Karty odwrócone
#1

Co myślicie o odwracaniu kart?
Odwracać czy nie odwracać?
Jak się Wam pracuje z kartami odwróconymi, czy poszerzają możliwości interpretacyjne?
Karty odwrócone dla początkujących czy zaawansowanych tarocistów?
Jak odczytywać karty odwrócone?


Tradycyjnie uważa się, że karty odwrócone są po prostu odwrotnością kart w pozycji zwykłej, w związku z tym dają negatywne odczytanie.

Niektórzy twierdzą, że odwrócona karta ukazuje energię, która istnieje, ale jeszcze się nie ujawniła.
Ziarno zostało zasiane, ale wyrażana przez nie energia pozostaje uśpiona lub oddala się od nas i jest dla nas chwilowo niedostępna.

Zapraszam do dyskusji, nawet jeśli macie do dodania tylko "3 grosze" Oczko
Odpowiedz
#2

Mysle, ze najprostsza droga do odwroconych kart to odwrotnosc znaczenia, opoznienie, lub blokada okreslonej w poz.normalnej karty. Np. XVII GWIAZDA- Nadzieja, Tryskanie energia, Spelnienie.....odwrocona - Brak nadzieji, brak energii, Depresja, uczucie braku spelnienia, XIII-SMIERC - Zmiana.......odwr. brak akceptacji zmian, XI SPRAWIEDLIWOSC - Balans, bycie fair,sprawy sadowe na twoja korzysc.......odwr. brak rownowagi, zachowanie nie fair, sprwy sadowe niekorzystne, uwazac, grozba wiezienia. XV DIABEL - Uzaleznienia,Ograniczenia, uczucie ograniczenia pieniedzy i czasu(np.).......odwr. Wyzwolnienie od uzaleznien, uwolnienie od ograniczen np. pieniedzy , czasu. To bardzo uproszczony sposob, ale bardzo dobry na poczatek....
Odpowiedz
#3

Nie odwracam kart, stosuję karty proste a czy karta ma wydżwięk pozytywny czy negatywny pokazują karty w rozkładzie.
Odpowiedz
#4

Ja też przestałem stosować karty odwrócone tarota, wprowadzają raczej zamęt niż poszerzenie interpretacji, aczkolwiek nie jest to zabronione.

Taki przykład.
Załózmy że w układzie dana pozycja karty ma wydźwięk negatywny, nawet w takim prostym układzie na 3 karty za-przeciw-wynik. wypada karta odwrócona na pozycji "przeciw" jak ją interpretować :roll: To w sumie podwójna odwrotność, a dołózmy do tego kartę negatywną Lol
Wypada odwrócony diabeł :twisted:

No więc co jest przeciw :o mamy logiczną lamigłówkę, odwrócona negatywna karta na negatywnej pozycji :idea: Lol
To nie jest dobra droga. Lepiej zacząłem wróżyc przestając robić kilka rzeczy m.in. odwracanie kart. Jest przejrzyściej i mamy prostszy przekaz, tym bardziej że nasza podświadomość jest dość prymitywna i wątpię żeby ogarniała takie rebusy :ugeek:

Czy karta pokazała się w cieniu, czy blasku pokazuje samo pytanie i dany rozkład Tarota
Odpowiedz
#5

W tym rozkladzie "ZA<PRZECIW<WYNIK" rzeczywiscie to jakby nie ma sensu stawiac kart"odwroconych", bo sie robi niezla lamiglowka. Ale w innych rozkladach do ktorych wyciaga sie tylko AW, wydaje mi sie, ze lepiej jest korzystac z kart odwroconych. Chyba tez sprobuje jakis czas ukladac je w pozycji prostej. Bo gdy wychodzi karta odwrocona w poz na "NIE" to mam czasem ochote stawac na glowie Lol
Odpowiedz
#6

Zgoda przy układzie 3 karty (tak; nie; wynik), nie ma sensu odwracanie kart, bo samo miejsce w którym karta się pojawi mówi o sposobie interpretacji, ale przy wróżbie z 1 karty, to czy karta jest odwrócona czy nie, ułatwia interpretację.
Przy interpretacji snów za pomocą kart, sytuacja jest podobna .

PRZYKŁAD 3 karty
Karty wymyśliłam a sen nie istnieje, to tylko przykład!

1. Co lub kto leży u podstawy snu (dlaczego to mi się śniło) - As Mieczy
2. Co ten sen znaczy - Wieża
3. Jaką niesie radę (przestrogę) - 10 Kielichów

Przyjrzyjcie się tym kartom i odwróćcie dowolne z nich... Jest różnica?
Moim zdaniem karty ODWRÓCONE powinniśmy stosować tylko w wybranych rozkładach.
Różne są szkoły i my jesteśmy różni, wybór należy do każdego z nas...
Odpowiedz
#7

Do niektórych układów pasują karty odwrócone, tzn. nie ma łamigłówki z interpretacją. Tam gdzie stosujemy tylko AW też nie zaszkodzi odwracać karty, bo jest ich tylko 22.
Generalnie jednak odwracanie kart nie jest potrzebne i nie pomaga, moim zdaniem. Ja to przerabiałem i teraz to widzę. Karty Tarota też nie są malowane tak żeby coś przedstawiały odwrotnie (może są wyjątki, tylko czy to jeszcze Tarot?). Gdy odwrócimy kartę trudno skorzystać z podstawowej funkcji karty, a mianowicie pokazanie obrazka - archetypu, sytuacji itp.
Odpowiedz
#8

Cytat:Eremit napisał: (może są wyjątki, tylko czy to jeszcze Tarot?)

:roll: O nie, nie, nie !!! Po milion razy NIE !!!
Na dyskusję o OSHO mnie nie naciągniesz Lol
DZISIAJ :twisted: Bo jutro i np. w Mordorze to MOŻE, MOŻE, MOŻE......... Oczko

PS
W temacie karty odwrócone... masz dużo racji, a może i całkowita rację...
Trudno mi tak na pniu Ci ja przyznać Oczko ale mam wrażenie że to zdanie
Cytat:Gdy odwrócimy kartę trudno skorzystać z podstawowej funkcji karty, a mianowicie pokazanie obrazka - archetypu, sytuacji itp.
jest prawdziwe :o
Odpowiedz
#9

Rozi ! Sorki...troche sie pogubilam, a jeszcze nic nie pilam....To w koncu przyznajesz mu racje(Eremitowi) czy nie? Lol I co to jest Mordor? chyba jestem dzis jakas opozniona :oops: Nie proscie mnie dzis o interpretacje :roll:
Odpowiedz
#10

W zacytowanym zdaniu jest prawda, więc ją przyznaję... Nie chcę natomiast prowadzić dyskusji o tarocie OSHO (rzekomych - jak to ujął Eremit OBRAZKACH OSHO) w tym wątku, bo na bezlitosne dyskursy lepszym miejscem jest Mordor... Mordor to jest miejsce na tym forum gdzie wszystkie chwyty są dozwolone i cokolwiek byś nie napisała, to Cię Szef nie ma prawa zabanować. Nazwa pożyczona jest z trylogii Tolkiena Władca Pierścienia. Mordorem nazwano tam krainę cienia... Krainę bezkresnego ZŁA...
Odpowiedz
#11

rozi napisał(a):
Cytat:Eremit napisał: (może są wyjątki, tylko czy to jeszcze Tarot?)

:roll: O nie, nie, nie !!! Po milion razy NIE !!!
Na dyskusję o OSHO mnie nie naciągniesz Lol
DZISIAJ :twisted: Bo jutro i np. w Mordorze to MOŻE, MOŻE, MOŻE......... Oczko
No to kiedyś podyskutujemy o tym, a jak lubisz na ostro, to do Mordoru :twisted:
Odpowiedz
#12

Dzieki, Rozi ! oswiecilo mnie ! ....dotarlo Lol
Odpowiedz
#13

Osobiście używam kart odwróconych, uważam, że poszerzają możliwości interpretacji. Jest to kwestia osobistych preferencji i nie ma nic niewłaściwego w odwracaniu kart, jak i w używaniu tylko pozycji prostej. Obrazki na awersach kart mają pozycję prostą (dzięki temu wiadomo kiedy karta jest odwrócona), natomiast rewersy w większości talii są przystosowane do stosowania kart odwróconych. Każdy powinien sam wybrać metodę, która jest dla niego bardziej odpowiednia.
Odpowiedz
#14

We wloskiej talii, ktora uzywam najczesciej "Tarocco Indovino" kazda carta z AM ma 2 slowa klucze widoczne na karcie, w znaczeniu normalnym i odwroconym. Jesli ktos ma ochote zajrzec do watku "Karty tarota jakich uzywacie, jakie lubicie" tam je mozna zobaczyc. Wstawilam je w ktoryms z moich postow.
Odpowiedz
#15

Stosowałem karty odwrócone od poczatku przez ładnych parę lat, a właściwie dłużej ponad 10 chyba.
Parę lat temu przestałem stosowac odwrócone i wiecie co ... nie mam wrażenia że wczesniej miałem więcej informacji, czy jakis szerszy wgląd. z odwróconymi mialem tylko więcej problemów intrpretacyjnych :evil:

Naturalnie wybór jest indywidualny i nie twierdzę że to jakiś błąd stosować karty Tarota odwrócone.
Odpowiedz
#16

Gosiu, w jaki sposób tasujesz karty? Pytam, bo stosujesz odwracanie.
Odpowiedz
#17

Można je rozłożyć na stole i pomieszać oburącz, ja tasuję tak jak pani na tym filmiku Uśmiech<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.youtube.com/watch?v=VrKr6CBAIsg&feature=related">http://www.youtube.com/watch?v=VrKr6CBA ... re=related</a><!-- m --> , tylko, że nie wyginam tak bardzo kart i powtarzam czynność rozdzielenia na dwie części i tasowania kilkakrotnie. Można też tasować w standardowy sposób tylko trzeba odwrócić częśc kart parę razy.
Odpowiedz
#18

Ja nie odwracam kart, z racji tego że jeszcze mam problemy z interpretacją. Jak to mi ktoś kiedyś powiedział jest tyle kart w talii i możliwość dialogu jest raczej niemała- więc jeśli karty będą chciały powiedzieć to powiedzą to. Wydaje mi się że to kwestia dogadania się z kartami. Jednak nie mówię nie :twisted: moze spróbuje i z odwróconymi , ale jeszcze nie teraz Lol
Odpowiedz
#19

beatrycze napisał(a):Ja nie odwracam kart, z racji tego że jeszcze mam problemy z interpretacją. Jak to mi ktoś kiedyś powiedział jest tyle kart w talii i możliwość dialogu jest raczej niemała- więc jeśli karty będą chciały powiedzieć to powiedzą to. Wydaje mi się że to kwestia dogadania się z kartami. Jednak nie mówię nie :twisted: moze spróbuje i z odwróconymi , ale jeszcze nie teraz Lol
Mam tak samo. Chyba bym zwariowała z odwracanymi Lol
Odpowiedz
#20

Gośka napisał(a):Można je rozłożyć na stole i pomieszać oburącz, ja tasuję tak jak pani na tym filmiku Uśmiech<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.youtube.com/watch?v=VrKr6CBAIsg&feature=related">http://www.youtube.com/watch?v=VrKr6CBA ... re=related</a><!-- m --> , tylko, że nie wyginam tak bardzo kart i powtarzam czynność rozdzielenia na dwie części i tasowania kilkakrotnie. Można też tasować w standardowy sposób tylko trzeba odwrócić częśc kart parę razy.


heheh dobry instruktaż, faktycznie dobry sposob do tasowania, mi zawsze karty lecą na wszystkie strony i mam z tym problem, pozatym długo to trwa. Fajnie sobie być może chwilkę pomedytowac, ale bez przesady :roll: (znów lecące wszędzie karty).
Sposób z filmiku wcielam w życie, choć faktycznie bez wyginania Język
Odpowiedz
#21

rudalila napisał(a):Niestety ja nie mialam czasu sie tym zajac, Mema . Pamietam ,ze kiedys, bardzo dawno temu, czytalam, ze jak chcesz miec odwrocone, to musisz jedna strone jakos oznaczyc.
Jak stosowałem karty odwrócone, to blotki Tarota Wirth'a zaznaczyłem kreską właśnie żeby było możliwe odwracanie.
Odpowiedz
#22

Czytalam u Banzhafa , ze to dowod na to, iz interpertacje kart odwroconych wprowadzono duzo pozniej (gdy powstal tarot R.W z rysunkami na M.A.), bo bez narysowania znaczkow nie widac bylo gdzie gora , a gdzie dol karty. Na blotkach, Malych Arkanach Tarota Marsylskiego nie ma obrazkow,( a to z nich powstaly karty klasyczne do gry).

Podobno to ktorys z okutystow, Etteilla (?) wprowadzil proceder odwracania kart przy tasowaniu.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości