Drzewo Arganowe (Argania Spinosa)
To krzewiaste, cierniste, wiecznie zielone drzewo, charakterystyczne wyłącznie dla półpustynnych rejonów Maroko.
Drzewo arganowe żyje od 125 do 450 lat.
Pierwsze owoce zaczyna wydawać w wieku 40-60 lat.
Owoc arganowy przypomina z wyglądu oliwki, jest jednak większy, z zewnątrz pokryty grubą, gorzką skórką, która otacza słodko pachnący, ale nieprzyjemny w smaku miąższ.
W środku owocu znajduje się twardy orzech, z którego wytłacza się cenny olej arganowy.
Aby otrzymać 1 litr oleju Arganowego potrzeba zużyć ok. 30 kg owoców, czyli roczny plon z 6-7 drzew.
Historia Berberów, rdzennej ludności terenów Maroka, jest nieodłącznie związana z drzewem arganowym, określanym przez tubylców, jako drzewo życia, które dając pożywienie, pozwala przeżyć w pustynnym klimacie wielu stworzeniom, w tym ludziom.
Najcenniejszym bogactwem drzewa arganowego był od wieków olej, wykorzystywany przede wszystkim jako pożywienie, a następnie w celach pielęgnacyjnych.
Do celów spożywczych stosuje się olej z prażonych orzechów arganowych, który posiada niższe wartości pielęgnacyjne i nie jest polecany jako składnik kosmetyków.
Naturalny olej arganowy otrzymywany jest wyłącznie z nieobrabianych chemicznie, świeżych orzechów arganowych, dlatego różni się on zapachem od oleju arganowego spożywczego, a jednocześnie zawiera dużo więcej cennych składników odżywczych.
Proces otrzymywania naturalnego oleju arganowego był bardzo czasochłonny i pracowity i do niedawna przeprowadzany wyłącznie ręcznie.
Obecnie proces samego tłoczenia na zimno oleju odbywa się mechanicznie, w warunkach zachowujących wszystkie właściwości oleju.
Natomiast rozłupywanie twardych skorup, w celu wydobycia orzechów arganowych nadal jest wykonywane ręcznie.
Oferowany zimnotłoczony, nierafinowany olej arganowy ze świeżych orzechów, jest nazywany "płynnym złotem" i zaliczany do jednych z droższych olejów na świecie, głównie ze względu na jego ograniczoną dostępność (wyłącznie tereny Maroko) oraz pracochłonny proces pozyskiwania.
Olej arganowy jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe (80%), głównie kwasy omega-6 i omega-9.
Poza tym zawiera dużą dawkę witaminy E, w postaci kompleksu tokoferoli.
Ilość witaminy E w oleju arganowym jest wyższa aniżeli w oliwie z oliwek.
Jest to olej o intensywnych własnościach antyoksydacyjnych, wynikających z wysokiej zawartości witaminy E oraz dodatkowo związków fenolowych w tym kwasu ferulowego i karotenoidów - w postaci żółtych ksantofili.
Dzięki antyoksydantom, olej chroni strukturę skóry przed zniszczeniami powodowanymi czynnikami zewnętrznymi.
Olej wykazuje również działanie przeciwzapalne, łagodzące i sprzyja gojeniu, dzięki obecności fitosteroli, w tym głównie spinasterolu.
Skwalan i nienasycone kwasy tłuszczowe wspomagają regenerację bariery hydrolipidowej naskórka
oraz uzupełniają niedobory składników tłuszczowych w skórze, w tym cennych ceramidów stanowiących cement komórkowy.
Dzięki temu olej wykazuje skuteczne działanie przeciwstarzeniowe, wpływając na odpowiednie nawodnienie, elastyczność, odżywienie i odnowę komórkową oraz złagodzenie procesów zapalnych.
Zgodnie z badaniem z 2007r., olej arganowy wspomaga również regulację pracy gruczołów łojowych.
Jest to olej polecany głównie w pielęgnacji cery dojrzałej, z oznakami starzenia, przede wszystkim cery suchej i odwodnionej wymagającej regeneracji, regulacji pracy gruczołów łojowych i wzmocnienia bariery lipidowej oraz skóry podrażnionej i zniszczonej np. działaniem słońca.
Olej arganowy polecany jest również w pielęgnacji włosów, zarówno do wcierania w skórę głowy, jak i do nacierania końcówek włosów w celu ochrony przed działaniem słońca oraz do pielęgnacji zniszczonej skóry rąk i paznokci.
Jest to olej szybko wchłaniający się w skórę.
Obecność kwasu oleinowego sprzyja penetracji w głąb skóry składników aktywnych naturalnie obecnych w oleju, jak i tych dodanych w formulacjach z użyciem oleju arganowego.
więcej na tej stronie...
http://www.biochemiaurody.com/sklep/oil-argan.html