Dyskusje w dziale "Tarot w teorii"
#1

Ostatnio na forum pojawiło się kilka postów w tematach Tarot w teorii/Tarot ogólnie, dotyczących wątpliwości i pytań, co mogła dana karta oznaczać. Nie chcę ingerować w same dyskusje – w końcu po to jest forum, aby wymieniać swoje wrażenia czy spostrzeżenia, chciałam jednak przypomnieć, zwłaszcza nowym użytkownikom, że w działach teoretycznych, które mają charakter informacyjny, piszemy to, co wiemy o konkretnych kartach – nie to, czego nie wiemy Uśmiech

Czyli wątpliwości typu, co dana karta mogła w określonym rozkładzie oznaczać najlepiej umieszczać  w dziale albo Tarot – dyskusje i porady (zwłaszcza, jeżeli wątpliwości mają taki lub podobny charakter:  Co karta X może oznaczać? czy zdarzyło wam się, że oznaczała to lub tamto itd...),  albo w Dziale z naszymi wróżbami, gdzie piszemy cały rozkład i własną próbę interpretacji.

Tego typu dyskusje, sugestie, podpowiedzi są bardzo wartościowe, ale lepiej byłoby je prowadzić obok tematów, w których zamieszczamy znane nam, sprawdzone znaczenia  Ok
Odpowiedz
#2

W miarę swojego czasu, który mogę poświecić na Forum, tez na to zwracam uwagę i przerzucam lub kasuje takie posty....
Może tak wspólnie, osoby wróżące, spójrzcie na tematykę w tych działach....
Ja nawet skłaniałabym się do tego, aby np. Tarot ogólnie...przenieść do działu Tarot w praktyce...
Czasem faktycznie trudno rozdzielić teorie od praktyki...
Namnożyło się nam tematów i czasem tematyka w Tarot w Teorii jest powtarzana w Tarot w praktyce...
Chodzi o to, aby nowe osoby łatwiej mogły poczytać to co mamy na forum zamieszczone...
Jak to widzicie, czy są konieczne jakieś zmiany, czy ma pozostać tak jak jest...?

[Obrazek: attachment.php?aid=68916]
Odpowiedz
#3

A nie możnaby stworzyć dwóch tematów do każdej karty i te tematy byłyby jakoś połączone? Mam na myśli coś takiego: temat dotyczący karty (np. "Cesarzowa" - taki jaki już jest), a do tego niejako podłączyć podtemat np. "Cesarzowa w naszych rozkładach - wątpliwości, porady", gdzie osoby uczące się mogłyby pytać np. o znaczenie tej karty na konkretnej pozycji w rozkładzie, albo o znaczenie połączeń tej karty z innymi. Tylko nie mam pojęcia jak by to miało wyglądać technicznie. Rotfl Bezradny

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#4

Krystyna napisał(a):Ja nawet skłaniałabym się do tego, aby np. Tarot ogólnie...przenieść do działu Tarot w praktyce...

Tak, i sama źle napisałam Lol Chodziło mi o Tarot w teorii/Znaczenie kart Tarota, nie Tarot ogólnie...
Co do tego działu właśnie, tzn. Tarot ogólnie – faktycznie bardzo mu pokrewnie do Dyskusji i porad, dlatego takie przeniesienie wydaje mi się jak najbardziej na miejscu. Pozostawiłabym natomiast w dziale teoretycznym tę część, która właśnie poświęcona jest stricte informacyjnej stronie zagadnienia.

Co do teorii a praktyki jeśli chodzi o pisanie znaczeń kart – pomijając cytaty z  różnych źródeł, teoretyczne wpisy wiadomo, że mają swoje źródło w praktyce. Jestem bardzo otwarta na to, co każdy ma do dodania od siebie jeśli chodzi o poszczególne karty, nawet jeżeli te podejścia są różne. Uzupełniając dział teoretyczny oczekiwałabym jedynie, że ktoś przejrzy wcześniejsze wpisy, żeby w miarę – w miarę, bez administracyjnej akuratności – nie powielał tych samych treści, które zostały wpisane już wcześniej w danym temacie. Wszystko, co poszerza kontekst patrzenia na daną kartę – super, świetnie.

Natomiast w sytuacji, kiedy ktoś chce podzielić się swoimi wątpliwościami – temat, który wręcz z samego założenia będzie prowadził do dyskusji, wydaje mi się, że lepiej aby był prowadzony w innym wątku, z tego względu, że dopiero poszukujemy znaczeń, kontekstów dla karty, która w praktycznym zastosowaniu coś miała określać. Nie tyle wzbogacamy temat o kolejne znaczenia, czy sposób widzenia karty, ale w pewnym sensie powielamy wcześniejsze teoretyczne opisy wyszukując najbardziej prawdopodobnego kontekstu dla jakiegoś konkretnego rozkładu. Takie dyskusje często mają charakter doraźny, dostosowany do konkretnej sytuacji.

Rozumiem, że niekiedy te granice są bardzo płynne, jak chociażby ostatnio poruszany temat Cesarzowej. Osobiście, na moje „czucie”, wpis taki jak LeCaro pasuje do działu teoretycznego – w tych wypowiedziach, potem moich, Joany  - zwiera się nasze indywidualne doświadczenie z tą kartą, dzielimy się swoimi znaczeniami. Każda pisze ze swojego doświadczenia, więc dla każdej z nas  dana karta ma takie a nie inne znaczenia ogólne, w określonym kontekście pytań.

Natomiast w przypadku, gdy pada tylko pytanie, i założeniem jest znalezienie „dla siebie tu i teraz” odpowiedzi na tę konkretną kartę, bo ona coś znaczy – w rozkładzie, rozkładach, bo się powtarza itd. – wtedy rozmowa skupia się na konkretnej sytuacji, nie na karcie samej w sobie – więc nie mieszałabym tego w dział teoretyczny.

Ps. LeCaro, idealnym rozwiązaniem byłoby coś takiego, jak jest na YouTubie Lol - oglądam filmik, i w trakcie wyskakuje okienko-odnośnik powiązane kontekstem, proponujące coś odlinkowującego do innego filmu Oczko Oczywiście, niemożliwość techniczna Oczko
Odpowiedz
#5

Już kiedyś pisała/prosiłam w którymś watku o przejrzenie w wolnej chwili tematow z tych działow....może można połączyć, przenieść...
ale to wymaga jednak trochę czasu i zaangażowania...
Osoby nowe, a czase i nie nowe... Oczko nawet niejednokrotnie nie czytając co mamy już napisane, otwierają nowy watek i powielanie tego samego jest ewidentne...
I tematy w tych działach się mnożą...
Nie zawsze jestem w stanie to uchwycić na czas.... Bezradny

[Obrazek: attachment.php?aid=68916]
Odpowiedz
#6

Le Stelle napisał(a):LeCaro, idealnym rozwiązaniem byłoby coś takiego, jak jest na YouTubie Lol - oglądam filmik, i w trakcie wyskakuje okienko-odnośnik powiązane kontekstem, proponujące coś odlinkowującego do innego filmu Oczko Oczywiście, niemożliwość techniczna Oczko
No niestety - niemożliwość, a szkoda. Uśmiech

Też mi się wydaje że taka dyskusja jak nasza na temat Cesarzowej, jako stricte teoretyczna pasuje właśnie do działu teoretycznego. Ale to trochę tak ni w 5 ni w 9, kiedy pod taką "poważniejszą" dyskusją ktoś pisze np.  "spytałam czy on mnie kocha i wyszło mi 5 kielichów, Wisielec i Cesarzowa - co to oznacza, pomóżcie!".  :uoee:  I wątek się zaśmieca, bo ktoś kto chce przeczytać tylko o Cesarzowej "w teorii", musi też czytać prośby o interpretację konkretnych rozkładów... nie wiem czy da się coś z tym zrobić, nie bardzo widzę rozwiązanie.

Zmieniając temat - mam dwie propozycje Oczko, które moim zdaniem ułatwiłyby (szczególnie nowym osobom) odnalezienie tego co potrzebne...

1). Wydaje mi się że czasami bardzo płynna jest granica pomiędzy działami "Tarot w praktyce" a "Tarot ogólnie", więc jak najbardziej byłabym za pomysłem Krystyny, by dział "Tarot ogólnie" przenieść do "Tarot w praktyce", nie mam pojęcia dlaczego jest on w dziale "Tarot w teorii". Bezradny Ja bym w ogóle go najlepiej przeniosła do działu "Tarot - dyskusje i porady", bo tam on najbardziej pasuje. Ok

2). I druga sprawa - moim zdaniem aż się prosi zrobienie osobnego, dobrze widocznegoOczko działu na temat talii - "Talie tarota" z dwoma rozdziałami: np. "1. porady na temat talii - którą wybrać?" i "2. opisy talii" (gdzie byłyby omówione konkretne talie).
W pierwszym rozdziale mogłyby się znaleźć np. takie tematy:
[administrator] obrazek został usunięty,ponieważ uległ uszkodzeniu...
Dobrze wiem, że bardzo wiele osób szuka u nas głównie wiadomości na tematy związane z taliami: jaką talię dla początkujących, czy nowicjusz może sobie kupić tę konkretną talię itp., a także opisów i dyskusji na temat konkretnych talii. Myślę że taki rozdział powinien być w "Tarot w praktyce". A na razie opisy talii i tematy dotyczące wyboru talii są ukryte Oczko w dziale "Tarot w teorii" pod nazwą "Odmiany tarota i inne karty do wróżenia"... ? Myśli

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#7

Jednorożec LeCaro napisał(a):1). Wydaje mi się że czasami bardzo płynna jest granica pomiędzy działami "Tarot w praktyce" a "Tarot ogólnie", więc jak najbardziej byłabym za pomysłem Krystyny, by dział "Tarot ogólnie" przenieść do "Tarot w praktyce", nie mam pojęcia dlaczego jest on w dziale "Tarot w teorii".  Ja bym w ogóle go najlepiej przeniosła do działu "Tarot - dyskusje i porady", bo tam on najbardziej pasuje.  
Tak jest np. ze względu na historię tarota, która nie będzie pasowała ani do tarota w praktyce, ani do dyskusji i porad. Można jeszcze wymienić kilka takich aspektów, które są teoretyczne i dotyczą ogólnych kwestii związanych z tarotem.
Problem nie jest w działach, tylko w korzystaniu z nich. Niestety często pisze się w pierwszym, który wydaje się stosowny bez zapoznania z resztą działow.
Nie widzę powodu do przenoszenia,ewentualnie można zduplikować pewne subfora, własnie tam gdzie toczą się dyskusji, a kończy się "encyklopedyczna teoria" że tak powiem.
Zresztą w znaczeniu kart nie sposób mnożyć tej teorii w nieskończoność i dlatego nie interweniowałem gdy karta jest już opisana teoretycznie, a dalej zaczyna się "wymiana opinii"
chciałem żeby wątki się rozwijały.
Technicznie można w pierwszym poście umieścić link do dyskusji na temat karty w innym dziale  mając nadzieję, że bedzie zauważony  Uśmiech
Trzeba na belce umieścić regulamin nie tylko w dziale, ale też w subforach teoretycznych, to może spowoduje więcej porządku  Prosi

Jednorożec LeCaro napisał(a):2). I druga sprawa - moim zdaniem aż się prosi zrobienie osobnego, dobrze widocznegoOczko działu na temat talii - "Talie tarota" z dwoma rozdziałami: np. "1. porady na temat talii - którą wybrać?" i "2. opisy talii" (gdzie byłyby omówione konkretne talie).
W pierwszym rozdziale mogłyby się znaleźć np. takie tematy:
[administrator] obrazek został usunięty,ponieważ uległ uszkodzeniu...
Dobrze wiem, że bardzo wiele osób szuka u nas głównie wiadomości na tematy związane z taliami: jaką talię dla początkujących, czy nowicjusz może sobie kupić tę konkretną talię itp., a także opisów i dyskusji na temat konkretnych talii. Myślę że taki rozdział powinien być w "Tarot w praktyce". A na razie opisy talii i tematy dotyczące wyboru talii są ukryte  w dziale "Tarot w teorii" pod nazwą "Odmiany tarota i inne karty do wróżenia"... ?
To można zrobić  Ok
Odpowiedz
#8

Ad.1)
Tarofides, rozumiem... faktycznie są też tematy z "Tarota ogólnie" które nie pasują do "Tarota w praktyce". Tak
Staram się spojrzeć na forum z punktu widzenia człowieka, który tu zajrzał pierwszy, drugi czy trzeci raz i szuka odpowiedniego działu. Tak więc z punktu widzenia takiego nowicjusza nazwa "Tarot ogólnie" nie mówi nic... Bezradny Wydaje mi się że dobrze by było jakoś to skonkretyzować. A czy nie można by zmienić nazwy "Tarot ogólnie" na "Tarot ogólnie - historia, literatura, dyskusje" ? Dodajesz 3 słowa, a już to się staje o wiele bardziej przejrzyste i nie trzeba się zastanawiać o co chodzi... ani nic zmieniać w poszczególnych działach. Uśmiech

Ad.2)
Dziękuję. Uśmiech Kwiatek

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#9

A może by tak połączyć działy Tarot w teorii oraz Tarot w praktyce w jeden dział o nazwie Tarot. I mogłyby być tam poddziały np. historia Tarota, opisy/znaczenie kart (teoria + przykładowe znaczenia w rozkładach), rozkłady, porady dotyczace wróżenia (i tu dać tzw dyskusje i porady), odmiany Tarota i inne karty do wróżenia, ćwiczenia z kartami. Wtedy wszystko dot. kartomancji jest w jednym miejscu, a jednocześnie podzielone na dość jasno okreslone sekcje. Oczywiscie to tylko propozycja do dyskusji.
Odpowiedz
#10

Dobra sugestia z tym wyeksponowaniem wątków o taliach, jaka pierwsza talia na początek itd.

Co do przenosin wątkowych - jestem za jak najmniejszym zamieszaniem Oczko Natomiast jestem za tym, aby pilnować właśnie takich sytuacji, które dobrze ujęła LeCaro:

Jednorożec LeCaro napisał(a):to trochę tak ni w 5 ni w 9, kiedy pod taką "poważniejszą" dyskusją ktoś pisze np. "spytałam czy on mnie kocha i wyszło mi 5 kielichów, Wisielec i Cesarzowa - co to oznacza, pomóżcie!".

Czyli pilnowanie charakteru wpisów tam, gdzie chodzi o zgromadzenie doświadczeń, jakie mamy z określonymi kartami, nawet jeżeli prowadzi to do pewnej dyskusji, wymiany zdań - ale bez mieszania w wątek analizowania przypadku konkretnego użytkownika, w celu rozwiania jego konkretnej wątpliwości Oczko Takie rzeczy: w dziale dyskusji, jeżeli ktoś nie chce wrzucać całego rozkładu do działu nasze wróżby i tylko ma potrzebę porozkminiać jedną kartę w kontekście swojej sytuacji Oczko
Odpowiedz
#11

Jednorożec LeCaro napisał(a):Ad.1)

A czy nie można by zmienić nazwy "Tarot ogólnie" na "Tarot ogólnie - historia, literatura, dyskusje" ? Dodajesz 3 słowa, a już to się staje o wiele bardziej przejrzyste i nie trzeba się zastanawiać o co chodzi... ani nic zmieniać w poszczególnych działach. Uśmiech
Ale prawie to samo jest napisane w opisie tego działu, patrz niżej, inną czcionką Uśmiech Widzisz, nie zauważyłeś przez tyle czasu, a myslisz że zobaczy ktoś, kto tu przyszedł drugi, czy trzeci raz Język
Cytat:Staram się spojrzeć na forum z punktu widzenia człowieka, który tu zajrzał pierwszy, drugi czy trzeci raz i szuka odpowiedniego działu. Tak więc z punktu widzenia takiego nowicjusza nazwa "Tarot ogólnie" nie mówi nic... Bezradny Wydaje mi się że dobrze by było jakoś to skonkretyzować.
Takie osoby, jak już pisałem, najczęściej wybierają pierwszy dział, który "pasuje" do tego co szukają. Takie jest zachowanie większości internautów, zresztą ja też tak robię i Ty też tak robisz na nieznanych sobie witrynach. Nie tracisz czasu na szczegółowe zapoznanie się ze wszystkimi działami, aby napisać coś w tym najbardziej odpowiednim. Oczko
Prawie wszyscy tak robią i to jest zbadane, dodam że trochę się zajmowałem użytecznością witryn www i zachowaniem internautów. Aczkolwiek dziękuję za wszystkie sugestie, które rozpatruję wnikliwie Ok
My musimy pilować porządku i mamy szczęście, że Krystyna wykonuje tu tytaniczną pracę pod tym względem Oklaski Kwiatek
Odpowiedz
#12

No no no Paluszkiem ...owszem zauważyłam, że kiedy najedzie się kursorem na "Tarot ogólnie" pokazuje się napis "historia, literatura, ciekawe spostrzeżenia". Ale żeby coś tam było napisane poniżej inną czcionką poza tytułami subforów, to faktycznie nie zauważyłam. Myśli
Jeśli chodzi o to jaką pracę wykonuje na forum Krystyna trzymając tu wszystko w ryzach - nikt lepiej od nas nie zdaje sobie z tego sprawy, gdyby nie ona to byłby tu ogólny bałagan. Oczko Kwiatek

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości