Ogród Joany
#1

   
   
   
   
   
   
   
   
   

Wiosna w tym roku zawitała dość szybko, zrobiło się ciepło i kwiaty zaczęły cieszyć oko w  moim ogrodzie. Najpierw pojawiły się przebiśniegi, potem krokusy , pierwiosnki i sasanki. Za nimi podążyła reszta - żółty omieg, biała  drobna gęsiówka i imponująca  pomarańczowa szachownica cesarska.Uśmiech
Odpowiedz
#2

Bardzo wiosennie i optymistycznie.
Fajnie pogościć u Ciebie w ogródku Joanno :--*
Odpowiedz
#3

   
   
   
          
   
   
   

MAG dziękuję za słowa uznania Buziak Teraz niestety jest zimno i mokro, za to coraz bardziej kolorowo. Kwitną żonkile duże i miniaturowe, hiacynty, tulipany w wielu kolorach oraz byliny, żółta smagliczka skalna i fioletowy żagwin ogrodowy.
Odpowiedz
#4

   
   
   
   
   
   
   

Zachwycam się hiacyntami, prześlicznie pachną, ale w domu ich zapach wydaje mi się zbyt intensywny, więc wolę je na grządce.
Mam pierwiosnki w wielu kolorach i ciagle poluję na nowe. Zaczyna kwitnąć cebulica syberyjska i szafirki.
Odpowiedz
#5

Około dziesięciu lat temu zainteresowałam się jagodą kamczacką. Pierwsze sztuki otrzymałam z Rosji, potem dosadziłam polskie odmiany dostępne w handlu. Teraz mam szpaler wysokości ponad 1,5 metra i długości ponad 6 metrów. Ten krzew wytrzymuje duże mrozy, wcześnie kwitnie bo w kwietniu, a pierwszymi owocami możemy cieszyć się na przełomie maja i czerwca. Ważne jest to by posadzić co najmniej dwa lub trzy krzewy na początek, bo to krzew obcopylny i potrzebuje pyłku z innego egzemplarza. Teraz gdy kwitnie słychać szum uwijających się bąków i pszczół. Jednego opasłego amatora pyłku udało mi sie utrwalić na zdjęciu.

           
Odpowiedz
#6

Piękny ogród! Mam nadzieję, że to zimno wiszące nad Polską omija Twoje roślinki - wszędzie tylko przestrzegają przed przymrozkami i opadami śniegu...
Odpowiedz
#7

Joano, Twój ogród jest taki piękny. Uśmiech Oglądam te zdjęcia z przyjemnością... i lekką zazdrością, że nie mam ogrodu - chociaż wiem, że to też mnóstwo pracy, by osiągnąć takie rezultaty.  Tak Oby Ci wszystko pięknie rosło i kwitło!  Kwiatek

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#8
Zdjęcie 

Jednorożec LeCaro , Le Stelle dziękuję za miłe słowa Buziak Kiedyś nie przepadałam za grzebaniem w ziemi, ale moja mama jest zapaloną ogrodniczką więc próbowała zaszczepić we mnie pasję, by mieć następczynię Oczko  W miarę upływu lat zaczynałam czerpać  z tego coraz większą radość.

Wczesna i ciepła wiosna sprawiła, że zaczyna odżywać mój ziołowy zakątek. Jest już szczypiorek czosnkowy( niesamowity smak) oraz szczypiorek drobny i rabarbar. Ten ostatni rośnie tak szybko, że planuję upiec z najbliższych dniach racuszki z rabarbarem Mniam

           
Odpowiedz
#9

Piekny Joasiu!
Odpowiedz
#10

Madrugada dziękuję ślicznie Buziak  

Podczas ostatnich nocy temperatura przy gruncie spadała do -3 stopni. Uszkodziło pąki kwiatowe na drzewach, zwlaszcza czereśni i brzoskwini. Kwiaty gruszki jeszcze się w pełni nie rozwinęły. Martwiłam się o kwitnące już krzaczki truskawek, więc przykryłam je włókniną i nie zmarzły. Zimę przetrwał pierwiosnek ząbkowany, ślicznie kwitnie.

           
Odpowiedz
#11

Wspaniała kolekcja roślinek Joano, a jagodnik imponujący! Tak  Ok
Uwielbiam grzebać w "grządkach" bo to świetnie wycisza i odstresowuje. Przy okazji można podglądać różne robale i słuchać ptaków, to bezcenne. Uśmiech
Odpowiedz
#12

Piękny ogród, który zawsze był moim marzeniem.
Ale trzymam się tego, że marzenia się spełniają Kwiatek
Odpowiedz
#13

Anlana dziękuję Buziak Anna. miło mi, że Ci się podoba Uśmiech

Lubczyk osiągnął spore rozmiary, można dodawać go do zup i sosów. Pietruszkę naciową zawsze przykrywam włókniną wczesną wiosną i mam zielony dodatek do twarożku. Pięknie zazieleniło się oregano, mogę użyć świeżych listków do pomidorów.

           
Odpowiedz
#14

Uwielbiam rosół z lubczykiem. Uśmiech
Na moje możliwości mieszkaniowe staram się robić taki mini ogródek na balkonie Rotfl
Odpowiedz
#15

Wszystko Ci rośnie jak na drożdżach. :Uśmiech Czy próbowałaś może, a może masz Stewię?
Odpowiedz
#16

Anlana, moja mama zasadziła nasionka stewii u siebie na parapecie i jakieś trzy  lata temu  wychodowane sadzonki u mnie w ogrodzie. Wyrosło przepięknie, sporo zebrała. Ususzyła ją w specjalnej maszynce, po ususzeniu przypominało bazylię. To w naszym klimacie roślina jednoroczna. Mama zamierzała ją wykorzystać w kuchni, niestety tak skutecznie ją schowała że do dziś się nie znalazła. Pewnie pomyliła ją z innymi starymi ziołami i wyrzuciła. Jak coś w domu zginie, mówimy że przepadło jak stewia Rotfl  Ja nie używam stewii, słodzę cukrem trzcinowym i miodem.
Odpowiedz
#17

Ja to lubczyk dodaję prawie do wszystkiego co nie jest słodkie Rotfl - uwielbiam to zioło... niestety mam tylko suszone, ale nawet suszone jest super! Bardzo polecam do wszelkich dań z dodatkiem grzybów - fajnie podkreśla ich smak i aromat. Tak

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#18

Właśnie byłam ciekawa jak stewia daje się uprawiać w naszych warunkach, kiedyś posłodzono mi herbatę świeżymi listkami i nawet całkiem mi smakowała. Kupiłam stewię w wersji pigułkowej (tak jak słodzik), ale to już nie to samo. Jeśli nie jest zbyt wymagająca, to może bym poszukała nasion. Uśmiech
Odpowiedz
#19

Uwielbiam miętę, ciągle dokupuję nowe odmiany. Różnią się nazwą, smakiem i aromatem. Roślina ta jest łatwa w uprawie i nie ma dużych wymagań glebowych. Wspaniały zapach jej listków latem i pyszna herbatka ze świeżej mięty z kostkami lodu. Nadmiar oczywiście suszę. Zimą używam, choć nie za wiele. Uprawiając miętę trzeba uważać, bo lubi się bardzo rozprzestrzeniać na boki. Ja zawsze sadzę zakupując w ziemi obrzeże plastikowej donicy bądź wiaderka. Gdy mięta za bardzo się rozrośnie, nie ma problemu by ją wykopać, rozdzielić kepę i posadzić na nowo. Wymieniam się sadzonkami, a mięta jest bardzo łatwa w podziale Uśmiech 

           
Odpowiedz
#20

Mięta i Rumianek to dwa zioła które towarzyszą mi od lat - uwielbiam je oba, uważam że są niezastąpione.  Uśmiech
Nie wiedziałam że jest tyle odmian mięty, Joano...

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#21

Jednorożec LeCaro mam cztery odmiany mięty w ogródku. Mają różne nazwy i różnią się  głównie wyglądem, nieco tylko smakiem i aromatem. Mięta to mięta  Uśmiech 
Zakwitły tulipany późniejszych odmian. Mają ciekawe kształty i kolory.

               
Odpowiedz
#22

Dość późno w tym roku kwitną jabłonie, owocują co drugi rok, więc teraz będą mieć przerwę. 
Rajska jabłonka kwitnie obficie. Zakwitła na żółto mahonia, pięknie pachnie.

           
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości