Rozkład "Krzyż Celtycki" (10-11 kart)
#1

[Obrazek: ukladkrzyzceltycki.jpg]
0   PERSONIFIKATOR (osoba dla której odczytywany jest rozkład)
1   TO GO OKRYWA CENTRUM; ogólna atmosfera otaczająca daną osobę lub sprawę
2   ZEWNĘTRZNE WPŁYWY; pozytywne lub negatywne przeszkody lub pomoc w rozwiązywaniu problemu
3   TO MU PRZYŚWIECA  MOŻLIWY WYNIK; cele ideały, prawdopodobny rezultat działań
4    TO JEST POD NIM - PODSTAWA; podstawa obecnej sytuacji dotychczasowy rozwoju wypadków
5    TO JEST ZA NIM; wpływy które właśnie mijają
6    TO JEST PRZEDNIM przyszły rozwój wypadków
7    TO JEST ON SAM; pozycja i stosunek do sprawy
8    OTOCZENIE DOM; Wpływy domu otoczenia do sprawy
9    MARZENIA; oczekiwania, dążenia, nadzieje i obawy
10 WYNIK REZULTAT; końcowy, ostateczny wynik przyszłego rozwoju sytuacji w odniesieniu do danego problemu lub osoby

Krzyż Celtycki inne pytania rozkład taki sam Uśmiech

1 - reprezentuje osobę pytającego i sygnalizuje jego problem
2 - problem pytającego
3-  pragnienia pytającego i to, co może osiągnąć
4- korzenie problem  
5- niedawna przeszłość, z której wypłynął problem
6 - bliska przyszłość, która wyłoni się z obecnej sytuacji
7 - nieuświadomione cechy pytającego, które spowodowały problem
8 - co osoba tak naprawdę myśli o tym problemie (nadzieje lub zwątpienie)
9 - wpływy otoczenia w danym problemie (pomoc i wsparcie lub dezaprobata, na kogo można liczyć lub nie)
10 - ostateczny wynik, rozwiązanie problemu


Krzyż celtycki to uniwersalny rozkład, pomagający w odpowiedziach na różnorakie pytania. Wyjaśnia tło pytania/ tło wydarzeń, przyczyny i okoliczności towarzyszące, oraz oczywiście pokazuje tendencje rozwojowe na przyszłość. Rozkład tu omawiany nadaje się do odpowiedzi na pytania dotyczące związku, miłości, kariery zawodowej, nowych planów i przedsięwzięć, czy w ogóle przebiegu wydarzeń.
Odpowiedz
#2

Krzyż Celtycki z książki "Co dzisiaj mówi Tarot" Joanny Watters

1. Obecne położenie i 2. Co kładzie się w poprzek - te dwie karty dotyczą bieżącego miesiąca,
a do każdej z kart 3, 6-10 dodaję jeden miesiąc.
Karta rozwiązania odnosi się więc do czasu nie późniejszego niż 6 miesięcy.
3. Co jest ponad tobą - przyszłość
4. Co pod tobą - odchodzi z twojego życia
5. Co za tobą - przeszłość
6. Co przed tobą - przyszłość
7. Gdzie odnajdziesz siebie
8. Twoje otoczenie i/lub jak inni Cię widzą
9. Twoje nadzieje i obawy
10. Rozwiązanie.

Sposób odczytywania kart:

4. Co pod Tobą - odchodzi z Twojego życia
Zawsze zaczynam od interpretowania karty przeszłości, która odnosi się do nieco dłuższego czasu niż przyszłość. Odpowiada ona okresowi dawno minionemu i na ogół dotyczy wydarzeń, które nastąpiły nie wcześniej niż 12 miesięcy temu. Przy niektórych okazjach przekonamy się, że obejmuje czasy jeszcze dawniejsze. Nie wolno nie doceniać wagi tej karty, gdyż to, co odchodzi z naszego życia, odbiło się, bezpośrednio lub pośrednio, na kształcie terażniejszości.

5. Co za Tobą - przeszłość
Ta karta ogólnie odnosi się do niedawnej przeszłości, wydarzeń sprzed mniej więcej 6 miesięcy. Nie jest to sztywna zasada, lecz tylko wskazówka. Często stwierdzam, że połączenie kart 4 i 5 opisuje punkt zwrotny lub sekwencję wydarzeń bądż wyborów, które wpłynęły na nas lub nas zmieniły, oraz w wielkiej mierze określają, gdzie jesteśmy obecnie.

1. Obecne położenie
Ta karta mówi, gdzie się obecnie znajdujemy. Może przedstawiać świat zewnętrzny, jak kluczowe doświadczenia, które się obecnie ujawniają, lub świat wewnętrzny, czyli stan emocjonalny lub postawa, bądż też połączenie obu.

2. Co kładzie się w poprzek
Jest to jedna z najważniejszych kart w rozkładzie. Niemal zawsze wskazuje sedno problemu - rzecz, sprawę lub osobę, która powoduje nasze problemy lub przeszkadza osiągnąć to, czego naprawdę pragniemy. Dość często kombinacja kart 1 i 2 sumuje się, pozwalając odczytać obecne przewidywania.

3. Co ponad Tobą - przyszłość
Ta karta mówi o tym, co będzie - co ma nadejść w najbliższej przyszłości. Przekonałam się wielokrotnie, że odnosi się ona do tego, co będzie mniej więcej za miesiąc.

6. Co przed Tobą - przyszłość
Ta karta także odnosi się do bliskiej przyszłości, na ogół nie dalszej niż 2 miesiące naprzód. Bardzo często karty 3 i 6 funkcjonują razem i sygnalizują nadchodzące wydarzenia lub wpływy.

7. Gdzie znajdziesz siebie
Ta karta w przeważającej mierze dotyczy stanu emocjonalnego - czy znajdziemy się w pozytywnym, czy w negatywnym położeniu w relacji z inna osobą lub określoną sprawą/sytuacją.

8. Twoje otoczenie i/lub jak inni Cię widzą
Ta karta mówi o naszym otoczeniu i o tym, co się wokół nas dzieje. Może też przedstawiać nasz wizerunek, który świadomie lub nieświadomie pokazujemy.

9. Twoje nadzieje i obawy
Ta karta odnosi się do naszych specjalnych życzeń lub do rzeczy, o które boimy sie najbardziej.

10. Rozwiązanie
W dowolnym rozkładzie karta ta jest zawsze jedną z najważniejszych, gdyż mówi o tym, jak zakończy się sprawa - pokazuje ostateczny rezultat.



************************************************************************************************************************



Krzyż Celtycki z książki "Tarot" J.W.Suligi

Karta 1 (Pytający)
określa atmosferę, w jakiej żyje i pracuje osoba, której wróżymy. Mówi o jej egzystencji, o obecnym stanie ducha. Reprezentuje osobę Pytającego w ramach całego układu.

Karta 2 (Świat)
symbolizuje zewnętrzne wpływy, ich naturę, konflikt zachodzący między wewnętrznym światem Pytającego, a światem ze­wnętrznym. Oznacza też skrzyżowanie dróg, na którym stanął Pytający.

Karta 3 (Podstawa)
charakteryzuje wewnętrzne potrzeby, myśli, uczucia, osobowość Pytającego i w tym sensie koresponduje z kartą nu­mer 1 i dopełnia jej znaczenia. Mówi również o celach Pytającego, o jego dążeniach wynikających ze zderzenia karty 1 z kartą 2.

Karta 4 (Przeszłość)
opowiada o zdarzeniach, w wyniku których Pytający znalazł się w obecnej sytuacji. Mówi o tym, co rzutuje na obecny stan psychofizyczny Pytającego. Koresponduje ona z kartą 2.

Karta 5 (Możliwy Wynik)
określa prawdopodobieństwo wydarzeń, jakie spotkają Pytającego po dokonaniu się aktualnego etapu życia, ale nie definiuje ostatecznego wyniku.

Z karty 6 (Wynik)
doczytujemy, jaki będzie rezultat podjętych wysiłków i ich wpływ na osobowość Pytającego. Interpretacja tej karty wymaga dokładnej analizy pierwszych pięciu kart i porównania ich z kar­tami od 7 do 10.

Karta 7 (Jaźń)
nawiązuje do kart oznaczonych cyframi 1 i 3. Symbolizuje osobę, której wróżymy. Uzupełnia informacje zgromadzone wcześ­niej, dopowiada szczegóły.

Karta 8 (Otoczenie)
ukazuje wpływ Pytającego na otaczających go ludzi, jego pozycję życiową, zawodową lub społeczną. Mówi też o oczeki­waniach i nadziejach, jakie pokładają w Pytającym jego przyjaciele, zwierzch­nicy, rodzice itp.

Karta 9 (Uczucia, Oczekiwania)
obrazuje nadzieje, pragnienia, do­znania, lęki, fobie i kompleksy Pytającego. Uwypukla to, co osoba, któ­rej wróżymy, starannie ukrywa przed wszystkimi, a co niejednokrotnie determinuje jej postępowanie. Kartę tę należy odczytywać w powiązaniu z kartami 1, 3, 7 i 8, gdyż wszystkie te karty pozwalają Interpretatorowi zrozumieć, na czym polega problem Pytającego.

Karta 10 (Rezultat)
bezpośrednio koresponduje z kartami 5 i 6 i może być odczytywana jedynie razem z nimi. W niej kumulują się wiadomości odnoszące się do ostatecznego rezultatu wypadków, jakie spotkały i spotkają Pytającego.
Odpowiedz
#3

Wklejam tutaj fragment posta z innego wątku za sugestią Alathei. To mój "skrócony" wariant krzyża celtyckiego to znaczy w zasadzie "krzyż właściwy" i ew 2 dodatkowe karty-rady.

Zatem:

Karta 1 i 2 ogólny obraz tego co "jest teraz" jako główny konflikt (np. "tu i teraz" i "co stoi mi na drodze")
karta 3 po lewej - stąd przychodzę
karta 4 po prawej - tutaj zmierzam

W tym momencie karty 1 i 2 widzę jako most: co muszę przejść żeby przebyć drogę z 1 do 3

Jeśli 3 jest jakąś bardzo złą prognozą dociągam karty żeby zobaczyć, co jeszcze musi spaść mi na głowę zanim wreszcie będzie dobrze. Bo że w końcu frotuna się odwróci to dla mnie zawsze jest pewne, w końcu życie to "księga przemian"...

karta 5 na dole (pod 1 i 2) - "tu leży pies pogrzebany" czyli korzeń, źródło problemu
karta 6 u góry (nad 1 i 2) - karta świadomości (jak wygląda mój obraz sytuacji lub jak powinien wyglądać)

karty 5 i 6 czytane razem dają jakiś łączny przekaz, trudno jest tak naprawdę nawet precyzyjnie nazwać te pozycje, ja je po prostu widzę symbolicznie jako "czynnik w mojej głowie" i "czynnik zakopany pod moimi stopami, stoję na nim a nie widzę"

W razie potrzeby dociągam dwie karty o funkcji rady: "to robić a tego nie robić", "to mi służy a to przeszkadza", rożnie, zależnie od potrzeb...
Odpowiedz
#4

Czy krzyż celtycki można rozkładać też na karty klasyczne jak mam czas to próbuję coś tam z tego mi wychodzi ale żeby do wprawy dojść to pewnie trzeba lata
Odpowiedz
#5

nie lata, a najwyzej kilka miesiecy.
Odpowiedz
#6

na pozycji 9. wyciagam 2 karty, osobno na obawy oraz na nadzieje
Odpowiedz
#7

Też miałem z tym problem, ale zrozumiałem ze tu chodzi o to, co przeważa, czym akuratnie żyje kwerend.
Gdy wychodzi mi karta pozytywna to interpretuję jako nadzieje, a gdy jest gorsza karta, to mi mówi, że pytający obecnie żyje obawami.

Ale to jak tam komu wygodnie wróżyć Uśmiech
Odpowiedz
#8

Chciałabym zapytać o krzyż celtycki odnośnie relacji uczuciowych. Jeśli jest pytanie o intencje danej osoby wobec partnerstwa, to nalezy interpretować kartę jako intencje w tym konkretnym przypadku, w tej konkretnej znajomości, relacji o którą pytamy, czy jako ogólny stosunek tej osoby do wszelakich związków?
Odpowiedz
#9

Jeżeli pytasz o intencje, to interpretujesz jako intencje, niezależnie od rozkładu.
Odpowiedz
#10

littledaisy napisał(a):Jeśli jest pytanie o intencje danej osoby wobec partnerstwa, to nalezy interpretować kartę jako intencje w tym konkretnym przypadku, w tej konkretnej znajomości, relacji o którą pytamy, czy jako ogólny stosunek tej osoby do wszelakich związków?
Chodzi o intencje osoby o którą pytasz wobec partnerstwa z konkretną osobą, nie ogólnie.
Odpowiedz
#11

Dziękuję bardzo za odpowiedź Uśmiech
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości