Paź (giermek) mieczy
#1

Karta Tarota paź mieczy.

Kolejno: Tarot Marsylski, Oswald Wirth, Rider Waite

   

Z tej grafiki można korzystać tylko pod warunkiem podania źródła.
Odpowiedz
#2

Symbolizuje poważny stosunek do nauki, i zdobywanej wiedzy. Czasem przedwczesna mądrość. Może oznaczać poświęcenie nauki dla życia osobistego w odkrywaniu czegoś niesamowitego. Nadmiar wiedzy może czasem oddzielić człowieka od prozaicznego życia. Człowiek taki w kontaktach z innymi jest nieufny, oschły i kierujący się tylko intelektem. W rzeczywistości jest wnikliwy i ciekawy świata obdarzony intuicją. Jeśli zawrze związek małżeński z rozsądku bo ma dystans do prokreacji.
Odpowiedz
#3

to również siewca zamętu, ploteczek, robi dużo zamieszania chociaż nie ma złych intencji, zapowiedź kłótni, pozorant
Odpowiedz
#4

Paz Mieczy
==================================
– ostatnia karta reprezentująca królestwo mieczy. Królestwo które być może jest najmniej przyjazne, najmniej łagodne, najmniej miękkie w swoim wyrazie bo symbolizuje przede wszystkim , czy zamyka w sobie przede wszystkim te przestrzeń najtrudniejsza do okiełznania, najtrudniejsza do ogarnięcia struktury intelektualne, struktury myślowe- te wnioski, te koncepcje , te przemyślenia, analizy . Wiemy jak trudno jest czasami zapanować nad własnymi myślami , ukierunkować je prawidłowo , powstrzymać przed takim marszem w nieprawidłowa stronę tym bardziej trudno jest w pewnym sensie wpływać na myśl , na wniosek, na postrzeganie innego człowieka. To wszystko wydawałoby się powinno być adekwatne do tego co się wokół nas dzieje – okazuje się że nie. , że w królestwie mieczy największą role odgrywają wzorce, odgrywają kody zachowań zapisane w podświadomości , odgrywają przeżycia które rzutują na nasze wnioski , na nasze odczuwanie danych sytuacji i na nasze lęki które również potrafią być stymulatorami myśli niekoniecznie adekwatnych do tego co dzieje się w danym momencie w naszym życiu. Stąd jest to przestrzeń w której być może najtrudniej się poruszać , bo zwykle w naszych intencjach pojawia się tzw. chęć, żeby ktoś mnie dobrze postrzegał, żeby ktoś mnie dobrze zrozumiał i wcale niekoniecznie określone nasze zachowania w taki sposób są odebrane. Ten wniosek drugiej osoby dokładnie jest przefiltrowany przez te nieświadome wzorce i może być jakże skrajnie różny od zamiaru który chcieliśmy osiągnąć. Tu też jest ukryta tzw. przestrzeń intencji. Czyli co nami realnie kieruje w danym postępowaniu. To co pokazujemy jest maska. To w jaki sposób odczuwamy sytuacje jest tą przestrzenią uczuć. Natomiast tą przestrzenia intencji jest królestwo mieczy.
I ostatni reprezentant kart osobowych to jest Paz Mieczy. Oczywiście w strukturze takiego postrzegania wróżebnego zawsze świadczy o osobach młodych , bardzo często o osobach uczących się . Pazie przede wszystkim wyrażają charakter osoby .
Paziowie na rysunku drzewa życia usytuowani są na poziomie Malkut czyli królestwa czyli ziemi. Stąd jest tez ich wymiar przede wszystkim materializacji idei danego królestwa. I tak też jest z Paziem Mieczy.
Jest to przede wszystkim ziemia powietrza. Czyli jest to materializacja pomysłu. Jest to wprowadzanie tego pomysłu w realny czyn. Stąd charakter Pazia Mieczy – nie do końca określają jedna osobę konkretną tylko określają pewien rodzaj charakterologicznej charakterystyki. Czyli możemy sobie z tych informacji wynikających z Pazia doczytać jak dana osoba reaguje w określonych sytuacjach ale reaguje nie na poziomie maski i nie na poziomie struktury realnego działania tylko na poziomie czego odbiciem są dane zachowania.
I tak Paz Mieczy przede wszystkim niestety ale nie ma przyjaznego charakteru. Jest to zdecydowanie karta wyrażająca niszczący ale też i bardzo mściwy charakter. U Crowleya jest to ktoś kto stoi na ruinach ołtarza. Z jednej strony jest to informacja, że pomści tych którzy owy ołtarz zniszczyli czyli w idei tej karty jest zadośćuczynienie. Dokonanie tego co mogło być pomysłem wcześniej wygenerowanym ale tu dojdzie do materializacji takiego działania. Natomiast z drugiej strony Paz ze swojej natury bardzo takiej błyskotliwej , bardzo inteligentnej acz agresywnej a nie przyjaznej często nazywany jest kimś kto burzy stare ołtarze. Kimś kto obala mity, kimś kto staje przeciwko starym Bogom. Oczywiście Crowley miał jeszcze dodatkowe spojrzenie na karty, które stworzył . Jakby są one wyrazem przygotowania do tzw. nowego neonu i ten Paz Mieczy jest właśnie tym który obala starych Bogów. Tym który przeciwstawia się tradycji temu skostnieniu , temu co tworzyło człowieka ograniczonego przez stare reguły.
Natomiast sam Paz Mieczy nosi znamiona niszczącej logiki. I to jest największe niebezpieczeństwo wynikające z tej karty. , bo ona w sobie na poziomie komunikacji codziennej w ogóle nie ma dobrego przesłania. Bo jeśli wyraża tą młodą osobę , która się np. uczy to jest to osoba szalenie inteligentna , szalenie zdolna ale bardzo często wiedzy używa po pierwsze do popisywania się , czyli jest ten rodzaj powierzchowności . Po drugie jest to taki typ ucznia , który ośmiesza swojego wykładowcę czy swojego profesora tak trochę wyskakując zza krzaka. Ja zawsze próbuję tłumaczyć, że nie jest to uderzenie które jest realnie silnym uderzeniem , natomiast jest to uderzenie które bardzo mocno osłabia nasz wizerunek.
Działanie tej karty jest obliczone na ośmieszenie i zburzenie wizerunku. Czasami to zburzenie wizerunku jest obnażeniem prawdy a czasami jest po prostu zwykłą złośliwością i takim „zatańczeniem na czyimś grobie”.
To co jest pozytywne w wymiarze Pazia Mieczy to jest bardzo dobre zarządzanie materia. Czyli ta ziemia – powietrza wyraża się poprzez geniusz obracania się w przestrzeni tej ziemi. I tak jak moglibyśmy powiedzieć, że Rycerz był ideą , Król był koncepcja, Królowa była obwieszczeniem to Paz(księżniczka) jest realizacją idei przestrzeni materialnej. I tu ma jedynie pozytywny aspekt.
Natomiast we wszelkiego rodzaju kontaktach międzyludzkich ona niesie bardzo trudna energię , niesie bardzo trudny ten kontakt , niesie charakter, który jest charakterem konfliktowym. , charakter który jest charakterem takim właśnie sarkastyczno cynicznym . Tu jest ta inteligencja i błyskotliwość natomiast realnie rzecz biorąc jest to osoba, która jak nie zrani swoim słowem kogoś, w ciągu dnia to po prostu dzień jest stracony. To jest zbieracz informacji. Tak jak Królowa Mieczy była komentatorką sytuacji tak Paz Mieczy jest takim inwigilatorem, takim kimś kto zza takiego przysłowiowego winkla obserwuje i wyłapuje sekwencje sytuacji , których później może użyć przeciwko osobom występującym w całej sytuacji. To też nie ma zbyt wiele wspólnego z odwagą. , bo tu ten wymiar odwagi niesie Rycerz Mieczy. – on jak się rzuca w wir wydarzeń to z szablą na czołgi. Idzie. Natomiast Paz Mieczy wyrażałby raczej ideę wojny takiej podjazdowej. , takiego kąsania, to jest obliczone na wykrwawienie się przeciwnika. , na osłabienie go niszczącymi działaniami ale nie ma to nic wspólnego z odwaga. Zresztą jego wiedza najczęściej jest wiedzą encyklopedyczna czyli on może znać fakty natomiast nie do końca ma głębię tej wiedzy ale jako wymiar tej ziemi powietrza potrafi tych faktów użyć w taki sposób, żeby nie tyle powiększyć swój wymiar ale umniejszyć wymiar swojego rozmówcy.
Jest to tez rodzaj natury prześmiewczej. Rodzaj natury takiej sarkastycznej natomiast ja często mówię , że na sarkazm mogą pozwolić sobie ludzie inteligentni. W wykonaniu Pazia Mieczy może ten sarkazm graniczyć po prostu z chamstwem. Ale niewątpliwie on znajdzie swoich zwolenników , bo jeśli chcemy czegoś się dowiedzieć o osobach trzecich to dobrze jest wtedy mieć jako posłańca , jako realizacje tej chęci Pazia Mieczy. Wtedy dostaniemy takie czasami brudy którymi możemy zniszczyć nie tylko chwile drugiego człowieka , ale zniszczyć cały jego świat. Stąd Paz Mieczy mimo, że jest bardzo niskim wymiarem karty jeśli chodzi o karty osobowe jest bardzo ale bardzo takim zgubnym w skutkach i bardzo niszczącym . Jest to niszcząca logika.
Dlatego ilekroć Państwo w swoich układach będziecie widzieli u kogoś zamysł idący przez Pazia Mieczy to tak jak mówię jest to kontakt ale jest to kontakt taki szturchający , taki z doskoku, takie ukąszenie, takie wsadzenie kija w mrowisko . Czy za tym idzie dobra intencja? – bardzo rzadko.
Często jest to wymiar tzw. pism urzędowych ponaglających . czyli już nam się zapowiada , właściwie z klucza nam się pokazuje, że jesteśmy ewentualnie złodziejem bo zalegamy 2, 50.  . Często z urzędu skarbowego są takie ponaglenia i że w razie nie spłaty zadłużenie zostanie to przekazane firmie windykacyjnej. I to jest taka informacja z poziomu Pazia Mieczy gdzie właściwie niewielkie jest przewinienie adresata ale charakter wypowiedzi umniejsza jego godności. , zarzucać mu się zaczyna chęć oszustwa i potrzebę ukarania go za niesubordynacje.
( z programów Danuty)
Odpowiedz
#5

Paź Mieczy

Karta oznaczająca niezdecydowaną postawę, wahanie, oznacza także podjęcie umysłowego ryzyka, otwartość na nowe poglądy, przekonania, eksperymenty z różnymi dziedzinami wiedzy, trudności w ukierunkowywaniu się na jeden cel, ciekawość, mnogość pomysłów, komunikację, wymianę informacji. Może oznaczać młodą osobę, nowiny dotyczące trudnych spraw, szansę wyjaśnienia sytuacji, rozmowę, która nie będzie łatwa, krytycyzm, pracę umysłową, konflikt, różne stanowiska, w sprawie o którą pytamy.

strona internetowa: Strona główna - Tarot - Arkana Małe

Paź Mieczy
Wnikliwość. Intuicja. Ciekawość świata. Zwinność, zręczność. Ktoś młody, pełen wiary w przyszłość, inteligentny, żarliwy w uczuciach. Młodość, niewinność. Dyskrecja. Czujność. Uczeń — uczennica, student — studentka. Człowiek poświęcający się odkrywaniu czegoś nieznanego, fascynującego. Szpieg. Inwigilacja. Nadmierna ciekawość. Ktoś, kto zawsze gotowy jest do odparowania ataku, bojaźliwy, ciągle oglądający się za siebie w oczekiwaniu na ciosy.

Odwrócony: Podejrzliwość, brak zaufania. Bezsilność. Brak ciekawości. Niezgrabność. Gadatliwość, niedyskrecja. Niezdolność do podjęcia walki z silniejszym od siebie. Tchórzostwo. Oportunizm. Nieprzewidziany wypadek, który zdarzył się w przeszłości i zaowocuje w przyszłości.

Suliga Jan Witold "Tarot. Karty, które wróżą"


Giermek Mieczy - bujne życie towarzyskie, przyjaciele, na których można liczyć, zachowanie cudzych zwierzen dla siebie, ciekawe informacje, sukcesy w nauce dzieci.

Giermek Mieczy (odwrócona) - opóźnienia w wykonaniu planu, problemy z koncentracją, spóźnienie się na ważne spotkanie, brak dyskrecji, zły wpływ środowiska na przebieg spraw.

Rada z jednej karty:
Zła wiadomość. Osoba ta utrudnia Ci życie, udaje przyjaciela, którym w rzeczywistości nie jest. Celowo, z zazdrości będzie utrudniać Ci załatwienie spraw. Uważaj na zdrowie.

Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"


Alla Alicja Chrzanowska "Tarot prosty i skuteczny"
Odpowiedz
#6

Karta Giermek Mieczy
Giermek, najmłodsza z kart dworskich, dopiero ćwiczy obchodzenie się z mieczem. Dziesięć ptaków na niebie symbolizuje mnóstwo idei, które na razie  nie stymulują go do działania, lecz raczej zbijają z tropu.
Interpretacja - jeśli traktujemy ogólnie figurę giermka jako szansę przychodzącą do nas z zewnątrz, to giermek mieczy wskazuje na szansę wyjaśnienia czegoś. Może to być rozmowa z kimś, pomagająca obiektywnie przeanalizować skomplikowane sprawy, dzięki czemu zaczniemy lepiej rozumieć sytuację.
Cienie - zbliżająca się szansa polegająca często na konflikcie, ostra kłótnia, długotrwała dyskusja.
Tradycyjne znaczenie:
osoba - młoda kobieta lub dziecko, sprytna, energiczna, ciekawska, niedyskretna, czujna, złośliwa
wydarzenie - brak taktu, skandal
Karta odwrócona:
osoba - niewdzięcznik, krytykujący człowiek, skomplikowany, zawzięty, grymaśny, trudny charakter, kłamca
wydarzenie - fiasko, niespodziewana nieprzyjemna wiadomość, choroba.

Źródło: "Vademecum tarocisty" Hajo Banzhaf
Odpowiedz
#7

na dzisiaj pokazał mi: nieporozumienia słowne, zapomnienie o ustaleniach, długie dyskusje bez konkluzji, trudną komunikację...
Odpowiedz
#8

" Giermek mieczy pokazuje- podobnie jak inni giermkowie - doświadczenie lub szansę, która się nam nadarza, jakiś impuls działający z zewnątrz. W przypadku giermka mieczy może to być w niektórych sytuacjach "wyjaśniający" impuls- świeży powiew, dzięki któremu nagle uzyskamy jasność pomagającą nam analizować i rozumieć nawet trudne zależności. Z reguły jednak giermek mieczy zapowiada konflikt, kłótnię lub prowadzący do rozstania spór. W tym sensie powinien być postrzegany jako ostrzeżenie pozwalające wcześniej rozpoznać nadchodzącą burzę. Chodzi też o zrozumienie, iż nie należy unikać zbliżającego się konfliktu, że trzeba spróbować rozwiązać go w wyjaśniającej rozmowie.

W życiu zawodowym- giermek mieczy oznacza, że musimy być przygotowani na polemikę, konflikty, może nawet na wrogości niezgodę. Karta ta może przedstawić niezasłużoną naganę przełożonego, zbliżającą się rywalizację w kręgu współpracowników lub niesnaski z partnerami w interesach. Może wyrażać zagrożenie, jakie odczuwamy w obliczu trudnych zadań. w tym sensie zapowiada początek końca naszych dotychczasowych obowiązków, ale też może oznaczać świeży, czasem nawet ostry wiatr, który rozwieje ciężkie chmury i oczyści pole zawodowe.

Na poziomie świadomości-karta ta oznacza, że będziemy atakowani w dyskusjach lub kłótniach, a z powodu naszego dotychczasowego sposobu myślenia i zapatrywań popadniemy w kłopoty i poddani zostaniemy częściowo szorstkiej krytyce. Jak dalece doprowadzi to do druzgocącego rezultatu, czy te bolesne doświadczenia zaakceptujemy w końcu jako wzbogacające przeżycia- zależy od naszej gotowości do nauki i zmiany sposobu myślenia.

W związkach osobistych-giermek mieczy pokazuje konflikt, który przeżywamy jako zagrożenie partnerstwa lub którego powodem jest partner. Nagle może dojść do znacznego oziębienia normalnie ciepłego i serdecznego związku.Nierzadko wiąże się to z wyrzutami wynikającymi z niewypowiedzianych dotąd rozczarowań, przemilczanych irytacji lub sumy, wydawałoby się nieważnych, codziennych drobiazgów, które nagle powodują ogromną burzę. Naturalnie taka zawierucha moze spowodować wzburzenie złej krwi i w końcowym efekcie odprowadzić do poróżnienia. Giermek mieczy może zapowiadać szansę dotarcia poprzez oczyszczający konflikt do nowej wspólnoty."

Źródło: H. Banzhaf, Tarot dla Każdego
Odpowiedz
#9

pokazuje mi przede wszystkim brak stałości i plotki
Odpowiedz
#10

ostatnio mi się ukazał paż mieczy na na pytanie czy wróci do mnie? na razie zinterpretowałam, iż może być kłotnia, bolesna konfrontacja- która może doprowadzić do oczyszczenia i powrotu Uśmiech
Odpowiedz
#11

Jako karta dnia:
Dziś wiatr będzie Ci wiał prosto w oczy. Będą Cię krytykować, odrzucać Twoje propozycje. Bądź na to przygotowany i nie próbuj od razu przechodzić do kontrataku. Możliwe, że krytyka, której będziesz musiał wysłuchać, zawiera wiele cennych uwag. Wysłuchaj jej uważnie, a wiele rzeczy dzięki niej stanie się dla Ciebie jasnych.

Jako dobra rada:
Przyjmij nie tylko krytykę kierowaną pod swoim adresem i wyciągnij z niej wnioski.

Jako ostrzeżenie:
"Nie pluj pod wiatr" - krytykując innych, bądź gotów i sam wysłuchiwać nieprzyjemności.

Hajo Banzhaf - Klucze do Tarota
Odpowiedz
#12

W pytaniu "Gdzie poznam...?" Paź mieczy pokazał mi Klub muzyczny, w którym z powodu konfliktu z inną osoba nie czułam się dobrze. Ale poznałam tam nowa osobę, w wąskim przejściu. Szybko, ale skutecznie =P.
Odpowiedz
#13

Osoba
Zdolna, ucząca się, waleczna, buntownicza, odważna. Ciężko jest jej dostosować się do ram. Na pewno to osoba młoda który słowami walczy i inteligencją. Niespokojna duchem, przygotowana do bronienia swoich wartości. Mój znajomy to zdolny, młodszy od mnie o 10 lat programista. Jest dumny z tego że się wyróżnia, robi wszystko by postawiać na swoim, często mówi jaki jest cudowny. Cechuje go wysoka inteligencja, zna kilka języków, przeskoczył dwa lata studiów. Jest samoukiem. Jednak jest młody, nie ma dystansu. Buntuje się pawie w każdym zdaniu.

Na kartach Ridera
Młodzieniec nie wie jeszcze jak trzymać miecz, jego rozwiane włosy przypominają mi taką walkę na pokaz.
Na kartach Thota
Księżniczka walczy z całym światem którego moim zdaniem nie widzi, oślepia ją blask. Trochę jak walka z wiatrakami.

Pazia na pewno cechuje młodość i buntowniczy sposób życia. Podobnie jest z sytuacją która wymaga od nas działania walki ale ostrzega przed pośpiechem. Ruszysz będziesz walczył bez skutku, nie znasz wroga, nie znasz końca. Masz tylko swój miecz i upór.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: