W miejsce krzemianu sodu i żelaza tworzą się tlenki i wodorotlenki żelaza, posiadające właściwą sobie czerwoną lub brązowawą barwę (wynikającą z obecności żelaza na trzecim stopniu utlenienia).
Po drugie - nadwietrzały azbest jest dość łatwo przenikany przez wody gruntowe, nieraz wzbogacone w krzemionkę.
W ten właśnie sposób krokidolit, jeśli jest zwietrzały, zamienia się w złociste tygrysie oko, zaś jeśli jest w stanie świeżym - po skrzemionkowaniu pozostaje ciemnoniebieski lub granatowy, tworząc tzw. sokole oko.
źródło
źródło
źródło
[Obrazek: 5jmdft67.gif]   


Cytuj
#3
[ATTACHMENT NOT FOUND]
Tiger Żelazo
Inną formą oko tygrysa, znany jako "tygrysa" żelazo jest to w rzeczywistości skała składająca się głównie z oka tygrysa, czerwonego jaspisu i czarnego hematytu . Jest to często wycięte z matrycy i sprzedawane jako "matryca Tiger Iron
źródło
[Obrazek: 5jmdft67.gif]   


Cytuj
#4
   
Tygrysie Oko Niebieskie, Hawk Eye
Tygrysie oko normalnie ma złoty kolor  aż do brązowo-złotego.  
Niektóre materiały mogą zawierać mniejszą zawartość żelaza, które mogą doprowadzić do bardziej niebieskawych kolorów.  
Tygrysie oko jest zwykle wielokolorowe brązowe, czarne lub kolorowe paski i złote z falistymi wzorami.  
Jego chatoyancy może spowodować ciemniejsze lub jaśniejsze odcienie kolorów w zależności od kąta patrzenia.
[Obrazek: 5jmdft67.gif]   


Cytuj
#5
   
Tygrysie oko jest  kamieniem ochronnym
[Obrazek: 5jmdft67.gif]   


Cytuj
#6
   
Czerwone Tygrysie Oko przynosi energie wibracji i żywotności oraz wzmacnia integralność jaźni i może być dobrym uziemieniem.
 Mówi się, że pomaga aby mieć siłę woli, i tym samym  dbać o siebie.
To kamień ratunkowy i może pomóc w prawidłowym wykorzystaniu mocy do przetrwania w trudnych czasach i może przynieść witalność. 
 Promuje energie zdrowia i witalności dla  tych, którzy go noszą.
Jest związany z czakrą podstawową lub bazową. 
 Ma również właściwości energetyczne "regularnego" lub złotego Tiger EYE
[Obrazek: 5jmdft67.gif]   


Cytuj
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości