Grobla Olbrzyma (Giant's Causeway) - cud natury w Irlandii Północnej
#1

       
       
Grobla Olbrzyma (Giant's Causeway) - Cud Natury w Irlandii Północnej
Irlandia Północna posiada tylko jeden obiekt na liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO - słynną Groblę Olbrzyma (ang. Giant's Causeway), malowniczą formację skalną, która każdego dnia przyciąga tłumy turystów.
Z naszego artykułu dowiecie się więcej o jej powstaniu, związanym z nią folklorze oraz zwiedzaniu.

Grobla Olbrzyma - co to takiego?
Grobla Olbrzyma to położona na irlandzkim wybrzeżu malownicza formacja skalna składająca się z blisko 40 000 bazaltowych kolumn tworzących długi cypel. 
Mimo że są one ułożone jakby nieskładnie, to wyglądają niczym efekt pracy ludzkich rąk. 
Człowiek jednak nie miał nic wspólnego z ich uformowaniem - ten malowniczy cud natury powstał w wyniku erupcji wulkanu sprzed ponad 60 milionów lat.

Zdecydowana większość kolumn jest w kształcie sześciokąta, nie jest to jednak regułą, do tego znajdziemy tu zarówno skały mniejsze, jak i większe. 
Najwyższe kolumny osiągają wysokość ponad 12 metrów.

Grobla została odkryta w 1692 roku przez biskupa Derry, a opisana szerszej publiczności w 1693 roku przez Richarda Bulkeley z uniwersytetu w Dublinie. 
W XIX wieku miejsce stało się jedną z największych atrakcji turystycznych całej Wielkiej Brytanii, a dziś przyjeżdżają tu turyści z całego świata.

[Obrazek: attachment.php?aid=76937]
Odpowiedz
#2

       
Legendarna droga, czyli inne spojrzenie na historię Grobli Olbrzyma
Nie wszyscy jednak są przekonani co do wulkanicznej historii tego miejsca. Według opowieści miejscowych i lokalnego folkloru drogę zbudował tutejszy olbrzym Finn MacCool. 
Chciał on dostać się do Szkocji, aby walczyć z tamtejszym olbrzymem Benandonnerem, który wyzwał go na pojedynek.
Po dotarciu na miejsce Finn szybko zdał sobie jednak sprawę, że Benandonner jest dużo większy od niego, i zdecydował się szybkim krokiem wrócić do domu. 
Nie zdążył jednak zburzyć za sobą nowej trasy, więc w ślad za nim podążył Benandonner. 
I tutaj na ratunek przyszła inteligentna żona Finna imieniem Oonagh, która przebrała męża za niemowlę i włożyła do kołyski.
Gdy Benandonner dotarł na miejsce i zobaczył przebranego Finna, wystraszył się nie na żarty, wyobrażając sobie, jak wielki musi być ojciec takiego "szkraba". 
Uciekając w pośpiechu zburzył za sobą drogę, aby nikt nie mógł za nim wyruszyć.
Co według miejscowych uprawdopodobnia tę historię? 
Po szkockiej stronie, przy Grocie Fingala, również znajduje się podobna, chociaż mniejsza, formacja skalna - czyli pozostałość historycznej drogi..
https://www.podrozepoeuropie.pl/grobla-o...-polnocna/

[Obrazek: attachment.php?aid=76937]
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości