Cel karty - co to znaczy ?
#1

Witam,

Jak w tytule. Co to znaczy CEL danej karty ? Wielokrotnie spotykam to w książkach, np. Barbary Wlazińskiej, ale też wielu innych, gdzie pisze, że Karta Głupca ma takie znaczenia negatywne, a takie pozytywne, a potem pisze: cel karty to przyjemność, radość...
Jak mam rozumieć CEL KARTY ? Proszę o odpowiedź na konkretnych przykładach, jeśli to możliwe gdyż tak najlepiej mi rozumieć...

Pozdrawiam
Odpowiedz
#2

Cel karty, czyli jej przesłanie, o czym mówi dana karta i w rozkładach trzeba umieć ją odczytać... Tarotowy_Pan ucz się ucz, bo to do potęgi klucz, tak mi zawsze moja mama mówiła ... pozdrawiam
Odpowiedz
#3

Cel danej karty, jej przesłanie to nic innego jak rada wypływająca z jej znaczenia, którą osoba pytająca powinna wziąć sobie do serca lub przynajmniej pod uwagę Oczko

Spróbuję wytłumaczyć Ci to na przykładzie karty Sprawiedliwość. Celem tej karty jest wyważony osąd oraz obiektywne poznanie. Co to znaczy?

Przykład z życia wzięty: Pewien Pan był szaleńczo, wręcz obsesyjnie zakochany w swojej partnerce, która niestety nie odwzajemniała tych uczuć z tą samą siłą. Po jakimś czasie doszło do zdrady z jej strony do której zresztą się przyznała. Rozstali się i to z jej inicjatywy. Pan w swoim zaślepieniu chciał za wszelką ceną jednak ratować ten związek i wspaniałomyślnie jej wszystko wybaczyć. Rozkład pokazywał jednak że tu nie ma już czego ratować. Kartą radą dla Pana była karta Sprawiedliwości doradzająca przyjęcie krytycznego, rozważnego i jak najbardziej obiektywnego punktu widzenia na daną sytuację. Taki właśnie był cel tej karty - zwrócenie uwagi, że w tej sytuacji należy kierować się przede wszystkim rozsądkiem a nie emocjami.


Odpowiedz
#4

Hmmm. Ja korzystam na razie z książki B. Wlazińskiej Tarot Intuicyjny, u niej - już nie będę wymieniał znaczeń karty Sprawiedliwości, bo nie o tym jest pytanie - celem karty jest: utrzymanie równowagi, stabilność, ocena, wyrok, decyzja, dochodzenie swojego prawa, otrzymać wyrok...


No i nie wiem Beatko, jaka rada miałaby wypłynąć, znając takie cele karty...

Bo, żebyśmy się dobrze zrozumieli, nie mówimy tutaj o znaczeniu kart.
Tak akurat Wlazińśka pisze:
1 znaczenie ogolne w pozycji prostej, ( czyli u niej to blaski)
2. znaczenie ogolne w pozycji odwróconej ( czyli cienie)
3. symbol astrologiczny...
4. Odpowiednik w ciele...
5. Cel karty... i nad tym się właśnie zastanawiam...

Czyli mówisz, że to jest rada wypływająca z karty...
Odpowiedz
#5

Zgadzam się z Beatą w 100% jednak zaznaczam Rozkład będzie mówił o celu karty. Tłumaczyć można, to w nieskończoność i każdy będzie miał rację. Zacznij karty odczytywać w rozkładach i sam się przekonasz. Podaj tu na forum nie tylko tzw. przykłady z książek, ale coś od siebie, z własnej praktyki. Tarot to przede wszystkim intuicja, ty ją posiadasz? ok, super, pokaż ją ... Nie oczekuj gotowej odpowiedzi... Jedna karta ma wiele swoich twarzy np. czysto teoretycznie teraz piszę, Głupiec w rozkładzie pokaże mi dwie strony, a mianowicie : Nikt rozsądny w ten sposób by nie postąpił, ale tobie się udało i brawo dla ciebie. Pchasz się tam gdzie ciebie nie potrzebują, za wysokie progi jak na twoje nogi .... itd. i tak samo będzie z kartą Sprawiedliwość, osądzanie ... mogę dać ci szansę, ale i tak wiem, że to zaprzepaścisz, udowodnię ci to ... będziemy osądzani lub też to my będziemy osądzać, trzeba brać pod uwagę nasze atuty, tzw. asy w rękawie lub też nasze minusy, z czym nie damy sobie rady ... a jak możesz np. czysto teoretycznie, porównać karty Umiarkowanie, Sprawiedliwość i 6 monet, 2 mieczy (do tych kart również jest przypisana równowaga)??? nie będę się powtarzać, ale kluczem jest intuicja !!! Mam nadzieję, że w przyszłości będę korzystać z twoich rad, pisząc ostatnie zdanie jestem w karcie Diabeł - pokusa ...
Odpowiedz
#6

Tarotowy Panie polecam Ci książkę Hajo Banzhafa 'Klucze do Tarota'. Znajdziesz w niej wiele uporządkowanych informacjii, m.in na temat Celu karty opisananego w dwóch słowach. Wszystko napisane konkretnie, bez niepotrzebnego rozpisywania się. Oczko Może wtedy bardziej to do Ciebie trafi Oczko

Pozdrawiam Uśmiech


Odpowiedz
#7

Beata, mam Hajo Banzhafa i ten dopiero mi wprowadza zamieszanie, ale dobrze, że go poruszyłaś, bo i tak chciałem o to zapytać Uśmiech Bo widzisz, on tam wypisuje, podając klucze do każdej karty tak:
- Archetyp
- Znaczenie ogólne
- Praca
-Relacje
- Świadomość
- Sfera ducha
- Cel
- Cień
- Odwrócona

Cień jak z reguły jest przyjęte - to znaczenie karty w pozycji odwróconej... Ale czytając Banzhafa, karta odwrócona to karta odwrócona, co zatem znaczy cień według niego ?.....

A wracając do celu karty to u niego Rydwan ma cel: "Uwolnienie księżniczki" i to już w ogóle dla mnie abstrakcja Uśmiech

Barbara40 no ja też mam taką nadzieję, że jeszcze będziesz się ode mnie uczyć JęzykJęzyk Ja Was wszystkich rozumiem, żeby kierować się intuicją... Jednak próbuje ogarnąć, co znaczy "cel", czyli co autor chciał przekazać i jak ten "cel" rozumieć"... Po co mi wiedzieć jaki jest cel karty, do czego mi to potrzebne, do czego to użyć itd... To tak samo jak samo pojęcie blaski i cienie... Tu jest sprawa prosta, blaski - znaczenia pozytywne danej karty w pozycji prostej, cienie - negatywne w pozycji odwróconej, choć Banzhaf robi mi tu w tym akurat zamieszanie znów...
Nie wiem do czego porównałbym Sprawiedliwość, bo przerobiłem na razie AW Uśmiech ale wierzę Ci na słowo Oczko

Ale przyjmijmy, jak napisała Beata, że cel karty = rada płynąca z karty, kwintesencja... Spróbuję rzeczywiście tak do tego podejść.
Odpowiedz
#8

W książce Vademecum tarocisty autorstwa Hajo Banzhaf jest przydatne wyjaśnienie interpretacji kart AW i są one napisane według następującego schematu, cytuję:
Nazwa - powszechne stosowane nazwy kart w języku polskim, niemieckim, angielskim i francuskim.
Archetyp - mitologiczne lub bajkowe przesłanie tematu karty.
Litera hebrajska - litera, która odpowiada karcie, jej wartość liczbowa (hebrajskie litery są jednocześnie liczbami). Uporządkowane według ważności symboliki liter.
Liczba - numerologiczne znaczenie karty.
Cytat - cytaty w/g C.G. Junga lub innych autorów odpowiadające tematyce.
Obrazy - skojarzenia związane z kartą.
Symbole marsylskie - wyjaśnienia symboliki Marsylskiej.
Symbole Rider-Waite`a - dodatkowe symbole talii Rider-Waite`a oraz różnice pomiędzy tą talią a Tarotem Marsylskim.
Ukryty sens - dodatkowe informacje dotyczące karty.
Odpowiedniki - podpowiedzi ułatwiające poszukiwania w innych kierunkach.
Przesłanie - przesłanie, jakie karty chciałyby przekazać.
Jakość, Cel, Cienie - propozycje rozumienia i interpretacji jasnych i ciemnych stron kart.
Tradycyjne znaczenie :
+ tradycyjne znaczenie karty w położeniu prostym.
- tradycyjne znaczenie karty w położeniu odwróconym.
Synteza - ogólne znaczenie karty.
Codzienne doświadczenie karty - doświadczenia wypływające z codziennych wydarzeń kart wyciągniętych na dzień, tydzień, miesiąc
Opowieść lub fragment z literatury - fragmenty z literatury lub życia, które lepiej pozwalają zrozumieć sens danej karty.
Doszukałam się takiego opisu kart i teraz ważne jest to czy rozkład posiada pozycje celu, cienia i czytania odwróconej karty bo np. karta Rydwan ma wpisany cel : jak to ująłeś "uwolnienie księżniczki", a jaki ty masz cel do zdobycia?, celem tej karty jest zwycięstwo, jego osiągnięcie, cieniem będzie nadymanie się, zawyżona samoocena, brak szacunku dla innych, lekkomyślność, odwrócona karta będzie już mówić o despotyzmie, mania wielkości, braku kontroli nad sytuacją. Zapominasz o jednej ważnej rzeczy nie musisz praktykować czytania odwróconych kart, to jest twój wybór i będzie równie dobry. Myślę, że Banzhaf jest dobrym autorem tak jak to powiedziała Beata krótko i na temat tyle ci wystarczy, to ty sam musisz sobie wypracować odczucia z daną kartą, bo w rozkładach ta sama karta będzie mówić o czymś zupełnie innym, trzeba tylko znać podstawy i dlatego są różnice w interpretacjach kart. Cel karty musisz sobie sam odszukać. Polecam ci stronę gdzie każda karta jest opisana w/g rozkładu i nie są one odwracane, <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.taraka.pl/tarot_pelny_wa00">http://www.taraka.pl/tarot_pelny_wa00</a><!-- m -->
Odpowiedz
#9

barbara40 dziękuję Ci za poświęcony czas i włożony trud przy pisaniu tego posta Kwiatek Kwiatek Dziękuję za rady i pomoc. Vademecum Tarocisty Hajo B. - szkoda, że już nie można nigdzie tej książki nabyć... niestety.
Odpowiedz
#10

Dlatego wypisałam to z mojej książki, którą posiadam. Poszukaj, poszperaj, być może natrafisz na nią z drugiej ręki ... Jest w niej również opis "wewnętrzny związek" kart każdego koloru, jeśli przeanalizujesz karty każdego koloru od asa do 10 i odwrotnie, to one ułożą się w określony wątek lub drogę rozwoju ( do twojego celu ) np. Buławy - droga woli, wzrostu i sławy
As - odwaga, inicjatywa i radość z przedsięwzięć,
2 - żądają zaangażowania i jasnego punktu widzenia,
3 - które gwarantują stabilne zakończenie,
4 - i doprowadzenie do pożądanego celu,
5 - zaś ambicja pobudzona do nowych walk,
6 - i przynosi sławę,
7 - ale i krytykę oraz zawiść innych,
8 - wydarzenia zaczynają iść automatycznie,
9 - dlatego trzeba bronić to, co się osiągnęło,
10 - lecz ten wysiłek przynosi sławę i sukces.
i droga z niewoli obowiązku do swobodnej samorealizacji
10 - przygniatający obowiązek,
9 - nawykowa gotowość do obrony,
8 - zmieniająca się pod wpływem wydarzeń,
7 - i przez krytykę innych,
6 - ale zwycięstwo jest blisko,
5 - i po dalszych próbach,
4 - cel zostaje osiągnięty,
3 - nowe plany powstają na stabilnej podstawie,
2 - oraz wymagają świadomości i jasności,
As - by możliwa była samorealizacja
Odpowiedz
#11

Klucze do tarota H. Banzhafa (też ją posiadam) skupia się głównie na rozkładach i faktycznie jest tam wpis przy karcie Rydwan cel: "odnalezienie skarbu", "uwolnienie pięknej księżniczki" i nie dziwę się że nic ci to nie mówi, jednak polecam poszukanie Vademecum tarocisty tego autora, gdziekolwiek, gdzie się tylko da, bo warto. Ja np. moją ulubioną talię kart kupiłam w internecie i aż z Australii do mnie szła, tylko tam była dostępna The Victorian Romantic tarot, nie ma jej teraz w detaliczniej sprzedaży w całej europie (tylko na Słowacji chyba jest dostępna, ale rozmawiałam ze sprzedawcą i twierdzi, że ją dla mnie zamówi, czekam już kilka tygodni i nic), z chęcią kupiłabym jeszcze jedną talię. Pozdrawiam
Odpowiedz
#12

<!-- m --><a class="postlink" href="http://chomikuj.pl/caterini/Dokumenty/Tarot/Banzhaf+Hajo+-+Vademecum+tarocisty+*5bfragmenty*5d,402410394.doc">http://chomikuj.pl/caterini/Dokumenty/T ... 410394.doc</a><!-- m --> Tu masz fragmenty książki Rotfl Ja mam wszystkie ksiązki Hajo i naprawdę polecam Uśmiech


Odpowiedz
#13

Dziękuję BEatko Buziak Szczęściara z Ciebie, że udało Ci się je wszystkie zdobyć. Dzięki za pomoc dziewczyny !!! Kwiatek

barbara40 nie poddaje się w szukaniu, nawet z drugiej reki. Ja pytalem juz nawet bezposrednio w wydawnictwach i ksiazki juz nie bedzie...
Z talia można sobie pozwolić na sprowadzenie z zagranicy, ale z książką po słowacku byłby problem Oczko
Dziękuję za informacje, na pewno mi się przydadzą... zaraz to sobie skopiuję Oczko Buziak
Odpowiedz
#14

No wiesz kupiłam je ponad 10 lat temu, wtedy były ogólno dostępne Oczko


Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości