Anatase
#1

   
Matskorhæ, Hardangervidda West, Ullensvang, Vestland, Norwegia

   
Lodowiec Griesferner, Oberbergtal, Sankt Jakob, Pfitsch, Wipptal, Południowy Tyrol, Trydent-Górna Adyga, Włochy

   
Anatase - Salzburg, Austria

Anatase
Jest metastabilną mineralną formą dwutlenku tytanu (TiO2 ) o tetragonalnej strukturze krystalicznej. 
Chociaż bezbarwny lub biały, gdy jest czysty, Anatase w naturze jest zwykle czarnym ciałem stałym z powodu zanieczyszczeń. 
Wiadomo, że trzy inne polimorfy (lub formy mineralne) dwutlenku tytanu występują naturalnie: Brukit, Akaogiit i Rutyl, przy czym rutyl jest najpowszechniejszy i najbardziej stabilny z nich wszystkich. 
Anatase powstaje w stosunkowo niskich temperaturach i występuje w niewielkich stężeniach w skałach magmowych i metamorficznych
Szkło pokryte cienką warstwą TiO2 wykazuje właściwości przeciwmgielne i samoczyszczące pod wpływem promieniowania ultrafioletowego

Anatase zawsze występuje w postaci małych, izolowanych i ostro rozwiniętych kryształów i podobnie jak rutyl krystalizuje w układzie tetragonalnym . 
Anatase jest metastabilny we wszystkich temperaturach i ciśnieniach, przy czym Rutyl jest polimorfem równowagowym. 
Niemniej jednak Anatase jest często pierwszą fazą dwutlenku Tytanu, która powstaje w wielu procesach ze względu na niższą energię powierzchniową, a przekształcenie w rutyl następuje w podwyższonych temperaturach. 
Chociaż stopień symetrii jest taki sam dla obu faz Anatase i Rutylu, nie ma związku między kątami międzyfazowymi tych dwóch minerałów, z wyjątkiem strefy pryzmatycznej 45° i 90°. 
Wspólny oktaedryczny pokrój kryształu Anatase, z czterema idealnymi płaszczyznami rozszczepienia, ma kąt nad swoją krawędzią polarną wynoszący 82°9', podczas gdy oktaedry Rutylu mają tylko kąt krawędzi polarnej wynoszący 56°52½'. 
Większy kąt nadaje kryształom Anatase dłuższą oś pionową i szczuplejszy wygląd niż Rutylowi. 
Istnieją dodatkowe ważne różnice między cechami fizycznymi Anatase i Rutylu. 
Na przykład Anatase jest mniej twardy (5,5–6 w porównaniu do 6–6,5 w skali Mohsa ) i mniej gęsty ( ciężar właściwy około 3,9 w porównaniu do 4,2) niż Rutyl. 
Anatase jest również optycznie ujemny, podczas gdy Rutyl jest optycznie dodatni. 
Anatase ma również silniej adamantynowy lub metaliczno -adamantynowy połysk niż Rutyl.

Nomenklatura
Współczesną nazwę wprowadził René Just Haüy w 1801 r., ale minerał ten był znany i opisany wcześniej. 
Pochodzi od starogreckiego słowa ἀνάτασις , co oznacza „rozciągający się”, ponieważ kryształy są rozciągnięte wzdłuż osi w porównaniu do innych kryształów dwupiramidowych

Inną powszechnie używaną nazwą Anatase jest Oktaedryt, który jest wcześniejszy od Anatase i został nadany przez Horace'a Bénédicta de Saussure'a ze względu na powszechny (ostry) oktaedryczny pokrój kryształów. 
Inne nazwy, obecnie nieaktualne, to Oisanite (przez Jean-Claude'a Delamétherie'a ) i Dauphinite, od znanej francuskiej miejscowości Le Bourg-d'Oisans w Delfinacie
https://en.wikipedia.org/wiki/Anatase
https://mineralexpert.org/article/anatas...l-overview
https://gemstoneslist.com/anatase.html

[Obrazek: attachment.php?aid=81507]
Odpowiedz
#2

vvggfrty

[Obrazek: attachment.php?aid=81507]
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: