Astrologia wedyjska
#1

Czy są osoby na forum, które zajmują się astrologią wedyjska? Bardzo mnie zaciekawił ten rodzaj astrologii.Próbowałam zinterpretować życie zawodowe chciałam porównać to z kosmogramem , ale się pogubiłam
Odpowiedz
#2

2018 rok przyniósł u mnie zainteresowanie tym rodzajem astrologii i szczerze mówiąc zakochałam się w nim Rotfl Astrologia wedyjska jest o wiele bardziej dokładna od tej zachodniej, przede wszystkim dzięki 27 Nakshatrom, które są "za kulisami" każdego znaku zodiaku; a każda Nakshatra podzielona jest na 4 pady, które bardzo precyzyjnie są w stanie określić jak zachowa się dana planeta w przyszłości. Poza tym Nakshatra Ascendantu zawiera swojego rodzaju pattern, który przybliża schemat życia danej osoby w bardzo dokładny sposób. Co więcej, owa Astrologia zawiera różne charty, np D-9 Navamsha - mówiąca o życiu małżeńskim, ten chart obowiązuje po 30 roku życia i w tym wieku jest bardziej wiarygodny, niż chart urodzeniowy, czyli tak jakby ta astrologia mówi o tym, że życie człowieka to dwa główne charty, a nie jeden jak mówi zachodnia astrologia. Chart urodzeniowy mówi o tym, co spotka daną osobę w życiu, za to Moon Chart pokazuje jak dana osoba zareaguje emocjonalnie na życie. Chart D-10 odnosi się do samej kariery i także wiele podpowiada, są również charty odnoszące się do karmy, bogactwa, dzieci, rodzeństwa, rodziny - każdy dom astrologiczny ma swój chart. Ale najfajniejsze jest w tym to, że Astrologia Jaimini (rodzaj Astrologii wedyjskiej) podzieliła planety według stopni i na przykład najniższa planeta Darakaraka może powiedzieć o naturze i osobie przyszłego małżonka, Atmakaraka mówi o misji w tym wcieleniu, Amatyakaraka o tym jak dana misja zostanie wypełniona (często może wskazywać profesję, zawód)... Również Astrologia Parashara mówi o tym, że Jowisz w charcie mówi o przyszłym małżonku, Venus o żonie lub ogólnie o tym, czy komuś poszczęści się w życiu uczuciowym, naturze związku. Muszę także przyznać, że aspekty planet są łatwiejsze do zapamiętania i są bardziej logiczne. Również robienie przepowiedni odnośnie życia jest fascynujące, bo każdy człowiek w danym momencie żyje pod "panowaniem" jakiejś planety, lub jak mówi Jaimini według jakiegoś znaku zodiaku. Na koniec chciałabym polecić kanały KRSChannel i Joni Patry na Youtube, to dla tych, co chcą się czegoś na ten temat dowiedzieć i znają angielski. Artykuły w internecie są praktycznie powtarzalne, bazują na dawnych indyjskich tekstach, które nie zostały sparafrazowane do obecnych czasów, więc wiele z nich wydaje się być absurdalna.
Odpowiedz
#3

(29-05-2018, 13:59)VoiceOfMadness napisał(a):  2018 rok przyniósł u mnie zainteresowanie tym rodzajem astrologii i szczerze mówiąc zakochałam się w nim Rotfl Astrologia wedyjska jest o wiele bardziej dokładna od tej zachodniej, przede wszystkim dzięki 27 Nakshatrom, które są "za kulisami" każdego znaku zodiaku; a każda Nakshatra podzielona jest na 4 pady, które bardzo precyzyjnie są w stanie określić jak zachowa się dana planeta w przyszłości. Poza tym Nakshatra Ascendantu zawiera swojego rodzaju pattern, który przybliża schemat życia danej osoby w bardzo dokładny sposób. Co więcej, owa Astrologia zawiera różne charty, np D-9 Navamsha - mówiąca o życiu małżeńskim, ten chart obowiązuje po 30 roku życia i w tym wieku jest bardziej wiarygodny, niż chart urodzeniowy, czyli tak jakby ta astrologia mówi o tym, że życie człowieka to dwa główne charty, a nie jeden jak mówi zachodnia astrologia. Chart urodzeniowy mówi o tym, co spotka daną osobę w życiu, za to Moon Chart pokazuje jak dana osoba zareaguje emocjonalnie na życie. Chart D-10 odnosi się do samej kariery i także wiele podpowiada, są również charty odnoszące się do karmy, bogactwa, dzieci, rodzeństwa, rodziny - każdy dom astrologiczny ma swój chart. Ale najfajniejsze jest w tym to, że Astrologia Jaimini (rodzaj Astrologii wedyjskiej) podzieliła planety według stopni i na przykład najniższa planeta Darakaraka może powiedzieć o naturze i osobie przyszłego małżonka, Atmakaraka mówi o misji w tym wcieleniu, Amatyakaraka o tym jak dana misja zostanie wypełniona (często może wskazywać profesję, zawód)... Również Astrologia Parashara mówi o tym, że Jowisz w charcie mówi o przyszłym małżonku, Venus o żonie lub ogólnie o tym, czy komuś poszczęści się w życiu uczuciowym, naturze związku. Muszę także przyznać, że aspekty planet są łatwiejsze do zapamiętania i są bardziej logiczne. Również robienie przepowiedni odnośnie życia jest fascynujące, bo każdy człowiek w danym momencie żyje pod "panowaniem" jakiejś planety, lub jak mówi Jaimini według jakiegoś znaku zodiaku. Na koniec chciałabym polecić kanały KRSChannel i Joni Patry na Youtube, to dla tych, co chcą się czegoś na ten temat dowiedzieć i znają angielski. Artykuły w internecie są praktycznie powtarzalne, bazują na dawnych indyjskich tekstach, które nie zostały sparafrazowane do obecnych czasów, więc wiele z nich wydaje się być absurdalna.

Oto w jaki sposob mozna w astrologii klasycznej (zachodniej) znalezc odpowiedniki wedyjskiej astrologii.Jest nieprawda ze astrologia wedyjska jest dokladniejsza poniewaz najpierw nalezy dobrze poznac wlasna:

Przede wszystkim astrologia wedyjska jest astrologia Ksiezycowa , a zachodnia Sloneczna , stad zupelnie inne podejscie do zagadnien analizy hooskopow , a szczegolnie zastosowania w praktyce.Hindusi poszli w strone codziennej praktyki , na zachodzie stworzono galezie astrologii ewolucyjnej , psychologicznej , ktore sa po prostu niemozliwe do porownywania poniewaz sa to odrebne dziedziny zastosowan.

1/ Odpowiednikiem nakszatr sa stacje ksiezycowe (tez 28) oraz punkty krytyczne w zodiaku tropikalnym tj: 0st,13st,26 st znakow kardynalnych , 8-9st , 22-23st znakow stalych oraz 4-ty i 17-ty stopien znakow zmiennych.Wypadaja one co ~`12,5 st rozpoczynajac od punktu Barana , prosze poczytac np. Hrabiego Wronskiego , tom 4
2/ W astrologii klasycznej istnieja dekanaty, termy i stopnie term i sa dokladniejsze od dwadasams wedyjskich (ktore sa odpowiednikiem 2,5 st odcinkow zodiakalnego kola)
3/ Atmakarka czyli planeta o najwyzszym stopniu w horoskopie natalnym oraza dharmakarka (planeta o najnizszym st. horoskopu Rashi , tzn natalnego) jest podstawa analizy horoskopow harmonicznych astrologii wedyjskiej.W astrologii klasycznej wedyjska Navamsha D-9 odpowiada 9-tej harmonicznej astrologii zachodniej i jest to po prostu podzial horoskopu natalnego na te akurat ilosc sektorow.
4/ Analiza horoskopu 7 - dmej harmonicznej (Ernst Wilhelm - wybitny astrolog wedyjski) objasnia dlaczego 7-ma i 9-ta harmoniczna w wedyjskiej jest podstawa analizy synastrycznej zwiazkow.Na jego stronie "thevaulttoheavens" mozna sobie za darmo obliczyc horoskop i wszystkie wazne parametry do analizy horoskopow wedyjskich.Na YT mozna poogladac jego wspaniale filmiki o podstawach astrologii wedyjskiej rowniez.W astrologii zachodniej rowniez prowadzone sa analizy horoskopow harmonicznych , istnieja tez horoskopy midpunktow synastrycznych czyli horoskopy kompozytowe , Davidsona oraz tzw. Marks Charts (od nazwiska astrologa Boba Marksa).
5/ Analiza wezlow ksiezycowych (w wedyjskiej chodzi o Rahu i Ketu) w astrologii zachodniej poszla w strone astrologii ewolucyjnej (analizy polozenia Plutona w horoskopie natalnym) o czym milczy astrologia wedyjska bazujaca tylko na 7 miu podstawowych planetach wraz z wezlami. Tj. dygresja a propo tzw. Soul path czyli drogi duszy.Nalezy rowniez tu nadmienic ze istnieje tzw. horoskop Draconic czyli obliczany na podstawie przesuniecia wezla polnocnego na punkt 0st Barana horoskopu natalnego - czyli analizy drogi duszy tego wcielenia.
6/ Ebertin i szkola niemiecka poszla w strone analizy 2 - giej - oraz czwartej harmonicznej zwanej tez astrologia Uraniczna , ktora bazuje na duzej ilosci asteroid -> wielkie zaslugi i odkrycia mid-punktow zawdziecza sie ich szkole astrologicznej o czym wedyjska astrologia nie ma nawet najmniejszej wzmianki.
7/ Uproszczona , ale bardzo dokladna astrologie uprawiaja astrolodzy z Grupy MAGI - wspaniala szkola uproszczonej astrologii zachodniej gdzie aspekty i Chiron sa podstawa analizy zwiazkow , astrologii finansowej oraz analizy potencjalow natalnych -> to tez po angielsku , ale goraco polecam -> wpisac w google MAGI ASTROLOGY.
8/ Odpowiednikiem Maha Dasha wedyjskiej astrologii (czyli chronokratorow w astrologii zachodniej) sa np. horoskopy profekcyjne gdzie profektem danego roku jest wladca asc horoskopu profekcyjnego.Sa rowniez klasyczne pozycje o prognozach zycia na podstawie tzw. zodiacal releases oraz jeszcze starsze klasyki o polozeniu wladcow troistosci Swiatel...

To tak na tyle a propos zachodniej astrologii w wydaniu dzisiejszym...

Czy człowiek nie umiejący liczyć, który znalazł czterolistną koniczynę, ma też prawo do szczęścia? - Stanisław Jerzy Lec
Odpowiedz
#4

Widzę, że coś się tutaj zadziało Uśmiech

Rozumiem wzburzenie, aczkolwiek kiedyś próbowałam ogarnąć naszą zachodnią astrologię i samo odczytywanie chartu wydało mi się o wiele trudniejsze, niż odczytywanie chartu wedyjskiego, gdzie nauczenie się aspektów jest naprawdę proste. Poza tym, napisałam o dokładności nakshatr, nie tylko dlatego, że tłumaczą one co się dzieje za kulisami kazdego znaku zodiaku, ale przede wszystkim dlatego, że mitologia każdej z nich odgrywa rolę w życiu człowieka. Nakshatra Rohini, której mitologia związana jest z kazirodztwem podpowie, że mając np w niej Wenus, możemy spodziewać się, że w naszym związku zaistnieje sytuacja, gdzie może wystąpić samo kazirodztwo, ale może też odbić się to w sposób taki, że będzie to związek członków innych religii, lub innej rasy, a ogólnie wybranka będzie miała głębokie spojrzenie i naprawdę piękne oczy; wiedząc, że ktoś ma ascendant w nakshatrze Swati można dowiedzieć się, że ta osoba jest kolekcjonerem butów; patrząc na nakshatrę Uttara Ashada i jakąś planetę w niej dowiemy się, że moc tej planety objawi się w drugiej połowie życia; lub że istotna planeta, ascendant w naskatrze Purva Bhadrapada sprawia, że człowiek ma dwie natury, jedna jest normalna i bardzo przyziemna, a druga może być szokiem i innym ludziom może się włos na głowie zjeżyć, także w pewnym momencie życia człowiek posiadający gdzieś tę nakshatrę może zainteresować się jogą.
Nie kwestionuję tego, że Ernest Wilhelm jest wybitnym astrologiem, aczkolwiek chart na przykład na stronie vaultoftheheavens używa tropikalnego zodiaku, natomiast w moim przypadku lepiej sprawdza się ten sidereal (tłumaczy się to prawdopodobnie jako 'gwiezdny'), tego się uczyłam, bo to najlepiej odnosi się do mojego życia i tego systemu używam też czytając charty ludzi na zagranicznym forum. Astrologowie, o których wspominałam, również używają tego systemu, jak i sami Hindusi
Nie wątpie także, że wszystko to co napisałeś/aś jest prawdą, zapewne istnieją te wszystkie horoskopy, aczkolwiek jest to wątek o astrologii wedyjskiej samej w sobie, stąd moje posty na ten temat. Wydaje mi się, że na spory typu "która astrologia jest lepsza i dokładne wyjaśnianie tego" powinien powstać nowy wątek. Moim zdaniem, jeśli uważasz, że zachodnia astrologia jest dobra, to tak zapewne jest, skoro się w niej odnalazłeś/aś. Dla mnie dobra jest wedyjska, bo w niej się odnalazłam, dla kogoś innego będzie chińska, bo się w niej odnajdzie, a jeszcze inna osoba zainteresuje się astrologią Babilonu. Z tym jest tak, jak z kartami do wróżenia. Jeden odnajdzie się w Tarocie, inny w kartach klasycznych, kolejny w Lenormandzie, a jeszcze inny w kartach anielskich i każdy będzie zapewniać, że to jest ta dobra talia. 
Astrologia wedyjska bazuje w dużej mierze na starych wedyjskich pismach,uznano także, że Pluton, Uran i Neptun są za daleko w układzie słonecznym, aby miały one aż tak duży impakt na horoskop, aczkolwiek np Joni Patry uwzględnia je w przypadku, gdy owe planety są koniunkcji w pozostałymi planetami (wg. niej istotne jest np połączenie Księżyca z Uranem, co może np dawać zdolności parapsychiczne). Widziałam też na niektórych hinduskich stronach, że uwzględnia się ich położenie i coraz bardziej astrologowie wedyjscy przekonują się do nich. Tak jak wspominałam wcześniej, wszystko bazuje na Wedach, stąd w tej astrologii nie bierze się pod uwagę odkryć innych astrologii. Patrząc np na ich dopasowywania przyszłych małżonków, śmiem twierdzić, że jest coś w tym, że trzymają się swojego systemu (Indie mają jeden z najniższych wskaźników rozwodów na świecie), tam wizyta przyszłego małżeństwa u astrologa jest tak powszechna, jak u nas wizyta bezrobotnego w pośredniaku. I tak jak wspomniałam wcześniej, na wyjaśnianie innych rodzajów astrologii powinien powstać kolejny wątek, to tak na marginesie.
Odpowiedz
#5

Hej skoro sie orientujesz moglabys spojrzec na moj horoskop generalni ne ciekawa jestem jak wyglada moje zycie zawodowe.Szczerze ogladalam filmik na youtubie i w sumie to patrzylam na obsadzenie domow wyszlo ze niby praca w korporacji bo czwarty dom
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości