Warsztat 119 - Wczoraj, dziś i jutro
#1

Witajcie,

mój warsztat będzie dotyczył miejsca.
Nieopodal mojej pracy pewien teren zmienił właściela. Kupił go deweloper i niebawem powstanie tam nowoczesna zabudowa wielorodzinna.
Przyszłość już znacie, a Waszym zadaniem jest wgląd do przeszłości tego miejsca.
1. Co znajdowało się na ów terenie w latach 1920-1970?
2. Co znajdowało się na ów terenie od 1970 do dziś?

Rozwiązanie podam za tydzień. Powodzenia!
Odpowiedz
#2

1.Lata 1920-1970
Księżyc, Król Buław, Królowa Kielichów
Klub nocny dla panów

2.Lata 1970-dziś
7 mieczy, Sąd, 3 buław
Sąd, urząd, policja,
Odpowiedz
#3

Dziękuję za udział w warsztacie Nastek96 :--)
Odpowiedz
#4

ad.1. 2 buławy, VI Kochankowie, 8 denarów - ciekawe karty mi wypadły, typuję rewię,teatr, kino, hotel, restaurację, duży ruch, miejsce schadzek, ludzie wchodzą i wychodzą
ad.2. III Cesarzowa, 8 buław, Królowa buław, - - i...dalej jestem w kropce można typować miejsca takie jak wyżej np. teatr, hotel, może szpital...już bez takich "rozrywkowych klimatów" jak wyżej

Dziękuję Mag...
Odpowiedz
#5

lata 1920-1970
II Kapłanka, Królowa monet, 2 kije
Mi również pojawiły się ciekawe karty!!
Nie będę szukała daleko- odpowiem, że mógł być to zakon w dodatku kobiecy, klasztor, miejsce spotkań duchowych, gdzie panował spokój i harmonia, nie brakowało również pieniędzy. Idą tym tropem mogła być to może synagoga, cerkiew?
Do głowy przychodzi mi jeszcze miejsce nauki, ale nie uniwersytet tylko miejsce typu szkoła z internatem w dodatku dla majętnych ludzi lub dziewczęca szkoła z internatemJęzyk Miejsce, gdzie przebywali ludzie wykształceni. Miejsce dość bezpieczne, ustabilizowane, nie wykluczone, że panowała tam ciepła atmosfera, miejsce z tradycjami. Być może w tym miejscu ludzie pomagali sobie nawzajem.
Te dwa kije mogą mówić, że to miejsce spełniało jakieś dwa zadania.. a propo.. mogło być przeznaczone do nauki, a przy okazji było miejscem zamieszkania.

lata 1970 do dziś
XXII Głupiec, X Koło Fortuny, 9 Monet
I tutaj już zupełnie inaczej. Mam wrażenie, że miejsce przekształciło się 180 stopni. Nie było już więcej harmonii, a właśnie zapanował nieco bałagan. tutaj typuje jakiś hotel, hostel. Częste zmiany, podróże, młodzi ludzie może miejsce przekształciło się na akademik?
Mógł być to również budynek socjalny, gdzie przebywali ludzie potrzebujący pomocy?

Dziękuje za warsztat. Jestem bardzo ciekawa rozwiązania Rotfl buziaki.
Odpowiedz
#6

Perełko, dziękuję za udział w warsztacie Kwiatek

LadySunset, dziękuję za udział w warsztacie Kwiatek
Odpowiedz
#7

Posługiwałam się tylko WA.
1. Co znajdowało się na ów terenie w latach 1920-1970?
Wieża, Wisielec, Głupiec, Pustelnik- wydaje mi się, że to miejsce kultu, zakon, albo świątynia.
2. Co znajdowało się na ów terenie od 1970 do dziś?
Mag, Koło Fortuny, Świat, Cesarzowa- wydaje mi się, że to bardzo ruchliwe miejsce, tłoczne może fabryka, hurtownia, magazyn.
Odpowiedz
#8

Zafina, dziękuję za udział w warsztacie Kwiatek

Uśmiech
Odpowiedz
#9

1. Co znajdowało się na ów terenie w latach 1920-1970?

Królowa pucharów, 2 puchary, Diabeł.

Myślę, że mógł tam być jakiś ośrodek opieki społecznej, bidul może nie, ale może ośrodek, w którym leczy się uzależnienia, terapia psychiatryczna, może poprawczak?

2. Co znajdowało się na ów terenie od 1970 do dziś?

2 denary, 4 puchary, 5 denarów.

Wydaje mi się, że na przestrzeni lat mogło się zmieniać przeznaczenie tego terenu, może była tam jakaś baza transportowa, magazyny, w każdym razie obiekty coraz bardziej niszczały i w tej chwili może być to miejsce zupełnie opuszczone, zrujnowane, czekające na nowe, co by się zresztą zgadzało z tym co napisałaś, że powstanie tam osiedle.

Dzięki za warsztat. Buziak Kwiatek
Odpowiedz
#10

Anlano, dziękuję za udział w warsztacie Kwiatek

Kochani, okazało się, że wyjeżdzam na święta, dlatego rozwiązanie muszę przesunąć o jeden dzień - wyniki podam w poniedziałek.
Przepraszam najmocniej za zmianę i zapraszam do zabawy wszystkich, którzy znajdą choć chwilkę w ten świąteczny weekend Uśmiech
Odpowiedz
#11

Z góry przepraszam za opóźnienie, wróciłam w nocy ze względu na duże korki spowodowane budową dróg i wypadkiem jaki był na drodze.

ROZWIĄZANIE:

1. 1920- 1970 było tam pierwsze lotnisko gdańskie
Po klęsce Niemiec w I wojnie światowej i konferencji pokojowej w Wersalu zdecydowano o demilitaryzacji Gdańska. W tym okresie zaczęto tworzyć cywilne lotnisko we Wrzeszczu (dzielnica Gdańska).
W 1922 komisja Ligi Narodów zajmująca się podziałem dawnego majątku Rzeszy na terenie Wolnego Miasta Gdańska zdecydowała, że zostanie oddany na własność Wolnemu Miastu pod warunkiem zbudowania na nim lotniska. W ówczesnych warunkach był on tworzony przede wszystkim dzięki dotacjom z Niemiec, żywo zainteresowanych utrzymywaniem połączeń komunikacyjnych z Wolnym Miastem i z Prusami Wschodnimi.
Wybuch II wojny światowej spowodował zawieszenie lotów cywilnych oraz przejęcie lotniska przez niemieckie Luftwaffe. Gdańskie lotnisko stanowiło jedną z ważniejszych baz niemieckich sił powietrznych nad Bałtykiem. Z tego względu było obiektem zaciętych walk w okresie zdobywania Gdańska przez Armię Czerwoną w marcu 1945 r. i zostało w znacznym stopniu zniszczone.
Niedługo po wojnie przystąpiono do jego odbudowy i rozbudowy lotniska. W powojennych warunkach lotnisko łączyło kilka funkcji, mieszcząc razem cywilny port lotniczy, lotnisko wojskowe, samoloty sanitarne i Aeroklub Gdański.
[Obrazek: 1wrzes7.jpg] 1935r
[Obrazek: 1wrzes10.jpg] 1935r
[Obrazek: 1wrzes21.jpg] 1965r

2. 1970 – dziś, targ drobnego, nielegalnego handlu, parking, zaniedbały i opustoszały teren
Z początkiem lat 70. XX wieku los lotniska we Wrzeszczu (dziś osiedle blokowe Zaspa) był już przesądzony. Nie można było wydłużyć drogi startowej, wokoło rozrastały się dzielnice mieszkaniowe, nie było sensu rozbudowywać obiektów dworca lotniczego. Zdecydowano o zamknięciu lotniska.
(Powstało nowe lotnisko w Gdańsku – Rębiechowie, dziś znane jako Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, trzeci największy w Polsce)
[Obrazek: 1wrzes28.jpg]2012r.
[Obrazek: z17382827Q,Wartosc-transakcji-wyniosla-1...tto--4.jpg]2015r

3. Przyszłość: w zeszłym roku teren został sprzedany deweloperowi za 40mln zł, powstanie tam nowoczesna zabudowa wielorodzinna, odbył się już przetarg na projekt, a to jego wizualizacje:
[Obrazek: 1496878.jpg]
[Obrazek: 1496943.jpg]

Kometarze do postów:

nastek96 napisał(a):1.Lata 1920-1970
Księżyc, Król Buław, Królowa Kielichów
Klub nocny dla panów

2.Lata 1970-dziś
7 mieczy, Sąd, 3 buław
Sąd, urząd, policja,

Na mojej karcie Księżyca jest droga prowadząca w głąb - to bardzo przypomina pas startowy.
7 mieczy to nielegalny handel. Policja, straż miejska nic z tym terenem nie mogła zrobić, bo był (jest) prywatny, a właściciel przez długie lata poza granicami kraju, obcokrajowiec. Karty dobrze z Tobą gadały.


perełka napisał(a):ad.1. 2 buławy, VI Kochankowie, 8 denarów - ciekawe karty mi wypadły, typuję rewię,teatr, kino, hotel, restaurację, duży ruch, miejsce schadzek, ludzie wchodzą i wychodzą
ad.2. III Cesarzowa, 8 buław, Królowa buław, - - i...dalej jestem w kropce można typować miejsca takie jak wyżej np. teatr, hotel, może szpital...już bez takich "rozrywkowych klimatów" jak wyżej
Dziękuję Mag...

Perełko, duży plus, że zobaczyłaś ruch tego miejsca.

LadySunset napisał(a):lata 1920-1970
II Kapłanka, Królowa monet, 2 kije
Mi również pojawiły się ciekawe karty!!
Nie będę szukała daleko- odpowiem, że mógł być to zakon w dodatku kobiecy, klasztor, miejsce spotkań duchowych, gdzie panował spokój i harmonia, nie brakowało również pieniędzy. Idą tym tropem mogła być to może synagoga, cerkiew?
Do głowy przychodzi mi jeszcze miejsce nauki, ale nie uniwersytet tylko miejsce typu szkoła z internatem w dodatku dla majętnych ludzi lub dziewczęca szkoła z internatemJęzyk Miejsce, gdzie przebywali ludzie wykształceni. Miejsce dość bezpieczne, ustabilizowane, nie wykluczone, że panowała tam ciepła atmosfera, miejsce z tradycjami. Być może w tym miejscu ludzie pomagali sobie nawzajem.
Te dwa kije mogą mówić, że to miejsce spełniało jakieś dwa zadania.. a propo.. mogło być przeznaczone do nauki, a przy okazji było miejscem zamieszkania.

lata 1970 do dziś
XXII Głupiec, X Koło Fortuny, 9 Monet
I tutaj już zupełnie inaczej. Mam wrażenie, że miejsce przekształciło się 180 stopni. Nie było już więcej harmonii, a właśnie zapanował nieco bałagan. tutaj typuje jakiś hotel, hostel. Częste zmiany, podróże, młodzi ludzie może miejsce przekształciło się na akademik?
Mógł być to również budynek socjalny, gdzie przebywali ludzie potrzebujący pomocy?

Dziękuje za warsztat. Jestem bardzo ciekawa rozwiązania Rotfl buziaki.

LadySunset, w latach 1910 powstała tam szkółka lotnicza.
Obecnie miejsce jest spustoszłe, ludzie jedynie przechodzą przez pas lotniczy by dostac sie na drugą cześć dzielnicy.
Wygląda to biednie, stąd Twoje dobre skojarzenia o potrzebie pomocy.


Zafina napisał(a):Posługiwałam się tylko WA.
1. Co znajdowało się na ów terenie w latach 1920-1970?
Wieża, Wisielec, Głupiec, Pustelnik- wydaje mi się, że to miejsce kultu, zakon, albo świątynia.
2. Co znajdowało się na ów terenie od 1970 do dziś?
Mag, Koło Fortuny, Świat, Cesarzowa- wydaje mi się, że to bardzo ruchliwe miejsce, tłoczne może fabryka, hurtownia, magazyn.

Zafino, miejsce nie jest już tak ruchliwe jak kiedyś, drobny, nielegalny handel to nie hurtownia ani magazyny, ale byłaś blisko.

Anlana napisał(a):1. Co znajdowało się na ów terenie w latach 1920-1970?

Królowa pucharów, 2 puchary, Diabeł.

Myślę, że mógł tam być jakiś ośrodek opieki społecznej, bidul może nie, ale może ośrodek, w którym leczy się uzależnienia, terapia psychiatryczna, może poprawczak?

2. Co znajdowało się na ów terenie od 1970 do dziś?

2 denary, 4 puchary, 5 denarów.

Wydaje mi się, że na przestrzeni lat mogło się zmieniać przeznaczenie tego terenu, może była tam jakaś baza transportowa, magazyny, w każdym razie obiekty coraz bardziej niszczały i w tej chwili może być to miejsce zupełnie opuszczone, zrujnowane, czekające na nowe, co by się zresztą zgadzało z tym co napisałaś, że powstanie tam osiedle.

Dzięki za warsztat. Buziak Kwiatek

Anlana, słowo baza świetnie pasuje do tego miejsca w latach wojny. Magazyny w których parkował pierwsze samoloty, pojawiły się też w wypowiedzi Zafiny. Miejsce leży odłogiem. Znajduje się tam ryneczek drobnego handlu: kwiaty, warzywa, owoce. Parking.

___________________________________________________________________________________________________________________

Kochani, bardzo trudno mi wyłonić zwycięzcę tego warsztatu. Wasze odpowiedzi były dalekie od faktów, ale udało się zdawkowo wyłuskać prawdę.
Na wyróżnienia zasługują:
PEREŁKA, bo zobaczyła tam miejsce ruchu w latach 1920-1970 (głównym założeniem warsztatu było zobaczenie w kartach lotniska)
LADYSUNSET, za miejce nauki (była tam tez szkołka lotnicza), a później po prostu bałagan.
ANLANA, po latach '70 miejsce czekało na zagospodarowanie, to opustoszały teren. Sformułowanie "baza transportowa" świetnie pasuje do pytania pierwszego, bo samoloty i loty to transport. Było to miejsce wyjścia na świat. Dlatego Ciebie Anlano proszę o przeprowadzenie kolejnego warszatu!

Dziękuję Wam za współną zabawę! Uśmiech
Odpowiedz
#12

O rany! hahaha
MAG, tego rozwiązania się chyba nikt nie spodziewał Rotfl Osobiście wyobraziłam sobie nieco mniejszy "teren" do zabudowania Rotfl To dla mnie kolejna nauczka, że przy odczytywaniu kart nie można się ani trochę ograniczać!
Dzięki za warsztat, Gratulację dla zywciężczyni ^^ Buźki
Odpowiedz
#13

Nigdy bym się nie domyśliła, że to lotnisko Rotfl Jednak mam z tego dobrą lekcję tarota. Jakbym miała dopasować miejsce do kart to wychodzi, że Głupiec i Wisielec symbolizują samolot i pas startowy, to wszystko pomiędzy Wieżą i Pustelnikiem czyli odosobnione miejsce, ale chronione. Ok
Gratuluję zwyciężczyni Buźki Oklaski
Odpowiedz
#14

Dzięki za warsztat Kwiatek , ja jestem zadowolona z moich kart, pokazały wszystko, spotkania, pożegnania, emocje, ruch, dwie buławy u mnie w kartach wyglądają jak śmigło, denary wskazały na ciągłą pracę pracowników lotniska i biznesowych podróżnych - SUPER FAJNE DOŚWIADCZENIE
A drugie pytanie - będą mieszkać tam ludzie, może będzie jakiś hotel lub szpital...
Jeszcze raz dziękuję za wyróżnienie- ubawiłam się - bo faktycznie zgłupiałam przy tych kartach Oczko
Odpowiedz
#15

Ha! Ja też się dałam zwieść kartom, może jakbym w pierwszym pytaniu skupiła się na opisaniu zawodu, to może dałoby się wycisnąć, że każdy lotnik to zalotnik, oddany do opętania swojej pracy. Oczko

Bardzo fajny, ciekawy i zaskakujący warsztat i dziękuję za możliwość przygotowania następnego warsztatu. Buziak

Gratulacje dla wyróżnionych. Buźki
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości