Warsztat 83 - Tajemnice Rodzinne
#1

..kochani, tak mi sie zaczelo wspominac stare dzieje dzieki opowiesciom LeCaro, ze chyba bede  kolejna osoba idaca za przykladem -  i warsztat ten bedzie zwiazany z dziejami mojej rodziny, zeby nie odbiegac zbyt daleko od klimatu - z Dziadkiem i Babcia..

Otoz..przez wiele lat byla przed nami - moja Siostra i mna -  skrzetnie ukrywane pewne wydarzenie z zycia Dziadka, ktore zostalo ujawnione w pewnych specjalnych okolicznosciach...
1. o jaka sytuacje chodzi i w jakich okolicznosciach dowiedzialam sie o tej sprawie..?

..Dziadek byl osoba bardzo przedsiebiorcza i wladcza, co pomoglo mu w interesach przed wojna..poniewaz mial niespozyta energie i ciegle tworzyly sie w jego glowie nowe pomysly, dlatego tez nie spoczal na jednym biznesie, tylko mial ich...sporo.. Rotfl
2. jakie 3 glowne biznesy mial Dziadek przed wojna..?

..moja Babcia tez miala biznes, ktory preznie dzialal przed wojna, a po wojnie interes ten przejela moja Mama..podczas okupacji w naszym domu - z powodu jego polozenia i wielkosci - miescil sie najpierw sztab niemiecki, a po wkroczeniu Rosjan - sztab rosyjski...w ogromnym strachu przed grabiezami rosyjskich wojsk moja Babcia ukryla pewne specyficzne sprzety, potrzebne w jej biznesie, w piwnicy pod weglem..a poniewaz piwnic w naszym domu bylo sporo, wiec zeby nie zapomniec, w ktorej z piwnic ukryla swoje "skarby" , narysowala kreda na podlodze strzalki, prowadzace do tej wlasciwej...jeden z zolnierzy rosyjskich idac za strzalkami trafil na skrytke i wyciagnal Babcie na dziedziniec z zamiarem rozstrzelania..w przzytomnosci umyslu moja 10 letnia wowczas Mama przekupila zaolnierza zlotym zegarkiem na lancuszku, i tym sposobem Babci ocalila zycie...
3. jaki biznes miala Babcia i co takiego ukryla pod weglem..?

..przed wojna w naszym domu znajdowaly sie takze dwie rzeczy, jakich nikt inny w okolicy nie mial..dlatego bardzo czesto sporo osob korzystalo z pomocy mojego Dziadka i z goscinnosci naszego domu..
4. jakie 2 rzeczy w naszym domu staly sie prawie ze "dobrem publicznym" w tamtych czasach..?

..zapraszam serdecznie do udzialu w Warsztacie i zycze powodzenia.. Buźki  Buźki  Buźki  rozwiazanie podam w czwartek wieczorem, chyba ze zostanie zaproponowany inny termin..pozdrawiam.. Hejka
Odpowiedz
#2

Już mi się podoba, w wolnej chwili na pewno wezmę udział
Odpowiedz
#3

Poranna, bardzo ciekawe historie... ja też się zapisuję na zgadywanie Cwaniak

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#4

Super dziewczyny ! Buźki
Odpowiedz
#5

Kochani, zapraszam do zabawy i cwiczen Buźki przypominam, ze juz jutro rozwiazanie, chyba ze bedziecie chcieli przesunac zakonczenie do weekendu, to prosze pisac...pozdrawiam.. Buźki
Odpowiedz
#6

Prosi Może przesuniesz Prosi
Odpowiedz
#7

Oczywiscie sloneczko, przesuniemy Warsztat do weekendu, gdy wszyscy bedziemy troszke odpoczeci..mysle, ze niedziela wieczorem to dobry termin.. Pociesza
Odpowiedz
#8

Dziękuję Buziak
Odpowiedz
#9

Dziękuję Buziak
Odpowiedz
#10

Dziękuję Buziak
Odpowiedz
#11

Perelko Pociesza

..a reszta bandy gdzie uciekla..? :angry-tappingfoot:
Odpowiedz
#12

Tu jestem, ale się sprytnie schowałam Cwaniak

Poranna, nie bój nic - na pewno się przyłączę Uśmiech w stosownym czasie...

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#13

...tylko gdzie..? :confusion-confused:
Odpowiedz
#14

ja bym z miła chęcią w sobotę rozłożyła karty bo dziś to wykluczone jest, padam ze zmęczenia, a jutro nie za bardzo chyba będę mogła także sobota zostaje, no to jak poczekas na mnie z poranno_ciszo? jak nie to ok rozumiem ...
Odpowiedz
#15

Nie powiem, gdzie się schowałam :happy-smileyinthebox: , ale sama widzisz Poranna Ciszo - w sobotę będzie tłum w Twoim warsztaciku Rotfl

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#16

..kochani, sama jestem padnieta codziennie po pracy, wiec rozumiem i poczekam jak najbardziej..w niedziele wieczorem rozwiazanie zagdaki, zdaza wszyscy..odpocznijcie serduszka.. Buźki
Odpowiedz
#17

No to jako pierwsza wychodzę z ukrycia i próbuję Oczko

1.
O jakie wydarzenie chodzi?
Rydwan - Król kielichów - As kielichów
Czyli coś związanego z podróżą, może ucieczką, może wyjazdem... no w każdym razie działo się to w pośpiechu. Mnogość kielichów pokazuje mi na wydarzenie mające związek z jakimiś rozterkami, trudną sytuacja emocjonalną. Być może Dziadek coś/kogoś gdzieś zawiózł albo sam wyjechał, zakopał coś, pomógł komuś kto był w potrzebie, albo czymś lub kimś się zaopiekował, a być może... wdał się w jakiś związek uczuciowy z inną kobietą? Mogło to mieć też związek z jego pracą...
W jakich okolicznościach się dowiedziałaś?
7 denarów - 5 denarów
Być może sprawa ta miała związek z pieniędzmi, z finansami... Może przy czytaniu testamentu, po śmierci Dziadka?

2.
Jakie 3 glówne biznesy miał Dziadek przed wojną..?
As Mieczy - Król kielichów - 9 kielichów
Jeden był związany z nauką, edukacją, być może z książkami, albo korepetycjami. Drugi z handlem jakimiś zagranicznymi towarami, być może towarami kolonialnymi. Trzeci z upiększaniem, urządzaniem mieszkań (meble, porcelana, materiały, farby itd.).

3.
Jaki biznes miała Babcia?
Słońce - 2 buławy - 5 buław
Co ukryła pod węglem?
Wieża - 9 buław - Paź mieczy
Trudne pytanie... właściwie nie mam zielonego pojęcia Rotfl Pokazały się karty mówiące o tym, że mogło to być coś związanego z handlem z krajami zamorskimi (do czego potrzebne były półprodukty z zagranicy), ale równie dobrze coś związanego z budownictwem, ogrodnictwem, apteka, piekarnia, trafika. A więc co mogła ukryć... jakieś metalowe narzędzia, gilotynki, nożyce, prasy, wagi, miarki, odczynniki chemiczne, specjalistyczne książki...

4.
Jakie 2 rzeczy w naszym domu stały się prawie że "dobrem publicznym" w tamtych czasach..?
Wisielec - 10 buław - Sąd - 4 denary
Co mi przychodzi do głowy: radio, jakiś środek lokomocji bądź narzędzie rolnicze, coś do sprzątania/robienia porządków, piec chlebowy, studnia, piwnica, wędzarnia, książki/gazety, może teleskop?...


Bardzo Ci dziękuję Poranna Ciszo - wielce interesujący warsztacik! Oklaski Kwiatek

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#18

1. o jaka sytuacje chodzi i w jakich okolicznosciach dowiedzialam sie o tej sprawie..?
6 kielichów Kapłanka 5 buław 4 buław
Według mnie chodzi o jakąś sprawę uczuciową. Możliwe, że dziadek miał romans z kobieta ze swej młodości, o którą kiedyś konkurował albo po prostu potajemnie się spotykał. Mogłyście się o tym dowiedzieć podczas jakiejś uroczystości rodzinnej.

2. jakie 3 glowne biznesy mial Dziadek przed wojna..?
Księżyc As mieczy Cesarzowa
Moje pomysły: zakład krawiecki, sprzedaż odzieży, zakład fryzjerski, gazeta, jakiś biznes związany z negocjacjami, handlem, zakład jubilerski, coś związanego z wodą, pracą nocną.

3. jaki biznes miala Babcia i co takiego ukryla pod weglem..?
4 buław Kapłan
Babcia mogła mieć biznes związany z celebrowaniem, upiększaniem, dekorowaniem. Co ukryła? Może jakieś przybory do szycia, coś metalowego, składającego się z dwóch części. Mogła to być jakaś forma , wzornik.

4. jakie 2 rzeczy w naszym domu staly sie prawie ze "dobrem publicznym" w tamtych czasach..?
Umiarkowanie Mag
Pierwsza rzecz związana z wodą albo wymianą informacji np. telefon. Do głowy przyszedł mi jeszcze rower. Druga rzecz : Coś metalowego, coś do tworzenia, kreowania, może aparat fotograficzny.
Uśmiech
Odpowiedz
#19

..LeCaro, Ewka dziekuje dziewczyny za udzial w Warsztacie..zapowiada sie fascynujaco.. Buźki Buźki
Odpowiedz
#20

1. Wydarzenie z życia dziadka i okoliczności jego wyjścia na jaw
4 palek-Rycerz monet-3 mieczy
6 mieczy-10 monet-3 palek
Dziadek był nieslubnym dzieckiem lub coś takiego działo się w jego rodzinnym domu, co sprawiło, że został oddany do adopcji. Druga możliwość - dziadek byl wczesniej zonaty, ale stalo sie cos dramatycznego i w koncu ułożył sobie zycie na nowo. Wyszlo to na jaw przy "przeprawie na drugą stronę" (może śmierć lub operacja), gdy trzeba było ustalić kwestie podziału majątku. Inna opcja - rzecz wyszła na jaw gdy któreś z jego dzieci brało ślub.

2. Biznesy dziadka:
Rycerz kielichow-Paz mieczy-Gwiazda
Jeden zwiazany z fotografią bądź oświetleniem, drugi - krawiectwo lub fryzjerstwo meskie, trzeci handel perfumami lub napojami wyskokowymi Uśmiech Ewentualnie produkcja wody mineralnej, wody po goleniu lub wody różnej dla pań Oczko

3. Biznes babci i ukryty skarb w piwnicy:
Wieża-6 monet-Paz kielichow
Może był to notariat lub maszynopisanie, albo lombard Myśli Ukryla maszynę do pisania.

4. Dwie szczególne rzeczy w Waszym domu przed wojną:
Mag-6kielichow-9 mieczy
Coś związanego z nowinkami technicznymi np telefon lub telewizor. Może też coś utrwalajacego wspomnienia czyli aparat fotograficzny.

vega Kotek
Odpowiedz
#21

Vega sloneczko, dziekuje slicznie za udzial w Warsztacie Buźki
Odpowiedz
#22

W końcu mam chwilkę, karty rozłożyłam już jakiś czas temu, ale co się brałam za spisywanie to cos mi przeszkadzało... Wnerw

1.Co to było za wydarzenie? Wisielec-Wieża-Sprawiedliwość..Wydaje mi się mogło chodzić o jakiś wypadek, możliwe ze spowodowany zaśnieciem, odurzeniem, pobyt w więzieniu, porwanie/uprowadzenie.. ogólnie potyczki z prawem
Jak się dowiedziałyście...Królowa Denarów, Królowa pucharów, 4 buław...myślę że mogło to mieć miejsce na jakiejs imprezie rodzinnej typu wesele, zaręczyny, chrzciny
2.Biznesy dziadka:
Królowa Mieczy, Wisielec...szwalnia, kowal, firma transportowo-handlowa, gabinet kręgarsko-szamański (hahaha nie wiem czy istnieje coś takiego) albo fryzjerski...pędzenie jakiegoś bimbru albo pijalnia, pub
3 mieczy, 4 denarów...ściąganie długów, pożyczki na procent, lichwiarstwo
As Denarów, Śmierć...zakład pogrzebowy, rzeźnia
3.Biznes babci:
Wisielec, Król Mieczy...podobnie jak dziadek..szwalnia, kręgarstwo, fryzjer, robienie lekarstw, trunków...jeszcze tarot mi się kojarzy albo jakieś inne wróżenie
Co babcia schowała pod węglem? Król buław, 3denarów, 6 buław ...w związku z powyższym mogła to być maszyna do szycia, jakieś maści, jakieś metalowe ostre narzędzia
4.Rzeczy w waszym domu.. Diabeł, 10 mieczy, królowa denarów...broń, ostre/twarde narzędzia, instrumenty muzyczne..

Oj czekam z niecierpliwością na rozwiązanie, bo ciekawa jestem odpowiedzi Uśmiech
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości