Wiek kart dworskich i określanie wieku w Tarocie
#1

Mam nieco jeszcze wątpliwości z określaniem wieku w Tarocie. Zastanawiam się również w jaki sposób z AW oraz z AM (innych, niż karty dworskie) można określać wiek?
Wiem np., że Giermkowie, Rycerze i Królowie mają różny wiek (najstarszy jest Król), ale czyżby Królowe były każda w tym samym wieku? Osobiście sądzę, że to nie jest możliwe, bo pewnie Królowe powinny mieć wiek podzielony wg koloru.
A jak to jest naprawdę?
Odpowiedz
#2

Ja się osobiście totalnie tym nie sugeruje. Ja w kartach pokazuję się sobie jako Królowa Buław, a koleżance jako Rycerz Mieczy, więc sama widzisz jedno z drugim ma wspólnego, a według znaku zodiaku powinienem być jakimś Kielichem.
Odpowiedz
#3

Rozumiem.
Ale wczoraj robiłam rozkład, który mnie dość zainteresował, bo chciałam zrozumieć czy Królowa, która się tam pokazała to jest młoda osoba czy jej matka. Wg bodajże książki Banzhafa była to matka, ale dobrze byłoby poznac zasady. Tak sądzę.
Odpowiedz
#4

Kup Crowleya i po problemie Język
Tam masz księcia, księżniczkę, królową i rycerza.
Odpowiedz
#5

W tych klasycznych taliach tarota pazia bierze się za młodą kobietę (zamiast księżniczki Crowleya)
Odpowiedz
#6

paz - dzieci, mlodziez i wiek studencki Oczko
rycerz - "dorosla mlodziez"
krol - wiek meski zwycieski Lol
Cesarz - cysorz to ma klawe zycie... ustawiony, dojrzaly albo starszy pan wrecz

natomiast warto pamietac o czyms takim jak wzglednosc
tj. dla dojrzalej kobiety (Cesarzowa, np. 40 lat) mlodszy od niej pan moze wyjsc i w rycerzu, i w paziu

Cesarzowa to moze byc atrakcyjna, swiadoma siebie mloda, ale dorosla kobieta(25-35 lat), moze byc i dojrzala "osobka" w wieku 35-45 lat
Cesarzowa to matka i babcia tez
duzo zalezy w jakim odniesieniu to jest do pytajacej osoby
nieraz dla mlodych osob Krolowa pucharow to ich matka, a czasem Cesarzowa
przy starszych ludziach wystepowanie w postaci Krolow wskazuje nieraz na stosunek do nich ich latorosli - dorosle dziecko/czlowiek juz nie uwaza swego rodzica za autorytet, nie ceni go, nieraz sprzeciwiajego zachowaniu
Odpowiedz
#7

alatheo, ale tutaj rozmawiamy o kartach dworskich, trochę namieszałaś z tą Cesarzową i Cesarzem aczkolwiek z tą względnościa jak najbardziej racja.

paź - myślę że spokojnie można podciągnąc wiek do 26 lat (studenci maja do tego wieku zniżki itd. doplaty unijne) wiek zamążpójścia przesuwa sie ku trzydziestce.

rycerz - podawane jest do 35, ale nawet do 40 można liczyć (społeczeństwo się starzeje Oczko )

król, królowa - 40+
Odpowiedz
#8

Zastanawiam się tylko czy Królowa zawsze jest osobą po 40-stce?
Czy to znaczy, że młodsze panie (mające mniej, niż 40 lat) są ukazywane w Tarocie przez Giermków i Rycerzy?
A jak to jest np. z kolorami pań Królowych i panow Królów? Bo dziś zastanawiałam się czy przypadkiem najmłodsza nie jest Królowa Buław, starsza od niej Q Mieczy, Q Monet i Q Pucharów? Ewentualnie inna kolejność? I czy podobnie jest z królami?
Odpowiedz
#9

Królowa nie zawsze jest osobą po 40, nie zawsze w ogóle jest jakakolwiek osobą. Zależy od tego co karta oznacza w rozkładzie i od tego o co pytamy.
Hmm .. to nie takie proste Naughty
Odpowiedz
#10

Eremit napisał(a):alatheo, ale tutaj rozmawiamy o kartach dworskich, trochę namieszałaś z tą Cesarzową i Cesarzem aczkolwiek z tą względnościa jak najbardziej racja
odnioslam sie do pytania Nagarka:
nagarek napisał(a):Zastanawiam się również w jaki sposób z AW oraz z AM (innych, niż karty dworskie) można określać wiek?
(podkreslenia moje)

Eremit napisał(a):Królowa nie zawsze jest osobą po 40, nie zawsze w ogóle jest jakakolwiek osobą.


-oczywiscie, ze nie zawsze - ale pytanie bylo, co dana karta znaczy, gdy pytamy o wiek

Krolowa moze tez byc osoba mloda - w wieku studenckim, jak najbardziej
wtedy jednak karta ta nie tyle mowi o wieku, ale cechach charakteru danej osoby lub jej nastawienia do danej sytuacji badz tez jak wazna jest dla drugiej strony
(9 monet - slabsza karta, osoba, ktora malo wplywa na te druga Krolowa - wyrazne zainteresowanie, to juz jest Ktos wazny)

co do odczytywania wieku z kart innych niz AW lub innych niz dworskie - trudna sprawa
chyba rzadko mi sie zdarzylo :S
ale na przyklad 6 pucharow moze sie kojarzyc z wiekiem dzieciecym, choc predzej jest to odwolanie sie do dziecinstwa
Odpowiedz
#11

alathea napisał(a):odnioslam sie do pytania Nagarka:
nagarek napisał(a):Zastanawiam się również w jaki sposób z AW oraz z AM (innych, niż karty dworskie) można określać wiek?
(podkreslenia moje)
No tak, rzeczywiście, umknęło mi to :oops:
Odpowiedz
#12

alathea napisał(a):Krolowa moze tez byc osoba mloda - w wieku studenckim, jak najbardziej
wtedy jednak karta ta nie tyle mowi o wieku, ale cechach charakteru danej osoby lub jej nastawienia do danej sytuacji badz tez jak wazna jest dla drugiej strony

totalnie się zgadzam, i to samo z pozostałymi.
tak samo facet 35 lat może wyjść w paziu, bo ma pstro pod sufitem jeszcze albo jest totalnie niedojrzały (w różnych aspektach).
Odpowiedz
#13

A co mamy uczynić, jeśli robimy rozkład Pytającemu, który ma załóżmy żonę w wieku lat 25 i matkę w wieku np. 55 lat. W jego rozkładzie (np. na wpływ na pewną sytuację życiową) wyszła Królowa Pucharów. Czy oznacza to, że wpływ na tę jego sytuację miała żona czy matka?
Bo jeśli chodzi o mnie, to teoretycznie zgadzam się z tym, że Królowa z reguły oznacza osoby po 40-stce, lecz nie jest tak zawsze. Poza tym gdyby załóżmy żona tego pana miała np. 40 lat, a matka 60, to już obie mogłyby być Królowymi i nadal nie wiedzielibyśmy kogo pokazuje Królowa w rozkładzie.
Jak wobec tego sobie w takiej sytuacji poradzić?
Bodaj u Bardacha pisało, że Królowa Pucharów to matka, ale nie wiem czym to stwierdzenie jest poparte, dlatego zastanawiam się czy również kolory kart dworskich mają wpływ na bliższe określanie wieku (dzieje się tak np. w kartach klasycznych).
Odpowiedz
#14

Dlatego w czasie tasowania kart najlepiej sie znimi umowic, oczywiscie w kontekscie sprawy o ktora pytamy, ze np. Krolowa kielichow to - Ona - glowna osoba , lub partnerka osoby , ktorej wrozymy, a matka to np. KAPLANKA....Cos w tym stylu....
Odpowiedz
#15

Krolowa nie musi byc po 40-tce
tutaj to moze byc zarowno zona, jak i matka - poniewaz z obu laczy go (raczej) uczucie
matka moze wyjsc w Cesarzowej - ale i zona tez...
trzeba sie zdac na wyczucie - jak pan odnosi sie do obu kobiet w jego zyciu, czy wspomniana Krolowa to jego kochajaca zona czy matka...
czasem pojawia sie ona w innej czesci rozkladu i wtedy jest to ulatwienie
Odpowiedz
#16

rudalila napisał(a):Dlatego w czasie tasowania kart najlepiej sie znimi umowic, oczywiscie w kontekscie sprawy o ktora pytamy, ze np. Krolowa kielichow to - Ona - glowna osoba , lub partnerka osoby , ktorej wrozymy, a matka to np. KAPLANKA....Cos w tym stylu....

Ooooo......wspaniały pomysł!
Dziękuję, Lilu!
Chyba rzeczywiście dobrze jest samodzielnie takie sprawy ustalać z kartami Tarota, bo prawdę mówiąc ja z klasycznymi tak robię i moje widzimisię w przypadku klasycznych zawsze mi się sprawdza Rotfl
Odpowiedz
#17

Do określania wieku w Tarocie służą przede wszystkim karty Dworskie Małych Arkan. I tak:

Królowie Denarów i Mieczy symbolizują osoby w podeszłym wieku, po 75 roku życia.

Królowie Kielichów i Buław – osoby w wieku 65-75 lat.

Królowe Denarów i Mieczy – osoby w wieku średnim, pomiędzy 55 a 65 rokiem życia.

Królowe Kielichów i Buław – osoby w przedziale wiekowym 45-55.

Rycerze Denarów i Mieczy – osoby pomiędzy 35 a 45 rokiem życia.

Rycerze Kielichów i Buław – osoby w wieku 25-35 lat.

Paziowie Denarów i Mieczy – osoby pomiędzy 15 a 25 rokiem życia.

Paziowie Kielichów i Buław – dzieci poniżej 15 roku życia.

Źródlo <!-- m --><a class="postlink" href="http://blog.otylia.pl/jak-okreslic-czas-osoby-wiek-tarocie/">http://blog.otylia.pl/jak-okreslic-czas ... k-tarocie/</a><!-- m -->
Odpowiedz
#18

To znalazlam a Arkana Wielkie?
Jak sie oznacze Głupca Maga itp...wiekowo?
Nigdzie nie moge tego znalezcSmutny
Odpowiedz
#19

Mnie się te przedziały wiekowe często nie sprawdzają, wiele razy Królowa wypadła mi określając kobietę w wieku 22 lat, 25, a Król 26, 33 lat.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości