Kwarcowe Bawole Oko
#1

[Obrazek: kwarc-kwarcowe-bawole-oko-komp.png]
Kwarcowe Bawole Oko
Kwarcowe Bawole Oko to czerwonobrunatna lub brunatna, nieprzezroczysta odmiana Kwarcu, wykazująca przemieszczającą się pasową migotliwością, czyli efektem Kociego Oka. 
Za to zjawisko optyczne odpowiadają włókniste wrostki silnie utlenionego Krokidolitu, niekiedy Crossytu bądź Tremolitu tj Krzemianów z Grupy Amfiboli. Minerały te wypierane są przez tlenki i wodorotlenki Żelaza, przede wszystkim Hematytu i Goethytu. 
Współwystępuje przeważnie z Kwarcowym Tygrysim Okiem, ale jest od niego znacznie rzadsze.

Własności i zastosowanie Kwarcowego Bawolego Oka są bardzo zbliżone do Kwarcowego Tygrysiego Oka.
Znaczna część dostępnych w handlu egzemplarzy Bawolego Oka, to otrzymane sztucznie przez podgrzewanie Kwarcowe Tygrysie Oko.
W medycynie niekonwencjonalnej Kwarcowe Bawole Oko uznawane jest za kamień który regeneruje siły życiowe, zachęca do działania oraz poprawia koncentrację. 
Używać można go do wzmożenia leczenia przewlekłych dolegliwości. 
Pomaga przy astmie, bronchicie, przeziębieniu, reumatyzmie i artretyzmie. 
Łagodzi skurcze i bóle żołądka. 
Przydatny jest także w leczeniu schorzeń oczu i poprawianiu ostrości widzenia.
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#2

[attachment=19619]
Kwarcowe Bawole Oko  (Quartz buffalo eye)
Czerwonobrunatna lub brunatna , nieprzezroczysta odmiana kwarcu, która wykazuje optyczny efekt kociego oka w postaci przemieszczającej się, pasowej migotliwości.
Efekt ten wywołują włókniste wrostki silnie utlenionego krokidolitu , rzadziej crossytu, czy tremolitu.
W kwarcowym bawolim oku minerały te zostały zastąpione przez tlenki i wodorotlenki żelaza – głównie hematytu i goethytu.

Kwarcowe bawole oko współwystępuje zazwyczaj z kwarcowym tygrysim okiem, od którego jest jednak znacznie rzadziej spotykane.
Własności, występowanie i zastosowanie kwarcowego bawolego oka, poza barwą, są bardzo podobne do kwarcowego tygrysiego oka.
Mimo że występuje w przyrodzie, na rynku spotyka się je zwykle w postaci kamieni, których kolor uzyskano sztucznie, poprzez ogrzewanie "tygrysiego oka", przez co kamień staje się czerwonawy.
Wzrost temperatury powoduje bowiem, że część żelaza zawartego w tym kamieniu ulega utlenieniu i przeobraża się w hematyt, który może przyjmować nawet barwę jasnoczerwoną..
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości