Zapachy:)
#1

Witajcie ciepłoUśmiech

Postanowiłam założyć wątek o zapachach, ponieważ nie widziałam takiego, a myślę, że to ciekawy i fajny temat Oczko
Ludzie kiedyś bardziej polegali na swoim nosie, ale podczas ewolucji ten zmysł został „zepchnięty” na dalszy plan. W dzisiejszych czasach ten zmysł jest niedoceniany, a szkoda! Dzięki niemu kobiety potrafią rozpoznać potencjalnego dobrego przyszłego ojca dla swoich dzieci,a mężczyźni dobrą partnerkę, można wyczuć także emocje drugiej osoby, ale zapachy mogą nas również motywować np. w sklepie zapach pysznego pieczywa będzie wpływał na większą chęć zakupów (psychologia sprzedaży już się tym zajęła^^).
Zapachy również mogą wpływać na nasz nastrój, psychikę, a także wspomnienia. Ja z moich doświadczeń miałam kilka przypadków kiedy jakiś zapach wpłynął na wspomnienia chwili czy jakichś czasów.
No i ostatnia kwestia, ja to jest u Was z perfumami? Lubicie je, używacie, a jeśli tak to jakich? Podobno to jakie lubimy perfumy jest w dużej mierze uwarunkowane od naszych wspomnień z dzieciństwa, osób jakie nas otaczały, chwil + od naszej osobowości. No, ale właśnie czy eteryczna blondynka jeśli użyje mocnych i ciężkich perfum będzie postrzegana za bardziej pewną siebie czy może będzie to widoczne "przebranie"? Jak myślicie?

Jeszcze jedna kwestia jest moim zdaniem ciekawa, a mianowicie aromaterapia, którą tak naprawdę każdy może we własnym zakresie stosować np. nakładając balsam do ciała albo paląc świeczki o określonym zapachu.

Jakie są Wasze spostrzeżenia na ten temat? zapraszam do dyskusji : Kwiatek
Odpowiedz
#2

Czytałam kiedyś, że udowodniono, że zapachy właśnie przywołują wspomnienia. Czasami nagle nam się przypomina coś z przeszłości, jakieś wspomnienie... Ale ono w naszym mózgu nie powraca tak *cyk!*. Często właśnie "prowodyrem" tego jest jakiś zapach. Ja mam kilka zapachów, które kojarzą mi się z konkretnymi wspomnieniami, osobami... Pielęgnuję tą "nosową pamięć", żeby nie skojarzyć tych konkretnych zapachów z niczym innym. Takie wspomnienia potrafią tak mocno na mnie wpłynąć, że czując TEN zapach aż mam dreszcze Uśmiech
Perfumy lubię. W szczególności słodkie. Nie wiem skąd wynika to upodobanie do takich czy innych zapachów... Ale mam wrażenie, że słodkości do mnie pasują. Każdy człowiek ma swój określony zapach - tak się kiedyś rozpoznawano (tak jak o tym piszesz). Może mój właśnie jest słodki, dlatego takie perfumy dobrze się ze mną synchronizują Język Swoją drogą dziwne, że przyzwyczajamy się do zapachów - nie czujemy swojego własnego, perfumy też się "rozmywają" dla nas po pewnym czasie, mimo, że inni je od nas czują.
Chciałabym wiedzieć jak dokładnie stosować aromaterapię... Bo te wszystkie rzeczy wypisane na olejkach czy balsamach to często chwyt marketingowy... A mnie interesuje taka aromaterapia z prawdziwego zdarzenia Uśmiech
Odpowiedz
#3

A ja jeszcze jedną ciekawostkę powiem, którą gdzieś przeczytałam odnośnie właśnie naszego "osobistego zapachu" i kontaktów z przeciwną płciąOczko Podobno jeśli osobisty zapach drugiej osoby nie podoba nam się, najprawdopodobniej jest ona zbyt podobna do nas (jakieś geny i chemia ^^) i będzie miało to wpływ na przyszłe potomstwoUśmiech Bo najlepiej jeśli partner ma geny zupełnie inne od naszegoOczko

Co do aromaterapii, to raz brałam udział w warsztacie aromaterapii (ale był to warsztat terapeutyczny związany z arteterapią), który był naprawdę super doznaniem. Przywoływanie zapachami wspomnień, relaksowanie się przez zapach, analizowanie z czym się kojarzą dane zapachyOczko fajna sprawa bardzo.
Myślę, że możesz Filifionko kupić sobie naturalne olejki i we własnym zakresie coś podziałać. Albo nawet samemu skonstruować jakiś olejek do masażu z naturalnymi olejkami! Uśmiech do tego olejek w kominek, świeczki i chwila tylko dla CiebieOczko

Ja też lubię słodkie perfumy i tak analizując perfumy jakie mam, to są 3 główne "składniki", które znajdują się w praktycznie wszystkich perfumach które lubię : wanilia, ambra i piżmoUśmiech
Słyszałam, że jak zapach do nas super pasuję, to dlatego my przestajemy go czućSmutny niby dobrze, ale szkodaUśmiech
a słyszałaś może o perfumach Molecule?
"Molecule 01 to zapach złożony wyłącznie z Iso E Super i alkoholu. Mimo pozornej prostoty jest jednym z najbardziej zaskakujących zapachów, jakie wyszły spod ludzkiej ręki. Pachnie, nie pachnie – oto jest pytanie? Molecule 01 ma zdolność zamiany aromatu w wiele różnych akordów w zależności od nas samych i otoczenia, bo na sposób ekspresji Iso E Super wpływa wiele różnych czynników. Ba! Czasami Molecule 01 potrafi nie pachnieć wcale dla naszego nosa, choć nasze otoczenie będzie wyraźnie czuło swoistą aurę, jaką roztoczy ta mikstura." - opis ze strony galilu.pl
Odpowiedz
#4

To bardzo ciekawe... Pewnie dlatego nie czuję swoich perfum. Właściwie to dobrze. Tak na prawdę to wszystkie te "upiększacze" stosujemy dla innych, nie dla siebie... A z tymi genami to bardzo prawdopodobne. Przecież kiedyś dobierano sobie partnera tylko ze względu na funkcję rozrodczą (oczywiście za czasów prehistorycznych Uśmiech ). "Ludzie" (można już nazwać ludźmi? Uśmiech ) dobierali się w pary aby wydać potomstwo i utrzymać gatunek. Większe zróżnicowanie = mniejsze prawdopodobieństwo chorób genetycznych. Zwierzęta do tej pory używają zmysłu węchu, tylko u ludzi jakoś się on zatracił przez postęp technologiczny. Wiele zmysłów zostało wygłuszonych (tak jak na przykład to "trzecie oko" którym się tu większość z nas posługuje Uśmiech ).
Nie słyszałam wcześniej o tych perfumach... Więc stosując je przychodzi nam jedynie wierzyć innym, którzy twierdzą, że ładnie bądź brzydko pachniemy? Uśmiech
Odpowiedz
#5

Jestem totalną perfumoholiczką! W swojej toaletce mam kilkadziesiąt sztuk pachnących "flaszek". Perfumy idealnie dopełniają mój nastrój, dodają pewności siebie, zatrzymują w mojej głowie szczęśliwe chwile, portrety kochanych osób.
Mam taką jedną "flaszkę", która silnie kojarzy mi się z moją babcią- Mimo, że Ona nie używała perfum, to zapach jej skóry, jej domu, silne ją odzwierciedla.
Są takie chwile w których świadomie z perfum rezygnuję nap. pogrzeby! Nigdy nie perfumuję się na żaden pogrzeb, stypę. Dlaczego? Bo nie chce by te przykre chwile przypominał mi jakikolwiek zapach....
Cytując klasyka "Perfumy są jak muzyka lub pamięć ludzka, zawsze pozostawiają swój obraz w umyśle. Zapach nie ma kształtu, koloru ani cech fizycznych, ale może uchwycić chwilę lub zatrzymać człowieka na zawsze".
Odpowiedz
#6

Dziewczyny, a stosujecie jakieś olejki eteryczne w życiu codziennym? Ja kiedyś lubiłam do kominka wpuszczać kilka kropli, ale teraz przerzuciłam się na woski marki Yankee Candle, które są naprawdę nieziemskie jeśli chodzi o zapachy! Od podstawowych kwiatowych zapachów można dojść do absurdów jak np. świeca o zapachu bekonu hihihi Rotfl
Odpowiedz
#7

zapach: perfumy ,kwiaty ,zapach siersci psa ,kazda dziweczyna pamieta swoje pierwsze perfumy bez zapachów, bylo by smutno Uśmiech
Odpowiedz
#8

Ja lubie tylko zapachy naturalne, nawet antyperspiranta uzywam naturalnego, bez zapachu. Perfumy draznia moje powonienie. Ale uwielbiam za to zapachy natury, jak kwiaty, deszcz, woda morska, wszystko ma jakis zapach. Moze dlatego nie lubie perfum bo sa dla mnie za silne i sztuczne - psuja zapachy tego co dookola - ktore ja kocham. Uwielbiam tez przyprawy, i korzystam z kazdej znanej niezaleznie od kuchni.
Odpowiedz
#9

Aj ja zapachy naturalne też uwielbiam, w szczególności zapach wiosny! w samym powietrzu można ją wyczuć. W ogóle ciekawe jest, że można miejsca powiązać z zapachamiUśmiech Zupełnie inaczej pachnie Polska, a inaczej Grecja czy Tunezja.
Musisz być wyjątkowo wrażliwa Madrugado, ale fajnie, bo na pewno bardzo doceniasz naturęUśmiech
Odpowiedz
#10

Kocham nature najbardziej na swiecie, w istocie Uśmiech

Dla mnie natura jest synonimem Boga, wiec ja chlone ile moge Uśmiech
Odpowiedz
#11

Zgadzam się w pełni z tym, że zapach może przywołać wspomnienia. Mam od dłuższego czasu coś takiego, że szukam uporczywie dezodorantu którego kiedyś używałam bo mam z nim miłe wspomnienia, to były fajne wakacje. I tak krąży to za mną, ale niestety nie mogę go znaleźć - to zielone Masumi. Natomiast ja czuję zapachy kolorów. Jak widzę kolor to on dla mnie pachnie. Nie wiem czy widziałyście film "Pachnidło", fantastycznie zrealizowany, z niesamowitym polotem, obraz oddający zapachy. Zresztą jak czytałam książkę też czułam zapach targu rybnego, rynsztoku i tych wszystkich opisywanych w niej kompozycji kwiatowych.Polecam Uśmiech
Odpowiedz
#12

Ksiazka lepsza Uśmiech
Pozniej obejzalam film i bylam zawiedziona. Ale przy lekturze pamietam wyobraznie "nosowa" mialam w pelni uruchomiona Uśmiech
Zreszta mieszkajac w hiszpanii uwielbiam sie wybierac na targowiska, i choc podejzewam ze zapachy obecne sa inne od tych ktore mogly byc wydzielane w tamtym czasie, to jednak te wszystkie zapachy ryb, owocow morza, papryczek, no chodzilabym i wdychala!
Odpowiedz
#13

Perełko- ja też miałam takie poszukiwania, choć nieco inne, bo nie wiedziałam co to za zapach, a jedynie zapamiętana woń przywoływała wspomnieniaOczko w podstawówce dostałam zestaw miniaturowych perfum na urodziny i byłam nim tak zachwycona, że zaniosłam do szkoły pochwalić się koleżankom, ale niestety jedna koleżanka przypadkowo upuściła i wszystkie się rozbiły, było mi bardzo smutno i jeden z zapachów tak zapamiętałam i poszukiwałam, aż znalazłam! okazało się, że była to wanilia z Yves Rocher hihihi Rotfl (w sklepie dalej jest, a więc co wejdę to wącham, aby przywołać tamte czasy).

Pachnidło najpierw oglądałam, a dopiero później czytałam i żałuję, bo moja wyobraźnia była już przeżarta za bardzo filmem;/ ale może raz jeszcze ją przeczytam, bo mam tylko ogólny zarys fabuły w głowieOczko

A właśnie, może znacie jeszcze jakieś książki które w swojej tematyce poruszają nasze nozdrza wyobraźni? Uśmiech

A Tobie Madrugado odrobinę zazdroszczę (ale w pozytywny sposób), że mieszkasz w HiszpaniiUśmiech Kiedyś marzyłam, aby wyprowadzić się do niej, bo cieszy mnie tam wszystko jak jestemUśmiech energia ludzi też wydaje się być taka pozytywnaUśmiech
Odpowiedz
#14

Od dawna interesuje mnie wpływ zapachu na nasz organizm, stosuje olejki eteryczne do inhalacji czy kąpieli.
Przedstawie tutaj garść informacji o aromaterapii pochodzących z gazety "Plus - magazyn zdrowia i urody" (magazyn ten już nie istnieje)
Olejki eteryczne występują w roślinach w bardzo małych ilościach np. ze 100 kg. lawendy można otrzymać tylko 2,5 kg. olejku, a ze 100 kg płatków róży nie więcej niż 0,5 kg.
W aromaterapii ważne jest aby wykorzystywać naturalne olejki eteryczne, a nie syntetyczne kompozycje. Nie kupuj olejku gruszkowego czy jabłkowego - takie olejki nie istnieją. Ja kupuje naturalne olejki w sklepie zielarskim.

Kąpiel : Kąpieli w olejkach lepiej nie łączyć z kąpielą myjącą. Potraktuj swoją łazienkę jako spa- oddaj się relaksowi. Do wanny należy wlać około 10 kropli olejku na powierzchnię ciepłej wody. Zanurzyć się wannie na 15- 30 minut. Możesz zgarniać olejki z powierzchni i wmasować w ciało lub spokojnie poleżeć wdychając zapachy.

Natomiast do inhalacji stosuje specjalnie zakupiony do tego celu kominek do aromaterapii. Ciepło świeczki podgrzewa miseczkę z olejkami. To powoduje odparowywanie olejku i jego rozproszenie w powietrzu. W zależności od wielkości pomieszczenia wlewa się 10- 20 kropli na dwie łyżki stołowe wody.

Mieszanka olejków sprawdzonych na mnie:
Bezsenność- do kominka - 5 kropli olejku lawendowego, 3 krople olejku jałowcowego, 1 kropla olejku pomarańczowego, 1 kropla olejku tymiankowego.
zmęczenie umysłowe (brak koncentracji) - ja stosuje gdy się uczę, także do kominka, 5 kropli olejku rozmarynowego, 2 krople olejku geraniowego, 2 krople olejku lawendowego, kropla olejku pomarańczowego.

Jeśli to kogoś zainteresuje to następnym razem opiszę coś o właściwościach niektórych olejków.
Odpowiedz
#15

Ashes ja jestem super zainteresowana właściwościami olejków, także jak będziesz miała ochotę i wolną chwilę, to podziel się z nami swoją wiedząUśmiech
Odpowiedz
#16

Bardzo chętnie, ale wiedza pochodzi z tego magazynu. Myślę,że jutro coś napiszę
Odpowiedz
#17

Olejki są silnymi specyfikami i mogą powodować alergie: podrażnienia i uczulenia. Alergicy mogą źle znosić niektóre olejki. Zrób test uczuleniowy. Kropelkę olejku eterycznego rozpuścić w małej łyżeczce nośnika i wetrzyj w skórę. Pozostaw na 12 godzin. Podstawowym testem przy dobieraniu olejków jest akceptacja zapachowa.
Olejku nie można stosować bezpośrednio na skórze, należy uprzednio rozcieńczyć olejek w nośniku: woda, oliwka.
Latem nie należy stosować olejków z owoców cytrusowych, ponieważ może to prowadzić do uczuleń i przebarwień skóry. Należy stosować olejki z umiarem, nadmiar szkodzi jak we wszystkim. Nie mieszajmy zbyt dużej ilości olejków.
Olejki nie są cudownym lekiem, a jedynie mogą działać wspomagająco w niektórych przypadłościach. Zawsze leczymy się u lekarza.

Właściwości olejków:
- olejek cytrynowy:
do kąpieli: nadciśnienie, lęki, przeziębienie, stany zapalne skóry, opryszczki, łupież, żylaki, menopauza
do inhalacji: nadciśnienie, lęki, napięcia nerwowe, przeziębienie, katar, menopauza
- olejek eukaliptusowy:
do kąpieli: grypa, przeziębienie, kaszel, reumatyzm, stany zapalne skóry, zmęczenie umysłu
do inhalacji: grypa, przeziębienie, kaszel, zmęczenie umysłu
- olejek geraniowy:
do kąpieli: depresje, napięcia nerwowe, lęki, menopauza, emocje, zaburzenia gastryczne, cellulit, infekcje skóry
do inhalacji: depresja, napięcia nerwowe, lęki, menopauza, zmienne stany emocjonalne
- olejek jałowcowy:
do kąpieli: zmęczenie umysłowe, bezsenność, bóle miesiączkowe, otyłość, żylaki, cellulit, nadciśnienie, trądzik, łupież, hemoroidy, stany zapalne dróg moczowych
do inhalacji: zmęczenie umysłowe, bezsenność, lęki, nadciśnienie
- olejek lawendowy:
do kąpieli: depresje, lęki, zmęczenie i ociężałość umysłowa, irytacja, histeria, napięcie nerwowe, egzemy, trądzik, rozstępy, suchy łupież, wypadanie włosów
do inhalacji: depresje, lęki, irytacja, histeria
Cdn…
(materiał pochodzi z magazynu „Plus Magazyn Zdrowia i Urody”)
Odpowiedz
#18

Właściwości terapeutyczne olejków:
- olejek mięty pieprzowej:
do kąpieli: bóle głowy, bóle menstruacyjne, zaburzenia gastryczne, stany zapalne skóry, podrażnienia, ukąszenia owadów
do inhalacji: bóle głowy, migreny, kaszel, stany zapalne zatok, ociężałość umysłowa, zmęczenie, napięcie nerwowe

- olejek rozmarynowy:

do kąpieli: zmęczenie fizyczne, umysłowe, zaburzenia pamięci, upławy, bóle głowy, reumatyzm, grypa, kaszel, infekcje skóry, łupież, łysienie
do inhalacji: zmęczenie fizyczne, umysłowe, zaburzenia pamięci, zmienne ciśnienie krwi, bóle głowy

- olejek bazylikowy:

do kąpieli: nerwobóle, migreny, bóle i skurcze mięśni, lęki, depresje, bezsenność, apatia, przeziębienie
do inhalacji: brak koncentracji, stany lękowe, apatia, katar, przeziębienie, stany zapalne zatok

- olejek drzewa herbacianego:
do kąpieli: infekcje skóry, grzybice, brodawki, kurzajki, trądzik
do inhalacji: przeziębienie, grypa, infekcje wirusowe, zdenerwowanie

- olejek drzewa różanego:
do kąpieli i inhalacji: depresje, apatia, brak równowagi psychicznej, bóle głowy

(materiał pochodzi z magazynu „Plus Magazyn Zdrowia i Urody”)
Odpowiedz
#19

Ja jestem niesamowicie wrażliwa na zapachy i węch jest dla mnie bardzo ważnym zmysłem. Uśmiech Uwielbiam perfumy, kiedyś kupowałam ich bardzo dużo... cóż, teraz finanse nie pozwalają. Oczko Ale faktycznie, mogę potwierdzić, że moje najulubieńsze perfumy to są takie, które przywołują miłe wspomnienia - dzieciństwa, młodości, czasów studenckich... Także mam zapach, który kiedyś uwielbiałam i kojarzy mi się z dawnymi latami beztroskiej młodości, niestety dzisiaj jest nie do dostania - to kultowy już zielony Adidas. Uśmiech Z dawnych czasów pamiętam też i miło wspominam zielony dezodorant Bac Primavera. Uśmiech Powracanie do wspomnień z dzieciństwa w perfumiarstwie jest bardzo rozpowszechnione, wielu projektantów, twórców nowych zapachów wprost mówi o tym, że tworząc jakiś zapach chcieli przywołać swoje wspomnienia z dzieciństwa. Niż w tym dziwnego, wszak dla większości ludzi dzieciństwo to okres z którym wiążą się najpiękniejsze wspomnienia i chcieliby chociaż przy pomocy zapachu wrócić do tamtych beztroskich lat... Uśmiech

A jeżeli chodzi o olejki zapachowe to też mam swoje wspomnienia - kiedy wiele lat temu aromaterapia była u nas dość świeżym pojęciem, chodziłam do księgarni ezoterycznej "CUD" na Małym Rynku w Krakowie (istniejącej zresztą do dzisiaj) i w jej ciemnych pomieszczeniach zapoznawałam się z zapachami o których wcześniej nie słyszałam... zapachami z całego świata... niezapomniane przeżycia. Uśmiech

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#20

Tak jak to dziala na ten przyklad u mnie. Mam bardzo wrazliwy wech, ale perfum nie trawie, co jest przydatna rzecza w gotowaniu (proboje tylko po dodaniu soli, ktora nie ma zapachu, ale moge mieszac nawet do 10 przypraw w sposob zrownowazony, wyczuwajac czego brakuje a czego nie). Perfumy sa dla mnie za mocne, nawet przy delikatnym ich uzyciu. A juz najgorsze dla mnie jest zapach niedobrany do naturalnego, taki ktory sie z nim kloci. Ze juz nie wspomne o wodach po goleniu dla mezczyzn, masakrycznie mocne. Dlatego, preferuje brodatych mezczyzn Oczko
Odpowiedz
#21

Dla mnie najpiękniejszy zapach to zapach lasuUśmiech i gdy jest wilgotny i gdy jest suszaUśmiech
Odpowiedz
#22

Katarinek napisał(a):Dziewczyny, a stosujecie jakieś olejki eteryczne w życiu codziennym? Ja kiedyś lubiłam do kominka wpuszczać kilka kropli, ale teraz przerzuciłam się na woski marki Yankee Candle, które są naprawdę nieziemskie jeśli chodzi o zapachy! Od podstawowych kwiatowych zapachów można dojść do absurdów jak np. świeca o zapachu bekonu hihihi Rotfl
Nakupowałam już tyle tych wosków z Yankee i nic specjalnego, większość to zapachy które w ogole do mnie nie przemawiają, jest kilka które są ok i jak do tej pory tylko jeden zapach jest dla mnie trafiony w setkę i jest po prostu cudowny a mianowicie honey blossom.

A poza tym ja także jak i inne kobietki jestem bardzo wrażliwa na zapachy, uwielbiam zapach książek, nowych butów, kawy, ciasta, kwiatów, trawy, powietrza latem po deszczu, dobrych perfum, mimo ze rzuciłam palenie po 15 latach to i lubię zaciągnąć się dymkiem z papierosa itd....
Co jest najcudowniejsze w zapachach? Myślę że to iż dzieki zmysłowi powonienia możemy przenieść się w czasie, jest to bardzo cenne.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości