Vachellia Farnesiana
Acacia Farnesiana
syn: Mimosa Farnesiana
Vachellia Farnesiana , znana również jako Acacia Farnesiana , a wcześniej Mimosa Farnesiana , powszechnie znana jako słodka akacja, huisache, drzewo casha lub krzew igłowaty , to gatunek krzewu lub małego drzewa z rodziny bobowatych , Fabaceae .
Jego kwiaty są wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym.
Opis
Roślina jest liściasta na części obszaru występowania, ale wiecznie zielona w większości miejsc. Rośnie z wielu pni i osiąga wysokość 4,6–9,1 metrów (15–30 stóp).
Kora jest białoszara.
U nasady każdego liścia znajduje się para cierni na gałęzi.
Ciemnobrązowy owoc to strąk nasienny .
Kwiaty ma żółte, o zapachu przypominającym woń fiołków
Występowanie: południe Ameryki Północnej i Ameryka Południowa
Historia taksonomiczna
Pierwszy raz została opisana przez Europejczyków pod nazwą Acacia Indica Farnesiana w 1625 roku przez Tobiasa Aldiniego z roślin wyhodowanych w Rzymie w Ogrodach Farnese z nasion zebranych w Santo Domingo , na terenie dzisiejszej Republiki Dominikańskiej, które wykiełkowały w 1611 roku.
Aldini dołączył ilustrację rośliny, którą porównał z ilustracją pierwszej znanej akacji ; Acacia Nilotica .
Ta pierwsza (europejska) ilustracja rośliny została później określona jako (lekto-)typ.
W 1753 roku Karol Linneusz wykorzystał pracę Aldiniego jako podstawę dla swojego taksonu Mimosa Farnesiana
W 1806 roku Carl Ludwig Willdenow przeniósł ten takson do rodzaju Acacia
Częściowo ze względu na szeroki zasięg dystrybucyjny takson przyciągnął wiele synonimów.
Zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych taksonomia była mylona.
W 1809 roku Willdenow opisał Acacia Acicularis z Ameryki Środkowej, zebraną i nazwaną podczas naukowej ekspedycji Humboldta i Bonplanda do Ameryki
Acacia Ferox została opisana w 1843 roku w Belgii ze zbiorów w Meksyku
Acacia Lenticellata została opisana w 1859 roku dla roślin rosnących w całej Australii
W publikacji Prodromus Florae Peninsulae Indiae Orientalis z 1834 r. Wight i Arnott podjęli próbę podziału rozwijającego się rodzaju Acacia poprzez przeniesienie szeregu gatunków Acacia rosnących w Indiach do nowego rodzaju Vachellia .
Nie znalazło to jednak powszechnego zastosowania, jednakże w 1933 r. Small zweryfikował nazwę Alexandra Vachellia densiflora dla roślin rosnących w Luizjanie i nadał Vachellia Peninsularis i Vachellia Insularis różnym populacjom roślin rosnących na Florydzie
W 1936 roku Cory przeniósł Vachellia Densiflora do Acacia Densiflora, ale ponieważ nazwa ta była już używana dla innego taksonu i dlatego została unieważniona sensu Cory, w 1969 roku takson ten został przemianowany przez Isely'ego na Acacia Smallii
W 1948 roku F. J. Herm. zsynonimizował Vachellia Peninsularis i Vachellia Insularis w ramach Acacia Pinetorum
W 1933 roku ME Jones nadał roślinom, które zebrał w Meksyku, nazwę Pithecellobium Minutum
W 1980 roku R. Mitchel Beauchamp przeniósł ten takson do Acacia Minuta.
Beauchamp zaliczył również Acacia Smallii do Acacia Minuta subsp. Densiflora, choć nie było to powszechnie stosowane.
Acacia Smallii była używana w USA dla „rodzimej” Acacia Farnesiana rosnącej na suchych terenach na zachód od Luizjany, ale w tym samym czasie takson Acacia Farnesiana został rozpoznany w USA dla rzekomo importowanych roślin obcych, pierwotnie uprawianych w południowo-wschodniej części USA jako rośliny ozdobne, a później uważanych za tam naturalizowane.
Ponadto na Florydzie Acacia Pinetorum został uznany za rzadki, endemiczny gatunek rodzimy.
Artykuł z 1989 roku autorstwa HD Clarke'a, D. S. Seiglera i J. E. Ebingera ostatecznie wyjaśnił część tego zamieszania, synonimizując Acacia Smallii i szereg innych taksonów pod nazwą Acacia Farnesiana, do której zaliczali również wszystkie rośliny rosnące poza Ameryką.
W tym samym artykule rozpoznali Acacia Farnesiana var. Guanacastensis ze zbiorów zielnikowych wykonanych przez D. H. Janzena w 1976 roku w Guanacaste w Kostaryce
Później, w 2000 roku, ci sami trzej taksonowie podnieśli ten gatunek do rangi Acacia Guanacastensis, a następnie w 2006 roku Seigler i Ebinger przenieśli go do Vachellia Guanacastensis.
Gatunek Acacia Pinetorum został w 2002 roku włączony do gatunku Acacia Farnesiana jako Acacia Farnesiana subsp. Pinetorum przez Clarke’a, Seiglera i Ebinger’a (co przełożyło formę nominatywną na Acacia Farnesiana subsp. Farnesiana ).
Później, w 2005 roku , Seigler i Ebinger przeklasyfikowali go jako Vachellia Farnesiana var. Pinetorum
https://en.wikipedia.org/wiki/Vachellia_farnesiana
https://www.gardenia.net/plant/acacia-farnesiana
http://pl.wikipedia.org/wiki/Akacja
http://www.tradewindsfruit.com/content/sweet-acacia.htm