Kultura rozmowy o pieniądzach
#1

Pieniądze a szczegolnie nasze zarobki sa tematem tabu w Polsce mimo , ze w innych krajach bardzo czesto sa to wiadomosci ogolnodostepne. Zapytalam kart, jaka jest przyczyna tego stanu rzeczy? Dlaczego tak sie dzieje, ze osoba pytajaca nas o to wzbudza nasza niechec? Skad wynika ta niechęc?

Czy potraficie swobodnie rozmawiać o swoich zarobkach z przyjaciółmi, znajomymi, członkami rodziny?

Jaka jest przyczyna tego, ze nie potrafimy swobodnie odpowiadac na pytanie o naszych zarobkach?

1. Ogolna sytuacja?-Krol Mieczy
[Obrazek: 0%2520%252878%2529.jpg]
2. Co wplywa negatywnie na fakt, ze niechetnie mowimy o zarobkach?-Rydwan
[Obrazek: 0%2520%25288%2529.jpg]
3. Co wplywa pozytywnie?-6 Buław
[Obrazek: 0%2520%252856%2529.jpg]
4. Wynik-Rycerz Mieczy
[Obrazek: 0%2520%252876%2529.jpg]
5. Dodatkowe info-9 Monet(-)
[Obrazek: 0%2520%252845%2529.jpg]
Odpowiedz
#2

Niechec to przez.ograniczenia i narzucone normy przez spoleczenstwo.
Ja tam sie tym nie przejmuje wale prosto z mostu i zawsze.jest ok nie ma jakis napiec czy stresu miedzy mna a.klientiem.
Odpowiedz
#3

Eleantra napisał(a):Niechec to przez.ograniczenia i narzucone normy przez spoleczenstwo.
Ja tam sie tym nie przejmuje wale prosto z mostu i zawsze.jest ok nie ma jakis napiec czy stresu miedzy mna a.klientiem.

Jesli bedziesz miala czas i ochote to odnies sie do informacji zawartych w rozkladzie prosze. To moze byc ciekawa analiza Uśmiech Kazdy w kartach dostrzega zazwyczaj jakis inny niuans bo kazdy z nas jest inny i to jest piękne Buźki Buźki Buźki
Odpowiedz
#4

Lady of Dreams napisał(a):Czy potraficie swobodnie rozmawiać o swoich zarobkach z przyjaciółmi, znajomymi, członkami rodziny?
Jaka jest przyczyna tego, ze nie potrafimy swobodnie odpowiadac na pytanie o naszych zarobkach?
1. Ogolna sytuacja?-Krol Mieczy
2. Co wplywa negatywnie na fakt, ze niechetnie mowimy o zarobkach?-Rydwan
3. Co wplywa pozytywnie?-6 Buław
4. Wynik-Rycerz Mieczy
5. Dodatkowe info-9 Monet(-)
Na poczatku napisze to co uwazam na podst kart. Ogólna sytaucja Król Mieczy moze wskazywac na urzedowe zapisy, zakazy i nakazy , szefa itp ... bywaja umowy o prace , w ktorych jest wyrazny punkt dotyczacy zachowania tajemnicy. W krolu mieczy mamy tez pewnego rodzaju chłód , ten Krol jest niedostepny emocjonalnie, niej est wylewny , jest zamkniety , nie okazuje uczuc. Rydwan to moze konsekewncje, jak widomo to dynamiczna karta , jestesmy powściagliwi.
Pozytywnie wpływa 6kijow sukces" to sa sytuacje gdy ktos odnosi miarodajny sukces i najzwyczajniej to widac na zewnatrz, jest o tym głosno.
Wynik jak dla mnie [u]karta rycerz mieczy[/u] to kłotnia, to bardzo czesto wywołuje kłotnie,medzy pracownikami, nawet w rodzinie gdyz np w PL kazdy zyje swoim zyciem , natomiast w innych krajach ludzie sobie bardziej pomagaja , szczegolnie w rodzinie , nie ma widocznych roznic w komforcie zycia , czesto szczegolnie wsrod Latynosw, Murzyow istnieje taka forma -niepisane prawo dbania o tych członkow w rodzinie, ktrym sie gorzej powodzi. W PL tak nie ma , rywalizacja nawet miedzy bracmi o to kto bedzie mial lepsze auto. Dodatkowe informacje ..9 monet ... to i tak widac kto ile zarabia i komu sie powodzi, bo mimo ze o tym sie niechetnie mowi to widac w stylu zycia , bycia , po tym czym kto jedzi i jak sie nawet ubiera bycie tez osoba publiczną , widoczną dla innych mowi duzo o mozliwosciach finansowych.
Odpowiedz
#5

Krol Mieczy - powazny i taki "oficjalny" elokwentny dba o reputacje i nie strate autorytetu tak wiec moim zdaniem po prostu sie ludzie boja ze zostana potraktowani jako gorsi ze zmaleja w oczach innych wstydza sie tego. Rydwan - widzimy na karcie faceta ktory chce latac chce bo nie ma naturalnych skrzydel udalo mu sie oszukac nature ludzka pod nim jest kobieta ogladajaca go jak dla mnie zmartwiona... Pamietajmy ze ta karta rowniez oznacza pozycje spoleczna i autorytet - wiec jak dla mnie to kontynuacja tego co pokazal Krol Mieczy. To co wplywa pozytywnie - 6 bulaw to sukces zwyciestwo wiec tutaj odzwierciedlaja sie nadzieje ludzi o pomoc "powiem to moze pomoze pomoze to sukces". Wynik: Rycerz Mieczy... No co? Ma ciety jezyk i lubi wypominac bledy porazki badz pomoc ktora dal... Czasem tez wysmiewa. Ludzie sie tego boja a ten skubaniec nie raz tez potrafi zaszantazowac. Dodatkowe info: 9 denarow w pozycji prostej to harmonia bezpieczenstwo finansowe i wiedza ze mozemy na komus polegac... W tym wypadku to strach przed wykorzystaniem niedoli potrzebujacego a takze litowanie sie.

Jak dla mnie... /Podsumowanie.
Ludzie zapominaja ze nie zyja dla innych... Od dziecka sie wpaja co wolno co nie jak serwitorowi - wiele dzisiejszych norm powstalo w srednieczu ludzie zamiast byc soba i byc otwarci zamykaja sie i zakladaja maski... Przykre. Ale... tak mozna powiedziec ze moja interpertacja nie odpowiada na pytanie dlaczego to wrozka wowczas nie jest na "luzie"... a no nie jest bo ludzie z takim mysleniem jak uslysza prawde w oczy a nie to chca uslyszec... roznie sie zachowuja podswiadomie ludzie nie chca mowic o sytuacji finansowej... jest to zwyczajnie nie wygodne.
Odpowiedz
#6

Jaka jest przyczyna tego, ze nie potrafimy swobodnie odpowiadac na pytanie o naszych zarobkach?
1. Ogolna sytuacja?-Krol Mieczy
2. Co wplywa negatywnie na fakt, ze niechetnie mowimy o zarobkach?-Rydwan
3. Co wplywa pozytywnie?-6 Buław
4. Wynik-Rycerz Mieczy
5. Dodatkowe info-9 Monet(-)

Ludzie nie chca w Polsce mowic o pienadzach bo tak maja zakodowane w procesie myslowym, ze po prostu nie powinno sie o nich mowic, bo jest to temat, kłopotliwy, mogący dopropwadzic do potyczek slownych, małych wojenek. Zobaczcie tu az dwie karty w rozkladzie mieczowe i to w roznej hierarchi: jest Krol i jest Rycerz a wiec moze to byc wskazowka do tego, ze ten temat dzieli ludzi na tzw.rownych i rowniejszych, a nikt nie chce byc gorszym fachowcem , przez co gorzej zarabiac i tak byc postrzegany. Polacy maja wielka potrzebe wolnosci i niezaleznosci. Nie lubimy kontroli i nie lubimy jak ktos zaglada do naszej kieszeni i naszego zycia, nie lubimy tez zwierzac sie ze swoich celow na gruncie finansowym z obawy, ze mozemy na tym w jakims sensie przegrac(Rydwan) lub po prostu czuc sie przegrani. Gdy nie mowimy o tym ile zarabiamy, mozemy w oczach innych, szczegolnie naszych bliskich znajomych , uchodzic za kogos wyzej usytuowanego, niz to jest w rzeczywistosci, mozemy czuc sie po prostu dobrze , nawet wtedy, gdy ta sfera u nas mocno kuleje (6 Buław)
Dodatkowe info w pozycji odwroconej odczytywalabym jako pieniadze z nie zawsze legalnych zrodel. To rowniez wplywa na fakt, ze nie uzewnetrzniamy sie z tym tematem z obawy przed domyslami innych na zasadzie ; "A skad on ma te pieniadze? Gdzie je zarobil? I dlaczego az tyle?"
Odpowiedz
#7

dopiero zauwazyłam 9 monet odwrócone Myśli
Odpowiedz
#8

Mama_Muminka napisał(a):dopiero zauwazyłam 9 monet odwrócone Myśli

To jest karta uzupelniajaca, dopleniajaca rozklad. Jak zinterpretowalabys ja?
Odpowiedz
#9

hmmmmm no własnie ja ma problem z odwróconymi i próbuje w ten sposb jakby na odwrt
skoro 9 monet to chetne prezentowanie sie to tutaj skłaniam sie do "ukrywania tego co posiadam"
jakby nie spojrzec polska mentalnosc ... bogaty a narzeka , ze ma mało i biede klepie.

Druga sprawa, nie ma sie czemu dziwic, sami wiemy jaka jest ciekawosc ludzka ... podam przyład , ktory mnie sama skłonił do powsciagliwosci przed rozmowami
o moich finansach chocby nie wdajac sie w takie rozmowy z sasiadami.
Mialam w Pl taka sasiadke, która widziała wszystko o wszystkich ... kiedys gdy wracałam do domu dorwala mnie tuz przy wejsciu i pyta :
'Ty widzials jakie piekne drzwi sąsiad wstawił popatrz juz 2 dzien im majster je montuje z witrażami hoho .... ciekawe skad ma pieniadze ,
przeciez dopiero co jemu żona zmarła .." na co ja no wlasnie mam zamiar zapyac jak moge pomoc czy wogole moge jakos w koncu zostal z dwojka malych dzieci, pytałas juz moze bo ty bardziej na bieżąco jak widze. Odp : "no pytałam ... zapytałam jak ty sasiad dajesz rade , zes sie jeszcze nie powiesil, z dwojka dzieciakow , na co wiesz on odpowiedzial .... probowałem ale córka mnie upilnowała"
Wiec widzisz niektórzy sa ciekawi z innych powodów ..by tylko wiedziec i zaspokoic swoje żądze i ciekawosc a jak wiedza , ze komus sie powodzi to predzej donos do Urzedu Skarbowego wyslą niz pomoga czy chocby zapytaja tego co nie ma nic. Dlatego tez ludzie sie zamykaja w swoich skorupach i wola nie mowic bo zyczliwy zaraz doniesie , ze masz wiecj niz miec powinienes wg jego obliczen Rotfl
Odpowiedz
#10

Twoja historyjka jak najbardziej wpisuje sie w ten rozklad Uśmiech 9 Monet(-) to rowniez karta sprzedazy , sprzedazy wątpliwej moralnie, w przypadku ktorym podalas powyzej, mozliwosc sprzedazy informacji innym o majatku, dochodach.
Odpowiedz
#11

Lady of Dreams napisał(a):Jaka jest przyczyna tego, ze nie potrafimy swobodnie odpowiadac na pytanie o naszych zarobkach?
1. Ogolna sytuacja?-Krol Mieczy
Król mieczy - rozsądek, nie paplanie na próżno. Od gadania o kasie samemu się więcej nie będzie zarabiać.
Cytat:2. Co wplywa negatywnie na fakt, ze niechetnie mowimy o zarobkach?-Rydwan
Rydwan - tak jakby na plotki wskazywał. Niepotrzebna sensacja wśród sąsiadów, zawiść itp.
Cytat:3. Co wplywa pozytywnie?-6 Buław
No karta idealna. Ci co gadają najwięcej o swoich sukcesach chcą się pokazać, że są zwycięzcami, że im się udało. Chęć pochwalenia się przed innymi dla prestiżu. Na takiej samej zasadzie jak ktoś ma mnóstwo kasy, wystarczy mu nowoczesny opel żeby wszędzie dojechać ale kupuje najnowszy model Audi. Tak jak na tej karcie - patrzcie na mnie, czekam na oklaski.
Cytat:4. Wynik-Rycerz Mieczy
Nie wiem jak to zinterpretować.
Cytat:5. Dodatkowe info-9 Monet(-)
9 monet też dobra karta. Zarobki to taki wewnętrzny ogród każdego człowieka, po którym chce się przechadzać samotnie, nie dopuszczać do niego innych a zwłaszcza obcych.

Król mieczy dobra karta bo też wiele osób do majątków dochodzi nielegalnie - nie zapominajmy o tym - i nie chce się z nimkim tym dzielić jak zarabia kasę. Tak jak Król nie brata się z pospólstwem, tak cwaniacy także nie chcą publicznie mówić skąd mają pieniądze.

Chodzi o to, że większość osób jest biedna i to co ma chce zachować dla siebie (9 monet), część osób jest rozsądna i woli zachować rozsądek w tym temacie (Król Mieczy) a część nie zważa na nic - interesuje ich tylko odczucie z tego, że są bogaci i chwalą się przed innymi.

Moim zdaniem karty bardzo mądrze pokazały różne aspekty spraw finansowych i jak ludzie do nich podchodzą.
Warto zwrócić uwagę na 1-szą kartę: ogólna sytuacja. Ogólna czyli dotycząca największej ilości ludzi w ujęciu statystycznym. Bo tak jest - najwięcej jest osób biednych i tak jak Król Mieczy odcina się od reszty, Król jest jeden - tak i ludzie odcinają się od świata odnośnie swojej sytuacji finansowej.
Odpowiedz
#12

i to jest powdód, ze wiekszosc osob ukrywa
drugi powod w firmach , dwaj kierownicy na tych samych, równorzednych stanowiskach , kazdy zarabia inaczej . Z czego to wynika ... no z tego, ze jeden wykonuje swoja prace nie wdajac sie w blizsze relacje z szefem i ma to minimum stanowiskowe a drugi jest bardziej lojalny i wspolpracue z szefem , dzieki temu szef jest bardziej na bieżąco. Taka pstawe szef pochwali i nagrodziale nie moze tego zrobic publicznie wiec drugi kierownik otrzymuje premie co miesiac za tzw lojalnosc.
Sytaucja powiedzmy ambiwalnetna gdyz nasze stanowisko zmienia sie gdy sami zostajemy szefami, tez chcemy aby nasi pracownicy wkładali wiecej serca w swoja prace i byli zżyci z firmą . Oczywscie wynagaradzamy dobrych pracownikow ale tez nie chcemy aby ktos "robil nam jakas polityke za plecami" . Stad te umowy z deklaracja milczenia w firmach. Czasami tez szefowie zatrudniaja osoby spokrewnione czy znajomch i wtedy takie osoby zarabija lepiej od pozostałych.
Mozna sie dziwic ale takie czasy, mozna sie złoscic, denerwac ale tez trzeba umiec postawic sie w roli szefa on ponosi ryzyko wogole prowadzac firme , daje mozliwosc zarobku innym ..ot temat morze
Odpowiedz
#13

Muminkowa bardzo mi się spodobała Twoja historyjka o tym sąsiedzie i drzwiach z witrażami ... jest taka prawdziwa ... ale chyba taka typowo polska
przynajmniej mamy szansę tworzyć nową lepszą jakość w naszym życiu - więc róbmy to

ale wiecie - tak bez kart - wydaje mi się, że ludzie, którym nie starcza też nie chcą czasami opowiadać o swoich finansach bo chcą pokazać, że nie stracili jeszcze twarzy choć czasami to biedowanie pozbawia ich dumy i podgina kolana
Odpowiedz
#14

Dziekuję za ciekawa dyskusję i zapraszam kolejne osoby Kwiatek
Odpowiedz
#15

to jest chyba tez taka walka z wiatrakami, tacy ludzie ciekawscy byli sa i beda
ale dla mnie to jedyny powód aby o swoich finansach nie rozmawiac
Odpowiedz
#16

Król buław tyczy się każdej osoby. każdy chce być jak król i nie lubi jak mu się wtrąca w jego sprawy osobiste - a pieniądza są taką sprawą.
Pieniądze które zarabiam są moją prywatna sprawą i nie lubię jak ktoś rządzi się moimi dobrami. Mówi mi że mając taką kasę to ja bym ho..ho.ho I tu jest rydwan czyli utrata kontroli na swoją prywatnością i wtrącanie się w sprawy.
Pozytywnie wpływa na zarobki fakt że każdy kto coś osiągnął zrobił to swoją ciężką pracą pokonując wrogów (6 buław). Wynikiem jest to że nie mówimy o zarobkach bo to może być przyczyną ostrych sporów i zazdrości (Paź Mieczy).
Dodatkowa karta mówi o tym wyraźnie że ukrywamy dochody . Tyle w stosunku do kart.
Tak jak pisaliście ludzie boją się utracić pozycję Króla ujawniając swoje dochody, mówić o tym że jest źle. nikt nie chce być obiektem kpin, bo nie ukrywajmy człowiek będący w kłopotach finansowych jest pariasem.
Ja np mam zapis w umowie o nie ujawnianiu dochodów.....bo skończyło by to się źle dla firmy. Kokosów nie mam, ale źle też nie zarabiam. Niestety nie wszyscy, którzy mnie znają zdają sobie sprawę ile mnie to kosztuje. jak coś mi lepiej idzie to słyszę "o Ty to zarabiasz", ale jakoś nikt nie chce tego robić co ja. Bardzo dużo czasu spędziłem na wyjazdach zagranicznych - dużo pracy, samotność, tęsknota, alkohol, imprezy i zawiść. każdy tylko mówił "bo Ty to już się samochodu dorobiłeś". Słyszałem takie rzeczy od rodziny, więc powiedziałem raz bratu - "ok jest u nas praca może chcesz trochę zarobić?" I zgadnijcie co mi odpowiedziała


"Nie bo bym żony nie widział!!!"
Po prostu nie dorośliśmy do takiej sprawy jak jawność dochodów. Nie ma u Nas takiej kultury. A w związku z tym, że jesteśmy biedni, każdego człowieka który się dorobił traktujemy jak krwiopijcę. Na ludzkiej krzywdzie się dorobił!!!! wiele jest osób które mają na tyle beznadziejne i nudne życie, że interesują się sprawami innych. I umierają z zazdrości o pare złotych, " bo on ma więcej"
kolejnym powodem jest troska o bezpieczeństwo - mogą okraść, zabić, porwać - dlaczego? bo masz kasę. Więc lepiej się nie ujawniać.
Biedny jest swój, a bogaty jest obcy.
Odpowiedz
#17

to jak sie okazuje nie jest to problem typowo Polski.
Ale Janek podsumowales idelanie, zazdroszcza ale sami by nie chcieli tak 'tyrac" chcieliby i auto i żone itd Rotfl
Odpowiedz
#18

Janku tam byl Krol Mieczy i Rycerz Mieczy Uśmiech
Odpowiedz
#19

Przepraszam
nie patrzyłem na znaczenia tylko czytałem obrazki. Bardzo mi się podoba ta talia (niedługo może kupię) i ..........po prostu popłynąłem z interpretacja. Może już jestem krok dalej niż byłem Bezradny
Odpowiedz
#20

Janek napisał(a):Przepraszam
nie patrzyłem na znaczenia tylko czytałem obrazki. Bardzo mi się podoba ta talia (niedługo może kupię) i ..........po prostu popłynąłem z interpretacja. Może już jestem krok dalej niż byłem Bezradny

Jesli tak myslisz i tak czujesz to z pewnoscia tak jest Uśmiech
Odpowiedz
#21

masz rację Janek .... jest tak jak piszesz

ze mną mieszkała dziewczyna ... po wypadku w pracy byłam na pełnopłatnym zwolnieniu ... i słyszałam jak ta kobieta żaliła się kumus przez telefon wzburzona, że ja siedzę w domu i nie pracuję a zyję z tego czynszu co ona mi płaci

na waciki by nie starczyło Rotfl
więc kilka dni później zmontowałam okazję, żebyśmy w kuchni sobie pogadały przez przypadek ... i przez przypadek wytłumaczyłam jej, że mam pełnopłatne zwolnienie po wypadku w pracy bo pracuję w porządnej firmie a nie na czarno ... zdziwiona była bardzo bo ona pracuje w firmach gdzie za zwolnienia/chorobowe się nie płaci

no ale ja juz pewnie miałam wśród jej znajomych opinię, że dorabiam się na biednych Krzyk
bo mi biedna musiała czynsz płacić ... nie wiem czy oczekiwała, że ja będę płacić całość, a że mam pokój więcej to mogłaby sobie za darmo pomieszkać ?

ponadto był to osoba, która swój wolny czas spędzała w oknie - obserwując przechodzących ludzi ... jak była ładna pogoda to szła na deptak usiaśc na ławce, żeby obserwować ludzi
pytam ją ale po co? - no bo lubie popatrzeć kto jak jest ubrany, jak wyglada, jakie ma buty, torebkę ...
a w domu jak rozmawiała przez telefon to po prostu słyszałam jak komentowała wszystko i wszystkich ... była po poprostu znudzoną osobą lubiaca zamieszac nawet we własnym towarzystwie bo jej życie głównie opierało się na obgadywaniu i obserwowaniu innych

to dopiero musi być nuda ... nie dziwota, że im takie dziewne myśli do głowy przychodzą Głupek
Odpowiedz
#22

Kashu
to jest problem. Zamiast wziąć się do pracy ludzie narzekają że ten to ma. rozumiem osoby które chciał by pracować a nie mogą bo niema pracy, nie ma z kim dziecka zostawić (a wynająć opiekunkę i dokładać do interesu nie warto).
Życie jest naprawdę na tyle fajne że można coś innego robić a nie siedzieć i obgadywać innych. I dlatego nie zamierzam nikomu mówić ile zarabiam. Nikomu nie żałuje pieniędzy....o ten to ma. niech ma 2 x więcej - widocznie zasługuje.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości