Wrotycz Maruna - Złocień Maruna
#1

       
   
   
   
Wrotycz maruna (Tanacetum parthenium (L.) Sch.Bip.)
Gatunek rośliny z rodziny astrowatych. 
Występuje naturalnie we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, ale szeroko rozpowszechniony jako roślina uprawiana i dziczejąca – niemal w całej Europie, w Azji północnej, środkowej i na Dalekim Wschodzie, w Ameryce Północnej i w Chile. 
W Polsce jest gatunkiem pospolitym w uprawie i w wielu miejscach zdziczałym i zadomowionym
Rośnie w górskich zaroślach w miejscach kamienistych, nad strumieniami, a jako roślina dziczejąca zwykle na siedliskach ruderalnych: przydrożach, przypłociach, na nieużytkach
Roślina o silnej woni jest uprawiana jako ozdobna, poza tym wykorzystywana jest jako roślina lecznicza
Bylina kwitnąca w Europie Środkowej od czerwca do października
Osiąga wysokość 70 cm.
Odmiany
W obrębie gatunku złocienia maruny wyróżnia się formy pomponowe białe i żółte oraz pojedyncze o białych kwiatach języczkowatych i żółtych rurkowatych.
W uprawie popularne są odmiany białe pomponowe – "Virgo" i "Pompon Weiss" oraz pojedyncze z kwiatami języczkowatymi w formie kołnierzyka – "Shneekrone", "Selma Stern" i "Crown White". 
Wyselekcjonowano również odmiany maruny silnie rosnące, o białych, pomponowych kwiatach takie jak "Gigantea Tetra" i "Coco", a także "Spring Spirit", "Summer Spirit" oraz seria odmian o nazwie Ivanka. 
Kwiaty żółte wytwarza natomiast odmiana "Ivanka Sweet Yellow". 
Spośród odmian maruny o białych, pojedynczych kwiatostanach godne polecenia są obficie kwitnąca "Daisy" i wczesna "Roya". 

Liście złocienia maruna, zwanego inaczej wrotyczem już nasze praprababki polecały jako środek obniżający gorączkę i zioło zwalczające bóle migrenowe. 
Roślina nie ma właściwości umożliwiających przerwanie już rozpoczętych napadów, ale zawsze może pomóc w zmniejszeniu ich częstotliwości.
Tak więc złocień maruna jest szczególnie polecany w profilaktyce migreny, przynosi ulgę od wszystkich objawów migrenowych: bólu, nudności, wymiotów; łagodzi ich nasilenie i zmniejsza częstotliwość występowania.
Może również osłabić wrażliwość na hałas i światło.
Złocień rekomendowany jest także osobom doznającym bólów reumatycznych i artretycznych.
Zwolennicy medycyny naturalnej utrzymują, że najskuteczniej działają świeże liście rośliny, która można również uprawiać w doniczkach.
Zalecana dawka maruny jest kilka listków dziennie i należy je spożywać w kanapkach  złożonych z dwóch kromek, ponieważ surowe liście mogą powodować owrzodzenie warg.
I uwaga - kobiety w ciąży nie powinny spożywać maruny.
http://www.goldenline.pl/forum/1847368/wrotycz

Roślina ta używana od wieków w medycynie angielskiej, została przebadana pod koniec XX wieku przez naukowców amerykańskich, którzy potwierdzili jej wysoką skuteczność w leczeniu migren.
Wg amerykańskich badań wyciąg ze świeżej rośliny blokuje zwężenie naczyń zapobiegając bólom głowy i tym samym potwierdzając celowość jej użycia w angielskiej medycynie ludowej.

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz
#2

       
   
   
   
Wrotycz Maruna (Tanacetum parthenicum)
Złocień maruna (Chrysanthemum parthenium) jest byliną należącą do rodziny złożonych (Compositae).
Jego ojczyzną jest Irak i Iran oraz Azja Mniejsza skąd został sprowadzony do Europy.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu był on nieodłącznym elementem ogródków przydomowych, gdzie rósł obok melisy, mięty czy bylicy bożego drzewka.
Dzisiaj — wyparty przez inne, o wiele bardziej dekoracyjne rośliny — spotykany jest bardzo rzadko.

Jest to — niezbyt okazała roślina osiągająca wysokość od 20 do 80 cm, o łodydze wzniesionej i silnie rozkrzewionej.
Gałązki złocienia maruny pokrywają jajowate z kształtu, pierzastosieczne liście.
Na szczytach pędów wyrastają liczne, zebrane w wiechy, drobne kwiatki o białych płatkach i żółtych „środkach”.
Owocem jest niełupka.

Wszystkie części rośliny wydzielają charakterystyczny i dość przyjemny (chociaż nie przez wszystkich lubiany), korzenny zapach, trochę może przypominający zapach rumianku pospolitego, a trochę wrotyczu.

Surowcem zielarskim są świeże liście i suszone koszyczki kwiatowe złocienia maruny.
Wyodrębnia się w nich m.in.: gorycze, garbniki, śluz i przede wszystkim olejek eteryczny, w skład którego wchodzi m.in.: parthenolid.

Złocień maruna jest wykorzystywany przede wszystkim przez medycynę ludową, chociaż ostatnio wzbudził on również — ze względu na swe właściwości leczenia migreny — zainteresowanie medycyny oficjalnej.

Doustne przyjmowanie świeżych liści zmniejsza w sposób znaczny częstotliwość i nasilanie bólów migrenowych, co zostało dowiedzione podczas badań prowadzonych w Wielkiej Brytanii.
W tym miejscu jednak chciałbym zaznaczyć, iż osoby cierpiące na migrenę nie powinny próbować leczyć się na własną rękę liśćmi złocienia maruna, lecz wyłącznie za wiedzą i zgodą lekarza, ponieważ jest to roślina trująca.

Złocień maruna przejawia poza tym dość różnorodne działanie.
Jest środkiem uspokajającym, przeciwskurczowym, bakteriobójczym, grzybobójczym, przeciw-robaczym, przeciw-zapalnym, a także wykazuje właściwości cytostatyczne, przez co może być stosowany pomocniczo w leczeniu nowotworów.
Na koniec — w związku z działaniem dezynfekującym stosuje się go (w postaci odwaru) do płukania jamy ustnej i kobiecych narządów rodnych w ich stanach zapalnych, oraz do robienia okładów na drobne zranienia i obrzęki.

Napar z 1 łyżeczki suszonych koszyczków kwiatowych na 1 szklankę wrzątku (parzyć pod przykryciem przez 15 minut) to skuteczny środek łagodzący dolegliwości spowodowane przez zaburzenia w trawieniu, przejawiający też działanie rozkurczowe w obrębie przewodu pokarmowego i łagodnie uspakajający.
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz
#3

   
   
   
   
Złocień maruna- średniowieczna aspiryna
Złocień maruna Tanacetum parthenium (L.) Schulz Bip. to gatunek z rodziny astrowatych Asteraceae, o licznych nazwach synonimicznych polskich – maruna, wrotycz maruna – i łacińskich – Chrysanthemum parthenium L. (Bernh.), Pyrethrum parthenium L. 
Często używana nazwa Chrysanthemum parthenium, pochodzi od słów greckich: chrysos = złoto, anthemom = obfitujący w kwiaty, parthenium od nazwy Partenonu, ponieważ robotników rannych przy wznoszeniu tej budowli skutecznie leczono zielem maruny (V wiek p.n.e.). 
Nazwa angielska gatunku feverfew pochodzi od łacińskiego febrifugia = zmniejszający gorączkę. 
Złocień jest wieloletnią rośliną zielną, pochodzącą z Półwyspu Bałkańskiego, ale rozprzestrzenioną w całej Europie, uprawianą jako roślina ozdobna i lecznicza, często występuje w stanie dzikim.
 Pokrojem zbliżony do rumianku pospolitego, o typowej dla astrowatych budowie koszyczka. Jest bardzo aromatyczny, omszona łodyga osiąga do 70 cm wysokości. 
Surowcem farmakognostycznym jest  Tanaceti parthenii herba  czyli ziele złocienia maruny, znane od dawna jako lek przeciw migrenie. 
Już Dioskurides (I w. n.e.) zalecał tę roślinę w zapobieganiu bólom głowy i dla obniżania gorączki. 
Stąd się wzięło zwyczajowe określenie surowca średniowieczna aspiryna. Stosowana była także w reumatyzmie, w zaburzeniach menstruacyjnych i w trudnym porodzie. 
Ale najczęstszym wskazaniem były bóle głowy. W roku 1772 Hill na łamach The Family Herbal zapewniał, że to ziele przyniesie ulgę nawet w najgorszym bólu głowy. 

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości